Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a Kristjan123 Sr nov 04, 2020 8:55 am

Ravno o sem mu razlagal ... sej ni nek "skrtica" in skrbi za avto. Recimo olje menja kljub malo prevozenim km. Samo pri jermenu ima neko cudno logiko razmisljanja... pa se ne upogne. Sem mu povedal primer ki sem ga osebno poznal ko znancu ko je kupil takrat se Citroena Ax ki je bil niti 10 let star kilometri ne vem tocno ma pod 20k km skratka avto je bil od nekoga starejsega potem se je nekaj casa vleklo in je stal preden so se odlocili za prodajo. Ga je kupil v avtu je se disalo po novem dobesedno vse super cez 2 meseca pa so se bati in ventili srecali... sam kaj ces upam da pri njemu ne bo tako...
 
reli92
Novinec
 
Prispevkov: 149
Pridružen: Pe jul 31, 2020 6:13 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a reli92 Sr nov 04, 2020 9:02 am

Slej ko prej na zalost bo je pa obicajno glih tako da tem ki se ne obremenjujejo naceloma nic ne crkne :D bolj ko si pedanten vec stvari gre narobe hehe
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a esem Sr nov 04, 2020 9:47 am

Kristjan123 je napisal/-a:..-.ko je kupil takrat se Citroena Ax ki je bil niti 10 let star kilometri ne vem tocno ma pod 20k km...so se bati in ventili srecali....
Izkušnje so različne, AX 1,1 s cca 40k km je po najmanj 25 letih imel še prvi jermen
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a Kristjan123 Sr nov 04, 2020 10:08 am

Potem ti na osnovi lasnih izkušenj bolj zagovarjaš teorijo mojega sorodnika, da ni potrebna menjava po 11 letih :)
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a Kristjan123 Sr nov 04, 2020 10:08 am

lastnih izkušenj
 
reli92
Novinec
 
Prispevkov: 149
Pridružen: Pe jul 31, 2020 6:13 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a reli92 Sr nov 04, 2020 10:20 am

Mislim da je hotel povedat da je mozno da zdrzi, ne da on to prakticira...

Na 100 primerov je seveda 1 fenomenalen. Igra pa tukaj vlogo toliko malenkostnih dejavnikov da brezveze filozofirat, zamenjat po intervalu, tisti ki so prisli do teh stevilk so ze morali nekaj testirat, saj so za to placani, da ne rabimo mi potem ugibat. Je pa pri intervalu se nekaj rezerve saj ni misljeno da ti bo jermen dan po intervalu cudezno razneslo :)
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a esem Sr nov 04, 2020 10:25 am

Avto je bil od očeta in zadnjih 10-15 let skoraj ni bil vožen, sem ga pa proti koncu kot rezervnega po sili razmer nekajkrat močno pritisnil po AC (tudi čez 100 km) in je jermen na srečo zdržal. Če bi za to vnaprej vedel, bi ga zamenjal, do takrat je v garaži predvsem poćival.

Nikakor nisem zagovornik pretiravanja, kakšnih 20-34 % čez (za vsako stvar, tudi za npr rok trajanja hrane, so predvidene tolerance) pa običajno še gre, a je tvegano
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a Kristjan123 Sr nov 04, 2020 10:44 am

seveda se strinjam sigurno nisem misli da zagovarja menjavo na 25 let ;)

Se pa včasih res vprašaš koliko so določene menjave res smiselne
Recimo en tak ekstremen primer je pri čolnu ki dela tistih 7-14 dni na leto praktično do 30 ur v recimo "idealnih pogojih" zmeraj štarta na +30 zunanjih stopinj pa se ravno tako priporoča menjava jermenov na 5 let. Nekateri celo menjajo olje po vsaki sezoni tako motorno kot v peti "staro olje" je po 30 urah praktično svetlo rumene barve. No tukaj jaz naredim menjavo na 2-3 leti jermen pa kljub temu da ima samo cca 200 ur za sabo menjam na 5-7 let pa čeprav je na videz "kot nov"
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a Firediver Sr nov 04, 2020 10:46 am

esem je napisal/-a:Avto je bil od očeta in zadnjih 10-15 let skoraj ni bil vožen, sem ga pa proti koncu kot rezervnega po sili razmer nekajkrat močno pritisnil po AC (tudi čez 100 km) in je jermen na srečo zdržal.


Koliko je pa avto sploh vreden v primerjavi s stroškom menjave jermena? Pa najbrž je tudi marsikaj drugega (predvsem gumijastega) časovno dotrajanega.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
reli92
Novinec
 
Prispevkov: 149
Pridružen: Pe jul 31, 2020 6:13 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a reli92 Sr nov 04, 2020 10:56 am

Kristjan123 je napisal/-a:seveda se strinjam sigurno nisem misli da zagovarja menjavo na 25 let ;)

Se pa včasih res vprašaš koliko so določene menjave res smiselne
Recimo en tak ekstremen primer je pri čolnu ki dela tistih 7-14 dni na leto praktično do 30 ur v recimo "idealnih pogojih" zmeraj štarta na +30 zunanjih stopinj pa se ravno tako priporoča menjava jermenov na 5 let. Nekateri celo menjajo olje po vsaki sezoni tako motorno kot v peti "staro olje" je po 30 urah praktično svetlo rumene barve. No tukaj jaz naredim menjavo na 2-3 leti jermen pa kljub temu da ima samo cca 200 ur za sabo menjam na 5-7 let pa čeprav je na videz "kot nov"


Tukaj bom tako rekel... smiselno je toliko kolikor ti je vredno tisti motor ohranjati pri "zdravju".

Poznam recimo ekstremiste s starimi avti (delovnimi avti), kjer so pac masine tako poceni da dejansko skoraj ni vredno stroska menjave jermena po njihovi logiki (nihce ne uposteva stroska menjave, najbrz avtovleke itd).

Zdaj recimo na colnu ne vidim nekega problema saj menjas priblizno na predpisan interval. Moras razumeti da tudi kljub letom proizvajalec uposteva neke splosne kilometre (govorim za avte saj z navtiko nimam veliko izkusenj), ki naj bi jih lastnik naredil v tem casu. Oz drugace povedano ni misljeno da se v 8ih letih naredi npr 5000km.

Ce gremo pa pol v casovne ekstreme pa material zal ze dotraja
 
wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a wildbliw Sr nov 04, 2020 11:07 am

Tole mi je pa najbolj glupa logika: "Ne bom vloižil več, kot je avto trenutno vreden."

Avto npr. vrednosti 300€ lahko voziš še leta in desetine tisoče kilometrov. Ampak vlagati moraš vanj! Zdaj pa bi moral avto zavreči, če je treba vanj vložiti 400€? In zato naj kupim novega, kjer 1000€ zavarovanja ne bo škoda, ker je nov pač vreden čez 20 čukov, avto bo pa vsak mesec izgubil 250€?

Splača se vložiti v tak avto skoraj vsak drugi mesec 400€, vse do trenutka, ko te kvote ne presežeš. Za nekatere sem pač čudak, ker tako razmišljam.
 
reli92
Novinec
 
Prispevkov: 149
Pridružen: Pe jul 31, 2020 6:13 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a reli92 Sr nov 04, 2020 11:24 am

Beri se enkrat njihovi logiki ne moji
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a Firediver Sr nov 04, 2020 11:36 am

wildbliw je napisal/-a:Tole mi je pa najbolj glupa logika: "Ne bom vloižil več, kot je avto trenutno vreden."

Avto npr. vrednosti 300€ lahko voziš še leta in desetine tisoče kilometrov. Ampak vlagati moraš vanj! Zdaj pa bi moral avto zavreči, če je treba vanj vložiti 400€? In zato naj kupim novega, kjer 1000€ zavarovanja ne bo škoda, ker je nov pač vreden čez 20 čukov, avto bo pa vsak mesec izgubil 250€?

Splača se vložiti v tak avto skoraj vsak drugi mesec 400€, vse do trenutka, ko te kvote ne presežeš. Za nekatere sem pač čudak, ker tako razmišljam.


Saj ni letelo nate, ampak v ekonomiji je cela znanosti okoli te rentabilnosti.

Tudi sam sem se v študentskih časih vozil z low cost bolj ali manj iztrošenimi vozili. Pa sem začel malo razmišljati: Obvezno zavarovanje je bilo ravno tako drago, kot če bi bi imel kaj novejšega, s tem, da v primeru že manjšega trka zavarovalnica oceni totalko in potem spet išči drugega vsaj za silo dobrega, ker ti starega ne bodo popravili.

Po drugi strani pa je življenje prekratko, da bi se ubadal s temi kripami: Glede na sodobni promet sploh niso varne, niti niso udobne, kot so bile nove, ker je pač vse iztrošeno, pa še za zdravje je vprašljivo (poseden sedež, vzmetenje pri koncu, klime ni itd).
Je pa tudi res, da če imaš same kratke poti, ti kripe ni škoda, tudi če crkne. Najbrž jih imaš.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
reli92
Novinec
 
Prispevkov: 149
Pridružen: Pe jul 31, 2020 6:13 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a reli92 Sr nov 04, 2020 11:47 am

Drugace se tudi sam strinjam, ceni svojo lastnino in jo vzdrzuj pa je. Te logike naj crkne saj je poceni nikakor ne podpiram
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a Kristjan123 Sr nov 04, 2020 1:33 pm

Se strinjam v svoj 19 let star drugi avto sem vložil 500 eur velik servis, sklopka ...

Se je splačalo? Avto že vsa ta leta funkcionira po sitemu tankaj-vozi zdaj sem mu pač dal tisto kar je rabil lahko bi celo kalkuliral in pusti ter upal da ne vtrže jermena sklopka je bila "bolj boga" ampak to lahko vlečeš še dolgo dokler kje ne ostaneš...

Reakcija moje žene si nor? Za 129 eur na mesec dobiš novega Cliota nisi videl? Ti pa 500 eur v ta star avto!

Pa rečem sej je ok se ne kvari, kilometrov nima dosti klima dela ni rijav porabi kot vžigalnik ;) 1,5 Dci kot drugi avto je super
pa ona spet ampak za 129 eur je nov ne pa ta 19 let star...

no in potem na hitro skupaj preletiva drobni tisk "njenega" novega cliota za 129 eur
Polog 1.707,59 €
48 obrokov po 129 eur
49 zadnji obrok 4.568,15 eur ali prodaja koncesionarju po vnaprej določenih pogojih

Kar naenkrat se je čudežno z mano strinjala da 500 eur vložka v star sicer OK avto s katerim ni težav je sprejemljivo :lol:
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a Firediver Sr nov 04, 2020 2:02 pm

Uf, če sta v ČB igri samo čisto nov ali pa skoraj 20 let star avto...bi rekel, da noben ekstrem ni dober.

Na srečo je veliko vmesnih "nians" za dostopen denar in z znosno bilanco sprotnih stroškov, mi pa še nobenega ni uspelo zgonit do 20 let.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
reli92
Novinec
 
Prispevkov: 149
Pridružen: Pe jul 31, 2020 6:13 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a reli92 Sr nov 04, 2020 2:06 pm

Se strinjam tukaj je bil res jing jang ekstrem. Ampak ni nic narobe s tem ce si z avtom zadovoljen vloziti nekaj takega na x stevilo let.

Je pa tako kot je Firediver omenil, tudi veliko vmesnih nians na rabljenm trgu
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a Kristjan123 Sr nov 04, 2020 2:24 pm

Se strinjam ampak če si lastnik od začetka in ima realnih 120k km ter je redno vzdrževan ni bil razbit in zlorabljan je sigurno bolj ziher kot kak mlajši "puzle & misterybox" varianta

Kot pravim držimo ga samo zato ker je maksimalno "hvaležen" ko temu ne bo več tako bo šel od hiše. Pa nima veze ali je star ali mlad :D
 
wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a wildbliw Sr nov 04, 2020 2:37 pm

Edino pravilno, naj ti cimbolj sluzi. Ce bi gledal ceno vzdrzevanja glede na trenutno vrednost avtomobila po eurotaxu, je itak v vsak 5 let star avto ze nesmiselno vlagat ce gre za kaksen vecji poseg tako da to je zgreseno razmisljanje.
Firediver je napisal/-a:Na srečo je veliko vmesnih "nians" za dostopen denar in z znosno bilanco sprotnih stroškov, mi pa še nobenega ni uspelo zgonit do 20 let.
Res je.
Drugače sem pa jaz v svoj 21 let star avto do sedaj v slabe pol leta v povprečju vložil okoli 130€ mesečno. Z registracijo in zavarovanji vred. Seveda brez goriva, ki se ga porabi toliko, kot pač prevoziš.
Ja Clio je moja skušnjava in se ji zaenkrat dobro uperam.
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1793
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a emozul Če nov 05, 2020 7:54 am

Kristjan123 je napisal/-a:Se strinjam v svoj 19 let star drugi avto sem vložil 500 eur velik servis, sklopka ...

Se je splačalo? Avto že vsa ta leta funkcionira po sitemu tankaj-vozi zdaj sem mu pač dal tisto kar je rabil lahko bi celo kalkuliral in pusti ter upal da ne vtrže jermena sklopka je bila "bolj boga" ampak to lahko vlečeš še dolgo dokler kje ne ostaneš...

Reakcija moje žene si nor? Za 129 eur na mesec dobiš novega Cliota nisi videl? Ti pa 500 eur v ta star avto!

Pa rečem sej je ok se ne kvari, kilometrov nima dosti klima dela ni rijav porabi kot vžigalnik ;) 1,5 Dci kot drugi avto je super
pa ona spet ampak za 129 eur je nov ne pa ta 19 let star...

no in potem na hitro skupaj preletiva drobni tisk "njenega" novega cliota za 129 eur
Polog 1.707,59 €
48 obrokov po 129 eur
49 zadnji obrok 4.568,15 eur ali prodaja koncesionarju po vnaprej določenih pogojih

Kar naenkrat se je čudežno z mano strinjala da 500 eur vložka v star sicer OK avto s katerim ni težav je sprejemljivo :lol:


Denar se mora vrteti. Kaj bi bilo, če bi vsi razmišljali tako :D
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: alexwell in 53 gostov