Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a sonic Pe dec 15, 2017 2:27 pm

Ne rabim pametovanj.
Želel sem samo morebitne informacije, kdo mi to lahko hitro in poceni zrihta.
Kot rečeno, običajno se pri optiki nastavlja stekanje (toe-in oz. toe-out), previs zaostajenje, slednjih dveh pa pri mojem ne moreš spreminjat. Zato ne rabim da mi ju sploh merijo in se mi trapasto zdi plačevat polno ceno optike, če je možno nastavljati samo enega od teh treh parametrov.

In ja, se da na uč videti če imaš toe-in (kar bi pri mojem avtu moral imeti) ali toe-out (kar je trenutno, nezaželeno, stanje), ne vem kaj je tukaj tako nenavadno.
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a Gricko Pe dec 15, 2017 6:49 pm

ti si en fenomen......

da ti nastavi toe, ti mora na vse gume namestiti naprave ( ali so senzorji ali ogledala.....odvisno od sistema, eni potrebujejo še fine nastavitve, druge samo pritrdiš)

ko to narediš zaćneš nastavljati....zaostajanja se skoraj nikjer na nastavlja, samo odčita se in z tem se vidi, ali je vse ok, ali je kaj zamaknjeno (nesreča, lufti....)
previsa pa tudi pri večini brez dodatnih predelav ne moreš delati oz se ne nastavlja!

torej, pri večini avtov ( brez izjem kakšnih športnih, exotik...) se nastavlja samo toe! spredaj in zadaj, pa še to se potem pri avtih z zadnjo togo premo ne da nastavljati (brez hidravlike :D )
in cena za to je pač taka kot je.

torej, to je to, če ti pa zadostuje približek, pote pa meter v roke in gremo.....slej ko prej po nove gume :D
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2191
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a limas Pe dec 15, 2017 7:37 pm

Nekaj km iz Lj je vse ceneje za 10-15e. Če pa že Lj, je pravi naslov AMZS. Bolj pomembna je usposobljenost in razpoloženost mojstra kot pa najnovejše 3d naprave.
Najbolj pomembna je strokovnost in razpoloženost mojstra. So primeri (Zaloška), kjer plačaš preko 50e in dobiš nazaj avto z nekaj parametri v rdeči zoni.
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a sonic So dec 16, 2017 3:04 pm

Gricko je napisal/-a:da ti nastavi toe, ti mora na vse gume namestiti naprave ( ali so senzorji ali ogledala.....odvisno od sistema, eni potrebujejo še fine nastavitve, druge samo pritrdiš)


Nepotrebno kompliciranje, če preverjaš/nastavljaš samo stekanje. Drugače to vem, ker sem gledal kako je pri Španu štimal optiko nazadnje, ko sem to šel delat.

Če pustiš previs in zaostajanje povsem pri miru, se da stekanje čisto ok naštimati takole:
https://www.youtube.com/watch?v=2vaiYZx7mOw

Saj v bistvu bi to lahko naštelal sam in sem v bistvu že poskušal, ampak se se tista 'srajčka' pri končnikih ne premakne pa da se j***m... verjetno bi rabil kake posebne klešče, ki jih nimam, ali pa še dodatno pošpricati z Release Penetrantom od WD40.
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a Gricko Ne dec 17, 2017 8:51 pm

:D :D :D

ja tale super štima.... priporočam, da tole kar sam porihtaš, ker je res enostavno.....jeb,,es laserje.


PS: se da narediti na meter kar OK, ampak princip merjenja je malo drujačem, kot da s kredo rišeš po gumi, kjer ti mm v levo, desno mimo grede fali....

glede na tvoje odgovore in pisanje ( popoln amater, edino YT si videl in misliš da znaš), ti priporočam, da pelješ avto na optiko , ker bo sigurno ceneje, kot bo strošek po par 1000Km pa tvojem posegu, kjer boš menjal gume....da ne rečem, da ob dosti napačnih nastavitvah lahko avto rata tudi ali zelo podkrmiljen ali pa zelo prekrmiljen oz da vleče v katero smer....potem je hitro lahko strošek ne samo guma ampak tudi pleh....

glede orodja ne rabiš nič posebnega, samo viličaste ključe prave velikosti....mogoče brener, če je res zelo zapečeno.....


pps: na YT sem zadnjič videl, da je nekdo očistil izpušni kolektor (saje) na TDIju tako, da je na intake( sesalni kolektor) postavil lijak in v njega dodal zelo drobno mleto mivko, ki je potem odstranila vse saje v izpuhu..... :idea: :mrgreen:

baje da se je zelo dobro izteklo :huh:
 
Uporabniški avatar
radar
Uporabnik
 
Prispevkov: 916
Pridružen: Po maj 09, 2005 9:44 am

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a radar Po dec 18, 2017 3:01 pm

sonic je napisal/-a:Ne rabim pametovanj.
Želel sem samo morebitne informacije, kdo mi to lahko hitro in poceni zrihta.
Kot rečeno, običajno se pri optiki nastavlja stekanje (toe-in oz. toe-out), previs zaostajenje, slednjih dveh pa pri mojem ne moreš spreminjat. Zato ne rabim da mi ju sploh merijo in se mi trapasto zdi plačevat polno ceno optike, če je možno nastavljati samo enega od teh treh parametrov.

In ja, se da na uč videti če imaš toe-in (kar bi pri mojem avtu moral imeti) ali toe-out (kar je trenutno, nezaželeno, stanje), ne vem kaj je tukaj tako nenavadno.



Optika bučan edi pod šmarno goro.
Bil tam in ko bo treba grem spet tja.

Lp
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a TrijoAdijo Pe dec 22, 2017 8:05 am

@Gricko:
Ma pusti ga...Zaradi takih yt znalcev imajo mehaniki dohodek...v tem primeru,bo še vulkanizer primaknu zravn še svoj piskrček :)
@sonic:
Ti pelji avto nekam na optiko, pol se pa boma dobila, ti bom špuro razštelal,kam boš hotu, pa na oko ne boš videl da je kaj narobe, med vožnjo boš pa oreng občutil;) Nekateri pač ne veste, da gre pri optiki podvozja v desetinkah milimetra in ne v centimetrih ;)
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
bishop
Novinec
 
Prispevkov: 126
Pridružen: Pe feb 20, 2009 12:21 am
Kraj: Vodice

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a bishop Pe dec 22, 2017 8:44 am

Skok Mengeš. Naredi zelo dobro, stane pa tam cca 36€.
I DIDN'T DO IT! LAWYER FUCKED ME!
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a motom Pe dec 22, 2017 5:33 pm

Taka znanost to pač ni...sicer bi nekaj desetletij nazaj vsem pobiralo gume. Prednji pogon mora za kaksen mm do 2 imeti odprto spuro, zadnji zaprto. Tudi podvozje kot tako ni 100% togo in zadeva diha.

25 let nazaj so mi na pooblascenem servisu spuro nastavili zaprto namesto odprto. Toliko so falili. Doma sem preveril z lajsto in sel reklamirat. Sem jim lepo dokazal z lajsto in so mi vrnili denar.
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a TrijoAdijo Sr dec 27, 2017 2:27 pm

No,tak preprosto spet ni. Podvozje mora bit nastavljeno v tovarniških specifikacijah. Par desetletij nazaj so z avtom delali po par jurjev km na leto, danes se dela po 20 jurjev na leto. To se pa takoj pozna na obrabi gum. Včasih so bile gume dimenzij 155/13 col, danes ima že vsako prdalo vsaj 16 colke širine vsaj 205. Včasih so bila podvozja sestavljena bolj na freilauf, če je bila optika podvozja malo zgrešena, se ni nikjer poznalo, tudi zaradi slabših cest. Danes se pa pozna že, če je špura v odstopanju za manj kot mm. Če je v odstopanju že za 2mm, bo gume zradiralo v enem tednu.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
MercedesV
Novinec
 
Prispevkov: 251
Pridružen: To okt 25, 2016 7:37 pm

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a MercedesV Ne jan 07, 2018 6:50 pm

Gricko je napisal/-a:ti si en fenomen......

da ti nastavi toe, ti mora na vse gume namestiti naprave ( ali so senzorji ali ogledala.....odvisno od sistema, eni potrebujejo še fine nastavitve, druge samo pritrdiš)

ko to narediš zaćneš nastavljati....zaostajanja se skoraj nikjer na nastavlja, samo odčita se in z tem se vidi, ali je vse ok, ali je kaj zamaknjeno (nesreča, lufti....)
previsa pa tudi pri večini brez dodatnih predelav ne moreš delati oz se ne nastavlja!

torej, pri večini avtov ( brez izjem kakšnih športnih, exotik...) se nastavlja samo toe! spredaj in zadaj, pa še to se potem pri avtih z zadnjo togo premo ne da nastavljati (brez hidravlike :D )
in cena za to je pač taka kot je.

torej, to je to, če ti pa zadostuje približek, pote pa meter v roke in gremo.....slej ko prej po nove gume :D



Tole s previsom sem osebno skoraj znorel., ko sem na mercedesu v dveh mescih moral menjati prednjo vzmet dvakrat v parih mesecih.

Če bi imel spodaj na amortizerju fiksne luknje ,bi lahko fedro menjal tudi brez optike. tako ima pa dokaj veliko luknjo na amortizerju in ga ni boga da da rešiš brez vsakokratne optike.

lp
 
NoFear85
Novinec
 
Prispevkov: 323
Pridružen: Ne jun 21, 2009 11:32 am

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a NoFear85 To okt 30, 2018 12:40 pm

Je kdo opravljal optiko pri Jerebu v Izoli ali na AMZS na Serminu (Koper)? Zadovoljstvo, cena, mnenja.
 
Uporabniški avatar
avto fan1308
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 743
Pridružen: So sep 19, 2015 9:54 am
Kraj: Koper-Ljubljana

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a avto fan1308 Če nov 01, 2018 9:19 pm

Amzs Koper
Tam so mi zaenkrat vedno dobro naredili + podvozje malo bolje pregledali nasploh. Cena je ugodna je pa res, da sem član AMZS.

lp
Citroen C5 najbolj (h)udoben avto na celem svetu
Citroen C5 2.0 BlueHDi 180 Exclusive Avt. 2016 (privat)
Opel Insignia 2.0 CDTI edition start/stop 2014 (privat)
Citroen C4 1.6 HDi 2011 (privat)
Audi A6 Avant 3.0 TDI clean diesel quattro S tronic 2015 (služben)
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a pinny Če nov 01, 2018 10:34 pm

Tisti ki se res spoznate kaj na optiko, kaj porečete na spodnji dve?
Problem je, ker mi vedno pobira sprednje gume po notranjem robu, zadnje pa po zunanjem. Res da ja avto spuščen, ampak kdor se v to spozna, to nebi smel biti problem. Avto je Fiat Bravo 2008, poleti se vozi na gumah 225/40/18 z distančniki spredaj po 10mm in zadaj po 15mm na vsaki strani, pozimi pa na 205/55/16 brez distančnikov. Prva optika je iz 2011, druga pa iz 2016, problem je pri obeh isti. V obeh primerih je bila optika delana na letnem setu koles. Ker je tokrat pobralo letne gume, in ker so zimske tudi že na koncu, bom nabavil nove zimske in grem z zimskimi na optiko .... kar mi je nekaj časa nazaj priporočal tudi mehanik. Z podvozjem naj bi bilo vse vredi, saj je bilo pregledano.
Torej, kako bi bilo potrebno optiko nastavit, da bi bila obraba gum enakomerna?

Slika

Slika
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3149
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a joztom Pe nov 02, 2018 10:52 am

Potrebna je kleparska obravnava zadnje leve roke, ker avto vleče iz osi po pasje in si se navadil na stalno zategnjen volan, obenem trpi tudi servo. To se popravlja s podložkami ali s hidravliko. Ne bom komentiral platišč, ker ne vem, čemu je namenjen ta avto, udobni in varni vožnji sigurno ne. Distančniki premaknejo ET in težišče naleganja gum in tako naprej, medtem, ko izjemno nizek presek ne dovoljuje podajanja gume, ampak jo radira, pa sam menda veš, kaj si želiš. Je pa pri teh cenah močnih in pravih športnih zmogljivih avtov taka predelava 1,4 mlinčka izključno ljubiteljska, nikakor pa ne pripomore obnašanju avta na cesti.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a pskoda Pe nov 02, 2018 11:31 am

Ta avto nima rok zadaj
Verjetno ti zadaj na levi bolj pobira gumo po robu kot na desni strani.


Na optiki ti spreminjajo samo stek in nič drugega in to samo spredaj, ker zadaj imaš most
Lp
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3149
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a joztom Pe nov 02, 2018 12:32 pm

Jaz ti govorim, da so potrebni hidravlika, ketne in znanje. In koga bi z znižanim 1,4 očaral, če se po riti drajsaš in odskakuješ? Vzemi Z3, ga spedenaj in uživaj, ne kvari solidnega 1,4 avta, moj nasvet.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a sašo5 Ne nov 04, 2018 11:11 am

ne fantu zbijat samozavesti...... :mrgreen: prav lepo je videt spuščen avto + da obstajajo še entuzijasti, ki se jim to da_33 let nazaj je šla nova Z101 takoj "dol" in to vse po "domače" spredaj odrez fedra (1krog) zadaj 25mm valjček in vijak, špur pa naštelan s t.i. "špur štango" pa je vse špilalo "v nulo"
Najbližja optika je bila AMZS Otočec>katastrofa, pojma o pojmu niso imeli, če si prišel z znižanim avtom ni šans, da bi se sploh lotil kaj delat....

Na tem Fiatu, pa treba uredit previs, pred tem pa pogledat, ali se da kaj skorigirat nagib(na amortizerju).....čeprav, že če da 1cm distančnik spredaj dol bo že v mejah normale, pa pod 2,7 ne pumpat gum....

Tudi po domače se da: prednjo os postavit v "nulo" in nato samo za pol obrata vijaka odpret špuro - da bo prečka volana ostala ravno, potrebno skorigirat na obeh straneh > torej 1/4 obrata....
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a TrijoAdijo Po nov 05, 2018 2:04 pm

To je grozljivka! Špure spredi še bl zapret. To je preveč odprto za 18" valerje. Kakšna kleparska obravnava zadnjega levega konca? Pa to ni za božat. To se treba v zadnjo desno kolo z bagerjem zaletet,da se bo vsaj približno poravnal.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3149
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: optika - kje, cena?

Napisal/-a joztom Po nov 05, 2018 3:14 pm

Menda ti klepar s hidravliko most potegne na mero, a ne?
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 27 gostov