Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
bridgestone
Novinec
 
Prispevkov: 379
Pridružen: Pe mar 26, 2004 5:43 pm

menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a bridgestone Sr apr 12, 2023 8:47 am

Olje v ročnem menjalniku naj bi bilo doživljensko oziroma nikjer ni naveden rok. Če gledaš ameriške forume oni menjajo olja kot vodo.

Ali je po 300.000 prevoženih km in 10ih letih vseeno smiselno menjati olje menjalnika? Pri enem avtu, ki je imel pol miljona km sem videl, da olje v menjalniku ni niti črno, se pa je malenkost lažje prestavljajo po menjavi.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a Firediver Sr apr 12, 2023 8:53 am

Če nimaš problemov z menjalnikom in je nivo v redu, je načeloma (če interval ni predpisan v navodilih proizvajalca) doživljensko.

Ampak...dokler ne preveriš nivoja niti ne veš, da je zaradi kakega minimalnega puščanja na dolgi rok nivo prenizek. To pa ni dobro.

Vseeno, to olje niti ni drago glede na to, da ga preventivno enkrat zamenjaš. Tudi leta naredijo svoje.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a danci1973 Sr apr 12, 2023 9:53 am

To vsekakor ne velja za vse avtomobile. Za moj avto je predvidena / predpisana menjava olja ročnega menjalnika na 60k km ali 4 leta.

Ne verjamem, da je katerokoli mazivo 'večno'.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a Firediver Sr apr 12, 2023 10:14 am

Res je, nič ni večno, ampak kako postopati, če proizvajalec ne predvidi intervala menjave? Tisti (preveč) skrbni bodo menjali na 100kkm ali prej, drugi samo v primeru težav ali puščanja, tretji pa nikoli.

Tisti, ki imajo interval določen, pač greš po navodilih. 60kkm/4 leta se mi res zdi kratek interval, zanimivo bi bilo vedeti zakaj je temu tako (mogoče kakšna konstrukcijska hiba).
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a danci1973 Sr apr 12, 2023 11:06 am

Firediver je napisal/-a:60kkm/4 leta se mi res zdi kratek interval, zanimivo bi bilo vedeti zakaj je temu tako (mogoče kakšna konstrukcijska hiba).

Old school avto, old school menjalnik, AWD (2x diferencial, visko zapora, ...). :lol:
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a mrtwelvetrees Sr apr 12, 2023 5:12 pm

Če misliš avto imeti še dolgo, potem menjaj.
Jaz sem ga menjal na 15 let starem avtu po 100.000 prevoženih in menjalnik je bolje pretikal.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a nejc1 Sr apr 12, 2023 5:33 pm

Sam bi rekel, da v kolikor ni predpisane menjave je to pri normalnih pogojih uporabe priporočljivo narediti nekje med 100 in 200 kkm. Torej neka sredina 150 kkm ali recimo 10 let. Če se pa kaj dela okrog menjalnika (sklopka itd) se pa itak takrat zraven zamenja..
 
Uporabniški avatar
bridgestone
Novinec
 
Prispevkov: 379
Pridružen: Pe mar 26, 2004 5:43 pm

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a bridgestone Sr apr 12, 2023 6:23 pm

danci1973 je napisal/-a:
Firediver je napisal/-a:60kkm/4 leta se mi res zdi kratek interval, zanimivo bi bilo vedeti zakaj je temu tako (mogoče kakšna konstrukcijska hiba).

Old school avto, old school menjalnik, AWD (2x diferencial, visko zapora, ...). :lol:

visko si deli olje avtomatik tudi in sklopka drsi in se nuca ostanki koncajo v olju in ga unicujejo zato je predpisano za te menjalnike 60.000km.
za ostale pa ni predpisano zatika pa se pri vw ze od kar je nov oziroma po enem letu sem opazil in nisem edini sem vozil tudi druge vwje in pri vseh se tezko v 1. salta.
bom zamenjal olje pa sporocim ali bo bolje
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a D12J12 Sr apr 12, 2023 7:25 pm

Vsaka stvar ima rok trajanja, prav tako olje v menjalniku. Aditivi zgubijo svoje lastnosti in tu so tudi opilki, kateri pa ravno blagodejno ne vplivajo na menjalnik. Pri novih avtomobilih je pa stvar drugačna, zaradi ekologije se tudi v menjalnik toči olje oz. bolj "voda", da bi bilo med zobniki čim manj oljnega upora. Lep primer je Mazda, zatikajoči menjalnik dokler ne dobi prave tekočine (red line mtl 75w80 gl-4) in potem za čuda menjalnik skače sam v prestave. Najprej ekologija in šele nato vse ostalo. Zato ja, olje se menja.
 
Zodd
Novinec
 
Prispevkov: 415
Pridružen: To okt 17, 2006 9:38 pm

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a Zodd Če apr 13, 2023 6:02 am

bridgestone je napisal/-a:Olje v ročnem menjalniku naj bi bilo doživljensko oziroma nikjer ni naveden rok. Če gledaš ameriške forume oni menjajo olja kot vodo.

Ali je po 300.000 prevoženih km in 10ih letih vseeno smiselno menjati olje menjalnika? Pri enem avtu, ki je imel pol miljona km sem videl, da olje v menjalniku ni niti črno, se pa je malenkost lažje prestavljajo po menjavi.



Življenska doba avta iz strani proizvajalca in življenska doba avta iz strani uporabnika sta dve popolnoma različni stvari. Sam menjam na cca 60.000km, ali do max 5 let... Olje je izjemno poceni tako da tistih 30e že lahko izkašljaš... Če bi avto naprimer veliko uporabljal na kakšnih trackdayih ali dirkališču, potem bi ta interval še razpolovil..
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a RedBaron So apr 15, 2023 8:25 am

Pri večini proizvajalcev je olje ročnega menjalnika lifetime in ni podan nikakršen interval menjave. Nekateri so šli celo tako daleč, da nimajo čepa za izpust, samo zgornjega za dolivanje in kontrolo nivoja (recimo Ford).

Je pa po drugi strani pri Hondi malo drugače, predpisan interval menjave olja v ročnem menjalniku je 120 kkm, in 60 kkm v zadnjem diferencialu. Predpisano je izključno original olje, ki sicer ni najcenejše, ampak vseeno boljše to, kot pa potem plačevati drage menjave sklopov, (tudi) zaradi ne menjave olja :(

Pa tudi za ostala vzdrževalna opravila imajo evropski proizvajalci v navodilih zelo malo napisano. Kontrola olja, menjava kakšne žarnice, ostalo pa "pojdite na servis"...
Japonci (vsaj Honda) ima v navodilih opisano menjavo vseh žarnic, menjavo olja, filtrov... sem bil prijetno presenečen, ko sem bral navodila :)
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a DX5050 So apr 15, 2023 10:25 am

Ja normalno, da imaš pri japoncih opisano kako zamenjati žarnico, če moraš zato snet dol kolo in podret kolotek :huh:
Zamenjava žarnice mora bit postopek za katero rabiš samo novo žarnico, ne pa pol avtomehanične delavnice
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a D12J12 So apr 15, 2023 11:31 am

Vse ima svoj namen. Pri meganu vem, da je potrebno sneti odbijač in žaromet za menjavo žarnice. Zakaj? Da je čim manj prostih con v primeru nesreče. In rezultat? Takrat najbolj varno vozilo tega segmenta. Danes pa ko je že skoraj vsak žaromet led, pa je lahko luč montirana direktno na blok motorja, ker se ne bo nihče od nas lotil menjave. Ne pišejo zastonj na šampon da ni za pitje, zato je bolje včasih, da tisti kateremu je problem sneti kakšen del avtomobila le tega raje odpelje na servis.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a RedBaron Ne apr 16, 2023 4:01 pm

DX5050 je napisal/-a:Ja normalno, da imaš pri japoncih opisano kako zamenjati žarnico, če moraš zato snet dol kolo in podret kolotek :huh:
Zamenjava žarnice mora bit postopek za katero rabiš samo novo žarnico, ne pa pol avtomehanične delavnice


No, tako hudo spet ni, je pa res, da si za menjavo kakšne pozicije spredaj, skoraj polomiš prste :huh: ali pa desna kratka na accordu... cevi klime so ravno tam... :noro

Sicer pa se tudi pri EU najdejo cvetke... recimo fiat stilo... za menjavo prednjih žarnic je potrebno demontirati odbijač :/:o:/

Megane 3... ima odprtino v koloteku, ampak kaj, če je 15 cm prenizko...
 
HitriZajcek
Novinec
 
Prispevkov: 154
Pridružen: Ne dec 12, 2021 9:34 pm

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a HitriZajcek Ne apr 16, 2023 6:44 pm

Kolega je imel Subaru Imprezo in ko je imel za menjat sprednji žarnici, je jamral, da je na eni strani zakomplicirano, na drugi pa še bolj :lol: Zdaj ima Outbacka :D
 
Uporabniški avatar
weasel
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 612
Pridružen: Ne avg 08, 2010 9:18 am

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a weasel Po apr 17, 2023 7:37 am

RedBaron je napisal/-a:
DX5050 je napisal/-a:Ja normalno, da imaš pri japoncih opisano kako zamenjati žarnico, če moraš zato snet dol kolo in podret kolotek :huh:
Zamenjava žarnice mora bit postopek za katero rabiš samo novo žarnico, ne pa pol avtomehanične delavnice


No, tako hudo spet ni, je pa res, da si za menjavo kakšne pozicije spredaj, skoraj polomiš prste :huh: ali pa desna kratka na accordu... cevi klime so ravno tam... :noro

Sicer pa se tudi pri EU najdejo cvetke... recimo fiat stilo... za menjavo prednjih žarnic je potrebno demontirati odbijač :/:o:/

Megane 3... ima odprtino v koloteku, ampak kaj, če je 15 cm prenizko...


Moj Megane 3 ima pri prednji luči (na obeh straneh) priložen ključ, s katerim enostavno odviješ 2 vijaka in potegneš celo luč ven ter zamenjaš žarnici. Ni vsega skup 5 minut dela :D
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a RedBaron Po apr 17, 2023 10:12 am

Ne vem... avto ni bil moj, lastnik pa ni vedel nič o tem, jaz sem samo menjal žarnico. Brez demontaže žarometa... :)
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a DX5050 To maj 02, 2023 11:28 am

Eno vprašanje...
Naj na začetku povem, da se sicer ne gre za avto, ampak za traktor - tomo vinkovič, ampak upam da mi bo vseeno znal kdo dati kakšen koristen nasvet.

Kako se lotit menjave spenjenega olja v menjalniku oz diferencialu (prednji trup) ? Težko je opisat, ampak olje je tako... Sluzasto, spenjeno, malo podobno medu...
Razmišljam, da bi ga spustil vn kolikor bo pač šlo, potem pa zadevo spral?
Ampak s čim? Razmišljam, da bi notri vliv neko staro (sicer še ne rabljeno) motorno olje ki se mi valja doma, pa se malo zapeljal, da se zadeva opere? Ali je mogoče bolje da notri vlijem nafto, pa da sperem s tem?
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a limas To maj 02, 2023 11:38 am

Magna 320 lubrikant.

https://www.machinerylubrication.com/Re ... sh-gearbox
https://ccmhelp.co.uk/gearbox-flush-common-faqs/

Z nafto verjetno ne bi bilo nič narobe. Samo vode se izogibaj.
Aceton, alkohol...
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: menjava olja v ročnem menjalniku

Napisal/-a RedBaron To maj 02, 2023 12:39 pm

Jaz bi vlil noter gearbox flush, ali pa engine flush, če ne dobiš kaj drugega, se malo zapeljal naokoli, spustil ven in pustil da se dobro odteče. Potem pa noter frišno 90 olje - ali kar pač gre v TV.

Pa ne pozabit na menjavo tudi v zadnjem diferencialu.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: format in 35 gostov