Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
pusko
Novinec
 
Prispevkov: 111
Pridružen: Če mar 13, 2003 6:54 pm
Kraj: slovenija

Antifriz z destilirano vodo?!

Napisal/-a pusko Sr jun 18, 2003 6:32 pm

Katero tekocino je najbolje uporabiti za hlajenje avtomobila POLETI?
Samo (Petrolov) antifriz, antifriz + kaksen liter destilirane vode, koncentriran antifriz z destilirano vodo,..., morda kaksna druga kombinacija. :oops:

Pac, zanima me, katera tekocina (mesanica) najbolj hladi.
Hvala.
 
Uporabniški avatar
Sale
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3139
Pridružen: Po apr 22, 2002 5:49 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a Sale Sr jun 18, 2003 6:37 pm

Nekje sem zasledil, da je za poleti še najbolje antifriz nadomestit z destilirano vodo. Sevede potem ne smeš pozabit pred zimo spet vlit antifriz namesto destilirane vode.
Slika Slika
 
Punto_GT
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 520
Pridružen: Če mar 27, 2003 7:05 pm

Napisal/-a Punto_GT Sr jun 18, 2003 6:50 pm

Ma jst stavim kr navadno vodo iz pipe.

Mislim da je vseeno poleti kaj daš not, važno je da imaš pozimi antifriz.
 
Uporabniški avatar
*bojci*
Novinec
 
Prispevkov: 494
Pridružen: Če feb 27, 2003 4:18 pm
Kraj: Maribor

Napisal/-a *bojci* Sr jun 18, 2003 7:52 pm

Ni dobra navadna voda iz pipe, ker vsebuje nekaj železa. Zato ti po nekem času postane rjava tekočina in motor se pregreva (večkrat se vklaplja ventilator).

Verjemite, ker mam jaz tako vodo noter, da na centimeter ne vidiš skozi.
Bom pa ob prvi priliki izpraznil to vodo in s pritiskom opral kompleten ohlajevalni sistem, potem pa pripravil mešanico antifriza in destilirane vode, se pravi, bom pripravil že za zimo.
Ne vem, če je boljše hlajenje, če poleti nimaš antifriza noter...
Slika
Renault Avtomobilistični klub Slovenija
http://www.rk.avtomobilizem.com
 
Uporabniški avatar
din
Uporabnik
 
Prispevkov: 1410
Pridružen: Ne jul 21, 2002 9:50 am
Kraj: Maribor

Napisal/-a din Sr jun 18, 2003 8:30 pm

Zdaj se bote verjetno čudili ali celo zgražali, ampak npr. v ferromotu so ugotavljali, da destilirana voda škoduje aluminiastim delom motorja (jih nažira) - sem bil sam malo skeptičen, čeprav je bila glava motorja od Z101 porozna pri vodnem kanalu. Prepričali so me pa pred par leti na specializaciji za Steyer traktorje, kjer so nam z dokazom črno na belo iz njihovega laboratorija pokazali, da destilirana voda ne ustreza za hladilno tekočino, je bolša voda iz pipe - še boljša iz potoka (je mehkejša) ampak seveda mora bit čista in ne polna blata :wink:

Seveda kaj boste uporabljali za hladilno tekočino pa bo vaša odločitev.

Kar pa 100% drži, pa je to, da tudi poleti je mnogo bolj koristno in pripročljivo imeti v hladilnem sistemu ˝antifriz˝, saj je vrelišče le tega višje kot vrelišče vode. treba je pa bit pri ˝antifrizu˝ tudi zelo pazljiv glede roka trajanja, saj z leti prav tako postane agresiven na kovino - prav tako informacija iz specializacije.
Slika
 
Uporabniški avatar
monster_d
Moderator / upravnik foruma
 
Prispevkov: 10019
Pridružen: Po jun 24, 2002 9:11 am
Kraj: Ptuj

Napisal/-a monster_d Sr jun 18, 2003 8:46 pm

Hehe zaminivo din!
Jaz kar prisegam poleti na navadno vodo!
Antifriz pa sam za zimo :)
Naj bi drzal dve leti oz 60.000km!
LP
 
pusko
Novinec
 
Prispevkov: 111
Pridružen: Če mar 13, 2003 6:54 pm
Kraj: slovenija

Napisal/-a pusko Sr jun 18, 2003 9:26 pm

Hvala za reply-je
 
Njoko
Novinec
 
Prispevkov: 108
Pridružen: To nov 26, 2002 8:12 pm

Napisal/-a Njoko So jun 21, 2003 4:05 pm

Ker vsi dajete neka cudna mnenja:
V avtomobilu mora vedno biti hladilna tekocina sestavljena iz 50% vode in 50% antifriz tekocine.
Navadna voda je cisto kul, ce je zraven se ustrezna antifriz tekocina, ker slednja vsebuje tudi inhibitorje korozije ter ostale kemicne sestavine, ki poskrbijo, da bo avtomobil cim dlje cil in zdrav. Vse drugo je kompromis, poletje gor ali dol. Hladilno tekocino je potrebno zamenjati enkrat na dve leti ali maksimalno 60.000 km. Inhibitorji korozije in ostale kemilalije, ki so dodane antifriz tekocini, namrec s casom izgubijo svoje koristne lastnosti.

Toliko v razmislek ...


L.p.

Njoko
 
dolfe
Novinec
 
Prispevkov: 160
Pridružen: So sep 14, 2002 9:40 pm

Napisal/-a dolfe Ne jun 22, 2003 8:20 pm

No, ko že teče beseda o antifrizu, ipd. ... še ena resnična anekdota. V času 2. svetovne vojne se je kot antifriz le redko uporabljal etilenglikol in podobne zadeve, običajno so uporabljali kar alkohol. Tako so v Sovjetski zvezi hladilne sisteme svojih vozil polnili z mešanico vode in etanola. Ampak, seveda so vojaki spili etanol iz hladilnega sistema in posledice so bile znane. Zato so pričeli kot antifriz namesto etanola uporabljati metanol, vendar... Rusi pač kot Rusi - vseeno so ga spili in posledica je bila poleg počenih glav in blokov motorjev tudi precej mrtvih vojakov zaradi zastrupitve z metanolom. Zato so pač spet začeli uporabljati etanol.
 
Uporabniški avatar
70M1
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To nov 16, 2004 1:21 pm
Kraj: Lj. Fužine

Napisal/-a 70M1 Sr dec 08, 2004 2:44 pm

Torej, ker sem še dokaj "švoh" v resnejšem rihtanju avtomobila, mam vprašanje...

Zdele sm kupu 1 liter antifriz koncentrata (tekočina za zaščito hladilnih sistemov), pa me zanima, ali za Fiat Pando 1000 Fire zadostuje zgolj ta mešanica ali pa ji je potrebno (v razmerju) še kaj doliti.

Hvala za reply.

lp
 
Uporabniški avatar
TITan
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3443
Pridružen: Če jan 30, 2003 11:41 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a TITan Sr dec 08, 2004 2:52 pm

Bejbek CinCin je napisal/-a:Torej, ker sem še dokaj "švoh" v resnejšem rihtanju avtomobila, mam vprašanje...

Zdele sm kupu 1 liter antifriz koncentrata (tekočina za zaščito hladilnih sistemov), pa me zanima, ali za Fiat Pando 1000 Fire zadostuje zgolj ta mešanica ali pa ji je potrebno (v razmerju) še kaj doliti.

Hvala za reply.

lp


Koncentrat pač mešaš s destilirano vodo kot piše na pakungi (se pač odločiš za kako temperaturo rabiš).
Slika
 
Uporabniški avatar
70M1
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To nov 16, 2004 1:21 pm
Kraj: Lj. Fužine

Napisal/-a 70M1 Sr dec 08, 2004 2:59 pm

Torej, če sem mnenja, da bo letošnja zima ZELOOO mrzla (-37 stopinj C), potlej je najbolje mešati 1 liter destilirane vode z litrom antifriz koncentrata?
Ter za -25 stopinj C 1,5 litra ter -19 stopinj C 2 litra?

(Najbrž moja vprašanja zvenijo ful glupo. :lol: :D)

Je pomembno, ali se mešanico vlije pri hladnem oz. segretem motorju?
 
Uporabniški avatar
Skull23
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2128
Pridružen: Po okt 14, 2002 11:28 am
Kraj: Kolomban

Napisal/-a Skull23 Sr dec 08, 2004 3:07 pm

ne ti račinat po litrih, dej raje po procentih. če maš en liter in ti gre v hladilni sistem dejmo reč 4L, lahko z enim litrom narediš 25% mešanico. če hočeš -37 met moraš še kak liter dokupit...
 
Uporabniški avatar
70M1
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To nov 16, 2004 1:21 pm
Kraj: Lj. Fužine

Napisal/-a 70M1 Sr dec 08, 2004 3:10 pm

Tenk ju. Se bom zvečer ustavu na pumpi.
 
Uporabniški avatar
RedBull™
Moderator foruma
 
Prispevkov: 4313
Pridružen: So maj 08, 2004 8:47 am

Napisal/-a RedBull™ Sr dec 08, 2004 4:55 pm

no naj povem da ne kupujte petrolovega antifriza,ker je zanič (preveč agresiven) tko da ga jst nikomur ne priporočam!

glede tega ko nekateri pravite da imate poleti samo vodo notr,jst to odsvetujem,kajti amtifriz je precej masten tko da tudi blok manj rjavi (zlasti je to občutno pri renaultih) ter antifriz je še boljši za semering vodne pumpe. Če je samo voda notr semering počasi postane pust,tko da počasi pol pumpa spusti.
Ko grobar s ceste me bo pobral,vedite da redbull smrti se ni bal.
 
Uporabniški avatar
TITan
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3443
Pridružen: Če jan 30, 2003 11:41 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a TITan Sr dec 08, 2004 4:59 pm

In ker antifriz priporočaš (pa kolkje cena)?
Slika
 
Uporabniški avatar
70M1
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To nov 16, 2004 1:21 pm
Kraj: Lj. Fužine

Napisal/-a 70M1 Sr dec 08, 2004 5:32 pm

Js sm svojo "litrco" kupu na Istrabenzovi črpalki, stala je pa bliz jurja.

Siva plastenka.
Zadnjič spremenil 70M1, dne Sr dec 08, 2004 5:44 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
RedBull™
Moderator foruma
 
Prispevkov: 4313
Pridružen: So maj 08, 2004 8:47 am

Napisal/-a RedBull™ Sr dec 08, 2004 5:43 pm

TITan je napisal/-a:In ker antifriz priporočaš (pa kolkje cena)?


jst dajem Tarco bio cool (upam da sem prav napisu) je take rumene barve. Cena za liter je pa okol 500 (je pa koncentrat,tko da ga morš še zmešat)
Ko grobar s ceste me bo pobral,vedite da redbull smrti se ni bal.
 
vR5GTT
Novinec
 
Prispevkov: 416
Pridružen: Po nov 10, 2003 9:13 pm

Napisal/-a vR5GTT Sr dec 08, 2004 9:50 pm

Renault za svoja vozila priporoča njihov glaceol ampak mora biti mešan z destilirano vodo ne z navadno! V našem cliotu je to notr že 9let seveda je bilo vmes že dvakrat zamenjano pa ni nobene panike in brez problemov! Sam pa imam isto glaceol notr v petki! Je zelo mastna tekočina pa četudi je fest razredčena!!!
R5 GTT
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot], joztom in 33 gostov