Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Avto malenkost nese v desno

Napisal/-a zk_eu Če nov 14, 2019 10:34 am

Pozdravljeni,

včeraj sem preoblekel Insignio v zimske gume.

Zimske gume (215/60/16) imam sicer na jeklenih in manjših platiščih kot letne (225/55/17). Vse je v homulogaciji že od začetka, nisem nič sam homologiral. Ker jih vozim že tretjo sezono, sem jih dal preventivno tudi centrirati.

Opažam, da mi avto na avtocesti malenkost nese v desno. Ni veliko, a je opazno ravno toliko, da moraš volan malenkost nagniti v levo, da gre naravnost. Sicer vem, da se avtocesta ves čas malo nagiba in je pri nas redko kje čista ravnina, a tokrat se mi zdi vseeno malo drugače. Sploh pa se mi zdi, da v ponedeljek, ko sem bil nazadnje na avtocesti z letnimi gumami, tega ni bilo.

Leva sprednja guma je sicer zanimivo rabila malo več plomb kot se mi zdi običajno, ostale pa ne. Nobeno platišče ali guma ni vizualno poškodovana in gume so enakomerno obrabljene (vse imajo okoli 5 mm profila). Volan se na mestu tudi lepo poravna z gumami. Na avtocesti ga tudi nič ne trese in je lepo miren pri 130 km/h. Tudi tlak sem takoj preveril in je OK, jih pa sicer polnim 0,4 bara več kot je predpisano, ker mi je tako bil ves čas boljši občutek na cesti (avto ima drugače predpisana dva tlaka za udobno vožnjo 2.0 in 2.2 ter ECO 2.7 in 2.6 (spredaj zadaj)).

V mestu pa sicer nisem opazil, da bi me kam vleklo. Ampak tam so hitrosti manjše, pa vedno se malo korigira oziroma redko je tudi kje čista ravnina in težje preceniš.

Predvidevam, da je to štos v gumah in ne v čem drugem, mogoče optika? Se bo to poravnalo, če so gume? So pa tudi letne enakomerno obrabljene, ko sem jih pogledal. Ni, da bi kakšen rob kje bolj pobiralo. Verjetno je prva stvar menjava gum spredaj/zadaj?

Lp.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Avto malenkost nese v desno

Napisal/-a limas Če nov 14, 2019 11:12 am

Če so gume OK in pravilno centrirane, potem ni razlog v gumah. Lahko je samo optika, pa še ta se ne podre kar tako hitro in sama od sebe. Si bolj grobo zapeljal na robnik ali pa je bil te dni veter nekoliko močnejši? Ponovno odpelji isto relacijo.
 
Uporabniški avatar
215709
Novinec
 
Prispevkov: 154
Pridružen: Ne avg 08, 2010 4:44 pm

Re: Avto malenkost nese v desno

Napisal/-a 215709 Če nov 14, 2019 11:15 am

zdravo
imel podoben primer. šel na optiko kjer pa ni bilo nič za štemat, sem moral nakoncu še enkrat tja it ker so mi volan postrani dal. na koncu je bil problem v gumah(praviš tudi da na letnih ni bilo tega opaziti) in nekako sem rešil (da je bilo vsaj znosno) tako da sem sprednje gume dal zadej ter obratno. probaj

lp
Slika
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Avto malenkost nese v desno

Napisal/-a zk_eu Če nov 14, 2019 11:52 am

Žena je sicer letos poleti 2-krat poljubila robnik z sprednjo desno gumo pri parkiranju. Samo se mi zdi, da me prej ni neslo, lahko pa da tudi nisem bil tako pozoren in sem se šele danes opazil, čeprav sem na AC večkrat tedensko. Saj ni hudo. Je pa dosti, da se opazi.

Bom mogoče gume premenjal prvo spredaj in zadaj, nato pa poskusil z optiko. Gume so pa letos tako ali tako zadnjo zimo gor.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Avto malenkost nese v desno

Napisal/-a Kohec Če nov 14, 2019 3:36 pm

Tako kot si sam ugotovil. Najprej prestavi gume levo - desno, ali pa naprej - nazaj. Če ne bo dobro pa na optiko. Nekaj podobnega se je tudi meni dogajalo. Dvakrat so mi rihtali optiko. Mehanika sem še posebej opozoril na to in je potem nastavil tako, da bi moralo teoretično avto celo minimalno vleči v levo, v praksi pa je peljal naravnost.
Pa še to - kako pa se avto obnaša ko močneje zaviraš? Če ti ga močno potegne je lahko povezano kaj z zavorami.
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Avto malenkost nese v desno

Napisal/-a zk_eu Če nov 14, 2019 4:20 pm

Bom naslednji teden prestavil naprej/nazaj (levo desno ne morem, ker so gume na smrekco ali kako se že reče).

Ne ne. Ne glede na silo zaviranja ga nič ne trese ali kamorkoli nosi.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Avto malenkost nese v desno

Napisal/-a D12J12 Če nov 14, 2019 5:15 pm

Če je podobno kot pri meni so podrte gume in če nisi imel teh problemov na letnih ne spreminjaj optike! Jaz sem storil to in v roku enega meseca naredil 6 optik, zadnjo na novih gumah in je mir. Mogoče lahko zadevo malo omiliš in prestaviš gume spredaj zadaj kot si že sam omenil. Pri meni je bilo to, da je volan kazal 5 čez 12 ko sem vozil naravnost, predvidevam da je pri tebi podobno če te vleče v desno.
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Avto malenkost nese v desno

Napisal/-a zk_eu Če nov 14, 2019 7:33 pm

Pri meni niti toliko ni :). Saj pravim, zelo malo, a dovolj, da je opazno. Itak imam pa jutri spet avtocesto, tako da bom še enkrat pozoren predenj se karkoli spravim.

Bomo videli kaj bo naslednji teden oziroma za vikend, če mi bo uspelo kaj prej premenjati. Ja, saj
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Avto malenkost nese v desno

Napisal/-a DePalmo Pe nov 15, 2019 7:58 am

Če bi bil krivec srečanje z robnikom, bi vedel takoj. To menda veš.

Koliko km si že naredil od premontaže? Ker letos sem tudi pri sebi opazil isti fenomen, ampak je izzvenel po nekaj voženj. Po premontaži na zimske sem takoj šel na AC in se mi je zdelo da mi avto vleče v levo. Ponavadi sem zelo občutljiv na take stvari in jih opazim takoj, zato mi je bilo zelo čudno da se je nekaj spremenilo samo z premontažo gum. A ko sem nato bil nekajkrat za volanom, sem opazil da tega simptoma sploh ni več, tako da se mi je očitno le zdelo.

Ker pa imaš še letna platišča, lahko za foro probaš njih dat na avto in boš videl kako se obnaša. Če isto, potem optika. Če ne, pa žal nimam priporočil.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 43 gostov