Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
ZZica
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 41
Pridružen: Če jun 09, 2016 2:38 pm

Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a ZZica Pe nov 04, 2022 11:52 am

Zanima me, ali morajo biti zavorne obloge za ročno zavoro obvezno enakega proizvajalca kot je zavornih disk? imam sistem ročne zavore, katera ima v notranjosti diska obloge katere pritiskajo na obod diska (podobno kot so bobnaste zavore).


Pred kratkim sem menjal zadnje zavorne diske (ATE), vendar takrat nismo menjali zavornih oblog ročne zavore. Sedaj se je izkazalo da bi jih bilo potrebno menjati in vidim da so od konkurenčnih znamk tudi do 50% ceneje oz. ATE trenutno niti ni dobavljiv


torej, ali mora bit nujno tak komplet :
https://www.autodoc.si/ate/12769916
https://www.autodoc.si/ate/9351051

ali lahko tudi takole:
https://www.autodoc.si/ate/12769916
https://www.autodoc.si/bosch/8465301

mere oblog naj bi bile enake oz skoraj enake



za lažjo predstavo kako izgleda vse skupaj:
https://qph.cf2.quoracdn.net/main-qimg-d21e7b12aae8b474bb4f5d6a4f3a6be3.webp
https://qph.cf2.quoracdn.net/main-qimg-861129fc5e51b3dd81e3dd2f99baedf1-lq
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 562
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a AssKicker Pe nov 04, 2022 3:53 pm

Lahko je od drugega proizvajalca, saj mora biti vse kompatibilno z OE, torej mora biti vse narejeno približno enako.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a Fan Pe nov 04, 2022 5:09 pm

Lahko se vgradi karkoli, je pa res, če želite, da bo parkirna ročna tudi delovala ............. bo potrebno kupiti original ali Ate. To je edini recept za delovanje!
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a danci1973 Pe nov 04, 2022 5:51 pm

Fan je napisal/-a:Lahko se vgradi karkoli, je pa res, če želite, da bo parkirna ročna tudi delovala ............. bo potrebno kupiti original ali Ate. To je edini recept za delovanje!

:shock: :lol: :rofl
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2184
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a RedBaron Pe nov 04, 2022 8:29 pm

Izjava, da samo v primeru original ali ATE zavore delujejo, je, milo rečeno, smešna :D :D

Na avtih sem imel vse živo, od originala, ATE, BREMBO, TRW, Delphi, Ferodo, Textar, A.B.S, RIDEX, RaiCam... verjetno še kaj in ne boste verjeli, z vsemi temi ploščicami so zavore prijele in to čisto normalno! Tudi na tehničnem ni bilo težav in vse so brez problema sprožile ABS, tudi pri večjih hitrostih.

Aja, vse ploščice, ki se prodajajo v EU (uradno) morajo ustrezati normi ECE R90, ki pravi, da morajo imeti ploščice enak zavorni učinek (+- 15%) kot original prva vgradnja, tako hladne, kot segrete. torej ni razloga za strah in paniko!!
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a Fan So nov 05, 2022 1:46 pm

RedBaron je napisal/-a:z vsemi temi ploščicami so zavore prijele in to čisto normalno!


Včasih je bolje najprej prebrati in šele nato komentirati! Verjamem, da vam je delovalo z omenjenimi zavornimi ploščicami. Žal pa se tukaj govori o zavornih oblogah, ki so vgrajene v zavornem disku. Torej z zavornimi ploščicami nima veze.

Zavorne obloge ki so vgrajene v zavornem disku za svoje delovanje potrebujejo idealno prilaganje in veliko torno obremenitev. Same obloge je cca 100mm X 25mm in tudi kakšne velike sile potega ni. Prav tako se omenjene obloge ne utečejo med vožnjo ( ni zategnjena parkirna zavora ) in se vsake neravnine na oblogah takoj poznajo. Torej v koliko se ne uporabi kvalitetnih oblog, je samega zavornega učinka bore malo. Vsekakor se bolj izplača dodati tistih 30€ in imeti kasneje mir ( tehnični pregled ) kot pa ponovno rušiti - dvojno delo, dvojni strošek. Kar pa je na kraju veliko dražje.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
ZZica
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 41
Pridružen: Če jun 09, 2016 2:38 pm

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a ZZica So nov 05, 2022 5:37 pm

kaj pa če vzamem npr. textar oz. nekaj v podobnem ranga kvalitete kot so ATE? bo to dovolj ok ali lahko vseeno pride do kakšnih neljubih odstopanj?
https://www.autodoc.si/textar/10483973

še eno vprašanje glede vzvoda ...pri skoraj vseh piše da ni priložen poleg oblog. Ga je potrebno posebaj kupiti oz. odvisno od stanje starega?
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a Fan So nov 05, 2022 8:32 pm

Po mojih izkušnjah ( MB, Kia, Hyundai, Toyota, Volvo ............ ) je bilo dovolj zavorne sile samo z Ate-jem, originalne so predrage. Velikokrat stranke same prinesejo material, pa se ga pri prvem tehničnem meče ven ( ni dosežena zavorna sila ).
Vzvodje in vzmeti se uporabi lahko staro. Pri nekaterih tipih vozil, pa so v garnituri vzmeti že priložene. Vzvodje se očisti, namaže in deluje kot novo.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a limas Ne nov 06, 2022 11:33 am

Tukaj je nekaj let stara tema. Če bo komu v pomoč.

viewtopic.php?f=6&t=103231&start=20&hilit=serviser+ljubljana
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a Fan Ne nov 06, 2022 1:41 pm

@limas
Vidim, da vaša hudobija nima meja. Kot sem vam že pred leti pojasnil ( ko sem bil še aktiven ), mi vaša raznorazna izsiljevanja in grožnje ne bodo prišla do živega.
Kot ste mogoče že sami ugotovili, sem samo priporočal kaj in kako naj uredi parkirno zavoro, da bo sprejemljiv strošek in urejeno tako kot se gre. Kako se bo opravil servis in kje, pa me res ne bremeni. To je v domeni lastnika vozila.
Me pa čudi, kako to da ga niste poslali na servis v BIH?
Nekoga namenoma in neupravičeno diskreditirati pa je očitno vaš hobi.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a limas Ne nov 06, 2022 3:25 pm

V oči mi je padlo tvoje forsiranje proizvajalca ATE, slabe izkušnja tvoje stranke (in ne samo ene!) v omenjeni temi pa me navdaja z dvomi glede tvoje poslovne etike in strokovnosti.
In kje sem koga izsiljeval ali komu grozil? Kritiko dojemaš kot grožnjo ali izsiljevaje?
Mimogrede praviš, da ti nihče ne pride do živega - pa kdo ti kaj hoče? Diskreditiral si samega sebe. Zapisi na forumu so dokaz.
Stavil bi, da si dobil kar nekaj tržnih inšpekcij, ko že tako izpostavljaš nek problem.
Glede tvojih predlogov za rešitev mehaničnih težav pa nimam pripomb.

In zakaj ravno ATE? So še drugi kakovostni proizvajalci.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2184
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a RedBaron Ne nov 06, 2022 3:41 pm

Fan je napisal/-a:
RedBaron je napisal/-a:z vsemi temi ploščicami so zavore prijele in to čisto normalno!


Včasih je bolje najprej prebrati in šele nato komentirati! Verjamem, da vam je delovalo z omenjenimi zavornimi ploščicami. Žal pa se tukaj govori o zavornih oblogah, ki so vgrajene v zavornem disku. Torej z zavornimi ploščicami nima veze.

Zavorne obloge ki so vgrajene v zavornem disku za svoje delovanje potrebujejo idealno prilaganje in veliko torno obremenitev. Same obloge je cca 100mm X 25mm in tudi kakšne velike sile potega ni. Prav tako se omenjene obloge ne utečejo med vožnjo ( ni zategnjena parkirna zavora ) in se vsake neravnine na oblogah takoj poznajo. Torej v koliko se ne uporabi kvalitetnih oblog, je samega zavornega učinka bore malo. Vsekakor se bolj izplača dodati tistih 30€ in imeti kasneje mir ( tehnični pregled ) kot pa ponovno rušiti - dvojno delo, dvojni strošek. Kar pa je na kraju veliko dražje.


Ja res je, ročna zavora (ločena od glavne zavore) je nekoliko specifična.... ampak kljub vsemu, ne rabi biti ravno ATE, da bo delovalo... ni pa seveda nič narobe, če se vgradi ATE, ki je super zadeva, samo je nekoliko dražji...

Pri novih "paknah" je pač treba narediti krog ali dva, pa malo bremzati z ročno in potem nastavit vse skupaj, pa bo tudi ročna prijela kot je treba! Po mojih izkušnjah, celo boljše, kot pa ročna na diskih.
 
ZZica
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 41
Pridružen: Če jun 09, 2016 2:38 pm

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a ZZica Po nov 07, 2022 9:14 am

Ker sem v preteklosti že imel probleme z ročno zavoro (na tehničnem) bi glede na zgornje odgovore res najraje vzel ATE.
Mi pa vseeno res ni logično da bo dovolj zavorne moči dosegel samo original oz. ATE. Enako je sicer rekel moj mehanik ... da moram vzeti ATE - zato sem tudi odprl to temo, da se prepričam zakaj oz. če je temu res tako.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1068
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a D12J12 Po nov 07, 2022 9:32 am

Če prav vidim, zavorne obloge nalegajo na disk (še nikoli videl :D ), torej je stvar na nek način logična, da v tem primeru najlepše nalegajo ate obloge na ate dike. V tovarni so določili tolerance, da so dosegli tesni ujem, z drugim proizvajalcem ob pomankanju zavorne sile dosežemo ohlapni ujem, torej je luknja diska večja od ("čepa") zavornih oblog. Nekaj so zunanje mere, da se stvar prilega podvozju, spet drugo je pa naleganje površin, kjer ima vsak proizvajalec svojo teorijo.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2184
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a RedBaron Po nov 07, 2022 7:46 pm

Kaj nisi nikoli videl? Zadnjih disk zavor, ki imajo v sredini še boben za ročno zavoro? Nekateri avti imajo tako rešeno. Drugi (verjetno večina) pa ima ročno zavoro kar na zadnje zavorne klešče in prime na disk (bat je potrebno vrteti, pri menjavi oblog).
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1068
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a D12J12 Sr nov 09, 2022 7:51 pm

Videl sem samo, da gre ročna zadaj na klešče, da bi pa uporabili disk zavore in "bobnaste" skupaj pa prvič :D .
 
Uporabniški avatar
tomazpog
Novinec
 
Prispevkov: 213
Pridružen: Sr jun 16, 2010 7:58 am

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a tomazpog Če nov 24, 2022 9:49 am

tole berem, pa me samo zanima : kako na tehničnih preverijo elektronsko ročno zavoro ?

Saj vem, da je malce offtopic, ampak zdajle me je prešinilo :)
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a Firediver Če nov 24, 2022 10:09 am

Najprej debelo gledajo, potem pa jo na valjarjih - kot ponavadi pri testu zavor, itak je nizka hitrost - zategnejo s pritiskom-potegom na gumb za parkirno zavoro.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
tomazpog
Novinec
 
Prispevkov: 213
Pridružen: Sr jun 16, 2010 7:58 am

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a tomazpog Če nov 24, 2022 10:35 am

aha.. Na vseh treh avtomobilih imam elektronsko ročno, ampak so še "premladi" za tehničnega :)

HVALA :)
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: Zavorne obloge za ročno zavoro (kompatibilnost)

Napisal/-a Mazda2 Če nov 24, 2022 8:27 pm

Firediver je napisal/-a:Najprej debelo gledajo, potem pa jo na valjarjih - kot ponavadi pri testu zavor, itak je nizka hitrost - zategnejo s pritiskom-potegom na gumb za parkirno zavoro.

To pa ni v redu. Ročna zavora se praviloma aktivira, ko je avto v mirovanju. Da mi ne bi kaj zjebali. To bi morali imeti strmo klančino (povsod enak naklon) ter avto ustaviti ter tam zategniti.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot], Google Adsense [Bot] in 59 gostov