Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
yidaki
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: Po nov 03, 2008 6:43 pm
Kraj: ljubljana

Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a yidaki Sr dec 02, 2020 5:50 pm

Lep pozdrav vsem.

Moj A3 mi dela preglavice in v teh zimskih časih ni prijetno vozit brez gretja.
1.       Gretje je prenehalo delati nekaj mesecev potem, ko mi je Audi servis zamenjal zobati jermen, vodno pumpo in ''mali jermen''
2.       Prvi sum je bil Termostat, ki sem ga zamenjal in gretje se vedno ni delalo.
3.       Vsi ventili (flaps) delujejo, vsi so vidni po odstranitvi predala.
4.      Ker gretje se vedno ni delalo, sem izpral matriko (backflush the matrix), iz katere je prišlo kar veliko usedline. Ko sem sestavil vse nazaj gretje se vedno ni delalo.
5.       Cez kaksen mesec sem spral vso hladilno tekočino, vzel termostat ven in vse sestavil nazaj, natočil vodo in čistilo (Holts Speedflush). po desetih minutah, kot po navodilih proizvajalca zopet spral ves sistem, in ponovno izpral matriko (backflush the matrix).Hladilna tekočina je bila malo motna, vendar brez trdih delcev kot pri prvem izpiranju matrike.

Zdaj pa najbolj zanimiv del. Ko sem imel v sistemu čistilo in vodo, sem izmeril da je zrak v kabino prihajal z 36C, pri tem se motor ni segrel na več kot 62C. Na moje veselje, sem vse lepo zložil nazaj, napolnil svežo hladilno tekočino in sel na testno vožnjo in na moje presenečenje gretje ni delalo.

Skozi vse to, je avto delal normalno, nobene anomalije, normalna temperatura motorja, pospeški normalni, poraba normalna. Edino kar opazimo je da izhodna cev iz matrike ostane hladna oz mlačna.

Ali je možno da je matrika zadelana in voda z manjšo gostoto teče skozi matriko hladilna tekočina pa ne?

After run pump, je na izhodu iz matrike in naj bi vlekla tekočino iz matrike, ali kdo ve ce ta pumpa konstanto dela ali je samo aktivna ko je avto v prostem teku ali parkiran.

Obstaja Check valve ki zapre dotok tekočine v primeru ko je vklopljena klima, ampak cevi na vstopu v matriko so vroce, tako da sem nekako izkljucil tole možnost da se je zataknila in ostala zaprta.

Audi mi ni znal pomagati, razen menjati del za delom dokler ne bo delalo.  
Ali se mogoče komu sanja kaj bi mi delalo te preglavice, ni problem zamenjat matriko, problem je da nočem pri 7 let staremu avtu podreti pol kabine.

Hvala vnaprej, Andrej.
 
reli92
Novinec
 
Prispevkov: 149
Pridružen: Pe jul 31, 2020 6:13 pm

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a reli92 Sr dec 02, 2020 9:04 pm

Ce si spiral pecko in je bil pretok normalen, potem jaz nebi sumil pecke. Si siguren da dela vodna crpalka? Pa pusti tisto temperaturo ki ti jo kaze na stevcu tist dostkrat kaze 90 tut ce fali 2 litra tekocine.

Mozen je tudi zrak v sistemu, kaj drugega bi bilo ze cudno

Se eno vprasanje. Upam da koncentrat hladilne tekocine redcis z vodo in da ne nalivas notri koncentrata antifriza

Ce pomozna pumpa ne dela kot namenjeno bi ti moralo javit napako, oz vsaj pokazati na testerju
 
yidaki
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: Po nov 03, 2008 6:43 pm
Kraj: ljubljana

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a yidaki Če dec 03, 2020 8:35 am

Hvala za hiter odgvor.

Pecka ima pretok, in temperaturo merim z OBD napravo (in ja imas prav temperatura na stevcu je +-20C od tega kar OBD pravi)

Zrak v sistemu, resnicno upam da je samo to. Avto sem imel dvakrat na odzracevanju na Audi/Bosch servisu, nobenih napak. Mogoce ga bom zdej po vsem tem delu se enkrt peljal na odzracevanje.

Koncetrat je kar precej razredcen, sem zasciten samo do -10C

Pumpa dela, cevi so tople. Tudi tiste, ki so mrzle dokler se Termostat ne odpre.

Pomozna pumpa, imas prav! mogoce jo bom samo odklopil in videl ce mi OBD javi napako. Ali mogoce ves ce ta pumpa skozi dela? Ali samo pri prostem teku?

Hvala, Andrej.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a Fan Če dec 03, 2020 6:28 pm

Črpalko se lahko preveri s testerjem
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
reli92
Novinec
 
Prispevkov: 149
Pridružen: Pe jul 31, 2020 6:13 pm

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a reli92 Pe dec 04, 2020 6:53 am

yidaki je napisal/-a:Hvala za hiter odgvor.

Pecka ima pretok, in temperaturo merim z OBD napravo (in ja imas prav temperatura na stevcu je +-20C od tega kar OBD pravi)

Zrak v sistemu, resnicno upam da je samo to. Avto sem imel dvakrat na odzracevanju na Audi/Bosch servisu, nobenih napak. Mogoce ga bom zdej po vsem tem delu se enkrt peljal na odzracevanje.

Koncetrat je kar precej razredcen, sem zasciten samo do -10C

Pumpa dela, cevi so tople. Tudi tiste, ki so mrzle dokler se Termostat ne odpre.

Pomozna pumpa, imas prav! mogoce jo bom samo odklopil in videl ce mi OBD javi napako. Ali mogoce ves ce ta pumpa skozi dela? Ali samo pri prostem teku?

Hvala, Andrej.


Uff zdaj si me pa dobil, nisem bil pa nikoli pozoren.mislim da dela konstantno, vcasih tudi se nekaj casa za tem ko je avto ugasnjen. Kot je napisal Fan bi lahko pumpo s testerjem preveril. Po vsej logiki ce ne dela bi ovirala pretok, ampak cudno mi je da ti nebi javilo napake.

Sicer pa za zrak v sistemu dvomim, sem samo naglas razmisljal, sem se spomnil da ima ta motor samodejno odzracevanje tako da preverit res pomozno pumpo. Sem skoraj siguren da bo tam problem ce je drugo v redu, saj omogoca krozenje skozi grelec
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a Fan Pe dec 04, 2020 9:04 pm

Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
yidaki
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: Po nov 03, 2008 6:43 pm
Kraj: ljubljana

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a yidaki Pe dec 04, 2020 10:01 pm

Zivijo.

Sem pregledal ves manual in nikjer ne najdem se enega termostata.

Prilagam diagram, vse cevi so tople razen izhod iz matrike...torej check valve in pomozna crpalka ali pa matrika sama (ne vem vec, sem ze cisto zmesan!) Ti trije osumlejnci bodo prvi na listi, ko najdem cas da se zopet ulezem pod avto.

Hvala za predloge in odgovore!
Andrej.
Priponke
2013 1.6 TDI Cooling digram.JPG
 
Uporabniški avatar
LaMike
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1585
Pridružen: Po feb 25, 2008 5:59 pm
Kraj: Maribor

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a LaMike So dec 05, 2020 10:27 am

Predlagam ti, da kljub temu, da imaš na pečki pretok vode, jo zamenjaj.
"this is so euro its asian" by Sam B.
 
francko
Novinec
 
Prispevkov: 255
Pridružen: Pe apr 08, 2016 7:53 pm

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a francko So dec 05, 2020 12:22 pm

Koliko ti kažejo tipala (senzorji) za ispihano temperaturo zraka iz zračnikov v avtomobilu?
Če so tam vrednosti napačne, lahko senzor sporoča napačno temperaturo in poslednično ti avto ne greje zato ker misli da je že na nastavljeni temperaturi.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a Ivan36 So dec 05, 2020 3:39 pm

Jaz sem menjal tudi tole verjetno samo za becin motorje ali pa?
Slika
Temperatura hladilnega sredstva
Slika
Še ohišje
Slika
Še malčk
https://www.myturbodiesel.com/threads/m ... elp.29876/
 
zundapp
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 594
Pridružen: Ne mar 16, 2003 10:55 am

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a zundapp So dec 05, 2020 4:46 pm

To nima veze z gretjem, ....motorju sporoča kakšna je njegova temperatura, oz. njegocemu računalniku
 
francko
Novinec
 
Prispevkov: 255
Pridružen: Pe apr 08, 2016 7:53 pm

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a francko So dec 05, 2020 5:46 pm

Kako misliš nima veze?

Misliš senzorji v zračniku nimajo veze kakšen zrak (temperatura) piha iz zračnika?

Če misliš tako,nimaš prav.

Moja napaka... sem mislil da je prejšnji post namenjen meni. ;)
 
golfabimu
Novinec
 
Prispevkov: 289
Pridružen: Če apr 10, 2014 9:01 pm

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a golfabimu Ne dec 06, 2020 8:35 am

Pečko zamenjaj pa bo OK. Ne boš prvi niti zadnji, da mu je zadelelo pečko pri ea288 motorju.
Poglej še, če imaš še vedno vrečko s silikatom v ekspanziji. Da se ti ni predrla...
Pa tud pol armature ni potrebno razdreti, da se pečka zamenja. Sicer pri A3 je nisem še ven metal, ma pomoje hude razlike ni med a3 in Golfom.
Pri golfu gre stranska plastika na sredinski konzoli dol, pa kolenski airbag ven, potem imaš par šravfkov in evo pečka je zunaj.
Večji problem je odzračevanje, ker brez VAS testerja ne gre. VCDS ne opravi dela popolno, ker pri low circuit bleeding ne deluje.
Termostat imaš pa samo eden v kolikor imaš ročni menjalnik.

Lp,
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a nejc1 Ne dec 06, 2020 2:02 pm

Sem istega mišljenja. Potrebno bo zamenjat pečko.
 
Dwight
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 29
Pridružen: Ne nov 14, 2004 10:43 am

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a Dwight To dec 08, 2020 10:48 am

DSG ima še en termostat, ki je ob okvari vedno odprt. Imaš automatika?
 
golfabimu
Novinec
 
Prispevkov: 289
Pridružen: Če apr 10, 2014 9:01 pm

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a golfabimu To dec 08, 2020 10:41 pm

Avtor pravi, da mu motor doseže normalno delovno temperaturo. Tega pri odprtem termostatu in to zdaj ko je zima nebi videl.
Ko zahinavi termostat na DSG je iz mojih izkušenj vedno tako, da se motor ne segreje na delavno temperaturo, sploh pa pozimi.

Lp,
 
yidaki
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: Po nov 03, 2008 6:43 pm
Kraj: ljubljana

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a yidaki Sr dec 09, 2020 10:46 am

Pozdrav vsem.

@Francko; Avto ima ročno kontrolo za gretje tako da  temperatura iz zračnikov v kabini ne igra vloge, razen da je mrzlo v avtu ko pes hi hi  ;)
@Ivan36; tipalo za temperaturo hladilne tekočine, ne bi smel biti prevelik strošek in je enostavna menjava, ne more škodit. Ampak mislim da vse deluje...razen gretja  :lol:  
@Dwight: ni avtomatik in nikjer ne najdem se enega termostata, vsaj po manualih ne
@Golfabimu;  expanzijska posoda pravi, da bi vrečka morala biti, ampak je ni, ne vrečke ne silikata. Sumim da se je vrečka predrla preden sem avto kupil. Kar sem ugotovil ko sem raziskoval kaj je problem; za raidijem v predalu je ena matica ki je zelo globoko in je manjkala, kasneje ko sem vzel predal stran sem opazil da so na plastičnih ceveh za gretje manjkali vijaki, lahko samo predvidevam da je nekdo že menjal matriko (mogoče zaradi manjkajoče vrečke)...ni pomembno, vrečke ni, gretja ni :)

Se enkrat hvala za odgovore carji ste! Vse kaže na pečko, ki je naročena, čakam dostavo in potem gasa. Sporočim, ko bom zamenjal in upam da iz toplega avta :)

Andrej
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7523
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a pskoda Sr dec 09, 2020 12:08 pm

Če misliš, da je pečka zabita potem so problem kroglice iz ekspanzijske posode. Če so krive kroglice potem je delno zabit tudi hladilnik (kiler)
Lp
 
coco66
Novinec
 
Prispevkov: 340
Pridružen: Sr okt 09, 2013 2:14 pm

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a coco66 Sr dec 09, 2020 1:35 pm

Pa hitro prodat dokler dela- pa japonca kupit
 
yidaki
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: Po nov 03, 2008 6:43 pm
Kraj: ljubljana

Re: Audi A3 1.6TDI 2013 problem z gretjem

Napisal/-a yidaki Po dec 21, 2020 11:06 am

Pozdravljeni.

Pecka je koncno prispela a zal poskdovana.
Zvite so 'fins' na robovih pecke, ostalo zgleda uredu. Dobavielj mi je ponudil popust ali menjavo.
Ni mi toliko do popusta, bolj je problem da morem to nazaj poslati in cakati na novo.

Prosim za menjne ali naj poravnam zvite 'fins' in instaliram ali menite da je bolje da pocakam boljsi product?

Hvala vnaprej.
Priponke
20201219_154404-2.jpg
20201219_154427-2.jpg
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 55 gostov