Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Mgregoric
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Sr jun 12, 2019 5:01 pm

Kompresor klime olje

Napisal/-a Mgregoric Ne avg 30, 2020 8:07 pm

Zivjo,
zanima me sledeče... na laguni II mi je razneslo kompresor klime ker je spustil olje... zdej sem kupil rabljenga. In me zanima kako je z oljem kakor razumem ima kompresor svoje olje in pa sistem svoje olje ki ga nafila tisti ki polni klimo. Zdaj jaz nisem preveril ali je kaj olja notri zato ker je kompresor bil zaprt in domnevam da mora biti olje se v kompresorju? ali bi moral doliti olje pred montažo? kakor vem ti ga nafila tisti ko polne... v kompresorju bi pa moral ze biti...

Če kdo kaj več ve o tem bi bil hvalezen za odgovor... ker se z avtom ze vozim zdaj ko so mi klimo napolnili.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Kompresor klime olje

Napisal/-a danci1973 Ne avg 30, 2020 9:04 pm

Če ti je 'razneslo' kompresor, je tako ali tako bilo treba zamenjat sušilec in cel sistem izpraznit ter očistit, drugače so v njem ostali kovinski delci in sedanji kompresor nima veliko možnosti za dolgo življenje...

In če je sistem bil ustrezno izpraznjen in očiščen, je v rabljenem kompresorju najbrž bilo premalo olja, saj se olje iz kompresorja porazdeli po celem sistemu.

Denso je napisal/-a:Oil distribution within the A/C system (reference values, varying depending on outside temperature and engine load)

Slika
 
Mgregoric
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Sr jun 12, 2019 5:01 pm

Re: Kompresor klime olje

Napisal/-a Mgregoric Ne avg 30, 2020 9:12 pm

edit mod
Predhodnega posta se NE citira


Zaribal je no... samo ali ti pri polnjenju klime zraven plina na dodajo tudi olja ki se potem razdeli po sistemu?
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Kompresor klime olje

Napisal/-a danci1973 Ne avg 30, 2020 10:09 pm

Tega pa ne vem - do zdaj še nisem opazil, da bi se pri polnjenju klime kdo kaj posebej ukvarjal z oljem, če pa to tiste naprave uredijo avtomatsko, pa ne vem.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Kompresor klime olje

Napisal/-a limas Ne avg 30, 2020 11:06 pm

Vsaka naprava za polnjenje klime avtomatično napolni pravilen delež plina in olja v sistem. Serviser mora le pravilno določiti model avta. Olje je že raztopljeno v plinu R32 in ga je veliko manj kot plina R32.
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Kompresor klime olje

Napisal/-a TrijoAdijo Po avg 31, 2020 6:12 am

Laguna 2 ima itak tak kompresor gor, , v katerega lahko preko čepa naliješ ustrezno količino olja...mislim da nekje 250ml ga gre notr. A si dal nov kompresor? Sicer pa tisti ki je montiral kompresor, bi moral vidit če je olje v njemu. Pač ko odstrani čepe na odprtinah za cevi bi moralo biti olje not (se vidi).
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Mgregoric
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Sr jun 12, 2019 5:01 pm

Re: Kompresor klime olje

Napisal/-a Mgregoric Po avg 31, 2020 9:04 am

edit mod
Predhodnega posta se NE citira


Ne kompresor je bil vzet iz drugega avta... Čepa v katerega točiš olje pa nisem odpiral ker se mi zdi da od tam olje ce je bilo originalno dotočeno ne more steči vn ker je zaprt samo tam kjer je meganizem ki vrti batke... Olje za mazanje sistema se pa napolni s plinom... ne vem če imam prav ampak tako se mi zdi...
 
Mgregoric
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Sr jun 12, 2019 5:01 pm

Re: Kompresor klime olje

Napisal/-a Mgregoric Po avg 31, 2020 9:37 am

limas je napisal/-a:Vsaka naprava za polnjenje klime avtomatično napolni pravilen delež plina in olja v sistem. Serviser mora le pravilno določiti model avta. Olje je že raztopljeno v plinu R32 in ga je veliko manj kot plina R32.


Tako je... v kompresorju je pa se posebaj olje za mazanje njega ki pa mislim ce noben ni kompresorja razdiral bi moral biti se v njem... ali se motim nevem... Mi je pa rekel da je dodal barvilo notr ce bo slucajno puscal in vrjetno se daje barvilo v olje ane...
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Kompresor klime olje

Napisal/-a TrijoAdijo To sep 01, 2020 7:50 am

Olje lahko steče ven in sicer če odstraniš cevi in odprtin ne zapreš in demontiraš kompresor, pa si pr tem malo nerodne sorte in ti skozi odprte odprtine steče ven.
Sem mel v rokah nov kompresor, točno za ta avto (laguna 2) , pa sem čepe odstranu in sem vidu da je poln olja. Vsekakor pa ne bi bilo nič narobe pri rabljenem kompresorju, če bi olje stočli ven in ga nadomestili s frišnim in z ustrezno količino. Sicer pa če si v dilemi....pojdi do enga k klime fila, pa mu povej da bi olje v kompresorju stočil ven, pa zamenjal. Sicer bo strošek,ampak še vedno precej nižji,kot pa če ti kompresor pikne.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Mgregoric
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Sr jun 12, 2019 5:01 pm

Re: Kompresor klime olje

Napisal/-a Mgregoric To sep 01, 2020 9:05 am

Sem vprašal tja kjer so polnili in pravijo da meni ni treba nič olja dodajati ker ga dodajo avtomatsko z polnjenjem plina... Zdej pa nevem vec kako je z tem oljem...
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Kompresor klime olje

Napisal/-a TrijoAdijo Sr sep 02, 2020 3:09 pm

Obstaja točen podatek za točno določen kompresor, koliko se dodaja olja pri menjavi kompresorja.Recimo, če je kompresor nov in je nafilan z 250ml olja, se pred demontažo starega izprazne sistem, star kompresor se sprazne, se zmeri količina olja v njem. In v novem mora bit ista količina kot v starem, se pravi se iz starega iztoči točno takšna količina, med filanjem klime pa se doda še preostali manjko olja. Zdej če je v starem kompresorju premalo olja in se med filanjem doda še čist mal olja, potem ga je lahko premalo in bo kompresor piknu kad-tad.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Kompresor klime olje

Napisal/-a vipe5s Če sep 03, 2020 10:43 am

Naj mi sedaj enkrat to razloži to z oljem, je to olje hermetično zaprto v kompresorju (in se ga ne da dodati ob polnjenju klime ampak se ga zamenja preko teh čepov oz. demontaže) IN/ALI se olje doda tudi v sam sistem, ko se klima napolni ( beri, da kroži po ceveh).
Gre v obeh primerih za isti tip olja - PAG oz. kako se reče (verjetno je za R134a drugo olje)?
Hvala.
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Kompresor klime olje

Napisal/-a TrijoAdijo Če sep 03, 2020 1:50 pm

Olje je v kompresorju in služi za mazanje kompresorja in ni hermetično zaprto v kompresorju. Vliva se ga preko čepov.In del tega olja tudi kroži po sistemu (ceveh). Ko daš klimo polnit, ti stroj potegne ven plin in tudi del tega olja. Ta del olja gre v posodo za staro olje. Potem ko se sistem nafila s plinom, se doda še frišno olje v sistem iz stroja,iz posode frišnim oljem in se frišnega olja doda toliko,kolikor ga je šlo ob praznenju vn.Mora pa bit dodano enako olje, kot je šlo ven...recimo PAG46, PAG 100, PAG150,..,..itd. Katero olje pa gre notri je pa odvisno kaj pravi proizvajalec kompresorja. Nepravilno olje....bo rezultiralo v okvaro kompresorja.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Kompresor klime olje

Napisal/-a mrtwelvetrees Če sep 03, 2020 6:35 pm

To je že cela znanost.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Mgregoric
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Sr jun 12, 2019 5:01 pm

Re: Kompresor klime olje

Napisal/-a Mgregoric Če sep 03, 2020 8:27 pm

TrijoAdijo je napisal/-a:Olje je v kompresorju in služi za mazanje kompresorja in ni hermetično zaprto v kompresorju. Vliva se ga preko čepov.In del tega olja tudi kroži po sistemu (ceveh). Ko daš klimo polnit, ti stroj potegne ven plin in tudi del tega olja. Ta del olja gre v posodo za staro olje. Potem ko se sistem nafila s plinom, se doda še frišno olje v sistem iz stroja,iz posode frišnim oljem in se frišnega olja doda toliko,kolikor ga je šlo ob praznenju vn.Mora pa bit dodano enako olje, kot je šlo ven...recimo PAG46, PAG 100, PAG150,..,..itd. Katero olje pa gre notri je pa odvisno kaj pravi proizvajalec kompresorja. Nepravilno olje....bo rezultiralo v okvaro kompresorja.


Ko gledam kompresor ki je ribnu... je pomoje olje zaprto v svoj del... tisto kar pa z plinom notr nafila ne pa za celotni sistem...
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Kompresor klime olje

Napisal/-a TrijoAdijo Po sep 07, 2020 9:14 am

mrtwelvetrees je napisal/-a:To je že cela znanost.



Jap. Ampak večina majstrov za klime dela kr neki na blef kar se olja tiče, glavno da je prava količina plina not, pa še tu jih kdaj pa kdaj odnese.

@Mgregoric: ni zaprto. Samo ventili so zaprti. Te pa se odpirajo in zapirajo ko kompresor laufa.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: Kompresor klime olje

Napisal/-a abbe To sep 08, 2020 1:01 pm

limas je napisal/-a:Vsaka naprava za polnjenje klime avtomatično napolni pravilen delež plina in olja v sistem. Serviser mora le pravilno določiti model avta. Olje je že raztopljeno v plinu R32 in ga je veliko manj kot plina R32.


to spoh ne drži.in je čista bedarija
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: Kompresor klime olje

Napisal/-a abbe To sep 08, 2020 1:09 pm

v celotnem sistemu je samo en krog za olje.
olje ki je v kopresorju se tudi v sitemu (v ceveh,uparilniku kondenzatorju) to je vse isto olje, ki je pomešano s plinom
razporejeno kot je na tortici v 2gem postu(v idealnih pogojih dela).
ko se menja kompresor (pa djmo rečt da ni zaribl amapk je pac odpovedal,seprav ni opilkov v sistemu)
je treba spraznt sistem (plin vn pobrat. ko se pobere plin vn gre se malo olja,vndar to niti ptibližno ni vse olje ki je v sistemu zato je treba sistem oprat,da se spravi olje vn.
ker v nobenem trenutku nemore nihče povdat kolko olja je v sistemu.ker pač to ni možno.
praviloma so novi komprsorji že napolnjeni z pravo količino olje ZA CELI SISTEM!! ravno zaradi tega je blo potrebno prej oprat sistem,ker bi drugače bilo preveč olja.
in ko se kompresor zamenja se potem preko polnjenja klime (plina) ne dodaja več olja.
Ni vse res kar napišem
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 44 gostov