Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
sisko100
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: Sr apr 16, 2008 12:56 pm

Testerji-avtodiagnostika

Napisal/-a sisko100 Sr apr 16, 2008 6:44 pm

Pozdravljeni!

Sem nov na forumu in vse lepo pozdravljam!V kratkem želim kupiti tester oziroma naprave za diagnostiko vozil(bolj profesionalne rabe).V sled tega , da teh stvari je na tržišču zelo veliko , vas naprošam , da mi svetujete okrog tega.Večina diagnostike bi potekala na naslednjih avtomobilističnih znamkah in kasneje z možnostjo tudi tovorni program:
Renault,Pegeout,Citroen,Opel,Vag grupa, in morda BMW in Mercedes

Iveco,Mercedes,Volvo,Renault,Man (kasneje)

Zanimam se za naslednje:
1.Brain BEE ST-6000 , trži Jet Commerce www.jetcommerce.si
2.Multi-Diag access ACTIA skener , trži Avtodaig d.o.o. www.avtodiag.si
3.SPC960, Inovacije in Marketing http://www.spc960.com/slov/index.htm
4.Bosch KTS 530,540,200 trži Koch http://www.koch.si/Avtodiagnostika.htm

potem so še nekateri drugi , kot so testerji na bolhi ,

http://www.bolha.com/oglas3105098
http://www.bolha.com/oglas3056749
http://www.bolha.com/oglas3056661
http://www.bolha.com/oglas2813342
http://www.bolha.com/oglas2813221
http://www.bolha.com/oglas2643580
http://www.bolha.com/oglas3222422

Izven naših meja

http://www.inet.hr/~majurani/
http://www.star-tronic.net/site/auto-di ... ka/skeneri
http://www.eltera.hr/
http://www.kdijagnostika.hr/linkovi.htm

Mogoče pa priporočate glede na zgoraj opisane potrebe kaj drugega?

Hvala vam že v naprej za pomoč in lepo pozdravljeni!
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Napisal/-a abbe Sr apr 16, 2008 6:57 pm

prenosnik+obd2 kabel za novejse can bus+ softwear vag com pa mas vag com grupo pokrito.
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
MacTron
Administrator a.com
 
Prispevkov: 8348
Pridružen: To sep 10, 2002 9:55 pm
Kraj: Dezela Kranjska

Re: Testerji-avtodiagnostika

Napisal/-a MacTron Sr apr 16, 2008 6:59 pm

@sisko100: Pozdravljen na a.com

Najprej je treba dolocit eno mejo oz. zakaj se bo to rabilo
ali bo to profesionalna raba ali amaterska oz. ljubiteljska?
ker ce je to amaterska oz ljubiteljska ali kakorkoli potem ti tiste linke iz bolhe
nekako ne svetujem ker so to bolj ali manj software/hardware variante torej za
prikaz rabis se pomoznosti: prenosni racunalnik , operacijski system, programsko opremo...
skratka ni ravno profesionalno... prakticno je tudi cena s tem pogojena npr ce pa
pogledas BOSH KTS (razlicne modele) z ESI programsko opremo se cene gibajo precej
visoko ( od 2000€ >) in to je profesionalna roba.

Zato je treba na zacetku razcistiti par stvari da potem potekajo odgovori v pravo smer
  • Vorsprung durch Technik | Progress through Technology
 
sisko100
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: Sr apr 16, 2008 12:56 pm

Napisal/-a sisko100 Sr apr 16, 2008 7:24 pm

Hvala obema za odgovore.Opredelil sem se bolj za profesionalno zadevo , ne motijo me niti pomožne stvari kot so prenosnik ,operacijski sistem itd...Skratka bi se bolj opredelil za opremo , ki bi vključevala prej omenjene stvari , kajti istočasno bi imel inštalirane tudi druge programe kot so Autodata,Elsa itd...

Pričakujem vaša priporočila še naprej, mogoče kake izkušnje , kaj izbrati ,kje in zakaj.

Hvala.

LP
 
sisko100
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: Sr apr 16, 2008 12:56 pm

Napisal/-a sisko100 Če apr 17, 2008 1:06 pm

Brskal sem na imnternetu glede teh testerjebv in našel tudi naslednjei modul:

DiOBD 880 , modul za diagnozo krmilnih naprav

Povezava je: http://www.servisna-oprema.si/Proizvodi ... gnoza.html

Lep pozdrav!

Sisko
 
Uporabniški avatar
MacTron
Administrator a.com
 
Prispevkov: 8348
Pridružen: To sep 10, 2002 9:55 pm
Kraj: Dezela Kranjska

Napisal/-a MacTron Če apr 17, 2008 1:47 pm

sisko100: Torej uporaba bi bila profesionalna... in pomoznosti na vecih avtomobilskih
znamkah naceloma je tole dobra izbira vendar, ce ti finance ne delajo velikih problemov
kajti ta "skatlica" brez najetega ali kupljenega softwara stane 2180€ ...software
oz. programska oprema najeta stane 570€/leto ...kupljena komplet pa 1290€

http://baehr.cdmm.de/produkt-s41740.pdf
  • Vorsprung durch Technik | Progress through Technology
 
sisko100
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: Sr apr 16, 2008 12:56 pm

Napisal/-a sisko100 Če apr 17, 2008 6:28 pm

MacTron:finance niso ključnega pomena , ampak v ozadju je pomembno delovanje in tehnična podpora z nadgradnjami.

In kaj bi izbral MacTron , od vseh prvih štirih zadev v prvem postu vključno s tem zadnjim?Kakšnega uporablja sam MacTron, če ni skrivnost?

:D :D

LP
Sisko
 
Uporabniški avatar
MacTron
Administrator a.com
 
Prispevkov: 8348
Pridružen: To sep 10, 2002 9:55 pm
Kraj: Dezela Kranjska

Napisal/-a MacTron Če apr 17, 2008 7:03 pm

sisko100: Uporabljam taksen set...
Slika

To je sicer izkljucno za VAG ljubiteljsko Can-bus (USB) - software ver. 704

Sem pa ze delal z taksnimi stroji kot so KTS za cca. 6000€ in raznimi moduli za
korejska vozila - univerzalni racunalniki e-diag itd... precekiraj malo teme o diagnostiki

Tehnicna/programska podpora za zgornji predlog (DiOBD 880) naj bi bila zelo vredu torej
poizkusi se pozanimati ce lahko dobis kaj vec informacij ali pa celo demonstracijsko predstavitev.
Ker kakor sem zasledil ti nebi rad imel kompletne naprave kot je KTS ali pa od tega
podjetja AVL DiX 188 oz. DiX Drive Pocket
  • Vorsprung durch Technik | Progress through Technology
 
Uporabniški avatar
Crazyalfista
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: Sr nov 14, 2007 8:53 pm

Napisal/-a Crazyalfista So apr 19, 2008 6:06 pm

ziv!

Mene pa zanima, koliko stane diagnostika vozila, ce peljem to na nek servis?

sepravi, ce hocem da mi samo pogledajo, ce je kaj narobe ali pa ce je recimo s kaksnimi luckami(kontrolnimi) narobe(da svetijo, kot so airbag, motor,...), da mi to odpravijo?

seveda ce je treba zamenjati dele, to ne stejte zraven cene za samo diagnostiko

LP
Alfa Romeo for life!
 
Tono
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Ne maj 04, 2008 11:52 am

Napisal/-a Tono Ne maj 04, 2008 12:23 pm

Pozdravljeni,

ker sem opazil debato o diagnostiki, si bom dovolil na tem mestu objaviti nekaj dejstev o lastni diagnozi, ki sem jih nekoč že objavil na sorodnem forumu:

Pa gremo lepo po vrsti:

Avtomobilske elektronske krmilne enote ali v angleški terminologiji ECU so sposobne vrednotiti vhodne in izhodne signale ter nadzorovati procesiranje. Na tak način vršijo samokontrolo delovanja sistema za nadzor motorja, zavor, menjalnika in ostalih elektronskih sistemov na vozilu. Vkolikor pride do neke napake pri delovanju sistema zaradi napačnega vhodnega ali izhodnega signala ali napake pri procesiranju, si elektronska krmilna enota to stanje zapomni ter izvede ustrezne akcije za zagotovitev delovanja sistema kljub napaki na sistemu. Da bi mehaniki imeli lažje delo je moč elektronske krmilne enote povprašati, za kakšno napako gre, jo izbrisati iz pomnilnika, prečitati vhodne in izhodne parametre, krmiliti posamezne komponente, izvajati nastavitve itd. Za te aktivnosti je običajno potreben tester, včasih pa je zadostoval le košček žice ali pisarniška sponka.

In kako do lastne diagnoze ali po domače, kako se pogovoriti z avtomobilskimi računalniki?

Obstaja več načinov:

1. Impulzno razmerje
Tipični predstavnik vozil, pri katerih si prišel do lastne diagnoze z meritvijo dolžine visokega stanja pravokotnega signala so vozila Mercedes-Benz. Na določenem pinu v diagnostični vtičnici (pin 9) si pomeril pravokotni signal ter glede na impulzno razmerje (duty cycle) ugotvil, za kakšno napako gre. Sistem ni doživel širše uporabe.

2. Utripna koda
Včasih so bile elektronske krmilne enote vozil opremljena s tako imenovano utripno kodo. Da bi prečital kode napak ter določene parametre je potrebno v diagnostični vtičnici premostiti dva priključka, ustrezni priključek povezati z maso ali pa v določenih intervalih dodajati in dovzemati kontakt. Lučka na armaturi prične utripati, in število ter zaporedje utripov nam poda kodo napake. Po priročniku za popravilo sistema nato poiščemo pomen kode in potrebne nadaljnje akcije za odpravo okvare. Tipični predstavniki vozil, pri katerih je bilo moč do lastne diagnoze z utripno kodo je večina starejših vozil nekje do letnika proizvodnje 1995 oz. japonska vozila vse do letnika 1999. Znamke: Ford (Ecort), Opel (Kadett E, Vectra A, Astra F ...), Mercedes-Benz (W124, W201 - ASD sistemi), razni japonci itd). Utripna koda je preteklost. Posebno orodje za čitanje utripne kode ni bilo potrebno, včasih je bilo potrebno priključiti zunanjo lučko.

3. Serijska diagnoza
Za komunikacijo s sodobnimi elektronskimi krmilnimi enotami je potreben tester. Obstajajo trije globalni načini komunikacije z enotami in sicer po standardih

- ISO 9141-2 (komunikacija po K in L vodnikih)
- SAE J1850VPW in J1850 PWM (komunikacija po BUS+ in BUS- vodnikih)
- CAN ISO 11898 in ISO 15765-4 (OBD) (komunikacija po CAN-HIGH in CAN-LOW vodnikih), tudi enožični in Low Speed CAN


Za vsako (pod)izvedbo elektronske krmilne enote je potreben posebni software, vsaka krmilna enota ima svojo tabelo kod napak, stvari so le bežno standardizirane. V glavnem je moč prečitati identifikacijo sistema, čitati in brisati napake, čitati parametre, prožiti izvršilne člene ter opravljati nastavitve. Splošni testerji velikokrat naletijo na težave, ker v njih ni vgrajen ustrezni software, kar pomeni, da ni komunikacije z izbrano enoto. Skratka: za splošne testerje je zadeva izredno kompleksna, in le malo je dobrih, ki zadovoljivo pokrivajo sisteme na avotombilih, ki se vozijo po naših cestah. namenski testerji pač pokrivajo vse funkcije, ki so potrebne za delo v pooblaščenih servisih.

In kaj je famozni OBD?
Standard se je pričel razvijati v Kaliforniji kot sestavni del poostritve emisijskih norm za vozila. OBD v glavnem nadzoruje delovanje sistema za nadzor motorja, in to med delovanjem. Bistvene lastnosti so standardni diagnostični format, proženje na standardni način ali s standardnim orodjem ter poenotene tabele kod napak. Kasneje se je pojavil OBD2 ter v Evropi EOBD, sistema sta podobna. OBD je poenotil diagnostični format, diagnostično vtičnico in nujno opremo sistemov za nadzor motorja. Vsak sodobni sistem za nadzor motorja se zna s testerjem pogovarjati v namenskem formatu in v formatu OBD.

In kaj si lahko pomagamo z OBDjem:
Tester je poceni ter z enim softwareom in vtikačem paše na vsa vozila, dana v promet po 01.01.2001. V grobem povedano: lahko prečitamo kode napak, jih zbrišemo ter prečitamo nekatere parametre, ki so bistveni za emisije. V sodobne sisteme za nadzor motorja lahko dostopamo z OBD testerjem ali pa s testerjem lastne diagnoze, ki je specifičen za dotični sistem. S prvim, ki je poceni bomo videli osnovne stvari, ne bomo videli napak in parametrov, ki ne vplivajo na emisije, ne bomo programirali in izvajali adaptacij, ne bomo kodirali, skratka, ne bomo delali nič zahtevnega.
Z drugim, ki je dražji pa se bomo lahko lotili resnega dela.

Torej:

1. OBD tester za novejša vozila, zaenkrat zgolj za motorne sisteme ter v smislu nadzora emisij.

2. Univerzalni tester za splošni servis ali kot oprema za hitri servis pooblaščenega servisa.

3. Specifični oz. namenski tester za lastno diagnozo za uporabnike, ki se ukvarjajo zgolj z vozili ene znamke.

In še izbira testerja: trg je poln, vsak trgovec hvali svoj tester, veliko ljudi kupi poceni in nekakovostno robo, le malo kdo se pred nakupm poglobi v spiske sistemov, ki jih posamezni tester pokriva. Zato pred odločitvijo pamet v roke in oči na peclje, pa trgovcem ne verjamite na prvo besedo. Tisti, ki je do včeraj prekladal železje ali pa prodajal sesalce vam v nobenem primeru ne bo svetoval ustrezne rešitve, kaj šele nudil ustrezno tehnično pomoč ali vas spremljal in podpiral pri reševanju napak na vozilih. Redko, da boste kompetentnega partnerja za diagnostično opremo odkrili med trgovci, ki pač zraven montirk za gume, varilnih aparatov in drugega železja ponudijo še kak tester, "ki super pokriva vse sisteme". Če pa nekdo že na spletni strani kotali buče in opremo opisuje v neki čudni spakedranščini, potem je zadeva še dodatno pod vprašajem.

Pod vprašajem je tudi nabava raznih "testerjev" v cenovnem rangu nekaj 100 EUR. Več ali manj gre za hobi igračke, ki za resno delo niso namenjene. Predvsem gre za problem pravilne identifikacije kod napak(predstavljajte si, da zaradi tega, ker je tester napačno interpretiral neko kodo razdrete pol avta ali pa zamenjate dragoceno komponento), problem neželjenega povoženja nekaterih spominskih lokacij v krmilni enoto, ki ga lahko povzroči napaka v komunikacijskem progarmu ali strojni opremi in še bi lahkonašteval.

Pravtako se nenehno pojavljajo želje potencialnih uporabnikov, da bi z univerzalnim testerjem programirali računalnike (kaj sploh bi programirali?), izvajali konfiguracije različnih sistemov (tudi tistih, ki vplivajo na varnost), nastavljali kilometre in podobno. Takšna vprašanja kažejo predvsem na neznanje tistih, ki iščejo tovrstno opremo. Če se hočete igrati pooblaščenega servisa in odgovarjati za vse svoje postopke, potem morate predvsem vedeti, kaj dejansko delate. Za normalnega splošnega serviserja je namreč več kot dovolj dober tester, ki omogoča nedvoumno identifikacijo vgrajenega sistema, čitanje in brisanje kod napak, čitanje parametrov ter izvajanje servisnih funkcij (brisanje serv. intervalov, nastavitve itd).

Vodilo pri nakupu naj ne bo cena, ampak predvsem ponudnika vprašajte le par stvari:
1. Kdo sploh sta proizvajalec testerja in njegov zastopnik? S čim se sploh firmi ukvarjata in kako dolgo?
2. Kako je urejena tehnična podpora, kdo jo nudi, in koliko ima ta oseba ali podjetje izkušenj ima na področju avtomobilske diagnostike? Na koga se lahko obrnete, če z lokalnim zastopnikom ne boste zadovoljni ali bo le-ta preprosto posel opustil.
3. Kako potekajo programske posodobitve, kako pogosto, ali je posodabljanje obvezno (vezava z abonmaji) in kaj dejansko te posodobitve zajemajo?
4. Kako dolgo bo tester dejansko živel brez nadgradnje strojne opreme oz. koliko vas bodo nadgradnje stale?
5. Pred nakupom preverite, kateri sistemi so dejansko pokriti. Ne nasedajte na lari-fari lastnosti, kot so odlični prevodi v slovenščino, pokritost od Alfe do Zastave, vključno s Kitajci, zastonj software, lepe barvne ikonice, namenski PCji s svinjsko dragimi komponentami in drugi blišč, predno se v to sami ne prepričate.
6. In na koncu cena: namenski testerji se vrtijo v cenovnem rangu 5.000 EUR navzgor, dobri univerzalni ne morejo biti bistveno cenejši. trgovec, ki vam bo tester dobesedno šenkal, za na vrh pa vam bo poklonil še software, se z vami ne bo ukvarjal kaj dosti, saj mu razlika v ceni tega na bo dopuščala. Pravilo je, da univerzalni modul za diagnozo v povprečju stane okoli 2.000 EUR + DDV, prenosni tester pa okoli 5.000 EUR + DDV, k temu pa je potrebno prišteti še programsko opremo. Vse kar od tega bistveno odstopa lahko sporoži pomisleke.

Upam, da sem v tem na hitrico napisanem besedilu vsaj malce razjasnil situacijo okoli OBDja in ostale šare. Za vsa nadaljnja vprašanja pa sem na razpolago.

Zanekrat lep pozdrav,

Tono
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Napisal/-a sašo5 Pe jan 16, 2009 3:43 pm

Tono; :clapclap
 
Uporabniški avatar
/miha\
Novinec
 
Prispevkov: 450
Pridružen: Sr okt 24, 2007 7:39 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a /miha\ Pe jan 16, 2009 4:09 pm

Ko ste že glih pri testerjih in veliko veste... imam eno vprašanje:

OKOLIŠČINE:
Na citroenu berlinogtu II letnik 2003, 2.0Hdi se mi je prižgala lučka za samodiagnostiko motorja, avto je šel v zasilen način delovanja in to je to. Jaz sem se takoj ustavil, ugasnil motor, malo počakal in spet zagnal in je bilo vse v redu (lučka se je v treh dneh pokazala 3x).

VPR:
Na servisu so mi rekli, da tester nč ne pokaže, ali je to možno? Gre pa za servis, ki se ukvarja le s citroenovimi vozili ( je s.p., ni pooblaščen).
 
Uporabniški avatar
scoop
Novinec
 
Prispevkov: 376
Pridružen: Po jan 12, 2009 1:26 pm
Kraj: Črnomelj

Napisal/-a scoop Pe jan 16, 2009 4:13 pm

Meni se je na pezoju luc za ABS in ESP pokazala do zdej vprizgala 3x ... Ampak verjamem da gre samo za senzorje, ker mi vse lepo normalno dela,...

P.S. Lucke so se mi ugasale po ponovnem zazigu...
Peugeot 407, 2.0 HDI
 
Uporabniški avatar
scoop
Novinec
 
Prispevkov: 376
Pridružen: Po jan 12, 2009 1:26 pm
Kraj: Črnomelj

Napisal/-a scoop Pe jan 16, 2009 5:27 pm

No, jst bi rajsi kabel kupil,... SAMO kabel,... Na prenosnika nalozil program,... In na 1x na leto, ko bi sel v Makedonijo, bi ugasnil resetiral napako za Depollution System Faulty,.... Ker je tam gorivo ZANIC !!!
Peugeot 407, 2.0 HDI
 
Uporabniški avatar
zlabon
Novinec
 
Prispevkov: 443
Pridružen: To dec 21, 2004 5:07 pm

Napisal/-a zlabon Pe jan 16, 2009 5:53 pm

Uuuf pa majo marže. Če bo kdo kupoval, da se nebo slučajno nategnil in kupil pri teh e-diagnoza...
Najceneje je TUKAJ, samo nevem kako je s poštnino in carino iz amerike.
Da nas to nebo skrbelo, ga pa dobite na nemškem EBAYU za 80€ z brezplačno poštnino, torej je tistih slabih 80€ končna cena.

Jaz ga bom verjetno vzel.
 
darioyu
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: Pe jan 16, 2009 9:52 am

tester

Napisal/-a darioyu Pe jan 16, 2009 6:06 pm

ZLABON, Kr vzami iz amerike , pa placaj carino ki ni majhna in tudi postnina ki ni zanemarljiva !

Pa ce ti ne dela, ne misli da ti jo bodo kr tako zamenjali .
pa mogoce sploh ne bos dobil kar si narocil !


Jaz sem se dobro nategnil iz Amerike 3 x, pa enkrat iz Nemcije .

Zato ne narocujem vec na daljavo.


Vse ima svoj RIZIKO !

Vsak naj se sam odloca, zato ne zavajaj drugih kako je poceni.

Kot sem rekel, vse je riziko ....... vsak se naj sam odloci, ce se splaca za razliko 20-30 eur narociti v tujini.
 
Uporabniški avatar
zlabon
Novinec
 
Prispevkov: 443
Pridružen: To dec 21, 2004 5:07 pm

Napisal/-a zlabon Pe jan 16, 2009 6:12 pm

ej sej sem dal tudi tadrug link kjer naročiš iz nemčije popolnoma isto stvar za vsega 80€ s poštnino vred. A se ti ne zdi da je mal večja razlika kot 20-30€. Na ebayu je 80, pri teh oderuhih pa 190€, zdej če še znam računat je to 110€ razlike!!! :shock:

In nevem zakaj bi se iz nemčije nategnil, malo pogledaš komentarje kupcev na ebayu pa je ane...
 
Uporabniški avatar
scoop
Novinec
 
Prispevkov: 376
Pridružen: Po jan 12, 2009 1:26 pm
Kraj: Črnomelj

Napisal/-a scoop Pe jan 16, 2009 6:33 pm

zlabon, mislim da imas prav... Rajsi narocim za 80 Eur, kot pa za 190 + postnina,... Konec koncev, razlika ni zanemarljiva,... Rizika pa ni tolk velika ja... Preberes komentarje ostalih kupcev, prevers feedback oz. oceno,... In to je to,...

zabon: Hvala k si marsikateremeu odprl oci,... Ker je ta tester prirocna stvar,...
Peugeot 407, 2.0 HDI
 
Uporabniški avatar
zlabon
Novinec
 
Prispevkov: 443
Pridružen: To dec 21, 2004 5:07 pm

Napisal/-a zlabon Pe jan 16, 2009 7:39 pm

Ja, mal sem prebral feedback, prodajalec ima 99.5% pozitiven feedback :D

Sam sem se ogrel za ta tester, potem sem pa videl kaj vse prodajajo in mi je sedaj vse všeč, čeprov za ta denar je tale U581 pomojem še vseeno bestbuy ;) Evo njihov Ebay store. Pa še da se bo lažje odločiti - primerjalna tabela
 
darioyu
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: Pe jan 16, 2009 9:52 am

tester

Napisal/-a darioyu Pe jan 16, 2009 7:47 pm

ZLABON,
ne mi zamerit.

Seveda je razlika v denarju, je pa tudi riziko !

tud jaz sem ze narocil pri tipu ki je imel 99% pozitivne komentarje, pa me je vseeno nategnil.... NI VSE ZLATO KAR SE SVETI....

MOJ NASVET : Na koncu se naj raje vsak človek sam odloci, kaj bo naredil... in kje bo kupil .... Vcasih je vseeno bolje plačati več, da ne prides med tiste ki so nategnjeni...kot naprimer jaz.

Lepo se mejte !
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 35 gostov