Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
funkster
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: Ne avg 15, 2021 3:08 pm

Opel Corsa - izguba moči, nihanje obratov v prostem teku

Napisal/-a funkster Po avg 16, 2021 8:13 pm

Zdravo,

v zadnjih tednih se mi pojavljajo težave z Opel Corso 1.2 2004 letnik (motor z12xe), prevoženih cca 175k km.

Začelo se je, ko sem opazil, da občasno avtu v prostem teku (npr. pred semaforjem) samodejno poskočijo obrati in nato padejo (kot da bi se z nogo na hitro dotaknil stopalke), avto se takrat nekoliko zatrese kot da bo crknil, parkrat mi je že. Kmalu zatem se je začelo dogajati, da avto med vožnjo (zlasti pri speljevanju in počasni vožnji) cuka, nenadno izgubi moč za nekaj sekund, a nato normalno nadaljuje naprej.

Neke probleme z zmanjkovanjem moči sem imel že cca leto in pol nazaj, ko se mi je pri tem prižgala tudi lučka za motor na armaturi. Izkazalo se je, da je bil problem v senzorju pretoka zraka, ki je bil nato menjan skupaj z zračnim filtrom in težave so takrat izginile.

Avto sem tudi tokrat že peljal k mehaniku, a se do tedaj nobena lučka na armaturi kljub težavam ni prižigala - tester ni pokazal nič. Zato smo najprej ponovno poskusili z nadomestnim senzorjem pretoka zraka, kar pa simptomov tokrat ni odpravilo. Mehanik je rekel, da je lahko za vzrok krivo toliko različnih stvari, da se brez kode o napaki ne splača na blef zdaj vse posebej menjat. Svetoval mi je, naj avto vozim, dokler ne zasveti lučka. Poleg tega mi je svetoval še aditiv za čiščenje sistema vbrizga, ki nase veže vodo. Skupaj s tem sem preventivno zamenjal še filter goriva. Ko je že kazalo, da gre na bolje, sem zdaj po nekaj 100 prevoženih kilometrih nazaj na istem, spet nihajo obrati v leru, avto cuka in izgubi moč.

No včeraj se je zgodilo, da je za trenutek utripnila lučka za servis. Naredil sem test s stopalko, ki mi ven vrže kodo p0100, ki spet nakazauje na neke težave s pretokom zraka? Pri čemer je s samim senzorjem očitno tokrat vse ok.

Lahko kdo s podobnimi izkušnjami svetuje, kaj bi bil najbolj optimalen naslednji korak oz. v čem bi lahko še bila težava glede na kodo in simptome?

Še to, če slučajno kaj koristi - težave se mi očitno veliko pogosteje pojavljajo pri mestni vožnji. Na daljše relacije lahko zeankrat prevozim tudi po 150 in več km brez problema, v mestu pa včasih že po parih kilometrih začne trokirat, ali pa celo že pri vžigu in speljevanju iz parkinga.

Vesel bom vsakega nasveta.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6389
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Opel Corsa - izguba moči, nihanje obratov v prostem teku

Napisal/-a Fan Po avg 16, 2021 8:29 pm

V koliko ste s kombinacijo stopalk videli utripanje, bi se s spodobnim testerjem, lažje in bolj točno videlo kaj nagaja.
Lahko kje narobe vleče zrak, mogoče kisikova sonda.
Pri delovanju motorja, motor deluje v prostem teku, s sprejem za čiščenje dušilnih loput pošpricajte po sesalnem kolektorju. Če se glas motorja spremeni, narobe vleče zrak.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot], lm324 in 29 gostov