Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Avto je crknil med vožnjo (Ford Kuga 2.0 TDCi, l. 2011)

Napisal/-a bluedot To avg 24, 2021 5:36 pm

Zdravo,

pred nekaj dnevi je Ford Kuga (2.0 TDCi, l. 2011) med vožnjo 3x na kratko crknil (v razmiku 10 min.) in se takoj nazaj prižgal.

Ko sem prišel domov, sem zagnal "hidden service menu" (avto je ugasnjen, držiš tipko OK in pritisneš Start gumb), vendar nič takšnega nisem videl, edino akumulator je kazal 12.1V, kar je bilo premalo (še posebej zato, ker sem prišel iz 100+ km vožnje).

Akumulator sem napolnil s CTEK MXS 5.0 in šel na testno vožnjo. Vozil sem se ene 10 minut in ko sem se vračal domov, je avto crknil tik preden sem zavil v ulico. Nazaj se ga prižgati ni dalo, niti nobena lučka več ni svetila in avta se niti zakleniti ni dalo.

Avto vleka je avto odpeljala k pooblaščenemu servisu in danes so klicali, da lahko pridemo po avto. Pravijo, da napak ni in da je bil akumulator prazen. Oni so ga napolnili, se malo vozili okoli in vse je v redu.

Zanima me, če je res možno, da je akumulator kriv za takšno napako? Če ja, ga moram takoj menjat, ampak na servisu so rekli, da se naj še vozim okoli in bom videl, če se težava ponovi. Ampak to je precej zgrešen nasvet, ker avto mi lahko crkne v kakšni čudni situaciji (prehitevanje, križišče,...).

Hvala.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Avto je crknil med vožnjo (Ford Kuga 2.0 TDCi, l. 2011)

Napisal/-a limas To avg 24, 2021 6:01 pm

Preveri, če se aku med vožnjo ustrezno polni.
Koliko je star aku? Novejši Ca-Ca akumulatorji lahko doživijo defekt zaradi prevelike vročine.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Avto je crknil med vožnjo (Ford Kuga 2.0 TDCi, l. 2011)

Napisal/-a mrtwelvetrees To avg 24, 2021 6:23 pm

To že ima start/stop ? Je pravi akulator notr za start stop ?
Če je avto star 10 let je bil aku menjan 1x in je nabrž zdaj spet čas za zamenjvao.
Meri voltažo, pomeri koliko ti ga polni. Drugače pa avtoelektričarji ti zastonj izmerijo v kakšnem stanju je aku.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Avto je crknil med vožnjo (Ford Kuga 2.0 TDCi, l. 2011)

Napisal/-a bluedot To avg 24, 2021 6:41 pm

limas je napisal/-a:Preveri, če se aku med vožnjo ustrezno polni.
Koliko je star aku? Novejši Ca-Ca akumulatorji lahko doživijo defekt zaradi prevelike vročine.


Na servisu so rekli, da je alternator OK. Aku je star 3 leta.

mrtwelvetrees je napisal/-a:To že ima start/stop ? Je pravi akulator notr za start stop ?
Če je avto star 10 let je bil aku menjan 1x in je nabrž zdaj spet čas za zamenjvao.
Meri voltažo, pomeri koliko ti ga polni. Drugače pa avtoelektričarji ti zastonj izmerijo v kakšnem stanju je aku.


Nima start/stopa, aku je sedaj star 3 leta.

Voltažo naj merim, ko je avto na mestu in motor dela?

Ne vem, zakaj na servisu niso tega naredili. Ta servisu je ena slaba izkušnja za drugo (tudi za DPF filter niso opozorili, da je bil 97% zamašen).
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Avto je crknil med vožnjo (Ford Kuga 2.0 TDCi, l. 2011)

Napisal/-a mrtwelvetrees To avg 24, 2021 8:43 pm

Meriš voltažo ko avto že nekaj ur stoji, in potem ko deluje motor.
Sicer pa najbolje da pelješ avto električaju, 2 minute pa naredi test, - tudi test pri zagonu motorja, vse to treba probat.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Avto je crknil med vožnjo (Ford Kuga 2.0 TDCi, l. 2011)

Napisal/-a bluedot To avg 24, 2021 8:48 pm

OK, hvala!
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Avto je crknil med vožnjo (Ford Kuga 2.0 TDCi, l. 2011)

Napisal/-a TrijoAdijo Sr avg 25, 2021 7:19 am

Možno je da e akumulator švoh, tut če je star tri leta. In ja, možno je da zaradi prenizke napetosti ecu ne dovoli nobenega kontakta več. In ne, CTEK MXS 5.0 ni polnilec, ampak je ena škatlica ki ne more naredit nobenega čudeža. akumulator se polni le s tapravimi polnilci, kar pa te male škatlice pač niso.
Zde jap naredi takole: Avto zalaufaj in na klemah akumulatorja z voltmetrom pomeru koliko ti fila. Mora filat 14V pa do 14.5V. Če je več, je narobe, če je manj pa glihtak.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Avto je crknil med vožnjo (Ford Kuga 2.0 TDCi, l. 2011)

Napisal/-a bluedot Sr avg 25, 2021 8:00 am

Hvala za nasvet, danes ga pripeljem domov in izmerim.
 
jereb007
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: Sr maj 30, 2018 5:54 am

Re: Avto je crknil med vožnjo (Ford Kuga 2.0 TDCi, l. 2011)

Napisal/-a jereb007 Če avg 26, 2021 5:53 am

Bok.
Daj preveri jermenico alternatorja. Pri meni se je vrtela v obe smeri v prazno.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Avto je crknil med vožnjo (Ford Kuga 2.0 TDCi, l. 2011)

Napisal/-a bluedot Če avg 26, 2021 8:39 am

Oj. So preverili na servisu in vse je OK z alternatorjem. Merili so tudi voltažo po večurnem mirovanju, pri vžigu in med delovanjem. Avto ne javlja nobenih napak in tudi nobenih porabnikov ni. Aku so napolnili s svojim polnilcem in sedaj je zaenkrat res vse v redu.

Mogoče pa CTEK polnilec dela to zmedo. 1x se mi je podobna situacija zgodila na Stelviji. Avto je bil star 6 mesecev in aku se je (kljub dokaj redni uporabi in občasnem polnjenju) tako zelo izpraznil, da ga CTEK sploh ni mogel začeti polniti (pa bi naj zmogel polniti zelo izpraznjene akuje). Stelvio sem moral prižgati preko kablov, ga voziti nekaj časa in šele potem sem lahko aku napolnil s polnilcem.

Tudi prejšnji aku na Fordu je bil kao hin in smo ga poslali na garancijsko menjavo, vendar so ga vrnili, ker je bil v redu. Tistega sem tudi s CTEK-om vzdrževal in polnil.

Zaenkrat bom pustil akuje pri miru in jih več ne bom polnil oz. vzdrževal.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Avto je crknil med vožnjo (Ford Kuga 2.0 TDCi, l. 2011)

Napisal/-a mrtwelvetrees Pe avg 27, 2021 5:34 pm

Za foro poglej v kakšnem stanju je masa (negativni pol) privijačen na šasijo - če je kakšna oksidacija.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Avto je crknil med vožnjo (Ford Kuga 2.0 TDCi, l. 2011)

Napisal/-a bluedot Pe avg 27, 2021 7:06 pm

Jutri pogledam in poslikam.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Avto je crknil med vožnjo (Ford Kuga 2.0 TDCi, l. 2011)

Napisal/-a bluedot Ne avg 29, 2021 9:27 am

mrtwelvetrees je napisal/-a:Za foro poglej v kakšnem stanju je masa (negativni pol) privijačen na šasijo - če je kakšna oksidacija.


Tu je slika. Bi bilo potrebno čiščenje ali je še sprejemljivo?: https://u.pcloud.link/publink/show?code ... TNaYasuwfV
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6389
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Avto je crknil med vožnjo (Ford Kuga 2.0 TDCi, l. 2011)

Napisal/-a Fan Ne avg 29, 2021 8:35 pm

Maso bi bilo pametno očistiti.
Če se ne motim, ima pametni alternator, v tem primeru je potrebno meriti v različnih okoliščinah, da se dobi točno meritev. Že samo napačen akumulator , lahko moti polnjenje. Mogoče kakšen lokalni avtoelektrikar?
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Avto je crknil med vožnjo (Ford Kuga 2.0 TDCi, l. 2011)

Napisal/-a bluedot Ne avg 29, 2021 8:44 pm

V moji bližini žal ni nobenega. Sem bolj v zakotnem delu Slovenije doma. :)

OK, hvala za nasvet, bom aku odllopil in očistil zadevo. Po ponovnem priklopu je še kaj drugega razen kode za avto radio urediti? Na drugem avtu moram npr. volan iz ene skrajne smeri v drugo skrajno smer obrniti, prtljažnik dvigniti in spustiti ter še vsa okna odpeti in zapreti. Mogoče sem še kaj pozabil. :)
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 28 gostov