Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Pritisk olja

Napisal/-a Fan To feb 14, 2023 11:12 pm

Se mogoče ve, kakšen tlak je bil izmerjen?
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Pritisk olja

Napisal/-a titanius To feb 14, 2023 11:40 pm

Tega podatka na zalost nimam. A ni logiccno ce bi bil slab pritisk oz. pumpa bi morala lucka goret vedno? tako pa samo ob ogretem motorju in v prostem teku. na audiforums sem prebral da ima ta a6 baje dva senzorja za pritisk, kdo ve a je to res? Senzor nivoja olja ni zamenjan, mmi pa pokaze oil level ok pa nivo je mal nad max oz.tist stolpec je cist poln. verjamem da 2.0tdi popije liter olja v 15k km ampak tu ga pri 5k km gledano na mmi ni spilo nic kar me zelo cudi da je vedno poln.. jutri zapeljemo avto se do elektricarja da se zmenimo za termin.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Pritisk olja

Napisal/-a danci1973 Sr feb 15, 2023 8:31 am

titanius je napisal/-a:A ni logiccno ce bi bil slab pritisk oz. pumpa bi morala lucka goret vedno?

Če bi bil vedno slab pritisk olja, vsekakor.

A pritisk je odvisen od več faktorjev:
  • dejanske viskoznosti olja, ki se spreminja s temperaturo
  • obratov motorja - višji obrati = višji pritisk (do neke regulirane meje) - pri mojem je specifikacija 1,35 bar @600 obratih in 5 bar @5000 obratih (pri temp. olja 80°C)
  • od mehanskega stanja motorja - če so glavni in / ali ojnični ležaji obrabljeni, bo pritisk nižji
  • ...

Tvoji simptomi so tipični za obrabljene ležaje - s hladnim, gostim oljem je pritisk v prostem teku še OK. Ko se olje segreje in postane bolj tekoče, je pritisk v prostem teku že premajhen, ko pa povišaš vrtljaje, pa naraste in lučka ugasne.
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Pritisk olja

Napisal/-a titanius Sr feb 15, 2023 5:19 pm

Vcds ne najde kodnih napak kljub temu, da je lucka gorela ob priklopu.. Zanima pa me nekaj glede ventilatorjev spredaj.. dva sta, en naj bi bil za motor drug za klimo, je tako?Eden zelo grdo opleta, ko prizgem klimo vrtita oba, ko ugasnem klimo se ugasneta tudi ona dva, kaj pol hladi motor med samo voznjo?
Mehanik pravi, da bi se moral vrtet vsaj eden na eni stopnji..
Logicno nekako je, ni lucke dokler se olje in motor ne segrejeta, nato ventilatorji ne hladijo motor kot je treba in pada pritisk olja, je to mozna razlaga? Kazalec za vodo je pa tak vedno na 90 zaradi termostata ne? Avto gre drug teden k mehaniku da se malo bolj poglobi.. Lucka pa spet isto, v prostem teku prizge ugasne spet prizge, med voznjo nic.

Tole je res za doktorat.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Pritisk olja

Napisal/-a danci1973 Sr feb 15, 2023 6:10 pm

Ventilatorja se prižigata po potrebi, krmili ju motorni računalnik glede na temperaturo hladilne tekočine. Oba se uporabljata tako za hlajenje motorja kot tudi za klimo - pri A6 bi pričakoval, da ima brezstopenjsko nastavljivo hitrost obeh.

Med vožnjo, še posebej pozimi, ni nujno, da sta ventilatorja aktivirana, saj je tok hladnega zraka že zaradi vožnje lahko dovolj za hlajenje motorja - včasih je lahkot tudi preveč, zato pa je v sistemu še termostat, ki skrbi za to, da se hladilna tekočina ne more preveč ohladiti.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Pritisk olja

Napisal/-a Kristjan123 Sr feb 15, 2023 7:14 pm

Logicno nekako je, ni lucke dokler se olje in motor ne segrejeta, nato ventilatorji ne hladijo motor kot je treba in pada pritisk olja, je to mozna razlaga?

Ne ni. Pritisk olja mora bit recimo "zadosten" ne glede na temp motorja če temu ni tako je motor na poti v večna lovišča. Pri tebi je potrebno ugotovit samo to ali, ko zasveti lučka res pade pritisk olja pod recimo tisto "kritično mejo" in se uničuje motor ali je s pritiskom vse uredu in je lučka recimo temu lažen alarm.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Pritisk olja

Napisal/-a nejc1 Sr feb 15, 2023 7:15 pm

Čakaj malo. Tebi izpiše check oil level, switch engine off.. Okej.., kaj pa oil pressure low napiše ali ne? Ker če ne to jasno kaže na napako nivojskega senzorja olja. Ni nujno, da bo dal napako na testerju, lahko se mu za kratek čas sfuzla oz. pošlje napačno vrednost, naslednjo sekundo pa že dela ok... Če izpiše še oil pressure low je pa druga zgodba..
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Pritisk olja

Napisal/-a mrtwelvetrees Sr feb 15, 2023 8:01 pm

Če se izklopi senzor pritiska olja (me delovanjem) javi enako napako ?
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Pritisk olja

Napisal/-a titanius Če feb 16, 2023 1:37 pm

Ce je bil merjen pritisk ob prizgani luci ne vem, avto je v garancijskem popravilu.. Senzor med delovanjem tudi ni bil izklopljen in pa napise samo switch engine off and check oil level. nikol ni izpisalo kej v zvezi s pritiskom, vedno en in isti napis.
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Pritisk olja

Napisal/-a titanius Pe feb 17, 2023 2:13 pm

Ravnokar prihajam od mehanika. Sem se zmenil in smo izlili liter olja ven. Racunalnik v avtu se vedno pokaze da je olje na max ceprav ni, tako da ocitno kaze na napako senzorja spodaj na karterju.. Smo ga ze narocili za drug teden pa potem porocam naprej.
Zna bit da je imel uporabnik nejc1 se kako prav.
Mocno upam, da bo res napaka na tem senzorju. Ampak mi je cudno zakaj prizig lucke samo ob ogretem motorju.. Kdo je kako sploh deluje ta nivojski senzor olja spodaj na karterju?
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Pritisk olja

Napisal/-a Fan Pe feb 17, 2023 3:13 pm

V bistvu, tako na hitro je navaden potenciometer na plovcu. Ko se olje segreje je bolj redko in lahko bi senzor narobe kazal.
Tako mimogrede, se je preverilo "centralno tesnenje" pri oljnem čistilcu?
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Pritisk olja

Napisal/-a titanius Pe feb 24, 2023 6:22 pm

Senzor nivoja olja zamenjan, enkrat pokazalo da je olja prevec nato pokaze olje ok ampak lucka se priziga ponovno.. Senzor original 117eur, ventilator 210eur, delo 120.. prodajalec noce slisat o vracilu avta, sploh problem ker sem ga vzel za gotovino (nisem mislil da bi se hvalil, ne me narobe razumet).. kot kaze se bom vozil tkole, ker nimam ravno namena metat po 500eur za popravila, popravljen pa ni. garancija pa tud ne krije vsega..
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Pritisk olja

Napisal/-a titanius Ne feb 26, 2023 4:24 pm

Kaksna ideja kaj se narediti preden se garancija odloci odpirat motor? Sicer dvomim, da bo to resilo tezavo
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Pritisk olja

Napisal/-a nejc1 Ne feb 26, 2023 6:21 pm

Ja it na preverjen pooblaščen servis z original diagnostiko in naročit točno diagnozo problema. Ne vem kake mate nekateri mehanike, da jim plačate zamenjavo dela, ki ne odpravi napake. Če je dal napačno diagnozo pač naj nazaj vgradi stari del v enakem stanju kot je bil pred menjavo ali pusti nov del na svoje stroške. Za denar ki si ga vložil brezveze bi sigurno že imel točno podano diagnozo na pooblaščenem servisu.
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Pritisk olja

Napisal/-a titanius Ne feb 26, 2023 9:50 pm

Ocitno nisi prebral cel prvi moj post, avto je ze bil na Porscheju, kjer so rekli napaka na oljni crpalki, kljub novi crpalki je zadeva spet prisotna, zdajsnji tester mehanika pa kaze avto brez napak.. Tega mehanika mi je dolocila garancija tako, da nekega izmisljanja se grem tezje.. Crpalko ni menjal pooblascenc ker garancija ni hotela priznat 3k eur popravila, ta mehanik je ustimal za 2k in so sprejeli.. Preostane mi se da grem ponovno na pooblascenca ampak oni hocejo da avto tam pusti, kjer se pa ohladi in lucke ni kar spet ne bo resilo nic, avto enostavno mora na tester ko lucka gori kar pa je loterija s temi mehaniki.. vsak hoce da se avto pusca kar se pa jaz ne bi sel vec.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Pritisk olja

Napisal/-a Fan Ne feb 26, 2023 11:55 pm

Sicer sem že napisal, pa bom še enkrat: se je preverilo "centralno tesnenje" pri oljnem čistilcu? Kaj pravi manometer pritiska pri toplem motorju in v prostem teku - kaj pokaže?
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Pritisk olja

Napisal/-a titanius Sr mar 08, 2023 8:14 pm

Ohisje oljnega filtra je bil zamenjan ze pred nakupom avta, ocitno je nekdo drug menjal.. lucka se ni prizigala en teden, smo ze mislili da je zadeva urejena ah pa se je spet zacelo.. pozna kdo res dobrega mojstra za audi oz. vw skupino da se zapeljem do njega pa da pogleda zadevo.. ne bi rad dal odpirat motor garanciji, ker bodo tako ali tako nekaj nasli da jaz mastno doplacam in bodo rekli ja to pa ni v garanciji pa se ne bodo 100% da se lucka ne bo spet prizigala..
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Pritisk olja

Napisal/-a Kristjan123 Sr mar 08, 2023 9:41 pm

"Kaj pravi manometer pritiska pri toplem motorju in v prostem teku - kaj pokaže"

To je edino pomembno ce imaš ok pritisk in dovolj olja bi jaz mirno spal...
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Pritisk olja

Napisal/-a titanius Sr mar 08, 2023 10:36 pm

mehanik pravi da je to ok, oljna pumpa je bila tudi na nekem pregledu pred montazo in so bile mere ok.. tezko mirno spat ker gre to ze posteno na zivce pa se tak avto ne bom mogel kasneje prodat.. sem klical prodajalca da vrnem avto, sem omenil tudi odvetnike in je bil odgovor kr prid z njimi.. strosek odvetnika je pa seveda tak, da je skoraj bolje popravit avto.. zanimivo mi je to, da vcds ne pokaze napak kljub priklopu z prizgano lucko. ostane mi se enkrat klicat audi/porsche pa se zmenit nekako za priklop ko lucka posveti..
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Pritisk olja

Napisal/-a esem Če mar 09, 2023 12:36 am

Svoje čase je bil najboljši VAGinin diagnostik/reševalec skrivnostnih težav tale v tem postu (b-innova, Mengeš). To je staro 10 let, a so ga tudi kasneje hvalili, ne vem pa, kako je dandanes. Vsekakor te nič ne stane povprašat
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 24 gostov