Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Moder dim?

Napisal/-a Ivan36 Ne avg 04, 2019 1:03 pm

edina napaka na tvojem ZXu

Če že moraš neki pisati vsaj prepiši kar piše BX 1.5 TGE ne ZX :evil: ZX je bi pa j**c na trikotnik! Imel 1.8i Aura letnik 97 pa je na lepem šel v varni način in tam ostal :lol: :twisted: :roll:
 
Uporabniški avatar
PogachnyK
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 741
Pridružen: Sr maj 27, 2009 6:39 am

Re: Moder dim?

Napisal/-a PogachnyK Ne avg 04, 2019 4:31 pm

Če citiraš citiraj vse.... ne pa samo en delček..
A kako dobro je šel v ovinek si pa pozabil?
Slika
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Moder dim?

Napisal/-a danci1973 Ne avg 04, 2019 5:09 pm

void je napisal/-a:Ammm menjava teflonov brez demontaže glave je nemogoča. Ne razumem kako bi bilo to možno :?

Nemogoče pri tem konkretnem motorju ali nemogoče sploh?

https://youtu.be/Et5aJnTE5w4?t=497
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Moder dim?

Napisal/-a yashica Ne avg 04, 2019 10:05 pm

@Ivan36, odgovor je bil namenjen meni. BX z opremo volcane :roll:

Glede menjave teflonov brez odstranjevanja glave. Sam sem uporabil adapter, preko katerega sem s stisnjenim zrakom (kompresor) obdržal ventil v zaprtem položaju, ter uporabil namensko orodje https://www.amazon.co.uk/Sealey-VS1542- ... B06XD2PFD2. Edino druge blagovne znamke.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Moder dim?

Napisal/-a Ivan36 Ne avg 04, 2019 11:43 pm

@Ivan36, odgovor je bil namenjen meni. BX z opremo volcane

:lol: ni bilo @ spredaj .... ne samo BX GTI je bil 16v Turbo.
 
Uporabniški avatar
Spaarkie
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: Pe mar 30, 2018 12:59 pm

Re: Moder dim?

Napisal/-a Spaarkie Po avg 05, 2019 12:34 pm

motom je napisal/-a:Na mestu gas zahodi ene 5x do 5000 obratov pa bos videl dimno zaveso. To potem niso tefloni

motom Ni nobene dimne zavese, če ga na mestu zavrtim v obrate. Avto ne pokadi nič in ni zaznati vonja po olju. V kolikor stoji na mestu, bo pokadil svetlo modro, voha se olje. Dovolj je že pol minute.

yashica Hvala za tako izčrpen komentar.
Avto sem imel namen imeti še kakšne 2 leti, tako da sem pripravljen zadevo porihtat, če so krivi tefloni. Upam, da se bo našel kdo, ki bi mi menjal brez demontaže glave, drugače nevem kaj bom.

Če se izkaže, da so zanič batni obročki bom šokiran glede kvalitete tega motorja.
Avto vsa leta maximalno vzdrževan, olje redno preverjam, nikoli hladen v obratih, sploh pa sem zelo umirjen voznik, čeprav je avto ljubiteljsko zelo športno predelan.

Hvala vsakemu posebej za odziv.

Posodobitev

Govoril z gospodom Novakom. Pri starih motorjih se je dalo pravi, za mojega bi se pa moral pozanimat. Je bilo nekaj primerov, kjer so bili zanič tudi batni obročki pri tem motorju in se potem menja vse. Danes to ne pride več v poštev ker toliko ni avto vreden.

Srčno upam, da so problem samo tefoni.
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Moder dim?

Napisal/-a yashica Po avg 05, 2019 1:45 pm

Hudiča, tudi sam sem zgrešeno mislil, da gre za stari TU motor. Najbolje je, da ti najprej pomeri kompresijo.
Prvi indikator, da so slabi tefloni je prvi zagon hladnega motorja, takrat v prostem teku pokadi.

Roko na srce, Prince motorji PSA in BMW-ja, nimajo ravno dobrega slovesa. Kolega, klepar na uradnem peugeot servisu, nima dobre besede za te motorje, enako velja za nove thp, edino kar ne kritizira so hdi motorji.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Moder dim?

Napisal/-a RedBaron Po avg 05, 2019 3:07 pm

Daj izmerit kompresijo, pa bos videl, ce so obrocki (in ventili) OK.
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Moder dim?

Napisal/-a emozul Po avg 05, 2019 9:13 pm

yashica je napisal/-a:Hudiča, tudi sam sem zgrešeno mislil, da gre za stari TU motor. Najbolje je, da ti najprej pomeri kompresijo.
Prvi indikator, da so slabi tefloni je prvi zagon hladnega motorja, takrat v prostem teku pokadi.

Roko na srce, Prince motorji PSA in BMW-ja, nimajo ravno dobrega slovesa. Kolega, klepar na uradnem peugeot servisu, nima dobre besede za te motorje, enako velja za nove thp, edino kar ne kritizira so hdi motorji.


Yashica, potem se strinjas,da je hdi motor TOP oz. motor z zelo malo problemov?
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3148
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Moder dim?

Napisal/-a joztom To avg 06, 2019 9:21 am

Snemanje glave, ravnanje lis, razdiranje ventilov, ni nobena znanost, je pa precizno delo. Dostikrat ob počeni vodni cevi, zvije glavo in je to potrebno še prej. Za preverjanje stanja vodil ventilov, pa je potrebno glavo dat dol. Morebitna izrabljena vodila se preprešajo z novimi in ni drag material.
Olje predpiše tovarna, za novejše motorje z višjimi tolerancami, pa se uporabljajo redkejša olja ..W30. Navedeno olje 5W50 ne ustreza nobenemu avtu, ker je tako visok razpon dosežen s pretiranim dodajanjem dodatkov olju. Te performanse pa držijo le za par 1000 km, ker so taka olja namenjena za eno dirko, torej gre za racing material. Klasična vožnja pa po 5kkm to olje sklofa in pri segretem motorju se slišijo razklofani ležaji. Torej nikar se ne igrajte s temi stvarmi, če jih ne razumete.
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: Moder dim?

Napisal/-a motom To avg 06, 2019 12:40 pm

Bi bilo zanimivo vedeti odkod izvor olja, ki si ga dajal noter. Večkrat se govori o fake olju in mogoče si ti žrtev.
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3148
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Moder dim?

Napisal/-a joztom Sr avg 07, 2019 12:37 am

Pri testu 5w50 olja (Castrol RS) je bilo olje kupljeno pri Autocommerce in bi verjel, da ni bil fake. Test je potekal na mojem takratnem avtu R21GTX (motor J7R750 s za takrat zelo solidnimi 120 hp), ker sem večkrat vozil na relaciji LJ-KP-LJ in po prihodu domov v garažo poslušal motor pod štantgasom pri odprtih oknih. Pa seveda v eni uri iz Kopra. Po menjavi na standardni ELF 5W40 je bil motor bistveno tišji, olje pa dosti cenejše. Jaz osebno nikoli več na vrli nateg na prospektih. Tudi pozneje sem v teoretičnih razpravah o dodatkih za širjenje gradacije olja našel odgovor na tedanje razočaranje. Castrol itak ni imel takrat svoje rafinerije, generiki so le BP, ELF-FINA-TOTAL, Shell in še kdo, ostali pa le mešajo dodatke z osnovami in nategujejo s prospekti.
 
Uporabniški avatar
PogachnyK
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 741
Pridružen: Sr maj 27, 2009 6:39 am

Re: Moder dim?

Napisal/-a PogachnyK Sr avg 07, 2019 5:58 am

Dej pogugli, kaj pomeni generik....
Slika
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Moder dim?

Napisal/-a pskoda Sr avg 07, 2019 8:44 am

Najboljše olje za motor (menjalnik,...) je tisti, ki ga predpiše proizvajalec. Tukaj je škoda odkrivat toplo vodo.
Če ti motor pije olje ti ne uide obnova motroja. Z zamenjavo drugega olja boš samo zamaknil obnovo ušel ji ne boš razen, če prodaš avto
Lp
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 560
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Moder dim?

Napisal/-a AssKicker Sr avg 07, 2019 11:29 am

Če je problem z oljem, se to ne rešuje na način "nalij pa vozi". Kaj pa ko katalizator prdne?
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 34 gostov