Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
livestrong
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: To apr 23, 2019 2:14 pm

Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a livestrong Pe feb 05, 2021 1:25 pm

Pred dobrimi 3 meseci se mi je na Passatu prižgala lučka za obrabo zavornih oblog. Preveril sem sprednje in zadnje, pri čemer so bile sprednje kot nove - več kot cm zavorne površine, zadnje pa okoli 0,6mm. Ker ima vozilo električno ročnov :roll: , do sedaj sem menjave delal samo na klasičnih z zajlo, sem z menjavo odlašal. Včeraj pa sem imel vsega skupaj dovolj, nabavil Brembo obloge in jih danes tudi menjal. :lol:

Težava je v tem, da mi opozorilna lučka kljub menjavi ni ugasnila. Sem poizkusil tudi odklopiti + na akumulatorju za kakšno minuto in so se mi za dober km prižgale še vse preostale lučke (za servo, s&s, ESP ipd.), no ta moja pa je ostala tudi po tem km :D . Kakšna ideja?
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4341
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a Firediver Pe feb 05, 2021 1:28 pm

Zaradi električne ročne - potreben priklop na računalnik.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a motom Pe feb 05, 2021 3:22 pm

Kako ti je le ratalo odpreti čeljusti?
Sem že menjal na golfu z vcds s pomocjo YouTube in šlo bp.
 
golfek
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 91
Pridružen: Sr mar 22, 2017 8:11 pm

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a golfek Pe feb 05, 2021 5:15 pm

js sm na golfu sam menju.... motorček odšravfaš...pol pa z roko akso odviješ oz priviješ do konca...sm že pozabu... in sestaviš... pol pa zamenaš obloge, sesrtaviš in zategneš ročno... to je to... simpl drgač, na jutubu vse razloženo... pazit morš le da ni kak pesek itd da ti lepo tesni pol oring, ker če pride voda notr pol loh zariba....
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a nejc1 Pe feb 05, 2021 6:34 pm

Kabel za obrabo oblog je nekje prekinjen, ali kak slab stik v konektorju...
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a Gricko Pe feb 05, 2021 6:57 pm

kolikor vem, če je kabel prekinjen, ti nikoli ne bo javilo obrabe

ker kar sem jaz videl, je žica v bistvu signal, ko se sklene z maso- diskom se prižge lučka, dokler je razklenjeno ( zadosti oblode) ali prekinjeno, lučke ni

res pa je, da je bilo to na starejših avtih, mogoče imajo novejši drugače narejeno
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a nejc1 Pe feb 05, 2021 8:21 pm

Ne bo držalo, vsaj za to vozilo sigurno ne. Masa je povezana od kolesa do kolesa, ko se katera od ploščic dovolj obrabi se masa prekine.

Slika

Evo kabel, zato sta tudi dve žici do ploščice, da je povezava sklenjena. Ko se ploščica dovolj obrabi, se znotraj te plastike prekine povezava in javi opozorilo. Torej če je bilokje na inštalaciji prekinjena povezava ali dovolj slab kontakt boš imel opozorilo za obrabo zavornih oblog.
 
golfabimu
Novinec
 
Prispevkov: 289
Pridružen: Če apr 10, 2014 9:01 pm

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a golfabimu So feb 06, 2021 8:42 am

golfek je napisal/-a:js sm na golfu sam menju.... motorček odšravfaš...pol pa z roko akso odviješ oz priviješ do konca...sm že pozabu... in sestaviš... pol pa zamenaš obloge, sesrtaviš in zategneš ročno... to je to... simpl drgač, na jutubu vse razloženo... pazit morš le da ni kak pesek itd da ti lepo tesni pol oring, ker če pride voda notr pol loh zariba....


Kaj? Kakšno akso odviješ? Al je zate batek aksa?
Motorčka nimaš kaj dol šravfat.
Pri menjavi je z VCDS oz. kakšnim drugim testerjem obvezno potrebno ničlirat položaj batka pri vag vozilih z električno ročno. Sem že videl take mojstre, ki so brez VCDS menjal pol jim je pa pregrevalo zadnje zavore, ker je držalo ploščice...
Pa če se ne motim tudi Passat B8 nima zadaj konektorja za obrabo, konektor je samo na sprednjih (ponavadi spredaj na voznikovi strani). Tako, da mogoče meri obrabo glede na položaj batka. In ker avtor teme ni ničliral položaja s testerjem je lučka za obrabo še vedno prižgana. Lahko pa (verjetno bo to) da ti sveti zaradi sprednjih oblog ( poškodovan konektor ipd...), saj pomoje ti ne napiše check rear brake pads. Ali pač?
Lahko spobaš tako, da odklopiš konektor na sprednji ploščici na voznikovi strani, ga pregledaš in skleneš krog med kontakti. Tako bi mogla lučka izginiti, če je težava v ploščici oz. kablu ki gre iz plošice do konektorja.

Neumesna. Kaj ti pomeni Passat V. Menda ne misliš, da gre za 5.generacijo? :)


Lp,
 
golfek
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 91
Pridružen: Sr mar 22, 2017 8:11 pm

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a golfek So feb 06, 2021 11:33 am

še zadnjič, je na jutubu, linka ne mislim limat, bi ga mogl znat najdt ker smo v 21 stoletju in znajo že dojenčki twitat... brez vcds se da,,,, loh se ne da na vseh vw, to ne bom pametn , na golf 7 se pa da .... ni pa to po uradnem protokolu :D vsak zase ve...jst mam narjeno šolo za avtomehanika tako da mi stvari niso čisto tuje...delam pa že vrsto let drug poklic tako da nism profi niti picopek...

torej... očistiš motorček in okolico, odvijačiš dol motorček in potem zagledaš akso od motorčka al kako naj ti povem... nazobčena kovinska palčka ... kot torks zgleda.... vrtiš jo do konca s prsti ..gre čisto lepo...ko se ustavi je to to... nato daš motorček nazaj skup ,preveriš še oring da je lep , drugače ga menjaš da res tesni ker če pride vlaga notr ne bo ok... potem pa zamenaš disk in ploščice in to je to... nobenega štekanja , opozoril itd že 30.000 km in 2 leti... dela ko šus... nima niti kej bit... poznam enga k je mogu menjat obe zadnji zavori pa ni nikol nič sam tikal... tko da to je brezveze nabijat...

drgač pa ja, dost dela je to ubistvu nepotrebnega...pa če preveč zategneš loh poči ohišje motorčka, če umazanija pride zadaj pr tesnilu bo voda not pršla itd... tko da kdor je budalo pač naj ne dela tega... jaz sem tko naredu ker se mi ne da plačevat menjave zavor ker nardim to sebi kot hobi,uživam... in ne da se mi prosit mehankarjev ker vem kaj in kako je.., nardim boljši servis sam kot drugi k delajo zato da pokasira in ko te jeb.... nism od včeri... js vse preverim , namažem , obrišem... meni sta avto in motor pač več kot samo kišta na kolesih... merkam neglede na starost in vrednost
 
MartinSLO
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: Po maj 13, 2013 3:07 pm

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a MartinSLO So feb 06, 2021 11:41 am

golfabimu je napisal/-a:Neumesna. Kaj ti pomeni Passat V. Menda ne misliš, da gre za 5.generacijo? :)


Lp,

Passat Variant verjetno... ;)

So pa stari VW-ji imeli narejeno po principu, kot je navedel Gricko. Vsaj indikatorji so bili narejeni drugače in niso imeli povezave med žičkama, kot zgoraj prikazani. Torej se je na tem področju malo spremenilo. Zato je tudi pomagalo, če si po menjavi ploščic ali pa vmes, ko so bile še "kot nove" ugasnil lučko z odklopom konektorja.

Ker pa se na elektronske ročne ne spoznam v nulo, bi rekel, da je lahko problem v kalibraciji, kot je omenil golfabimu, ali pa v sami instalaciji, kot pravi nejc1.

Me pa zanima druga stvar. Pri Renaultih si lahko zadaj menjal ploščice brez testerja, zgolj kartica in kontakt ter sproščena ročna med menjavo, pa je šlo bp. Kako pa je s tem pri teh novejših vozilih (2010 dalje)? :?

Edit: livestrong, nisi povedal, če so zadnje ploščice sploh imele priložen kabel z indikatorjem. Glede na prebrano bi se mogle sprednje in zadnje obrabiti približno istočasno, ampak bolj se mi zdi, da je le spredaj problem. :roll:
Zadnjič spremenil MartinSLO, dne So feb 06, 2021 11:48 am, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a Gricko So feb 06, 2021 11:47 am

@golfek zakaj rabiš razstavljati?

obstaja orodje, ki ga zatakneš med čeljust in zavorni batek ( zavorni bat je okrogel ampak ima ponavadi na površini kakšne luknice/ zareze v katere se zatakne orodje- odvisno od modela do modela) nato pa samo vrtiš orodje in batek nazaj notri v ohišje do konca.
zamenjaš obloge, stisneš ročno in se sama nastavi.

je pa možno, kot je rekel @ golfabimu, da vseeno vse skupaj ni 100%, če ne resetiraš z računalnikom

na mojem fordu serviser to prakticira že vrsto let, sam pa opazil, da se mi zadnji diski bol grejejo kot prednji ( kar ni logično)
nič mi ne šteka, kolo se še vedno vrti prosto ampak očitno vseeno malo bolj drži kot bi moralo, zato so tudi bolj vroči diski zadaj po vožnji
tudi obraba ni nenormalna ( držijo ploščice par let ampak ponavadi pa malo manj kot prednje - spet nelogično ampak ker je enoprostorc in težak tudi zadaj sem si rekel ok)

letos sem že menjal prednje, zadnje pa mislim menjati spomladi in bom z računalnikom naredil , pa bom videl ali je kaka razlika ali ne
kolega serviser, pa vsem menja z omenjenim orodjem ( brez računalnika) in ni imel nikoli problemov.....
 
livestrong
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: To apr 23, 2019 2:14 pm

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a livestrong So feb 06, 2021 12:24 pm

V. je okrajšava za Variant :) . Potrebno je bilo sneti elektromotorček - držita ga dva vijaka (2 minuti dela), da sem lahko bat potisnil nazaj. Je možno, da je senzor obrabe kalibriran glede na obrate elektromotorja in je potem potrebno to poenostaviti s priklopom na računalnik? Same zavorne ploščice nimajo nobenega senzorja oz. konektorja za priklop.

Sprednje ploščice so bile menjane pred dobrima 2 letoma in imajo še več kot cm mase.

Sicer vse deluje super, edino lučka je ostala prižgana.

Slika

Slika
 
golfabimu
Novinec
 
Prispevkov: 289
Pridružen: Če apr 10, 2014 9:01 pm

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a golfabimu So feb 06, 2021 1:44 pm

Teb lučka sveti, ker je kontakt pri sprednji zavorni oblogi prekinjen. Zakaj je prekinjen boš moral pa pogledat. Al je napaka v ožičenju ali pa je pač notranja plošica obrabljena do te mere, da je prekinilo žičko ki je v plošici ( kot je na sliki zgoraj).

To da pa "šolani" mehankarji ne delajo po protokolu pa sploh ne bom komentiral :). Moment ključi so jim tujka itd... Je preveč takih nažalost. Imel bi pa 20-30 eur na uro heh.
In če že delaš po youtube filmčkih in si youtube mojster si vsaj oglej dokaj pravilne.

https://youtu.be/dWVdqbXpdMQ

Lp,
 
golfek
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 91
Pridružen: Sr mar 22, 2017 8:11 pm

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a golfek So feb 06, 2021 7:35 pm

ma sej ti je povedal da spredaj so obloge kot nove... pol ni to problem..
livestrong pravilno si naredu, če hočeš menjat diske oz obloge moreš ročno oz motorček odviti nazaj...drgač ne moreš zamenjat... ali s testerjem ali tako kot sva napisala... samo eni še vedno ne ločijo med batom od žlajfov in ročne... obup...

imam tud uno orodje da stiskaš in vrtiš....da potisne notr bat ja...ma to sem uporabljal že na golf 5... tukaj pri golf 7 pa imamo električno zavoro in motorček in ga drugače ne moreš odvit kot da ga razstaviš oz tester..... torej bat potisneš noteri + motorček odviješ.... bo zdej šlo????

livestrong zna bit da je to problem ja da je zaznal napako in zahteva izbris... pelji nekomu pa ti bo pobrisal... oz itak mu bo pokazalo kaj je... nivo zavorne tekočine si pa verjetno tud preveru k ma senzor... lp
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a Gricko So feb 06, 2021 7:49 pm

golfek je napisal/-a:imam tud uno orodje da stiskaš in vrtiš....da potisne notr bat ja...ma to sem uporabljal že na golf 5... tukaj pri golf 7 pa imamo električno zavoro in motorček in ga drugače ne moreš odvit kot da ga razstaviš oz tester..... torej bat potisneš noteri + motorček odviješ.... bo zdej šlo????


tudi jaz na fordu imam električno, pa se z orodjem vseeno da batek nazaj notri vtisniti ( brez razstavljanja in odklaplanja motorčka) ampak moraš batek vrteti, ne samo notri tiščati
mogoče pa na vw to ne gre?

ampak, kot sem že rekel, verjetno potem res ni vse 100% če ne resetiraš z računalnikom
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a pskoda So feb 06, 2021 11:19 pm

Pri vw ne gre tako. Najlažje je z testerjem ali po domače z odstranitvijo motorčka
Lp
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a Fan Ne feb 07, 2021 5:38 pm

Pri vseh znamkah gre, pa naj bo VW, Ford ali MB, seveda je najlažje s testerjem ali fizično zamenjavo polaritete napajanja motorčka parkirne zavore ( to slednje naj ne dela nekdo, ki ne ve kaj dela, da ne bo več škode, kot koristi ).
Vsi zgoraj opisani postopki so točni, vsak po svoje in s vsakim se lahko menja zavorne ploščice.
Vsekakor je priporočljivo, da se ima poleg tudi tester. Za nastavitve, ki sledijo pri nekaterih tipih/znamkah vozil, je tester obvezen.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
golfabimu
Novinec
 
Prispevkov: 289
Pridružen: Če apr 10, 2014 9:01 pm

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a golfabimu Po feb 08, 2021 7:43 am

golfek je napisal/-a:ma sej ti je povedal da spredaj so obloge kot nove... pol ni to problem..
livestrong pravilno si naredu, če hočeš menjat diske oz obloge moreš ročno oz motorček odviti nazaj...drgač ne moreš zamenjat... ali s testerjem ali tako kot sva napisala... samo eni še vedno ne ločijo med batom od žlajfov in ročne... obup...

imam tud uno orodje da stiskaš in vrtiš....da potisne notr bat ja...ma to sem uporabljal že na golf 5... tukaj pri golf 7 pa imamo električno zavoro in motorček in ga drugače ne moreš odvit kot da ga razstaviš oz tester..... torej bat potisneš noteri + motorček odviješ.... bo zdej šlo????

livestrong zna bit da je to problem ja da je zaznal napako in zahteva izbris... pelji nekomu pa ti bo pobrisal... oz itak mu bo pokazalo kaj je... nivo zavorne tekočine si pa verjetno tud preveru k ma senzor... lp


No jaz sem mu pa povedal, da ima problem spredaj. Za zadnji konc ti ne vrže lučke "check brake pads".
Zaradi mene lohk pa iščete vzrok za lučko na zadnjem koncu.

Lp,
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Menjava zadnjih ploščic na Passat V. 2015

Napisal/-a Fan Po feb 08, 2021 2:55 pm

X2
Spredaj je nekaj narobe na samem indikatorju ali napeljavi. Torej se napako odkriva spredaj.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 85 gostov