Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
dmeglic1
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Po sep 23, 2019 10:22 am

Zavorna tekočina in mehurčki in umazanija

Napisal/-a dmeglic1 So nov 30, 2019 9:21 pm

Naredil sem eno veliko "neumnost". Hotel sem zmeriti ali je v hladilni tekočini antifriz, pa sem pomotoma meril zavorno tekočino. Ker napravica ni potegnila tekočine, sem dvakrat z napravico vpihil zrak (tako da sem stisnil na koncu "balonček"). Druga težava pa je, ker je cevka napravice znotraj malo prašna in je nisem očistil.

Da sem meril napačno tekočino, sem opazil šele doma čez 5km. V posodici sedaj ni videti kakih mehurčkov ali umazanije. Me pa vseeno skrbi kakšna je nevarnost, da nisem vpihnil kak zračni mehurček v notranjost, da mi zaradi tega slučajno ne bi odpovedala zavore. Obstaja nevarnost? Obstaja nevarnost tudi glede prašnih delcev?
 
zundapp
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 594
Pridružen: Ne mar 16, 2003 10:55 am

Re: Zavorna tekočina in mehurčki in umazanija

Napisal/-a zundapp So nov 30, 2019 9:32 pm

A je to prvi april , upam vsaj.
 
dmeglic1
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Po sep 23, 2019 10:22 am

Re: Zavorna tekočina in mehurčki in umazanija

Napisal/-a dmeglic1 So nov 30, 2019 9:38 pm

Ni, se pa zavedam kako veliko neumnost sem naredil. Ampak se zgodi, pač nisem videl da je še en pokrovček poleg pokrovčka za olje in za vetrobransko steklo in sem avtomatsko mislil da gre za hladilno tekočino. Na avte se ne spoznam, sem pa na prejšnjem avtu po navodilih že izmeril antifriz in sem šel merit še na tem vozilu. Zato ne vem zakaj se ti zdi to tako nemogoče.

Sedaj pa k vprašanju. A je kakšna nevarnost, da bi zrak prišel v zavore? Ker sem to naredil na vrhu posodice, sklepam da bi mehurček (če je že nastal), šel na vrhu ven, ker gre zrak gor in ne dol in ker tekočina ne kroži če prav razumem?
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Zavorna tekočina in mehurčki in umazanija

Napisal/-a limas So nov 30, 2019 10:39 pm

Ne vem kaj točno si počel, ampak hladilna tekočina ali "antifriz" je enako. Njene količine se ne meri z odpiranjem pokrova, ampak z vizualnim pregledom; biti mora med črticama max. in min.
Na mehurčke v zavorni tekočini kar pozabi, prevri ali si sploh zaprl in zategnil pokrov.
Osebno sem že videl marsikaj:
- kupijo hladilno tekočino, da bi čistili steklo, saj jim v zimskem času lepo zveni "antifriz" po prvem "špricanju" je steklo še naslednja dva tedna zamegljeno...
- obratno od zgoraj omenjenega primera
- vlivajo navadno vodo namesto hladilne tekočine
- bencin v dizla in obratno
- po tankanju se vozijo z odprtim rezervoarjem (ženske)
...
 
dmeglic1
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Po sep 23, 2019 10:22 am

Re: Zavorna tekočina in mehurčki in umazanija

Napisal/-a dmeglic1 So nov 30, 2019 10:47 pm

edit mod
Predhodnega posta se NE citira



Hvala za odgovor vendar zakaj naj na mehurčke pozabim? Meril sem da hladilna tekočina ne bo zamrznila, ker sem ravno kupil avto in sem se hotel prepričati da ni notri navadna voda. Ampak kot sem napisal, pomotoma sem meril zavorno tekočino in spustil notri zrak. Meril sem s to napravo:
Slika
in ko je bil notri šlavfek, sem na koncu parkat stistnik balonček (da bi napolnil merilec) in tako notri spustil zrak na vrhu posodice.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zavorna tekočina in mehurčki in umazanija

Napisal/-a Fan So nov 30, 2019 11:31 pm

dmeglic1 je napisal/-a:. Me pa vseeno skrbi kakšna je nevarnost, da nisem vpihnil kak zračni mehurček v notranjost, da mi zaradi tega slučajno ne bi odpovedala zavore. Obstaja nevarnost? Obstaja nevarnost tudi glede prašnih delcev?

Nič niste poškodovali na zavornem sistemu. Tudi zrak ni prišel v sistem. Kar brez skrbi se vozite naprej.

dmeglic1 je napisal/-a: ker tekočina ne kroži če prav razumem?

Ja, zavorna tekočina kroži.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
ironmaiden
Novinec
 
Prispevkov: 353
Pridružen: Pe avg 17, 2007 7:51 pm

Re: Zavorna tekočina in mehurčki in umazanija

Napisal/-a ironmaiden Ne dec 01, 2019 7:06 am

am.....
Zavorna tekočina ne kroži. Hladilna pa. :mrgreen:
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zavorna tekočina in mehurčki in umazanija

Napisal/-a Firediver Ne dec 01, 2019 8:27 am

Če bi zavorna tekočina krožila, bi se zavore same odzračevale...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
berlonso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1129
Pridružen: Po nov 05, 2007 9:18 pm

Re: Zavorna tekočina in mehurčki in umazanija

Napisal/-a berlonso Ne dec 01, 2019 9:23 am

Koliko so te priprave za merjenje hladilne tekočine zanesljive/natančne?
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Zavorna tekočina in mehurčki in umazanija

Napisal/-a Kristjan123 Ne dec 01, 2019 9:47 am

Ce vzames vzorec zavornega olja bolj malo :)
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Zavorna tekočina in mehurčki in umazanija

Napisal/-a DePalmo Ne dec 01, 2019 10:23 am

To je res :D

Drugače pa na približno, osebno tekočino vedno dam izmerit mehaniku ki ima malce boljše orodje za to. Ne da ne znam ker je to preprosto opravilo (ok, tema je dokaz da kakor za koga), ampak mi je všeč da je meritev narejena z malce boljšo napravo kot pa tisto za dva eura.

Še odgovor avtorju teme. Kot so ti že napisali, mehurčki so do sedaj že šli ven in ker nisi mešal tekočin, nebo težav. Ampak ta merilec kar lepo vrži stran (predvsem zato ker je notri že bilo zavorno olje!) in pojdi do prve črpalke ali svojega serviserja in naj ti tam izmerijo tekočino.
 
Uporabniški avatar
berlonso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1129
Pridružen: Po nov 05, 2007 9:18 pm

Re: Zavorna tekočina in mehurčki in umazanija

Napisal/-a berlonso Ne dec 01, 2019 10:34 am

:D haha dobra :D
uporabnik je napako opazil in priznal, zivemu cloveku se vse zgodi.
Raje tako in da se pozanima ce je vozilo "izpravno", kot hruška brez zavor na cesti. Napake sigurno ne bo ponovil na nobenem avtu.
Se je pa vsaj lotil pregleda tekocin pod pokrovom, kar nekaj voznikov (ki jih poznam) se vsede in vozi, dokler ni letnega servisa.

Ampak ce gledamo s to napravo hladilno tekocino, je vsaj priblizni relevantno? Ne zaupam prevec, enkrat mislim da v Lidlu za hec kupil nekaj podobnega, se cudno obnasalo v roki ko sem zalil z antifrizom, zaslatal v smeti prej kot dokoncno sprobal.

Offtopic: Tisti ki ste imeli kaksnega vajenca ali pa ste bili vajenci v kaksni stroki, ste kdaj preizkusili ali bili preizkusani z npr. dvig aluminija ali grafita z magnetom posebne barve, kvadratni navojni sveder M13 itd. :lol:
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zavorna tekočina in mehurčki in umazanija

Napisal/-a Fan Ne dec 01, 2019 4:16 pm

ironmaiden je napisal/-a:am.....
Zavorna tekočina ne kroži.. :mrgreen:

Kroži!
Firediver je napisal/-a:Če bi zavorna tekočina krožila, bi se zavore same odzračevale...

Saj se, vendar počasno in za takojšnjo uporabo vozila neuporabno. Če pa bi se vozil po dvorišču/poligonu, kjer ni nevarnosti za voznika in druge, zaviral z nizkim/pumpajočo zavorno stopalko, pa se sistem sam odzrači. Sicer pa, meritev zavorne tekočine iz lončka ali prezračevalnega vijaka, pokaže enako obrabo. Zakaj že?
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zavorna tekočina in mehurčki in umazanija

Napisal/-a Firediver Ne dec 01, 2019 5:03 pm

Zato, ker se zavorna tekočina meša, ne more pa krožiti, ker je samo ena cev.
Sčasoma se tudi vlaga v njej enakomerno porazdeli tako, da je vseeno, kje vzameš vzorec.
Odzrači se pa bolj težko sama, sploh če ima lajtunga kakšen okljuk, ker se zrak nabere in sam od sebe ne more višje v posodico na odduh. Nima pa nobene pumpe, da bi tekočina krožila, niti krogotoka - lahko se samo gnete med seboj, kar pa težko definiram kot kroženje (za kroženje rabiš krog - tukaj ga ni...).
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
ironmaiden
Novinec
 
Prispevkov: 353
Pridružen: Pe avg 17, 2007 7:51 pm

Re: Zavorna tekočina in mehurčki in umazanija

Napisal/-a ironmaiden Ne dec 01, 2019 7:24 pm

.........še dobro, da ne peljem za servis zavor nekam na vič......oh wait :mrgreen: :mrgreen:
 
Uporabniški avatar
PogachnyK
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 741
Pridružen: Sr maj 27, 2009 6:39 am

Re: Zavorna tekočina in mehurčki in umazanija

Napisal/-a PogachnyK Ne dec 01, 2019 9:25 pm

Sicer sem že večkrat vprašal, če je Golfa vrnil, pa nisem dobil odgovora...
Slika
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 56 gostov