Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Tečko
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 89
Pridružen: Sr sep 20, 2006 5:43 pm

A je tole olje v redu?

Napisal/-a Tečko Po avg 09, 2010 8:23 pm

Torej v avto bi dal tole olje:

http://www.olma.si/files/documents/pds/ ... -40_tl.pdf

A je v redu al ne. Aha avto je pa Lancia Lybra 2.4jtd 136KM
 
denis,mag.
aka Fiatfan
 
Prispevkov: 166
Pridružen: To jul 13, 2010 6:45 pm

Napisal/-a denis,mag. Po avg 09, 2010 8:26 pm

da ti bo motor dolgo deloval itd, selenia wr daj v jtd in bo vse v najlepšem redu. Ne varčuj pri olju!
 
Uporabniški avatar
Mgajvr
Uporabnik
 
Prispevkov: 1359
Pridružen: Ne feb 18, 2007 7:12 pm
Kraj: okolica litije

Napisal/-a Mgajvr Po avg 09, 2010 8:36 pm

mogoče ga dobi za ugoden denar, pa je zato vprašal če je uredu.
ne mu zdaj govorit naj ne špara. fant hoče samo info, nasvet...
xXx

Skoda driver

tolk časa sm jo porivou, da je mi je vžgala in ušla...
 
Uporabniški avatar
mihaing
Uporabnik
 
Prispevkov: 2870
Pridružen: To okt 21, 2008 9:24 am
Kraj: Slovenc

Napisal/-a mihaing Po avg 09, 2010 8:37 pm

denis,mag. je napisal/-a:da ti bo motor dolgo deloval itd, selenia wr daj v jtd in bo vse v najlepšem redu. Ne varčuj pri olju!


:roll: :roll: Selenia olje je samo priporočeno, kar pa še zdaleč ne pomeni da je najboljše.

P.S. in olja OLMA niso poceni še manj pa ceneni in nekakovostni izdelki kot si misliš ti mag.
 
Uporabniški avatar
tiguan
aka Sonček
 
Prispevkov: 1306
Pridružen: So mar 13, 2010 7:00 pm

Napisal/-a tiguan Po avg 09, 2010 9:44 pm

Olma je najcenejši olje....sam sem v dvomih, da pri nakupu olja dejansko preplačaš ime firme.
Kvaliteta pa je vse tam tam, ni VELIKE, BISTVENE razlike, samo predvidevam.
 
Uporabniški avatar
lizard
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2569
Pridružen: Po maj 14, 2007 11:34 pm

Napisal/-a lizard Po avg 09, 2010 9:46 pm

Ko sem ti napisal že na drugem forumu, Motul 8100 X-Cess 5W-40 ali pa Mobil 1 Turbo Diesel 0W-40. Obe olji sta boljši od te Olme, ki HTHS-a sploh nima omenjenega, indeks viskoznosti je pa tudi višji pri obeh, pri Motulu znaša 173, pri Mobilu pa 186.

denis,mag.: Selenia ni ravno vrhunsko olje, ima pa vrhunsko ceno.
 
Tečko
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 89
Pridružen: Sr sep 20, 2006 5:43 pm

Napisal/-a Tečko Po avg 09, 2010 11:10 pm

Hvala za odgovore je tako, da sem dobil olje skoraj zastonj.

Servise delam tako al tako na 10kkm tako da kaj hudega ne more bit,
do sedaj sem pa imel noter Selenio Turbo diesel.
 
Nasty
Uporabnik
 
Prispevkov: 912
Pridružen: Pe sep 03, 2004 1:25 pm

Napisal/-a Nasty To avg 10, 2010 7:47 am

Pri vsakem razvoju nekega motorja sodeluje tudi proizvajalec olj.
Zato obstaja "nepisano pravilo", da je najbolj ustrezno ravno olje s katerim so razvijali nek motor. Pri Italijanih je to Selenia, pri Renaultu ELF, pri Citroenu Total, itd., itd., ..... Italijani še vedno najbolj delujejo na Selenio.

Seveda je pa odločitev katero olje bo kdo uporabljal odvisna od posameznika.

"lizard";
cena Selenie je odvisna od tega kje jo kupuješ. Nazadnje sem dal 9EUR/liter.
 
Uporabniški avatar
ejsim
Uporabnik
 
Prispevkov: 835
Pridružen: Sr jul 29, 2009 7:33 am

Napisal/-a ejsim To avg 10, 2010 8:08 am

Drugače je kakovostno olje in mirne volje lahko vliješ notri. Pa še zelo ugodno.
Nekateri naredijo iz olj veliko znanost, če pa bi malce več poznali izvor surovin in aditivov, ki jih proizvajalci miksajo, bi bili mogoče malo bolj mirni. Žal, mnogokrat, ravno tista olja, ki "nekaj veljajo" niso najboljša (sploh za te "naše" trge), seveda pa določen nivo kakovosti vseeno mora biti.

To olje se vliva v nove Subaruje, Audi Q7-ke, A6-ke, Accorde, Mazde, ipd in ti avtomobili prevozijo brez težav tudi po 200k km in več. Smo tudi mi vlivali njihova olja v avtomobile (turbo bencinar, turbo dizli in navadni bencinarji). Ob prodaji noben ni imel težav, tisti turbo bencinar je bil prodan pri cca 250k km (6 let nazaj), še vedno ga včasih srečam, sedaj pa mora imeti vsaj 350k km. Turbina še vedno original.

Odločitev je seveda tvoja, definitivno pa mora biti človek previden pri nakupu "poceni olj". Ta so k sreči poceni le pri ceni in si lahko miren ;)
 
Nasty
Uporabnik
 
Prispevkov: 912
Pridružen: Pe sep 03, 2004 1:25 pm

Napisal/-a Nasty To avg 10, 2010 9:36 am

lenivec je napisal/-a:in zakaj potem opli in saabi dobro delujejo z njihovim oljem? čeprav majo isti motor not?


Mislim, da sem napisal dovolj razumljivo.
 
Uporabniški avatar
Sasqa
Novinec
 
Prispevkov: 290
Pridružen: Če mar 12, 2009 1:34 pm
Kraj: Maribor

Napisal/-a Sasqa To avg 10, 2010 10:58 am

Pozdravljeni. Da si še jaz malo temo izposodim, zakar se avtorju vnaprej opravičujem.

Zanima me katero specifikacijo ARAL olja moram izbrati za 2.0TDI DPF (PD) motor? Zadeva je takšna, da sem se z Avto Jarc servisom dogovoril, da zraven prinesem svoje olje in sem ob menjavi tudi prisoten. Za ta korak sem se odločil, zaradi veliko informacij o napačni izbiri specifikacij na pooblaščenih servisih.

Serviser pri avto Jarc je dejal, da je pravo olje ARAL 5W-30 Longlife (Supertronic, če se prav spominjam) 507.00. Zdaj pa me zanima, ali je temu res tako?

Prav tako me zanima, kje nabaviti takšno olje, oz. kje ga kupujete vi?

Za vse odgovore se vam vnaprej lepo zahvaljujem.

Lp
Saša
Vaša teorija je nora, a vprašanje, ki nas razdvaja je le, ali je dovolj nora, da bi lahko bila pravilna (N. B.)
 
madpanter
Novinec
 
Prispevkov: 145
Pridružen: So apr 25, 2009 8:33 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a madpanter To avg 10, 2010 11:06 am

Odpri knjigico z tehničnimi podatki o motorih ki si jo dobil ob nakupu avta in notri pod tvojo mašino mora pisat katero specifikacijo mora izpolnjevat olje za mašino.

L.P.
 
Uporabniški avatar
airmike
Uporabnik
 
Prispevkov: 1214
Pridružen: Po okt 12, 2009 12:20 pm
Kraj: Rogaška Slatina

Napisal/-a airmike To avg 10, 2010 11:20 am

Nasty je napisal/-a:Pri vsakem razvoju nekega motorja sodeluje tudi proizvajalec olj.
Zato obstaja "nepisano pravilo", da je najbolj ustrezno ravno olje s katerim so razvijali nek motor. Pri Italijanih je to Selenia, pri Renaultu ELF, pri Citroenu Total, itd., itd., ..... Italijani še vedno najbolj delujejo na Selenio.


Edina selenia ki kaj velja je Racing pa še to pride v poštev samo če nonstop peštaš avto torej če bi recimo nonstop vozu po racelandu in menjal olje na 5000km. Ostalo je pa sranje in to mi je tud pooblaščeni serviser FLAR povedal ;)
 
Uporabniški avatar
lizard
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2569
Pridružen: Po maj 14, 2007 11:34 pm

Napisal/-a lizard To avg 10, 2010 1:00 pm

@Nasty: to ni res, da italjanski motorji najbolje delujejo na Seleino, ker so bili z njo razviti. Selelna je priporočena in uporabljena pri razvoju s strani Fiata zgolj zaradi pogodbe, pred leti je pri Alfi to bil Agip, ko se je pa pogodba menjala pa kar naenkrat Selenia.

Obstajajo proizvajalci olj, ki so neprimerno boljši - Mobil, Motul, Silkolene, Redline,... skoraj vsa ta olja imajo boljše specifikacije, od HTHS-a, indeksa viskoznosti, "flash pointa",... Selenia za svoja olja celo skriva HTHS ker je prenizek, da bi se z njim lahko pohvalili, medtem ko je pri prej omenjenih znamkah le ta vedno naveden. HTHS pomeni obstojnost olja pri visoki temperaturi in mehanskih obremenitvah.

Ponavadi je krivec za "ribato" prav olje, zato moj motor več ne vidi te sluzavice od Selenie, ker ga imam pač rad :). Ob vsem tem pa vem za kar nekaj primerov, kjer se jim je iz prehoda iz Selenie na boljše olje poraba olja zmanjšala oz. je skorajda več ni.
 
denis,mag.
aka Fiatfan
 
Prispevkov: 166
Pridružen: To jul 13, 2010 6:45 pm

Napisal/-a denis,mag. To avg 10, 2010 3:07 pm

lizard je napisal/-a:@Nasty: to ni res, da italjanski motorji najbolje delujejo na Seleino, ker so bili z njo razviti. Selelna je priporočena in uporabljena pri razvoju s strani Fiata zgolj zaradi pogodbe, pred leti je pri Alfi to bil Agip, ko se je pa pogodba menjala pa kar naenkrat Selenia.

Obstajajo proizvajalci olj, ki so neprimerno boljši - Mobil, Motul, Silkolene, Redline,... skoraj vsa ta olja imajo boljše specifikacije, od HTHS-a, indeksa viskoznosti, "flash pointa",... Selenia za svoja olja celo skriva HTHS ker je prenizek, da bi se z njim lahko pohvalili, medtem ko je pri prej omenjenih znamkah le ta vedno naveden. HTHS pomeni obstojnost olja pri visoki temperaturi in mehanskih obremenitvah.

Ponavadi je krivec za "ribato" prav olje, zato moj motor več ne vidi te sluzavice od Selenie, ker ga imam pač rad :). Ob vsem tem pa vem za kar nekaj primerov, kjer se jim je iz prehoda iz Selenie na boljše olje poraba olja zmanjšala oz. je skorajda več ni.



to so pa lovske izjave. drugega ne bom komentiral.
lp
 
Uporabniški avatar
lisko
Moderator / upravnik foruma
 
Prispevkov: 8469
Pridružen: So mar 15, 2003 4:13 am

Napisal/-a lisko To avg 10, 2010 3:42 pm

Nasty je napisal/-a:Pri vsakem razvoju nekega motorja sodeluje tudi proizvajalec olj.
Zato obstaja "nepisano pravilo", da je najbolj ustrezno ravno olje s katerim so razvijali nek motor. Pri Italijanih je to Selenia, pri Renaultu ELF, pri Citroenu Total, itd., itd., ..... Italijani še vedno najbolj delujejo na Selenio.

Seveda je pa odločitev katero olje bo kdo uporabljal odvisna od posameznika.

"lizard";
cena Selenie je odvisna od tega kje jo kupuješ. Nazadnje sem dal 9EUR/liter.


Če je res tako potem mi naj en obrazloži zakaj lahko jaz v mojega vlijem nasljednja olja:
Agip
Aral
Auto Valve
Aviaticon turbo
BP Vanelluc
Caltex
Castrol
Caltex
Century
Chevron
Deusol
Divinol
Duckhmans
Ecubsol
ELF
Esso
Fanal
Fina
Fuchs
IP
Mobil
Mopar
Shell
Texaco
Total
Valvoline
Veedol
Wintershall
Prepisano iz knjižice....motor pa je italjanskega izvora...Olja pa so tako različnih sort, da ni za verjet ,da bi sodelovali z vsemi proizvajalci...
Slika
(Sine! Kaj naj nardim da pridem prek pločnika?......... Jeep-a si kup pa ne jamri :P ) :)
 
Uporabniški avatar
lizard
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2569
Pridružen: Po maj 14, 2007 11:34 pm

Napisal/-a lizard To avg 10, 2010 3:42 pm

@Denis: Aja, zakaj pa potem ne dokažeš nasprotnega, napišeš kak protirgument? Na spletu imaš ogromno informacij, debat, podatkov, testov o oljih. Govorim o točnh številkah oz. lastnostih olja, ki so podana v številkah. Moje izjave nikakor ne morejo biti lovske.


Za malo hitre izobrazbe pa pojdi na alfa forum - vodniki - pa najdi temo Enciklopedija o oljih. Ko jo boš prebral ti bo več stvari jasnih (vsaj meni je pred dobrim letom bilo). Je sicer še nekaj tem kjer se je govorilo o oljih. Nato pa z googlom lahko dopolniš svoje znanje, informacij je res orgmno. Do takrat pa ne piši lovksih odgovorov ;).
 
Nasty
Uporabnik
 
Prispevkov: 912
Pridružen: Pe sep 03, 2004 1:25 pm

Napisal/-a Nasty To avg 10, 2010 4:26 pm

airmike;
v bencinarje sem dajal S. Racing. V JTD dajem pa S. TD. Pa mi začuda noben od
7 Fiatov ni zaribal zaradi olja.
Ali veš kaj so meni vse mehaniki povedali? Mislim, da nima smisla o tem kaj je
nekdo rekel. ;)

lisko;
nihče ti ne ukazuje kaj moraš vlivati v motor. Lahko ti samo predlaga.
Meni v servisni od Fiata piše samo Selenia. Nič drugega. Tudi v motor dajem
samo znamko olja (Shell), ki ga priporoča proizvajalec.

lizard;
ko sem enkrat uporabil drugo olje in ne Selenio, je bila poraba olja nenormalno
visoka. Nikoli več ne uporabljam za svoje Fiate ali Alfe drugega olja, kot Selenio.
Pa vsi delajo bp.

lenivec;
odločitev katero olje bo kdo uporabljal je stvar posameznika.Odločitev Opla in
Saaba o neuporabi Selenie, bi najbolje komentirali pri njih.Kot sem rekel, lahko
se predlaga, ne pa ukaže.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 62 gostov