Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
valvoline
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 616
Pridružen: Sr jul 23, 2008 7:36 am

Napisal/-a valvoline Sr sep 10, 2008 2:48 pm

Volvo power je napisal/-a:
Matjazy je napisal/-a:Sicer pa če avto res preveč kadi, so verjetno šobe zanič (kot so pri meni), ampak dokler poraba ne naraste (pri meni tudi ob vseh teh količinah dima za mano brez težav npr 4.2l/100km), nima smisla menjat.


Kolikor vidim tebi ni čisto jasno kako deluje dizel :noro

Količino vbrizganega goriva določa Bosch pumpa, zato nimaš povečane porabe
Črno kadi pa zato ker diza gorivo vbrizga prezgodaj in ne pride do popolnega zgorevanja v cilindru. ;) Kolikor vidim na posnetku imaš težavo samo z eno dizo, glede na to, da ti pušča črn dim na presledke.
Saje se na tem cilindru nabirajo na čelu bata, na ventilih in v utorih batnih obročkov, kar bo najbrž privedlo do tega da bo kakšen obroček poču in pol bo pa avto res "propušio" in to vse zaradi ene dize, ki košta okrog 20€

:D
Včasih pa zna tole biti kar super pr starejših motorjih in dvigle kompresijo :lol:
 
Uporabniški avatar
Matjazy
Uporabnik
 
Prispevkov: 912
Pridružen: To maj 11, 2004 8:24 pm

Napisal/-a Matjazy Če sep 11, 2008 7:42 am

Volvo power je napisal/-a:
Matjazy je napisal/-a:Sicer pa če avto res preveč kadi, so verjetno šobe zanič (kot so pri meni), ampak dokler poraba ne naraste (pri meni tudi ob vseh teh količinah dima za mano brez težav npr 4.2l/100km), nima smisla menjat.


Kolikor vidim tebi ni čisto jasno kako deluje dizel :noro

Količino vbrizganega goriva določa Bosch pumpa, zato nimaš povečane porabe
Črno kadi pa zato ker diza gorivo vbrizga prezgodaj in ne pride do popolnega zgorevanja v cilindru. ;) Kolikor vidim na posnetku imaš težavo samo z eno dizo, glede na to, da ti pušča črn dim na presledke.
Saje se na tem cilindru nabirajo na čelu bata, na ventilih in v utorih batnih obročkov, kar bo najbrž privedlo do tega da bo kakšen obroček poču in pol bo pa avto res "propušio" in to vse zaradi ene dize, ki košta okrog 20€

Če je izgorevanje nepopolno, je zato poraba večja (če dobi dost nafte), ali pa avto ne gre tko kot treba (če ni dost nafte), ane?
Jst pa imam porabo boljšo, kot bi si jo lahko želel. Avto pa tudi potegne naravnost odlično za težo in motor.

Sicer pa se (vsaj) 80k km nič napovedanega ni zgodilo, tako da...
... bomo kadili še naprej! :D
 
mišek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Pe dec 02, 2005 4:24 pm

Napisal/-a mišek Če sep 11, 2008 9:59 am

Daj že zamenjaj tisto klinčevo šobo, če je to. Pomisli malo tudi na to kaj potem tisti zateboj dihajo. Ne moreš zdaj zaradi tistih par evrov trosit te saje za seboj no!
Sej to ni neko novo čudo tehnike, da bi šoba stala 400€.
 
Uporabniški avatar
Matjazy
Uporabnik
 
Prispevkov: 912
Pridružen: To maj 11, 2004 8:24 pm

Napisal/-a Matjazy Če sep 11, 2008 12:51 pm

mišek je napisal/-a:Daj že zamenjaj tisto klinčevo šobo, če je to. Pomisli malo tudi na to kaj potem tisti zateboj dihajo. Ne moreš zdaj zaradi tistih par evrov trosit te saje za seboj no!
Sej to ni neko novo čudo tehnike, da bi šoba stala 400€.

Potrebno je najprej najt šobo, ki je za zamenjat.
Potem jo je treba kupit.
In najt nekoga, da jo zamenja.

Kar skupaj ne bo naneslo ravno prej omenjenih 20€.
To je, če je res zanič samo ena šoba.

Pa še strah me je, da avto potem ne bo delal več tako lepo kot sedaj.

Bom pa vseeno šel v petek k mehaniku po nasvet.
 
Uporabniški avatar
Mgajvr
Uporabnik
 
Prispevkov: 1359
Pridružen: Ne feb 18, 2007 7:12 pm
Kraj: okolica litije

Napisal/-a Mgajvr Če sep 11, 2008 3:09 pm

do včeraj imel podoben problem. in sicer avto je oktavija 1.9 tdi 81kw 110km. mi je tut naenkrat začelo kadit in v dveh tednih je postopno zgubila na moči.kljub priklopu na tester ni pokazalo napake, vendar ob odklopu LMM-ja avto ni več cukal, kadil je pa še nikamor vleku.zamenjal LMM in avto ne kadi več pa vleče normalno :D
 
Uporabniški avatar
Matjazy
Uporabnik
 
Prispevkov: 912
Pridružen: To maj 11, 2004 8:24 pm

Napisal/-a Matjazy To sep 16, 2008 1:11 pm

(vrhunski) mehanik mi je zagotovil brezplačno popravilo v primeru, da gre zaradi šob kaj narobe.
Po njegovem mnenju bi bilo popolnoma brez smisla razdirat odlično delujoč motor.

let'em smoke!
 
mišek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Pe dec 02, 2005 4:24 pm

Napisal/-a mišek To sep 16, 2008 1:28 pm

Matjazy je napisal/-a:(vrhunski) mehanik mi je zagotovil brezplačno popravilo v primeru, da gre zaradi šob kaj narobe.
Po njegovem mnenju bi bilo popolnoma brez smisla razdirat odlično delujoč motor.

let'em smoke!


Odlično delojoč motor :?: :roll: ...ti temu rafnku tako rečeš, kadi, ko stara lokomotiva, teb pa mehanik reče da je to odlično delujoč motor?
Še dobro, da si dal vrhunski v oklepaj, ker to sigurno ni. Je eden izmed tistih, ki rečejo samo, da kleple pa ni važno, če kadi ali pa če kako mlako olja pod seboj pusti.
 
Uporabniški avatar
Matjazy
Uporabnik
 
Prispevkov: 912
Pridružen: To maj 11, 2004 8:24 pm

Napisal/-a Matjazy To sep 16, 2008 2:05 pm

mišek je napisal/-a:
Matjazy je napisal/-a:(vrhunski) mehanik mi je zagotovil brezplačno popravilo v primeru, da gre zaradi šob kaj narobe.
Po njegovem mnenju bi bilo popolnoma brez smisla razdirat odlično delujoč motor.

let'em smoke!


Odlično delojoč motor :?: :roll: ...ti temu rafnku tako rečeš, kadi, ko stara lokomotiva, teb pa mehanik reče da je to odlično delujoč motor?
Še dobro, da si dal vrhunski v oklepaj, ker to sigurno ni. Je eden izmed tistih, ki rečejo samo, da kleple pa ni važno, če kadi ali pa če kako mlako olja pod seboj pusti.

Avto vsak dan naredi 200 kilometrov (precej krutih), pri tem ne pije olja, pa tudi nafte ne kaj dosti. Gre super za tak motor (sem jih prevozil že veliko, pa je razlika med njimi opazna) Brez kakršnihkoli glavobolov.
->torej je odlično delujoč ane?
 
Uporabniški avatar
Drocky
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2138
Pridružen: So feb 19, 2005 5:49 pm

Napisal/-a Drocky To sep 16, 2008 3:00 pm

WTF!? Ko menjaš šobe ne razdiraš motorja.

Šobo najdit je "mala malca" in če ti mehanik vzame več kot 10€ za menjavo vseh šob je res vrhunski :roll:

sej pa nimaš hi tech motorja, da bi blo šobo zamenjat neko znanost. Nobene elektronike, nič kar lahko gre narobe.
LP Rok
 
Uporabniški avatar
lisko
Moderator / upravnik foruma
 
Prispevkov: 8469
Pridružen: So mar 15, 2003 4:13 am

Napisal/-a lisko To sep 16, 2008 3:59 pm

Šobe dobit ven in jih dat na mizo testirat ni noben bavbav. Se pa ne strinjam čist da lahko dizl kadi samo zarad šob. Sam ne bi verjel če nebi na svojem delal generalke in pri njej dal tudi nove šobe in obnovil črpalko. Po 120.000km avto še vedno ni kadil ko pa sem menjal črpalko ( sicer zarad drugih razlogov ne zarad tega ker bi spustila) pa avto kadi ko lokomotiva. Sumim sicer da črpalka ni nastavljena...... ampak vseeno pa pravim da za kajenje niso vzrok samo šobe.
Slika
(Sine! Kaj naj nardim da pridem prek pločnika?......... Jeep-a si kup pa ne jamri :P ) :)
 
Uporabniški avatar
Matjazy
Uporabnik
 
Prispevkov: 912
Pridružen: To maj 11, 2004 8:24 pm

Napisal/-a Matjazy To sep 16, 2008 6:06 pm

lisko je napisal/-a:Šobe dobit ven in jih dat na mizo testirat ni noben bavbav. Se pa ne strinjam čist da lahko dizl kadi samo zarad šob. Sam ne bi verjel če nebi na svojem delal generalke in pri njej dal tudi nove šobe in obnovil črpalko. Po 120.000km avto še vedno ni kadil ko pa sem menjal črpalko ( sicer zarad drugih razlogov ne zarad tega ker bi spustila) pa avto kadi ko lokomotiva. Sumim sicer da črpalka ni nastavljena...... ampak vseeno pa pravim da za kajenje niso vzrok samo šobe.


Točno tako je tudi meni mehanik rekel. Da se lahko zgodi, da bova menjala šobe, pa bo še vedno kadil. Pa da je nekaj na tem, da imam precej "odprto" bosch pumpo pa vse skupaj...
 
Uporabniški avatar
Drocky
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2138
Pridružen: So feb 19, 2005 5:49 pm

Napisal/-a Drocky To sep 16, 2008 7:32 pm

pa če že gremo pol še naprej, je možno da motor ni čist v fazi, pa da so ventili prežgani in ni dobrega izgorevanja, vrjetno kadi tudi, če je sesalni kolektor počen.....

Vglavnem, če je krivec šoba jo lahko sprobaš tut tak da jo odtegneš in slišiš spremembo v zvoku motorja. Če spremembe zvoka skor ni pol maš krivca, drugače iščeš naprej.
LP Rok
 
Uporabniški avatar
Matjazy
Uporabnik
 
Prispevkov: 912
Pridružen: To maj 11, 2004 8:24 pm

Napisal/-a Matjazy To sep 16, 2008 7:50 pm

Drocky je napisal/-a:pa če že gremo pol še naprej, je možno da motor ni čist v fazi, pa da so ventili prežgani in ni dobrega izgorevanja, vrjetno kadi tudi, če je sesalni kolektor počen.....

Vglavnem, če je krivec šoba jo lahko sprobaš tut tak da jo odtegneš in slišiš spremembo v zvoku motorja. Če spremembe zvoka skor ni pol maš krivca, drugače iščeš naprej.

Vse to je možno, tako da je najbolje upoštevat tale pameten nasvet:
Don't fix it if it ain't broken.
(aja btw, prepričan sem, da bo drug teden šlo s takšno dimno zaveso bp čez tehničnega. lani je šlo.)
 
Uporabniški avatar
Drocky
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2138
Pridružen: So feb 19, 2005 5:49 pm

Napisal/-a Drocky To sep 16, 2008 7:55 pm

tut moj je šel BP čez tehničnega, ker ga tam ne pritisne tolk v obrate in pa ni pod obremenitvijo.
Glede nasveta pa morem js upoštevat enga drugega
Fix It Again Tomorrow, navsezadnje mam fiata pod haubo :P :lol:
LP Rok
 
Uporabniški avatar
jack86
Uporabnik
 
Prispevkov: 1268
Pridružen: Ne feb 24, 2008 8:01 pm
Kraj: Dolenjska

Re: črno kadi

Napisal/-a jack86 Sr avg 31, 2022 8:59 am

Izposojam si temo;

Moj šved z italijanskim 1.9 ttid motorjem je začel malo bolj kaditi (črno-siv dim) :D
So pa me opozorili tudi na tehničnem pregledu, da ima visoke izpuste, na zgornji meji..

Kaj bi lahko bilo? Avto ima vse original notri (EGR, DPF,..) in 350.000km
Sesalni kolektor ima razpoko, katera se ob ogretem motorju zaceli in ne piska zrak mimo.

Prosim za nasvet.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4341
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: črno kadi

Napisal/-a Firediver Sr avg 31, 2022 11:33 am

Si si že sam vse odgovoril.
Glede na original opremo, si že kdaj vmes čistil te zadeve ali bo po toliko prevoženih prvič?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
jack86
Uporabnik
 
Prispevkov: 1268
Pridružen: Ne feb 24, 2008 8:01 pm
Kraj: Dolenjska

Re: črno kadi

Napisal/-a jack86 Sr avg 31, 2022 11:40 am

Ne, nikoli. Imam ga v moji lasti od 70.000km.

Zdaj me pa zanima, kaj narediti, da ne bodo izpusti problem.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4341
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: črno kadi

Napisal/-a Firediver Sr avg 31, 2022 12:46 pm

Do mehanika zapelji.
Čaka te orenk servis z poudarkom na DFP, EGR in sesalnim kolektorjem.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: črno kadi

Napisal/-a pskoda Sr avg 31, 2022 1:02 pm

Sesalni kolektor sigurno vleče fouš zrak. To se ne zaceli kot človek oz žival treba ga je fizično popravit. Potem pa naprej
Lp
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: črno kadi

Napisal/-a Gricko Sr avg 31, 2022 6:26 pm

Glede na to, da ima avto turbino, torej tlači zrak v kolektor - seveda se na vhodu meri pretok zraka in temu ustrezno se vbrizga količina nafte.
Ker ti kolektor pušča, je zraka manj kot ga računalnik pričakuje in posledično preveč nafte -> kadi črno

Podobno se zgodi, če ti poči kaka tlačna cev med turbino in kolektorjem.

Da bi se pa zacelilo, ko se segreje..... dvomim, imaš preveč nadtlaka notri!!

Popravi čim hitreje, ker se ti v tej situaciji maši DPF ( ga boš uničil / zabil), bogata mešanica v cilindrih pa dizlu dela hudo škodo ( pregreva vse skupaj, lahko tudi stopi bate).

Drugi razlog, dodatni k prvemu pa so sigurno tudi že zmatrane šobe ( še posebaj če kakšna ne zapre 100%), ki ne pršijo ampak že bolj špricajo.....torej spet več nafte in slabo razpršena in posledično slabše izgorena - kadi
V tem primeru bi se ti splačalo narediti test na povratnem vodu ( komot narediš sam, če imaš vsaj malo smisla), da vidiš, če katera šoba pretirano odstopa od ostalih.
Če bi ti kaka šoba puščala na popvratni vod (pretirano), to zopet zaliva cilinder - topljenje bata in ribato....

v vsakem primeru, če hočeš imet avto še dlje časa, ne odlašaj z popravilom!
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 50 gostov