Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
İtina
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Ne feb 16, 2020 10:12 pm

Napaka P0420 na Toyoti Yaris

Napisal/-a İtina Po feb 17, 2020 8:55 am

Pozdravljeni,

pred manj kot enim mesecem sem kupila Toyoto Yaris 1.3 VVT-i (letnik 2006, okrog 150 000km). Po nekaj tednih mi je začela svetit lučka, za katero sem kasneje izvedela, da signalizira napako P0420. Takrat sem takoj šla k mehniku, ki mi je pobrisal lučko in rekel, da naj grem k mehaniku, če se bo spet prižgala. Čez kakih 100km je lučka spet začela svetiti. Tokrat sem šla na Toyota servis, kjer so pogledali in mi rekli, da je nekaj narobe s katalizatorjem in da popravilo stane okrog 1300eur. Trenutno sem na službeni poti v Italiji, zato so se vse te interakcije dogajale v italijanščini, zaradi česar podrobnosti o okvari nisem razumela. Pri brskanju po forumih sem našla prevod napake na mojem avtu- Catalyst System Efficiency Below Threshold (Bank 1).

Zdaj, še dva tedna bom na službeni poti, kjer avto občasno uporabljam. Na servis sem mislila avto peljati v Sloveniji. Je problem, če se še vozim z avtom, ki mi javlja to napako? Lahko se vozim normalno, praktično nisem zaznala kakih sprememb pri vožnji, vendar me skrbi, da bom še kaj uničila.
Po branju tega foruma sem zasledila podobno temo, kjer bralci seveda svetujete, naj se za popravilo ne gre k uradnemu serviserju, saj bo popravilo drago. Ima kdo kakšne nasvete, kam naj grem na servis za Toyoto (v Ljubljani)? Je moj prvi avto in nimam mehanika. Glede na to, da sem avto ravno kupila bi želela imeti čim manjši strošek, vendar tudi ne bi želela, da se mi neprestano pojavljajo napake....
Zanima me tudi, če bo po teh podatkih, ki jih imam, nujno zamenjati katalizator. Je mogoče, da je napaka kje drugje? Je možno, da se katalizator samo ščisti? Na kolikšen strošek naj računam?

Za vse odgovore se vam najlepše zahvaljujem,
iTina
 
coco66
Novinec
 
Prispevkov: 340
Pridružen: Sr okt 09, 2013 2:14 pm

Re: Napaka P0420 na Toyoti Yaris

Napisal/-a coco66 Po feb 17, 2020 1:34 pm

Ponavadi je problem v sondi, priporočam Denso ker je tudi prvovgradnja-cena cca150eur z montažo
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Napaka P0420 na Toyoti Yaris

Napisal/-a zk_eu Po feb 17, 2020 3:44 pm

Kot ti je napisal predhodnik, je velikokrat lahko problem v (zadnji) sondi. Vseeno pa obiščite mehanika, ki vam bo znal testirati katalizator in ne samo takšnega, ki zna izklopiti lučko. Tukaj se vam za pregled splača dati tistih 20 EUR na uro več, saj ti bo izkušen mehanik hitro povedal ali je problem v katalizatorju, ali pa kisikovi sondi in se lahko izogneš nepotrebnem menjavanju enega ali drugega dela.

Katalizatorja ne menjavaj na pooblaščenem servisu, ker boste bankrotirali. Naročite ga na Autodocu. Kvaliteten katalizator (https://www.autodoc.si/bm-catalysts/7874453) za tvoj avto pride okoli 230 EUR, lamda sonda pa 35 EUR (https://www.autodoc.si/denso/1665303). Ampak prej do mehanika, da ugotovi kaj je, nato pa naroči (predenj naročiš, jim posreduj številko šasije, da ne bo dodatne slabe volje)!

Če ne opaziš nobenega manjka moči oziroma se avto vozi normalno, se lahko brez skrbi voziš. Ko se pa vrneš v Slovenijo pa le do mehanika.

P.S.

Če si ga ravno kupila in je bilo to od podjetja, imaš 1 mesečno garancijo.
 
coco66
Novinec
 
Prispevkov: 340
Pridružen: Sr okt 09, 2013 2:14 pm

Re: Napaka P0420 na Toyoti Yaris

Napisal/-a coco66 Po feb 17, 2020 4:06 pm

Univerzalne sonde vam ne priporočam ker bo spet gorela lučka od motorja
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Napaka P0420 na Toyoti Yaris

Napisal/-a mrtwelvetrees Po feb 17, 2020 5:16 pm

Tudi jaz ne priporočam univerzalne sonde, najbolj original.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Napaka P0420 na Toyoti Yaris

Napisal/-a nejc1 Po feb 17, 2020 6:01 pm

Res je lambda sonda je ena takih stvari, ki se kupuje original. Jaz sem pred časom reskiral in naročil neoriginalno s pravim priklopom in vsem, po cca 4 mesecih sem moral naročit original, skratka stran vržen denar...

Glede te napake ne bo nič narobe če se voziš dalje, kr mirno, ko bo možno pa na kvaliteten servis, da potrdi ali je zanič katalizator ali pa je kaj s sondo ali čem drugem narobe... Katalizatorja se ne čisti, ena opcija je menjava, druga obnova pri kaki priznani firmi. Poceni univerzalnih zadev in švasanja ne priporočam, ker je možno, da bo še naprej gorela lučka, ali pa se bo hitro spet prižgala(ker pač učinkovitost ni takšna kot pri originalu, sicer skoz tehničnega ponavadi gre, ampak to bi mogoče šlo tudi sedaj brez popravila, samo lučko je treba prej vgasnit)...
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Napaka P0420 na Toyoti Yaris

Napisal/-a zk_eu Po feb 17, 2020 6:29 pm

Sondo obvezno original, kot so predlagali ostali. Šele zdaj sem opazil, da sem prilepil univerzalno. Malce dražja je :).

Pardon.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Napaka P0420 na Toyoti Yaris

Napisal/-a Fan Po feb 17, 2020 9:15 pm

Z omenjeno okvare se lahko vozite, ko se vrnete v SLO, pa do kvalitetnega mehanika.
Prevrite:
http://servis-caserman.si/storitve/obno ... izatorjev/
https://www.strajnar.si/
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
İtina
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Ne feb 16, 2020 10:12 pm

Napaka P0420 na Toyoti Yaris

Napisal/-a İtina Če feb 27, 2020 3:26 pm

Živjo, hvala vsem za informacije. Sem se normalno vozila še dva tedna, avto mi je sicer več kuril. Danes sem sla na servis Caserman na Vrhniki, kjer so mi rekli, da katalizator slabse deluje, kot bi mogel, zato javlja napako. Menjava katalizatorja bi prišla okrog 400eur zato so mi svetovali samo namestitev matice za lambda sonde za cca 100eur.
 
errhec
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 58
Pridružen: So jun 24, 2006 2:17 pm

Re: Napaka P0420 na Toyoti Yaris

Napisal/-a errhec Če feb 27, 2020 3:48 pm

Za tak podaljšek (5€) in delo bi Caserman računal 100€ ? ? ?
10 minut dela če še vročo kavo spije zraven.
Tip je CAR. :lol:

Slika
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Napaka P0420 na Toyoti Yaris

Napisal/-a nejc1 Če feb 27, 2020 4:16 pm

eerhec tak distančnik s slike ti ne pomaga nič in se bo lučka spet prižgala. Za 5€ edino kar lahko narediš je, da sam odstraniš lučko iz števca.. Ta pravi distančnik, ki pomaga ima v sebi keramično satovje in je pri zajemu narejen podobno kot lambda sonda, torej gre v bistvu za en dodaten mikro katalizator, ki poskrbi, da se plini do sonde dodatno prečistijo in sonda zaznava "prave" vrednosti...

Je pa zanimivo, da je imela zdaj večjo porabo. To pa s slabim katalizatorjem ne bi smelo imeti veze. Torej če ni bil slučaj glede porabe in bo isto naprej bi jaz sumil na slabo prvo lambda sondo..
 
errhec
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 58
Pridružen: So jun 24, 2006 2:17 pm

Re: Napaka P0420 na Toyoti Yaris

Napisal/-a errhec Če feb 27, 2020 8:30 pm

Zanimivo, za kaj takega še nisem slišal, sem pa videl take "adapterje" ki imajo majhno luknjicoali več le teh in je posledično zaznavanje "upočasnjeno" ,ko se stanje normalizira in ti lučka ne posveti več . (imaš kakšen link do adapterja?)

Bo prišel čez tehnični pregled kljub temu da katalizator ne dela?

Sam bi pridobil še mnenje drugega mehanika.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Napaka P0420 na Toyoti Yaris

Napisal/-a nejc1 Če feb 27, 2020 8:44 pm

Saj če je šla k neki firmi, ki se ukvarja s takimi stvarmi so ji verjetno premerili pline in če ne bi bili v mejah za tehnični pregled ji tudi ne bi svetovali distančnika, vsaj pričakoval bi tako.

Ko se pojavi ta napaka, to ne pomeni da je katalizator čisto zanič, ampak da pač ne deluje več optimalno in so vrednosti presegle določeno mejo, ta meja je pa lahko nastavljena veliko strožje od tiste, ki jo trenutno merijo na tehničnih pregledih...

Nimam linka do pravega adapterja, sem pa imel zadevo v rokah in znotraj je celo čudo in cena res ni nizka za tako stvar, ampak proti obnovi ali menjavi katalizatorja je še vedno vsaj parkrat ceneje. Ampak obvezno se najprej gre premerit pline in če niso v normalnih mejah za tehničnega, potem se lahko pozabi na to...
 
errhec
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 58
Pridružen: So jun 24, 2006 2:17 pm

Re: Napaka P0420 na Toyoti Yaris

Napisal/-a errhec Če feb 27, 2020 10:52 pm

NAŠEL

Sam bi šel še k komu drugemu na merjenje plinov. Lahko je le sonda v okvari.
Mogoče na preventivni tehnični pregled (mislim da je brezplačen) tam bodo povedali ali so plini v redu.

Če pa je katalizator bi ga zamenjal z univerzalnim.
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Napaka P0420 na Toyoti Yaris

Napisal/-a zk_eu Pe feb 28, 2020 1:55 pm

errhec je napisal/-a:Za tak podaljšek (5€) in delo bi Caserman računal 100€ ? ? ?
10 minut dela če še vročo kavo spije zraven.
Tip je CAR. :lol:


Tile dejansko delujejo. Ne delujejo pa tisti z večjo luknjo ali pa krajši. Ti povem iz izkušenj ;).

Drugače pa ja. Cena, ki jo je predlagal, je bolana... Da ne bi res sprejela takšne ponudbe.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: enapi in 24 gostov