Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Andraz3d
Novinec
 
Prispevkov: 280
Pridružen: Če sep 06, 2007 8:40 am

MB Viano skrivnostne vibracije

Napisal/-a Andraz3d Sr apr 24, 2019 10:11 am

Zdravo vsi

Upam, da več glav več ve. Ker nekako ne pridem do dna problema...

opis avta:
MB Viano, 3.5 bencinar, 2010 letnik, srednja velikost
84.000 km, nikoli karamboliran
avtomatik
18 colske gume, nove, Toyo
Eibach fedri

opis problema:
Po menjavi gum iz Toyo zimskih na Toyo letne (nove), sem cez nekaj tednov na avtocesti opazil (120-130 kmh, tempomat), da ob nekem ritmicnem vzorcu na cesti (grob asfalt, crte) avto zacne nadpovprecno tresti (torej se neki normalni tresljaji, ki jih cutim prvih nekaj metrov, ojacajo) in to se ne umiri, dokler ne zmanjsam hitrosti na okoli 60, 70 kmh. V preteklem tednu se mi je to naredilo 3x, enkrat LJ - KR, dvakrat pa na razdalji 10 km v okolici Vrhike proti primorski. Enkrat pri praznem avtu, drugic pri povsem polnem.

Gume sem dal na novo scentrirat. Glede na to, da je vibracije ne morem ponoviti in da avto v 90 % primerih brez problema pride do 200kmh in tega problema ni zaznati, sem preprican, da gume ne morejo biti problem. Logika mi veleva, da ce bi bile gume problem, bi konstantno lahko vibracije ponovil.

Mehanik ne vidi nobenih tezav v podvozju, kardanu... Vsaj ne ob vizualnem pregledu.

Moje strojnisko razumevanje mi veleva, da se mora zgoditi neka resonanca, ki je vezana na vertikalne vibracije (podvozje gor/dol) in ne na rotacijo gum. Mogoce se mi zdi, da je vibracija v zadku mocnejsa. In glede na to, da se rec izgine, ce znizam brzino, potem sumim, da do resonance pride pri delih, ki se linearno sorazmerno hitro vrtijo glede na hitrost avta. Torej: kardan, polosovina, diferencial.
Se ena zadeva: par dni pred menjavo gum sem menjal zadnje celjusti bremz....... ampak to pa res dvomim, da ma veze...

Kakrsna koli pomoc bo zelo dobrodosla. HVala!
 
Uporabniški avatar
pocesnkII
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 705
Pridružen: Po maj 28, 2007 12:38 pm
Kraj: kamnik

Re: MB Viano skrivnostne vibracije

Napisal/-a pocesnkII Sr apr 24, 2019 10:24 am

podreti kardan in pogledati križe na kardanu, rada ribajo,...
Diagnostika in servis osebnih ter tovornih vozil ->PM
 
Andraz3d
Novinec
 
Prispevkov: 280
Pridružen: Če sep 06, 2007 8:40 am

Re: MB Viano skrivnostne vibracije

Napisal/-a Andraz3d Če apr 25, 2019 2:47 pm

Najlepsa hvala za to...
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: davorin88 in 33 gostov