Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
silho
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 60
Pridružen: So jul 30, 2011 3:16 pm

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a silho Ne jan 13, 2013 5:28 pm

glej nisem strokovnjak ampak kar pravijo kolegi da je najboljsi koruza , baje da po karambolih najraje peljejo k njemu ker da se res spozna
 
Uporabniški avatar
Pipita
Novinec
 
Prispevkov: 272
Pridružen: So jan 30, 2010 11:53 am
Kraj: Ljubljana

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a Pipita Po jan 14, 2013 3:07 pm

Sicer nisem nek strokovnjak za optiko ampak me zanima, kaj mislite s tem ko pravite, da je optika narejena "u piko"? Da recimo nekateri ne naredijo dobro in podobno. Kako to dejansko veš, če recimo ni težava v tem, da bi avto vleklo v kako smer. Takrat mora bit že nekaj hudo narobe. Sicer nimam težav s tem, da bi mi avto vleklo v katero smer ampak kadar grem optiko delat je ponavadi, ker menjam kak volanski končnik ali kaj podobnega. Da bi potem ocenil, da je nekdo boljši od drugega bi lahko komentiral šele potem, če bi mi recimo čez čas gumo pobralo. To je največji problem, ker ne moreš takoj vedet ali je dobro ali ne.

Verjamem, da so nekateri mehankarji bolj natančni od drugih, ampak da pa nekdo reče, da je AMZS ali pa kak Špan totalni j**c, drugi pa ga zelo pohvali je res čudno. Sicer ne zagovarjam nikogar, ampak če ima recimo Špan sodobno tehnologijo in da ni človeka tam, da bi naredil optiko enako dobro kot nekje drugje je potem nekaj res narobe s kadrovanjem. Ali se motim? So pa absolutno predragi.
 
Uporabniški avatar
ESX
Uporabnik
 
Prispevkov: 834
Pridružen: To mar 08, 2011 11:40 am

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a ESX Pe jan 18, 2013 7:27 am

Ti maš lahko nevem kako sodobno tehnologijo, pa če se ti ne sanja kaj počneš, ampak samo gledaš na računalnik kdaj bo napisalo OK, potem to ni najbolje. In tako je pri Španu. Pa še zoprni so za popizd.it

Veliko mehankarjev samo naštima stek in čao, z previsi se jim pa ne da ukvarjat. Isto za zadnja kolesa, eni tut pogledajo ne kako je zadi, sam reče nč se ne da zadi štimat.

Eden izmed mojstrov, ki se pa res ZELO potrudi je v Tacnu, Edi Bučan. Pa dela na klasiko, ogledala
 
vuli
Novinec
 
Prispevkov: 430
Pridružen: Pe jul 13, 2012 7:43 pm
Kraj: Bovec

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a vuli Pe jan 18, 2013 11:18 am

Sem se kar pri Žbogarju ustavil včeraj. Na sprednji osi mi je nekaj naštelal, ker naj nebi bilo lih tipi top.
Vam še slikco prilimam, če boste kej razumel.
Slika

EDIT: 30€
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a TrijoAdijo Pe jan 18, 2013 11:54 am

V rit ga pejt sunit,a le pod pogojem, da je na zadnji aksi možnost popravila špure, kar pa po mojem je.Zadaj imaš špure razjahane.Spredaj je pa hajd kr ok naredu.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
vuli
Novinec
 
Prispevkov: 430
Pridružen: Pe jul 13, 2012 7:43 pm
Kraj: Bovec

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a vuli Pe jan 18, 2013 2:33 pm

aa, odzadi sploh ni nič tikal.
Zadaj špure razjahane. kako, zakaj, dej mi razloži tako da bom zastopil.
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a TrijoAdijo Pe jan 18, 2013 6:55 pm

Ja, pa bi žiher tikal.

Začetni zadnji stek levega kolesa imaš 0°19´,končni zadnji stek levega kolesa je isto 0°19´
Začetni zadnji stek desnega kolesa imaš 0°05´končni zadnji stek desnega kolesa imaš 0°06´


Predpisan stek posameznega zadnjega kolesa imaš minimalno 0°00´ do maximalno 0°05´
Minimalni skupni stek zadnjih koles (levega + desnega) je 0°00´, maximalni skupni stek zadnjih koles pa 0°10´


Kar pomeni, da imaš stek zadnjega levega kolesa za 0°14´ več od max. predpisanega. Stek zadnjega desnega kolesa pa za 0°01´ več od max. predpisanega. Skupni stek obeh zadnjih koles pa imaš, posledično zaradi steka levega in desnega kolesa skupaj, podren in sicer začetni je bil 0°23´,končni pa 0°25´ Razlika je zato,ker je malce štelal prednja kolesa in se mu je pri tem avto malce premikal na mizi. Minimalni skupni stek zadnjih koles je 0°00´ maximalni skupni stek zadnjih koles pa 0°10´, kar pomeni, da imaš sedaj skupni zadnji stek za 0°15´ več od max. predpisanega.

To pomeni, da je prednja stran zadnjega levega kolesa preveč notri oz. preveč v pozitivni (zaprt) stek. Ravno tako je pri zadnjem desnem kolesu,vendar je manj pozitivnega steka, kot pri levem kolesu.
Vsekakor pa je treba še pogledat,če se da nastavljat tudi nagibe. Ker spredaj so skoraj do maximuma, zadaj so pa tudi že izven toleranc.
S tako nastavitvijo steka zadaj levo, bi ti znalo papcat zadnjo levo gumo po zunanji strani, ali pa tudi ne, ker je nagib toliko podren, da bi bila obraba te gume celo normalna.

Tule imaš se sliko za stek koles za lažjo predstavo:

Slika

Tko da moj nasvet je, da se avto dvigne, pogleda za nastavitev špure in nagiba zadaj in se zadeva sanira.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a čare Pe jan 18, 2013 8:02 pm

U yebenti Trijo adijo tole si pa napisal ja.U glavnem glede na to da je japonc sem 95% prepričan da se zadaj stek da štelat in kar pojdi lepo nazaj in ga vprašaj zakaj je ni naštelal.Še meni so jo na marei štelal pa ma fiksen most in je celega zamikal da je bilo na obeh straneh enako...
 
vuli
Novinec
 
Prispevkov: 430
Pridružen: Pe jul 13, 2012 7:43 pm
Kraj: Bovec

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a vuli Pe jan 18, 2013 9:39 pm

TrijoAdijo je napisal/-a:Ja, pa bi žiher tikal.


Hvala za tako obsežno razlago. Zakaj se pa možakar že v prvi rundi ni posvetil tudi zadnji osi, mi pa tudi ni čist jasno ali se mu ni dalo ubadat ali pa se kao ni dalo ali je bilo kaj drugega.

Čare: Če ni japonc, je pa francoz ali pa neki vmes. Lih ne verjmamem, da bom šel nazaj, pomoje prej k kakemu drugemu, ki se bolj posveča tem zadevam.
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a čare Pe jan 18, 2013 9:58 pm

Zakaj bi še enkrat plačeval?? Reklamacija in zdravo.A ma ta avto zadnji pogon tudi?? Če ga ma se skor sigurno štela.
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a TrijoAdijo Pe jan 18, 2013 10:25 pm

Če boš šel nazaj, bodi pozoren še na eno stvar:
Optika podvozja se vedno dela od zadaj naprej, kar pomeni, da se najprej naštela zadnji konec, potem pa še prednji.Tko da, če boš šel nazaj, pa bo poštelal samo zadaj, mu vrž pod nos, naj še enkrat pogleda in popravi prednjega.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
vuli
Novinec
 
Prispevkov: 430
Pridružen: Pe jul 13, 2012 7:43 pm
Kraj: Bovec

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a vuli So jan 19, 2013 6:02 am

ja, je 4x4. V autodati piše, da je nekaj za štelat odzadi, a je to to.
Slika
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a TrijoAdijo So jan 19, 2013 12:59 pm

Ja, to je to. Sem vrgo oko v avtodato in sem opazil, da je možnost štelanja tudi nagibov zadaj. Tko da kr nazaj se zapelji, pa nej ti zadaj popravi nagibe, špure, potem pa še spredaj popravi.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
ESX
Uporabnik
 
Prispevkov: 834
Pridružen: To mar 08, 2011 11:40 am

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a ESX So jan 19, 2013 1:45 pm

TrijoAdijo je napisal/-a:Če boš šel nazaj, bodi pozoren še na eno stvar:
Optika podvozja se vedno dela od zadaj naprej, kar pomeni, da se najprej naštela zadnji konec, potem pa še prednji.Tko da, če boš šel nazaj, pa bo poštelal samo zadaj, mu vrž pod nos, naj še enkrat pogleda in popravi prednjega.



hm sicer v optiki pojma nimam samo ko sem opazoval Bučana pa tudi na AMZSju prvo na vsa 4 kolesa nabije gor tista ogledala in potem nakaj preveri na vseh 4 kolesih nato prvo dvigne sprednji konec in tam nastavi in potem še zadaj... ?
 
vuli
Novinec
 
Prispevkov: 430
Pridružen: Pe jul 13, 2012 7:43 pm
Kraj: Bovec

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a vuli So jan 19, 2013 1:53 pm

tako nardijo ja, samo da v mojm primeru je samo spredaj štelal.
 
Uporabniški avatar
miraldinjo
Novinec
 
Prispevkov: 237
Pridružen: Po okt 24, 2011 10:03 am

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a miraldinjo Po feb 24, 2014 12:43 pm

Pozdrav.

Kje v Ljubljani z okolico najbolje opravijo avtooptiko, pa seveda, da je ugodna cena. Kolikor sem klical je povsod okoli 45-50Eur :evil: Avto mi malo vleče v levo.


Imam tudi občutek, da je avtooptika nekakšen nateg. Sem prejšnji avtomobil imel v enem letu 2x na optiki pa je še vedno vlekel v levo :?

Imajo zadnje puše in prednji stabilizatorji kaj veze ztem? Čeprav zaenkrat še nič ne ropota.

Lp
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a DePalmo Po feb 24, 2014 4:10 pm

Če je kje luft na podvozju, se ne da narediti optike. Vsak ki ti jo je naredil medtem pa si imel zluftano podvozje, te je nategnil na suho. Prvo poštimaj da bo podvozje špilalo, nato na optiko. Naj bi bile tudi nekaj gume važne, a mislim da je to bolj izgovor nesposobnih ljudi ki nevejo kaj točno delajo.

Par krajev ki jih priporočam:
- Vargalant Vrhnika (nevem več točne cene, 30e?) - naredil optiko na 206ki pred leti po obnovi preme in kljub temu da je bila prema zvita (že od prej), se je avto peljal lepo naravnost
- Vulkanizerstvo Kadunc Grosuplje (30e, narejeno mesec nazaj) - narejena optika na spuščeni 206ki, prej je avto malo vleklo v eno smer (ni moj, tako da nevem z glave v katero), po optiki se pelje kot se mora
- Špan ob dolenjski cesti v LJ (za Petrolom) (okoli 35e) - ni pripomb, optika bila narejena na P406 Coupe.

Odsvetujem:
- Petrol Tip Top Letališka (na koncu, skoraj pri izvozu/uvozu na AC) - šalabajzarji da bi jim bilo treba prste polomit, računajo med drugim za premontažo gum spredaj-zadaj ker drugače ne morejo narediti optike, sama optika narejena polovično.
 
Uporabniški avatar
miraldinjo
Novinec
 
Prispevkov: 237
Pridružen: Po okt 24, 2011 10:03 am

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a miraldinjo Po feb 24, 2014 4:36 pm

Misliš morda Špan na Brezovici?

Drugače sem že sam imel v mislih Vargalant ali Špan :)

Za podvozje nevem, če je kaj narobe. Slišati ni ničesar :|


Saj verjetno. če kaj neštima na podvozju mi nebodo naredili optike in tudi ne računali polne cene ali pač..
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a DePalmo Po feb 24, 2014 4:40 pm

Se opravičujem, mislil sem Pneumatic B&F d.o.o. na dolenjski cesti. Nevem kako sem zamešal z Španom :) ja, tudi Špana havlijo, osebno še nisem bil tam.

Če so kolikor toliko pošteni, ti bojo povedali da je na podvozju luft in da ne morejo narediti optike in neboš nič plačal. Ampak saj se ve kako je dan danes, poštenega prodajalca je treba iskat z lučjo pri belem dnevu.
 
Uporabniški avatar
miraldinjo
Novinec
 
Prispevkov: 237
Pridružen: Po okt 24, 2011 10:03 am

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a miraldinjo Po feb 24, 2014 4:50 pm

DePalmo je napisal/-a:Se opravičujem, mislil sem Pneumatic B&F d.o.o. na dolenjski cesti. Nevem kako sem zamešal z Španom :) ja, tudi Špana havlijo, osebno še nisem bil tam.

Če so kolikor toliko pošteni, ti bojo povedali da je na podvozju luft in da ne morejo narediti optike in neboš nič plačal. Ampak saj se ve kako je dan danes, poštenega prodajalca je treba iskat z lučjo pri belem dnevu.



Ok. Hvala za info.

Poročam kako bo šlo čez.

Lp
Zadnjič spremenil miraldinjo, dne Po feb 24, 2014 10:02 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot] in 84 gostov