Stran 1 od 1

Led pozicija

Objavljeno: So nov 08, 2008 2:59 pm
Napisal/-a Tommo
Živjo

Ni mi jasno zakaj mi za pozicijske žarnice spredaj ne svetijo led pozicije?

Gre za avto Seat Leon 2008 model 2009

Čudno mi je to da ko jo vklopim zagori za par sekund in ugasne. Navadna žarnica pa gori brez problema. Rad bi imel bele pozicije zato sem kupil bele ledice pa ne delajo. Če jih pa dam v drug avto Seat Ibizo 2007 pa lepo delajo.

Kaj bi blo to da noče svetit?
Zanima me če ima še kdo ta problem in kak ga je rešil.
Podnožje žarnice pa mora bit T10.

Hvala

Objavljeno: So nov 08, 2008 4:13 pm
Napisal/-a timm
Elektronika pri novejših avtomobilih... :-) Zazna verjetno kot da je žarnica pregorela in ne pošlje več toka.
Bolj strokovno naj pa kdo drug razloži. :-)

Objavljeno: So nov 08, 2008 10:11 pm
Napisal/-a Fan
Pozdravljeni
Led diode imajo manjšo upornost, kot navadne žarnice, zato jih posledično računalnik prepozna kot pregoreno žarnico - kot je bilo napisano v zgornjem postu. Potrebno bo med napajanjem in ledico vgraditi upor in s tem prelisičiti racunalnik.
Zmerite upornost originalne žarnice in ledice, ter dodajte upor.

Lep pozdrav

Objavljeno: So nov 08, 2008 10:20 pm
Napisal/-a primozek69
za diagnostiko je dost če daš 10k ohm upor.

Objavljeno: So nov 08, 2008 10:23 pm
Napisal/-a sebaveh
Fan je napisal/-a:Zmerite upornost originalne žarnice in ledice, ter dodajte upor.

Lep pozdrav


Tukaj pa pazi finto!

Namreč žarnice imajo manjšo upornost ko so hladne, zato tudi takrat potegnejo več toka. Če boš neposredno meril upornost žarnice, boš zato izmeril manjšo upornost kot jo ima med delovanjem. In če na podlagi tega daš tak upor noter, bo ta imel napačno vrednost in porabil bo več toka kot potrebno. V najslabšem primeru bo kaj narobe na elektroniki.

Priporočam enostaven račun:

Napetost^2 / moč žarnice = upornost

Torej če imaš 5 W žarnico, je njena upornost:

13V * 13V / 5W = 33,8 ohm

Vzameš prvo standardno vrednost upora, to je 33, 36, ali pa 39 ohmov. Moč upora mora seveda biti 5 W.

Tok ki teče skozi diodo je okoli 0,03 A, kar je dosti manj kot tok skozi žarnico (0,4A), zato sem jo pri svojem izračunu zanemaril.

Objavljeno: Ne nov 09, 2008 12:16 am
Napisal/-a Fan
Pozdravljeni
No sem se še jaz nekaj novega naučil.

Lep pozdrav

Objavljeno: Ne jul 12, 2009 6:12 am
Napisal/-a avtoman
Če bi skozi ledice tekel tok samo 0,03A, potem ne bi dosti svetile. Pri žarnicah LED so vezane posamezne verige ledic paralelno. Edini pravi način za ugotavljanje toka je meritev. Tega toka vsekakor ne bi zanemaril.