Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
mardy
Novinec
 
Prispevkov: 437
Pridružen: Če avg 11, 2011 9:38 am

Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a mardy Če mar 02, 2023 5:48 am

Pozdrav,

Lani še v sezoni na letnih gumah - zadaj desno so se mi pojavili tresljaji, grem do vulkanizera, alu platišče malce neravno v osnovi, hkrati tudi guma, brez uteži je bil test mislim da 105/65.

Nato je vulkanizer dal gumo na centrirko, in z kombinacijo zamika sem in tja tezišča alu platišča in gume skalibriral na 60/20. Dal gor uteži, stvar je spravil v 0/0. Ker gume ni rabil demontitati iz alu platišča tudi ni namazal roba gume s pasto. Gume so stare 3 leta in takrat se je rob namazal z pasto.

A ima kaj biti narobe, da zdaj vulkanizer pri tej kalibraciji ni gume ponovno namazal z pasto, lahko guma zaradi tega spusti?

Lp!
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a Firediver Če mar 02, 2023 6:08 am

Pasta je samo za lažjo premontažo, nima veze pri tesnjenju.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a Mazda2 Če mar 02, 2023 12:33 pm

Točno tako kot pravi Firediver.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a boštjan_01 Če mar 02, 2023 1:46 pm

Pa kaj si nor. S takšno felno se ne bi upal vozit več kot samo v 1. prestavi.
Kaj je rekel vulkanizer? Še imaš račun z katero pasto je bilo namazano pred 3 leti? Je pa majster, da je spravil na 0/0
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a esem Če mar 02, 2023 5:55 pm

Prosim, da ste pri "sarkazmiranju" dovolj očitni - da vas ne bi kdo dobesedno razumel oz vam verjel.

Sicer je pa s pasto - ob dobrih gumah in grobem asfaltu - lahko večja možnost zdrsa gume na platišču in potrebe po novem centriranju (?). Se je to že kdaj komu zgodilo?
 
zundapp
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 594
Pridružen: Ne mar 16, 2003 10:55 am

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a zundapp Če mar 02, 2023 6:07 pm

Upam, da je tudi to sarkazem... :roll:
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a boštjan_01 Če mar 02, 2023 8:55 pm

Paste so zelo različne, tudi v kvaliteti. Jaz vulkanizerju naročim, da mi namaže celo gumo. Še tekalno površino. Na koncu mu stisnem kak evro več in šibam damlje.
@esem, kaj pa če bi z samorezniki našraufal gumo na felno? Če si dovolj natančen, niti ne potrebuješ centriranja.


Pred leti sedimo v gostilni in nas kelnarca sprašuje za nasvet pri nakupu rabljenega (njenega prvega) avta.

- "Zjutraj sem si šla pogledat enega Golfa. Barva mi je všeč, notri je lep, ..., pa dvocilinderski je" -
- "Kak to misliš, dvocilinderski?" -
- " Ja, če pa ima dva auspuha" -
 
spaceone
Novinec
 
Prispevkov: 275
Pridružen: Če jan 18, 2007 6:09 pm

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a spaceone Pe mar 03, 2023 3:36 am

No ja, od kelnarce pričakuješ vse kaj drugega, kot pa poznavanje avtov.

Neki popolnoma drugega je, ko Urankar voditelj avtomobilnosti na rtvslo izjavi, da 16v pomeni, da ima avto 16 valjev. Je bilo pred nekaj leti v na kvizu.

Potem se resno vprašaš, kakšni ljudje nam podajajo informacije preko javnih medijev, ker očitno moraš samo gobec sukat in znat brat, kar si skopiraš od nekod drugod, o tematiki pa nimaš pojma, ljudje ti pa slepo zaupajo karkoli poveš.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a Kristjan123 Pe mar 03, 2023 7:12 am

Enkrat sem prebral eno šalo ki ni daleč od resnice. Prvi Fordi v Ameriki so imeli v navodilih za uporabo napisan postopek, da si je lastnik sam nastavil izpušne- vsisne ventile. Danes v navodilih med drugim piše, da ne pit tekočine iz baterije :D
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a GrayHawk Pe mar 03, 2023 11:42 am

Ko sem prebarval Al feltne, sem za vsak primer pred montažo namazal notranje robove s silikonsko mastjo, da se gume ne bi zalepile. Prešnje smo pri demontaži (pred barvanjem) po šterih sezonah komaj odlepili od originalne barve.
 
mardy
Novinec
 
Prispevkov: 437
Pridružen: Če avg 11, 2011 9:38 am

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a mardy Ne mar 05, 2023 7:12 am

Hvala vsem za sarkastična in dejansko uporabna mnenja. ;)
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a Kristjan123 Ne mar 05, 2023 8:54 am

Malo je smešno, da si mislil da pasta drži gumo, da ne drsi po platišču. Ampak zdaj veš ;)
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a Firediver Ne mar 05, 2023 9:15 am

Še huje...pasta je spolzka in bi zaradi tega kvečjemu povzročila kontra efekt - zdrs gume na platišču in ne tistega, da se guma "zalepi" in s tem zadihta.

No, je pa lepo, da taki humorni vložki na forumu malce razbijejo monotonost zadnje čase.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a Kohec Ne mar 05, 2023 12:33 pm

mardy je napisal/-a:Pozdrav,

Lani še v sezoni na letnih gumah - zadaj desno so se mi pojavili tresljaji, grem do vulkanizera, alu platišče malce neravno v osnovi, hkrati tudi guma, brez uteži je bil test mislim da 105/65.

Nato je vulkanizer dal gumo na centrirko, in z kombinacijo zamika sem in tja tezišča alu platišča in gume skalibriral na 60/20. Dal gor uteži, stvar je spravil v 0/0. Ker gume ni rabil demontitati iz alu platišča tudi ni namazal roba gume s pasto. Gume so stare 3 leta in takrat se je rob namazal z pasto.

A ima kaj biti narobe, da zdaj vulkanizer pri tej kalibraciji ni gume ponovno namazal z pasto, lahko guma zaradi tega spusti?

Lp!



Pasta za montažo v tvojem primeru tukaj sploh nima nobene veze.
Večji problem je Alu platišče. Napisal si, da je neravno v osnovi. Kaj to pomeni? Ali je zvito? Če je res tako, potem ga daj popravit. To, da je vulkanizer spravil gumo na 0/0 in je platišče zvito, ni najboljša rešitev.
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3149
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a joztom Ne mar 05, 2023 6:39 pm

Uporablja se žajfasta analna pasta bele barve za montiranje, da guma lažje in enakomerno skoči v rob ob napihovanju na 3-4 bare, da zanesljivo sede. Potem se spusti na predpisano mero in natakne na špindel centrirke.
Če pa je rob feltne, ki bi naj tesnil, oksidiran in nagrižen, izjemoma uporabi interventno črno pasto z vsebnostjo raztopljene gume za tesnenje tega. Še prej se poškodovani rob feltne pobrusi do gladkega, po možnosti s specialnim gumi kolutom za ta namen, po potrebi izjemoma s šmirgl papirjem. To potem drži in ne spušča počasi v enem tednu.
 
mardy
Novinec
 
Prispevkov: 437
Pridružen: Če avg 11, 2011 9:38 am

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a mardy Če mar 09, 2023 5:41 am

Vprašanje je bilo postavljeno kredibilno in pravilno, v pričakovanju odgovora. V nekateri drugi branži obstaja rek:"Ni neumnih vprašanj". S tem se vprašan zavezuje, da bo s svojimi izkušnjami na tem in onem področju vprašujočemu podal strokovno mnenje brez nepomembnih in nepotrebnih opazk. Slednje vodi h konstruktivnosti pogovora, ki ima tudi uporaben učinek za nekoga tretjega.

Od 13 odgovorov je bilo morda samo iz 1 moč razbrati, da pasta kakorkoli ne vpliva na tesnilnost pnevmatike. S takim odzivom forum a.com izgublja svoj čar in uporabnost, ter je hkrati zakrbljujoče, saj je to odraz družbe. Morda kliče po delu Admina, zakaj tega ni bilo, nevem.

Nazaj na temo:

V deklaraciji paste Liqui Moly je zavedeno slednje:

Voskasta pasta kot pomoc pri montaži pnevmatik, vsebuje posebne komponente mila in je oblikovana za ucinkovito namestitev pnevmatik. Izboljšuje neprepustnost.


Zadnji odstavek omenja neprepustnost. Nima pa sicer nobena druga pasta tega zaznamka, in tudi sicer se navaja, prebrano od drugje, da pasta služi samo lažji montaži.

Hkrati pa je neuporaba paste kriva, da se po nekem času guma bolj zalepi/zapeče na platišče, in je potrebno več truda pri sami demontaži.

Lp!
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a Firediver Če mar 09, 2023 6:10 am

Če smo že natančni: Zadnji odstavek se nanaša na stranski učinek paste, da izboljšuje nepropustnost. Torej, nepropustnost mora biti že apriori zagotovljena, da jo pasta še dodatno izboljša, kajne?

Naj me nekdo demantira, da bom vedel, da je več možnih razumevanj zadnjega odstavka.

P.S.Super, da se nekdo loti statistike. Je pa težko reči, kakšen bi bil forum, če bi, recimo, na to temo bil samo en konkreten odgovor na pametno vprašanje - in ničččč drugega zraven. Za take sorte forum je dobra pametna inteligenca, ona obvlada odgovoriti tudi na neumna vprašanja (ki baje niti ne obstajajo).
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a boštjan_01 Če mar 09, 2023 7:34 am

Obstaja tudi rek "včasih je boljše biti tiho". Če bi si že prej prebral navodila te žajfnce, do vprašanja sploh ne bi prišlo.
Na avtoprikolici sem imel zvito felno in sem si jo kar sam poravnal z kladivom in mi drži, čeprav se z prstom lepo čuti, da ni povsem ravno. Očitno mora biti močna poškodba, da spušča.

Manj neneumno vprašnje bi bilo: Kako dolgo izboljšuje neprepustnost?
Dvomim da zdrži 4 leta. Verjetno nekaj dni, toliko da zagotovi garancijo vulkanizerskih storitev.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a Firediver Če mar 09, 2023 7:58 am

Najbrž se ne boste strinjali, ampak osnovna funkcija paste je, da olajša montažo gume na platišče, "osnovna" nepropustnost pa je posledica olajšane montaže gume s tem, da rob gume pravilno leže na platišče. Da pa "ravno naša" pasta izboljšuje nepropustnost je pa marketiška fora. Dokler ne bodo to objektivno dokazali je zame samo marketinška "raca".
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
mardy
Novinec
 
Prispevkov: 437
Pridružen: Če avg 11, 2011 9:38 am

Re: Pasta pri montaži pnevmatik

Napisal/-a mardy Če mar 09, 2023 8:52 am

Vprašanje neumno ali neneumno, bilo je na mestu, in spotika je bil odziv uporabnikov, ki je šel po nepotrebnem v smeri posmehovanja.

Morda še beseda o umetni inteligenci, seveda, imamo na pladnju ChatGPT, pa gremo, ampak potem tudi več forumov ne rabimo, karikiram. :)

OK - bodi dovolj o tem.

Ja, se strinjam kar si povedal Firediver, da se zaradi paste guma lepše vleže na platišče in zato t.i. boljše tesnenje. Marketing pa je marketing.

Lp!
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Fan in 73 gostov