Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Nenavadno brnenje v kabini Ford Kuga (l. 2011)

Napisal/-a bluedot To jul 02, 2019 9:12 am

Pozdravljeni,

občasno vozim družinsko Kugo (l. 2011, dizel, 140 KM, 215.000 km) in pred kratkim sem opazil, da čudno brni v kabini, predvsem okoli hitrosti 100 km/h.

Ostali vozniki spremembe ne slišijo, ampak prepričan sem, da tega brnenja prej ni bilo.

Zvok ne prihaja od motorja, ker je brnenje prisotno, tudi če med vožnjo prestavim v nevtralno in obrtljaji padejo na minimum. Sumim, da bi lahko bile mogoče gume krive? Sicer so te gume (Michelin CrossClimate+, 235/65/17) na avtu že leto dni in brnenja ni bilo, so pa bile pred mesecem dni zamenjane (sprednji par na zadnjo os in zadnji par na sprednjo os). Na gumah ni videti znakov nenormalne obrabe.

Zadnjič je žena prišla iz daljše poti in sem opazil, da je pod blatnikom zadnje desne gume prihajalo precej vročine, skoraj enako, kot iz sprednjega dela. Ne vem, če je to normalno ali ne (avto je samo na prednji pogon). Zdaj mi je že vse sumljivo. :)

Video, ki zajame zvok v kabini je tukaj: https://drive.google.com/file/d/106iB6g ... sp=sharing

Kakšne ideje, mnenja?

Hvala.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Nenavadno brnenje v kabini Ford Kuga (l. 2011)

Napisal/-a limas To jul 02, 2019 9:59 am

Lahko bi bile gume, ki so celoletnega profila. Če je taka nuja, pa daj avto na dvigalko, da pregledajo podvozje. Ali pa počakaj, da se gume "navadijo na nov položaj". Preveri vse gume, da ni prisotna kakšna poškodba na tekalni površini ali bočnici.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Nenavadno brnenje v kabini Ford Kuga (l. 2011)

Napisal/-a mrtwelvetrees To jul 02, 2019 12:41 pm

Jaz bi preveril po par kilometrih vožnje in bremzanja, če so platišča pri vijakih enako vroča na vseh koncih, to lahko sam preveriš če je katero veliko bolj vroče,

Lahko ga daš tudi na dvigalo in poženeš motor če se sliši ta zvok.

A prej ko gume niso bile premaknjene spredaj-zadaj tistega zvoka ni bilo ? - Probaj še 1x premenjat ?

Tisto glede vročine zadaj, pa je lahko avto delal regeneracijo in se izpušni lonec kar močno segreje.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Nenavadno brnenje v kabini Ford Kuga (l. 2011)

Napisal/-a bluedot To jul 02, 2019 1:03 pm

Lahko bi bile gume, ki so celoletnega profila

Ko so bile nove, ni bilo takšnega hrupa. Profil je še dober (komaj opazna obraba), tekalna površina zgleda dobro, bočnice so tudi OK.

... platišča pri vijakih enako vroča na vseh koncih, to lahko sam preveriš če je katero veliko bolj vroče.

OK, bom, danes imam eno daljšo vožnjo (100 km) in bom preveril, ko se ustavim.

A prej ko gume niso bile premaknjene spredaj-zadaj tistega zvoka ni bilo ? - Probaj še 1x premenjat ?

Ne, gume so bile zelo tihe. Mogoče dam še 1x menjat, ko bo na servisu oz. jim bom poslal ta isti video. :) EDIT: Ne vem pa, če se je ta zvok pojavil takoj po menjavi, ker ta avto ne vozim vsak dan, nisem pa tudi vedel, da so bile gume menjane, dokler mi oče ni mimogrede omenil.

Tisto glede vročine zadaj, pa je lahko avto delal regeneracijo in se izpušni lonec kar močno segreje.

Dobro vedeti, hvala.
 
Uporabniški avatar
Novinec1968
Novinec
 
Prispevkov: 210
Pridružen: To jul 10, 2012 11:35 am

Re: Nenavadno brnenje v kabini Ford Kuga (l. 2011)

Napisal/-a Novinec1968 Če jul 04, 2019 5:43 pm

Jaz bi najprej posumil, da gre za stopničasto obrabljene pnevmatike.

Dimenzija 235/65/R17 drugače ni ustrezna za Kugo 2011. Moraš imeti presek 55, samo to nima veze s hrupom.

Več o te na: https://www.google.com/search?q=stopni% ... e&ie=UTF-8
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Nenavadno brnenje v kabini Ford Kuga (l. 2011)

Napisal/-a bluedot Če jul 04, 2019 8:52 pm

Hvala lepa, bom raziskal. Ja, se opravičujem, gume so res 235/55/17 - nisem bil prepričan, ker se mi je 55 zdelo malo preveč "športno". :)
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Nenavadno brnenje v kabini Ford Kuga (l. 2011)

Napisal/-a bluedot Pe jul 05, 2019 8:27 am

Novinec1968 je napisal/-a:Jaz bi najprej posumil, da gre za stopničasto obrabljene pnevmatike.


Zgleda, da je res to vzrok. Če podrsam s prstom po robu gume v smeri vožnje, gre tekoče, brez zatikanja. Če pa podrsam v nasprotno smer, pa se kar precej zatika. Na sredini gume pa je vse OK.

Če isto naredim na gumah na ženinem avtu, je v obe smeri občutek zelo gladek (njen avto je Peugeot 308, l. 2012, guma je dimenzij 225/45/17, tip gume pa je Continental PremiumContact).

Še slike od gume: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Kaj pa je vzrok za stopničasto obrabo? Optika ali kaj drugega? Tega pojava prej še nikoli ni bilo, res pa je, da to je to prva celoletna guma na avtu (dokler ta model gume ni izšel, me celoletne sploh niso zanimale, ampak ClimateControl+ in še nekatere, ki so prišle za njo so mala revolucija).
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Nenavadno brnenje v kabini Ford Kuga (l. 2011)

Napisal/-a danci1973 Pe jul 05, 2019 11:33 am

Meni se na teh gumah ne zdi nič nenavadnega.

bluedot je napisal/-a:Zadnjič je žena prišla iz daljše poti in sem opazil, da je pod blatnikom zadnje desne gume prihajalo precej vročine, skoraj enako, kot iz sprednjega dela. Ne vem, če je to normalno ali ne (avto je samo na prednji pogon). Zdaj mi je že vse sumljivo. :)

Kolesni ležaj?
 
immbm13
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 29
Pridružen: So dec 29, 2018 1:57 pm

Re: Nenavadno brnenje v kabini Ford Kuga (l. 2011)

Napisal/-a immbm13 Pe jul 05, 2019 1:20 pm

Kot je bilo napisano, zelo velika verjetnost je da imaš stopnicaste gume. Značilno je tudi da se hrup ojača med zaviranjem.
Vzrok je lahko mehkejše podvozje, veliko vožnje po avtocesti, nepravočasna rotacija pnevmatik, tip gume,...
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Nenavadno brnenje v kabini Ford Kuga (l. 2011)

Napisal/-a bluedot Pe jul 05, 2019 3:22 pm

Ja, avto je veliko časa na avtocesti, gume pa so tudi bile zamenjane malo prepozno, ene 3.000 km.

Nič, se bomo potem navadili na ta hrup. :) Hvala vsem za pomoč.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Nenavadno brnenje v kabini Ford Kuga (l. 2011)

Napisal/-a nejc1 Pe jul 05, 2019 3:31 pm

Tudi nepravilni tlak v gumah lahko pomaga do stopničastih gum. Pumpat na predpisan tlak in preverjat 1x mesečno, gume pa menjat naprej - nazaj najmanj vsako sezono oz. ker so celoletne bom rekel na vsakih 5000-10000 km kot priporoča večina prozivajalcev.

Sicer pa kot vidim se ne dela ravno malo kilometrov in kot praviš je dosti avtoceste, v tem primeru je še vedno daleč najbolje 2 kompleta kvalitetnih gum letne + zimske in to je to(seveda ko se bodo sedanje obrabile, če malo brni jih ne boš metal stran :D ). Celoletne so res da napredovale, ampak so še vedno nek kompromis in predvsem za tiste, ki delajo malo kilometrov..
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Nenavadno brnenje v kabini Ford Kuga (l. 2011)

Napisal/-a bluedot Pe jul 05, 2019 3:46 pm

Imam v koledarju, da 1x na mesec preverim gume - ponavadi kar držijo tlak. :)

Za ClimateControl+ je priporočilo na 10.000 km, če se ne motim.

Ta guma je (predvsem "+" verzija) kar dobra, se zlahka kosa z letnimi pnevmatikami, v zimskih razmerah pa je le nekoliko slabša od pravih zimskih (https://www.autoexpress.co.uk/accessori ... ss-climate). Michelin je s CC+ naredil res velik preskok na področju all-weather gum.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: driver8, Google Adsense [Bot] in 29 gostov