Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
SkyEye909
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe jun 21, 2013 4:52 pm

LED zasenčene luči - staranje, slabljenje in menjava?

Napisal/-a SkyEye909 Ne nov 03, 2019 7:16 pm

Ker sem pred izbiro, ali vzeti vozilo z Dynamic LED lučmi ali ne, vprašam lastnike vozil, ki imate LED zasenčene luči (ne dnevne LED, ampak originalno vgrajene LED kratke luči). ali z leti svetilnost kaj pada?
LED načeloma ne odpove, se pa svetilnost zmanjšuje s časom (življenska doba je določena v urah, dokler svetilnost ne pade pod 70%). Gre za tisoče ur in načeloma naj se v avtih to ne bi opazilo..se res ne, ima kdo kakšne izkušnje?

Zanima me tudi, ali se da LED segment zamenjati po recimo 10-letih, v kolikor začne slabeti, ali je možna le zamenjava komplet luči (torej 1000-2000eur)? :o

Hvala za nasvete.
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: LED zasenčene luči - staranje, slabljenje in menjava?

Napisal/-a yeo Ne nov 03, 2019 8:29 pm

Definitivno vzami LED luci. Zivljenska doba je 10 let. Tudi ce na svetilnosti izgubijo 30%, bodo bolj svetile kot halogenke. Meni po 120.000km še vedno delujejo brez problema, čeprav me bolj kot svetilnost skrbijo motorčki, ki ves čas vrtijo levo, desno, gor, dol :).

Led sklopa se ne da menjat, ampak celotno luč.

Če jo boš razdiral, je ne boš več nazaj zatesnil, ker je sedaj ultrazvočno varjena. Tudi nazaj ne boš moral nič naspajkat, ker je veliko hladilnih telea za odvajanje toplote...
 
Uporabniški avatar
SkyEye909
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe jun 21, 2013 4:52 pm

Re: LED zasenčene luči - staranje, slabljenje in menjava?

Napisal/-a SkyEye909 Po nov 04, 2019 7:05 pm

Če bi kupoval nov avto in ga imel 5let, bi definitivno vzel LED. Ker pa kupujem 5let starega s cca 100kkm, sem pa v dvomih, ker bi ga imel potem do 200k+ in tudi do starosti 10let+, da ne bi potem začela svetilnost vidno padat in bi z 10let starimi lučmi videl manj kot z novimi halogenkami.
Ima kdo še kaj starejšega in pove iz prve roke?

Glede motorčkov je pa tudi dodatna skrb..verjetno so predvideni za življensko dobo tja do 200kkm :? Je že kdo imel težave z LED lučmi, motorčki itd. prej kot v 10 letih? (sicer ne vem koliko časa so v vozilih LED, zadnjih 5let so kar pogoste, prej pa mogoče samo v dražjih znamkah z visoko dodatno opremo)
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: LED zasenčene luči - staranje, slabljenje in menjava?

Napisal/-a nejc1 Po nov 04, 2019 10:07 pm

Pri takih kilometrih in starosti pa že kar lahko pričakuješ kako okvaro ja. Sam upad svetilnosti mene ne bi skrbel, ker ne bo problematičen, bolj je problem popolna okvara, če že ne led snop pa zna kak krmilnik-modul na luči crknit, tisto se da ponavadi posamično menjat, ampak je takoj par stotakov stroška. Jaz bi na želenem tipu vozila sprobal halogenke in če niso preslabe (so lahko kar velike razlike med različnimi vozili) bi vzel kar tiste če je možno izbirat.
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: LED zasenčene luči - staranje, slabljenje in menjava?

Napisal/-a tomzzi To nov 05, 2019 3:53 pm

Ja same ledice ne bodo crknile. Ajde se najde kakšen procent kjer odpovejo ampak to je v manjšini.
Kot so že pred mano omenili bo prej kakšen modul ali motorček crknil. Če kakšen modul/računalnik za luči crkne se da komot samo le tega zamenjat.
Ni pa to verjetno poceni. Če pa kakšen motorček crkne... Ta bo pa težja glede menjave.
Jaz sem sprva tudi mislil, da se to nekako lahko posamezno zamenja. Ampak ni variante.
Če nekaj v luči crkne se menja komplet luč. :(
Svetilnost je še najmanjša skrb.
 
immbm13
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 29
Pridružen: So dec 29, 2018 1:57 pm

Re: LED zasenčene luči - staranje, slabljenje in menjava?

Napisal/-a immbm13 To nov 05, 2019 6:01 pm

LED luči (in xenon) so superiorine napram halogenskim kar se svetilnosti in udobja v vožnji tiče in to je en velik plus. Se posebej primerjava npr. Dynamic LED lights in halogen lights na Fordu.

Zivljenjska doba verjetno ni večna ampak, kot je bilo rečeno, odpovedala bo najverjetneje mehanika ali motorčki. Ti motorčki pa so prisotni že leta pri dinamičnih xsenon lučeh in sam ne pomnim kakih groznih zgodbic o njihovi nezanesljivosti.

Lahko se strinjamo da bi mogle LED luči zdržati vsaj 5-10 let (300k km+). To pomeni da se bo v tem času že razvil trg z rabljenimi rezervnimi deli (npr. vozila udelezena v nesrečah) in ob morebitni okvari jih ne bo treba menjati za original nove (1000eur+ /kos) ampak se jih bo lahko dobilo za bistveno ceneje (300eur/kos), kar pa spet ni tako visok strošek.

Sam imam LED Dynamic luči in mi ni niti najmanj žal za nakup. Tudi ko pogledam na cenik nove luči ne. Vsakič ko se vozim ponoči se spomnim na "sveče" s katerimi sem včasih vozil. Zame je to samo del varnostne opreme in tisti, ki naredi dovolj kilometrov tudi ponoči bo navdušen nad njimi.
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: LED zasenčene luči - staranje, slabljenje in menjava?

Napisal/-a yeo To nov 05, 2019 8:45 pm

Zlasti ponoči kadar dežuje. Jaz ni varjante, da še kdaj grem na halogenke. Če vozim kak drug avto, ponoči mislim, da nimam luči, ker sem navajen na LED.
 
Uporabniški avatar
SkyEye909
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe jun 21, 2013 4:52 pm

Re: LED zasenčene luči - staranje, slabljenje in menjava?

Napisal/-a SkyEye909 Sr nov 06, 2019 8:14 pm

Hvala za odgovore. Verjetno bom izbral kar LED varianto - vidim več plusov kot minusov. Hvala :D
 
Uporabniški avatar
Fnatic
Uporabnik
 
Prispevkov: 922
Pridružen: Če avg 21, 2014 12:41 pm

Re: LED zasenčene luči - staranje, slabljenje in menjava?

Napisal/-a Fnatic Če nov 07, 2019 9:54 am

Še moja dva centa:

Ko sem prešel iz halogenk na xenon sem se vprašal, kako sem lahko sploh prej vozil ponoči. Že to je neverjetna razlika.

Pri očetu sem pa vozil ponoči z dnevnimi lučmi (led). Ni imel nastavljeno na avtomatsko, sam pa sploh opazil nisem. Svetile so tako močno, da sem pač mislil, da so to kratke luči. Čez dan sem slučajno kasneje pogledal in nastavil na avtomatiko. Uf, potem me je šele šokiralo. Občutek sem imel, kot da vozim ponoči z dolgimi lučmi. Ne vem kako se počutijo ostali udeleženci v prometu ampak blendal ni nihče. Se je pa res dan naredil.
Ba-dum tssssssss =P
 
Uporabniški avatar
LeQuack
Novinec
 
Prispevkov: 464
Pridružen: Pe nov 16, 2007 4:16 pm

Re: LED zasenčene luči - staranje, slabljenje in menjava?

Napisal/-a LeQuack Če nov 07, 2019 8:39 pm

It’ll cost you up to £846 for a new headlight in these popular city cars – find out if your motor is one of them.
Volkswagen charges nearly £850 for a Polo GTI's sealed headlight unit - and you can't just change a bulb when one blows
https://www.thesun.co.uk/motors/7664988 ... -hundreds/

A potem nobenega ne moti da mora dati skoraj 1000 EUR če se pokvari katera od LED-ic? Pa ni nujno glavne, lahko se dnevne, ali pa smernik, itd. Dokler je garancija ni problema. Tiste žarnice v obvezni opremi so po novem itak ničvredne. Kako so lahko proizvajalci avtomobilov tako izigrali sistem, da je sedaj dovoljeno toliko računati za menjavo luči? Včasih so morali avto dizajnirati, da je bilo možno sam zamenjati luč, sedaj pa je to očitno šlo v pozabo. Kar pomeni, da se bo v bližnji prihodnosti dosti rabljenih vozil vozilo s pokvarjenimi lučmi ali pa samo eno delujočo, ker noben ne bo hotel dati toliko denarja za popravit.
 
immbm13
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 29
Pridružen: So dec 29, 2018 1:57 pm

Re: LED zasenčene luči - staranje, slabljenje in menjava?

Napisal/-a immbm13 So nov 09, 2019 5:48 pm

Kateremu cena ni sprejemljiva, se bo odločil za klasične luči. Vse je na posamezniku. V kolikor lahko (imaš možnost) investirati nekoliko denarja v svoje udobje/varnost ponoči, potem LED luči močno priporočam.
Kot sem omenil zgoraj, v primeru okvare obstajajo (oderuške) rešitve na uradnih servisih, če se nekoliko pozanimaš/znajdeš tudi bistveno bolj sprejemljive rešitve na internetu.
Je pa pri nakupu takega (vsakega?) vozila treba imeti v mislih tudi dovolj velik buget za rezervo, da ni potem težav z nakupom pnevmatik, servisi, morebitnimi okvarami,...
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 36 gostov