Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Chilly
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: To jun 07, 2022 7:07 pm

Platišča

Napisal/-a Chilly Sr jun 22, 2022 5:13 pm

Pozdravljeni,

imam problem s platiščim, namreč dobil sem 17" platišča (Alutec), prej so bila na Audi A4ki, vozila so se odlično. Potem sem te felne dobil jaz, isti sredinki fi (57.1), dokupil sem gume Toyo Tires in sem vozil. Prvič na avtocesti sem opazil, da se avto nikakor vozi, volan trese, cel avto skače itd... Mislil sem da so bile gume, res so ble DOT 19, ampak naj bi ble vredu (za DOT so me nasrali na linderpnevmatik.si, nikoli več ne kupim, tudi nazaj jih niso hotli vzet).

Zdaj sem kupil Fulda gume, pri vulkanizerju sem gledal, ko jih je centriral, gume nič ne skačejo, se ne vidi, odlično na centrirki, tudi mehanik jih je pohvalil. Spet trese... Obupno. Felne niso jajčaste, saj so na Audiju se lepo vozile. FI je isti.

Naj še omenim, da ko na moj avto dam zimske gume skupaj z železnimi platišči pa grejo vredu, v nulo, nič ne trese tudi pri več kot 130... Mehanik je omenil da felno ko da na sredinski fi, malo prosto skače, dokler ne da vijakov notri, za kakšen 1mm ali 2 je prostora. To mora biti? Saj ko se segreje felna, se razširi.

Zakaj bi avto treslo? Kaj ima to veze? So lahko krivi vijaki, da ne pašejo na alu felne, ampak na železne pa? Diski so novi, niso zviti.

Jaz sem že obupal, nevem, da grem pa menjati spet celi komplet bom pa dal za nove felne 450€, pa ni nujno da je sploh to krivo, lahko sem spet na istem kot sem.

Hvala vam vsem za odgovore.

Lep pozdrav
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Platišča

Napisal/-a D12J12 Sr jun 22, 2022 6:49 pm

Šubler v roko in zmeriti luknjo na platišču in pesto kolesa, toleranca je nula, platišče mora prijeti pesto kolesa, ker če ga ne imaš na eni strani večji polmer, kar seveda pomeni tresenje in skakanje. Rešuješ lahko situacijo s centrirnimi obročki.

Če ni razlike pa platišče na balansirko in iskati z merilno urico odstopanja, kje odnaša platišče.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6389
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Platišča

Napisal/-a Fan Sr jun 22, 2022 6:51 pm

Chilly je napisal/-a: sredinski fi, malo prosto skače, dokler ne da vijakov notri, za kakšen 1mm ali 2 je prostora. To mora biti? Saj ko se segreje felna, se razširi.

Te zračnosti ne sme imeti! Oglasite se pri vulkanizerju in vam naj uredi centrirni obroček, pa bo problem rešen.
In ja, sami ste napisali, da se segreto platišče razširi - torej je še več zračnosti. Menim, da vam ta del znanja malo peša. :)
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Chilly
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: To jun 07, 2022 7:07 pm

Re: Platišča

Napisal/-a Chilly Sr jun 22, 2022 7:22 pm

edit mod
Predhodni post se NE citira



Zdravo, hvala za odgovor. Mišljeno je bilo kot ko se segreje je luknja manjša, podobno kot najvišja stolpnica na svetu, ki je čez dan 60m višja :) Hvala vseeno za odgovor, bom preveril glede centrirnih obročkov, upam da rešim kaj s tem.

Hvala še enkrat in lep pozdrav
 
Chilly
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: To jun 07, 2022 7:07 pm

Re: Platišča

Napisal/-a Chilly Sr jun 22, 2022 7:22 pm

D12J12 je napisal/-a:Šubler v roko in zmeriti luknjo na platišču in pesto kolesa, toleranca je nula, platišče mora prijeti pesto kolesa, ker če ga ne imaš na eni strani večji polmer, kar seveda pomeni tresenje in skakanje. Rešuješ lahko situacijo s centrirnimi obročki.

Če ni razlike pa platišče na balansirko in iskati z merilno urico odstopanja, kje odnaša platišče.


Zdravo, hvala za odgovor. Preverim glede centrirnih obročkov, upam da rešijo to zadevo :)

Lep pozdrav
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Platišča

Napisal/-a Kohec Sr jun 22, 2022 8:40 pm

Platišča so bila prej na audi A4 - na katerem avtu pa so sedaj ? Gledati moraš več podatkov, kakšna platišča potrebuje tvoj avto.
Premer in širino platišča, potem ET oznako, pa razdaljo med vijaki in pa premer sredinske luknje.
Pozoren moraš biti tudi na pritrdilne vijake, predvsem na konus. Na videz je lahko enako, v resnici pa odstopa. Ali imaš iste vijake tudi za zimske gume?
Večino podatkov lahko najdeš v homologacijskem kartonu.
Napiši več podatkov o tvojem avtu, pa boš lahko dobil več informacij.
Kot si že sam ugotovil, pa je gotovo problem v sredinski luknji - torej potrebuješ primerne centrirne obročke.
Čudno je to, da tega nista ugotovila vulkanizer in pa mehanik!!
 
Chilly
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: To jun 07, 2022 7:07 pm

Re: Platišča

Napisal/-a Chilly Sr jun 22, 2022 9:02 pm

edit mod
Predhodni post se NE citira


Zdravo,

hvala za odgovor. 2 mehanika sta rekla sam da je čudno, nič več ali manj. Razdalja med vijaki je 112 na obema avtoma, prej je bil Audi A4, jaz imam VW Scirocco 2010. Vijaki se lepo prilegajo zeleznimi platišči, uporabljam pa iste za ALU platišča, morda kupim namenske za to? ET je 42, tudi sem že imel platišla z ET42 in so bila super, edino bila so 18".

Najprej bom poskusil sredinsko luknjo, upam da je res to to, vseeno bom pa še kupil vijake za ALU platišča.

Hvala in lp. Matic
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 560
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Platišča

Napisal/-a AssKicker Pe jun 24, 2022 11:10 am

Obvezno reši sredinsko luknjo, pa če je le možnost, daj alu obročke.
 
Chilly
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: To jun 07, 2022 7:07 pm

Re: Platišča

Napisal/-a Chilly Ne jun 26, 2022 6:11 pm

Zdravo, meril sem sredinsko luknjo. Luknja je 57.10, tudi na kolesu je 57.10. Torej je verjetno razlike 0.05 ali manj, tu nekje, dvomim da bi bilo to krivo. Menjal sem celo vse vijake. Opazil sem da se konus ni ravno lepo prilagajal ALU platiščem, ampak je stvar ista.

Če pomaga kaj, na avtocesti trese nekje 7 sekund, potem se pa intervalno izmenja in je tresenje minimalno za 7 sekund (še vedno se pa čuti), potem pa spet nazaj na tresenje itd..

Hvala za vso pomoč in lep pozdrav
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6389
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Platišča

Napisal/-a Fan Ne jun 26, 2022 9:17 pm

Chilly je napisal/-a:Zdravo, meril sem sredinsko luknjo. Luknja je 57.10, tudi na kolesu je 57.10. Torej je verjetno razlike 0.05 ali manj

No ta meritev je originalna, če s klunastim merilom izmerimo enako, od kje potem odstopanje?
Vgradite nazaj zimske gume, pa se vidi če bo treslo. Tresenje lahko povzroči tudi kakšna zračnost na podvozju in se je slučajno pojavila ravno pri menjavi platišč. Za katero vozilo to govorimo??
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Platišča

Napisal/-a boštjan_01 Ne jun 26, 2022 9:54 pm

Mogoče ni felna v centru, ali pa so gume slabo centrirane. Lahko so tudi ležaji.
 
Chilly
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: To jun 07, 2022 7:07 pm

Re: Platišča

Napisal/-a Chilly Po jun 27, 2022 7:46 am

Zdravo,

gume so bile 2x centrirane in ja bi bile vredu. Če bi bili ležaji, ne bi potem se isto dogajalo na zimskih platiščih (ki so pa drugače vredu)? Kako to mislite da felna ne bi bila v centru? dokler se prilagaja na srednski krog, bi morala biti vredu?

Lp.
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 560
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Platišča

Napisal/-a AssKicker To jul 12, 2022 10:55 am

Če boš rabil centrirne obročke, si naredu uslugo, ter zaprosi kakšnega strugarja da ti naredi aluminijaste. Been there, done that. S plastičnimi je treslo, 3x centriral, vse spucal, optika narejena, seleni menjani, tresenje ostalo. Na koncu montiral alu obročke, in je nehal trest.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 33 gostov