Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a bluedot Če jan 21, 2021 6:43 pm

Pozdravljeni,

na Alfa Romeo Stelvio se mi je izpraznil akumulator in ne morem odpreti prtljažnika, da bi ga napolnil.

Je možno akumulator napolniti tudi preko terminalov pod havbo motorja? V navodilih sicer piše, da sta tista terminala za "jump starting", ne pa za polnjenje.

To drži? Ali pa lahko za "silo" uporabim tiste terminale za polnjenje?

Hvala.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1068
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a D12J12 Če jan 21, 2021 6:51 pm

Priklopi na drugo vozilo, da ga zaženeš in vsaj malo napolniš z vožnjo ali pa skozi zadnje sedeže v prtljažnik in ga odpreš z zasilno ročico, preveri v navodilih kje je.
 
megane16v
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 56
Pridružen: Če avg 15, 2013 8:43 pm

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a megane16v Če jan 21, 2021 6:58 pm

https://www.youtube.com/watch?v=aEemwqUdrHI
priklopi polnilec na jump start in boš lahko kmalu tudi odprl prtljažnik
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a bluedot Če jan 21, 2021 7:05 pm

@D12J12
Ni problem, če ima drug akumulator nižjo moč? AR ima 95 Ah akumulator, drug avto pa ima 75 Ah. Baje bi naj bili podobno zmogljivi?

Hvala za nasvet glede zasilnega odprtja prtljažnika. :) Mislil sem, da je to samo ameriška finta, ker tam morajo imeti to po zakonu. V navodilih sem našel, kako se zasilno odpre.

@megane16v
Hvala. Ta video sem malo prej našel, ampak on ima booster pack. Je to v bistvu bolj ali manj vseeno? Ni mi jasno, zakaj v navodilih ne piše, da bi baterijo lahko polnil tudi preko teh dveh terminalov.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1068
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a D12J12 Če jan 21, 2021 7:09 pm

Ne bo nobenega problema, samo drugi avto naj laufa pa bo, važno je koliko amperov rukne ven v 30 sekundah, pa še danes ni mraza tako da kar pogumno :D
Da se malo bolj šolano" izrazim, kapaciteta ni pomembna, važen je zagonski tok kateri se računa pri -18°C torej bo tudi 75 Ah akumulator zmožen vršti ven 500A.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a bluedot Če jan 21, 2021 7:22 pm

Dobro vedet, hvala!

Glede prtljažnih vrat - v US navodilih res piše, kako zasilno odpreti prtljažna vrata, ko pa sem splezal noter, pa je samo slepa plastika tam. Odprem EU navodila in nič, niti omenijo ne te opcije.

Kaj pa polnjenje akumulatorja pod havbo motorja? Je to "varno"?
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1068
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a D12J12 Če jan 21, 2021 7:31 pm

Zanimivo, res zanimivo, da ni zasilne kljukice. Glede polnjenja spredaj ti pa ne upam nič svetovati, je le preveč elektronike da bi ugibal :? .
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a bluedot Če jan 21, 2021 7:34 pm

OK, vseeno hvala! Bom verjetno kar "jump start" naredil.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a sašo5 Če jan 21, 2021 7:42 pm

polni se iz motornega prostora....imaš v teh. knj to napisano Poglej pri vezni steni za prikljucke + .....minus je pa na karoseriji, ponavadi kak vijak namensko za te zadeve, gor je minus narisan...
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a bluedot Če jan 21, 2021 7:48 pm

Saj to me skrbi, ker po navodilih sodeč se akumulator polni tako, da se polnilec priklopi na + in - pol direktno na akumulatorju (ki pa je v prtljažnem prostoru).

megane16v je dal link (https://www.youtube.com/watch?v=aEemwqUdrHI), kjer mehanik priklopi booster pack na terminale v motornem prostoru. Jaz pa imamo samo polnilec in nisem prepričan, če je to varno priklopiti ali ne. V navodilih piše, da vir zunanjega napajanja naj ne bo nad 12 V. CTEK MXS 5 pa ima 14.4/14.7/15.8 V napetosti.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a bluedot Če jan 21, 2021 8:35 pm

Polnilec sem vseeno priklopil toliko, da sem odprl prtljažna vrata. Nekaj je narobe, ker se akumulator sploh ne polni, v motornem prostoru pa je nek zvok (tik, tik, tik - s presledki). Jutri kličem servis.
 
megane16v
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 56
Pridružen: Če avg 15, 2013 8:43 pm

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a megane16v Pe jan 22, 2021 8:50 am

Ni panike. Klikanje je pri nekaterih avtih normalno, povzroča pa ga en od relejev, ki še nima dovolj napetosti/toka, da bi kompletno preklopil. To se dogaja ob popolnoma izpraznjenem akumulatorju. S polnjenjem ga namreč počasi vračaš v življenje. če te moti, odklopi minus z akumulatorja in napolni akumulator. Morda boš moral potem kakšen programski reset narediti ali kodo od avto radia vnesti.
Če pa se AKU ne polne, je lahko crknila kakšna celica in bo potrebna menjava. Vendar, če AKU ni še star 5 let, potem je najbrž OK, le čas potrebuje
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a bluedot Pe jan 22, 2021 9:32 am

Hvala za razlago. Zaradi zvoka polnilec nisem upal pustiti dlje, kot 5 minut. Sem pa tudi prvič videl, da LED indikator na polnilcu (CTEK MXS 5.0) ni šel dlje od druge lučke (analiza akumulatorja). Pred kratkim sem posodil polnilec kolegu, ker se mu je prav tako izpraznil akumulator, ampak "analiza" je šla skozi v nekaj sekundah (kar je normalno).
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a Firediver Pe jan 22, 2021 9:46 am

Da veš pri čem si toplo priporočam, da je pri polnjenju priklopljen samo aku in ne celotna inštalacija avtomobila zraven z stalno priključenimi bremeni, ki utegnejo zmesti polnilec.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a bluedot Pe jan 22, 2021 9:52 am

Če bo nuja, bom tako naredil. Moram pa si izpisati, kaj je vse potrebno narediti po ponovnem priklopu akumulatorja, ker je cel kup enih zadev, žal pa niso naštete na eni strani. Spomnim se, da je potrebno v roku 30 sekund obrniti volan v skrajno levo, nato skrajno desno, okna je potrebno spustiti in dvigniti, nekaj je še s prtljažnikom, ostale nastavitve pa tako ali tako izginejo. :-/
 
chad
Novinec
 
Prispevkov: 230
Pridružen: So jun 27, 2015 2:22 pm

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a chad Pe jan 22, 2021 10:08 am

Čim je enkrat akumulator popolnoma izpraznjen, ne bo več to to niti po domači obnovi s polnilcem ne. Jaz bi dal nov akumulator, še prej bo pa potrebno poiskati, kaj ga je izpraznilo.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a bluedot Pe jan 22, 2021 10:13 am

Nekaj je narobe, ja, ker avto je precej redno vožen, razen tega ga vsaj 1x na mesec priklopim na CTEK in do konca napolnim. Sicer imam neko napravico proti kunam priklopljeno na akumulator, ampak jo bom odstranil, ker je kuna kos mesa odložila poleg odganjalca. :)

Sicer pa upam, da bo vse skupaj pod garancijo, ker avto še niti eno leto ni star.
 
chad
Novinec
 
Prispevkov: 230
Pridružen: So jun 27, 2015 2:22 pm

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a chad Pe jan 22, 2021 10:35 am

Haha kune! Jaz imam v zavarovanju vključene poškodbe zaradi kune, prej niti vedel nisem, da so problemi s kunami, se mi še ni zgodilo. Možno, da ravno ta dodatek pije sok. Kolegu je na motorju akumulator izpraznil vgrajen polnilec za telefon, ki je vedno ostajal v neki pripravljenosti.. :)
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a bluedot Pe jan 22, 2021 10:37 am

Nekaj sigurno, piše pa, da je ultra low-power. Pri 95 Ah AGM akumulatorju to sicer ne bi smel biti problem. Zavarovanje pa imam tudi jaz, pa se je že obrestovalo, ker je kuna naredila precejšen nered.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kako napolnim akumulator na AR Stelvio?

Napisal/-a bluedot Pe jan 22, 2021 1:37 pm

Avto sem prižgal z vžigalnim kablom, se peljal 20 km, sedaj pa ga lahko polnim tudi s polnilcem. Še enkrat hvala vsem za nasvete.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 61 gostov