Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a Energetik81 Če jun 14, 2012 8:47 pm

zlica22 je napisal/-a:HAHAHA! Mislim, da bi potreboval nekaj tehnične teorije, ne pa traparij iz za šanka.
Pa brez zamere

LP
Zakaj potem servisne knjige ne predpisujejo menjave olja v menjalniku vsaj do 120.000 km?
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
crxdelsol
aka Technologic aka dejcc
 
Prispevkov: 2330
Pridružen: Ne okt 17, 2010 10:13 pm

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a crxdelsol Če jun 14, 2012 9:06 pm

Vrjetno je to letelo na ta post:
[b]Olje v menjalniku se ne rabi menjat nikoli, razen če se menjalnik razdira.[/b] Podobno, kot v volanskem mehanizmu, z menjavo navadno kaj "zaserjemo" po nepotrebnem.
Če ni predpisano, je prej minus, kot plus. Sistem je popolnoma zaprt, karkoli je umazanije, je znak poškodbe menjalnika. Oziroma šaltanja brez sklopke ipd.;
Če vse dela BP, preventivno ni potrebe po zamenjavi. Seveda pa to ne velja za zavorno in motorno olje.


Iz tega posta pa je sklepat, da je olje v menjalniku večno, kar pa ni res.

Jaz sem mel isti problem kot uporabnik, ki je menjal olje-trdo in nesigurno pretikanje, škrtanje v vzratno prestavo na audi a3 6l, po menjavi olja se je menjalo kot novo. Enako sedaj opažam na corolli, sedaj pri 130k km se ne šalta več kot pred dobrim letom pri 70k km.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a Fan Če jun 14, 2012 10:46 pm

Energetik81 je napisal/-a:
zlica22 je napisal/-a:HAHAHA! Mislim, da bi potreboval nekaj tehnične teorije, ne pa traparij iz za šanka.
Pa brez zamere

LP
Zakaj potem servisne knjige ne predpisujejo menjave olja v menjalniku vsaj do 120.000 km?


Pozdravljeni

Servis ima več od tega, če vam požene menjalnik v cvet.
Vsak proizvajalec menjalnikov ima na svoji internetni strani napisano kako se vzdržuje njihove izdelke. Nisem še zasledil, da kje piše - na našem menjalniku pa ni potrebno menjati olja. Skratka olja ki se ne obrabi še niso naredili.

Lep pozdrav
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a Energetik81 Pe jun 15, 2012 8:03 am

Saj servisne knjige ne pišejo serviserji, ampak proizvajalec. Za hladilno in zavorno tekočino recimo podaja interval menjave, za menjalniško olje pa ne predvideva menjave. Verjamem, da je po toliko in toliko časa in km potrebna menjava, ampak očitno se olje v menjalniku ne izrablja kaj dosti. Kot sem napisal iz mojega primera - po 90.000km in 12 letih je bilo izpuščeno olje skoraj kot novo, prestavljalo se je pa po menjavi enako kot prej, torej nobene izboljšave.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
grega983
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1658
Pridružen: Po nov 30, 2009 9:23 pm
Kraj: Fram

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a grega983 Pe jun 15, 2012 8:09 am

Energetik81 je napisal/-a:Saj servisne knjige ne pišejo serviserji, ampak proizvajalec. Za hladilno in zavorno tekočino recimo podaja interval menjave, za menjalniško olje pa ne predvideva menjave. Verjamem, da je po toliko in toliko časa in km potrebna menjava, ampak očitno se olje v menjalniku ne izrablja kaj dosti. Kot sem napisal iz mojega primera - po 90.000km in 12 letih je bilo izpuščeno olje skoraj kot novo, prestavljalo se je pa po menjavi enako kot prej, torej nobene izboljšave.


Pa poizkusi to za foro naredit pri 200, 300 kkm =P

Ne moreš da verjameš kako svinjarijo sem iztočil iz menjalnika, starega 26 let, kjer olje verjetno še ni bilo menjano
Lancia Delta Hf T pa Alfa 159 SW 20v pa Alfa 33Permanent 4 pa ......
 
Uporabniški avatar
zlica22
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1676
Pridružen: To nov 30, 2010 10:02 pm
Kraj: Šk. L.

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a zlica22 Pe jun 15, 2012 9:55 pm

Energetik81 je napisal/-a:Saj servisne knjige ne pišejo serviserji, ampak proizvajalec. Za hladilno in zavorno tekočino recimo podaja interval menjave, za menjalniško olje pa ne predvideva menjave. Verjamem, da je po toliko in toliko časa in km potrebna menjava, ampak očitno se olje v menjalniku ne izrablja kaj dosti. Kot sem napisal iz mojega primera - po 90.000km in 12 letih je bilo izpuščeno olje skoraj kot novo, prestavljalo se je pa po menjavi enako kot prej, torej nobene izboljšave.


Po barvi je nemogoče sklepati ali je olje kot novo ali ne...
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a Fan Pe jun 15, 2012 10:15 pm

Energetik81 je napisal/-a:Saj servisne knjige ne pišejo serviserji, ampak proizvajalec. Za hladilno in zavorno tekočino recimo podaja interval menjave, za menjalniško olje pa ne predvideva menjave. Verjamem, da je po toliko in toliko časa in km potrebna menjava, ampak očitno se olje v menjalniku ne izrablja kaj dosti. Kot sem napisal iz mojega primera - po 90.000km in 12 letih je bilo izpuščeno olje skoraj kot novo, prestavljalo se je pa po menjavi enako kot prej, torej nobene izboljšave.


Pozdravljeni

V koliko jo bi pisal mehanik bi bila bolj točno napisana! Kaj mislite, gdo pa vzdržuje pooblaščene servise - ja, proizvajalec vozil..............nikakor pa ne proizvajalec delov, ki so vgrajeni v vozilo.
Samo olje ocenjevati po videzu ..................... ni najbolj točno. Meni osebno je vseeno na koliko časa lastnik menja olje in kakšnega uporabi, moje je da stranki povem kaj je najbolje za njegovo vozilo, kaj pa se lastnik vozila odloči.............................. na kraju je on tisti ki financira popravila.

Lep pozdrav
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
2kwik4ya
Novinec
 
Prispevkov: 180
Pridružen: So jul 28, 2007 2:50 pm
Kraj: Zasavje

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a 2kwik4ya Po jun 18, 2012 2:30 pm

Pozdravljeni!

Imam vprašanje glede olja za menjalnik in si bom izposodil to temo.

Morda kdo ve, katero olje gre v menjalnik za Alfo 147 1.6 TS 120ps. Na internetu sem zasledil ta podatek:
Gearbox Oil Capacity: 2.0 Litres, 75w 90.
Avto sem kupil rabljen kakšen teden nazaj in ali je sploh pametno menjat olje v menjalniku? S "šaltanjem" ni nobenih problemov, le ko dam v vzvratno včasih malce zaškrta (sem bral nek, da je to posledica, ker nima sinhronov za v vzvratno).

Ali je to pravilen podatek ter katero znamko je najbolje kupiti ?

LP
 
Uporabniški avatar
=swen=
Uporabnik
 
Prispevkov: 810
Pridružen: To okt 14, 2008 3:04 pm
Kraj: gorenjska

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a =swen= Po jun 18, 2012 2:38 pm

V autodati je podatek tak:
Priponke
Menjalnik olje.PNG
Menjalnik olje.PNG (5.62 KiB) Videno 6700 krat
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a TrijoAdijo Sr jun 27, 2012 11:32 pm

kotk je napisal/-a:Kot obljubjeno sledi poročilo za vse prihodnje bralce te teme.

Preden sem se lotil menjave olja, sem preveril, da je olje zares dobro ogreto (pomeril sem z laserskim merilcem-temperatura je bila 57,3 stopinj celzija). Nato sem odstranil čep za preverjanje nivoja olja, ki se skriva za plastičnim pokrovom, ki sem ga predhodno odstranil. Na moje presenečenje, sem pod prvim čepom za nivo, zagledal še čep za izpust olja. Nato sem ga odvil in izpustil vse olje v menjalniku. Počakal sem še na zadnje kaplje in spodnji čep ponovno privil nazaj. Sledilo je dolivanje novega olja, ki je bil jasno originalen. To sem opravil s pomočjo prozorne cevke in 50ml brizgalke. Po 2l novega olja, sem dosegel zahtevan nivo 5-10mm pod robom. Nivo sem preveril prek ogledalca, za vsak slučaj pa tudi s pomočjo imbus ključa. Po uradnih podatkih naj bi šlo v menjalnik 2,3l olja, tako da predvidevam, da je nekaj starega olja še ostalo v menjalniku.
Star olje je bilo na pogled veliko veliko temnejše. Razlika med starim in novim oljem se občuti. Prestavljanje v prvo in vzvratno prestavo je lepše in povsem gladko( prej se je prestavljalo z blagim odporom na ročki).
Za mogoča puščanja bom po nekaj 100km pogledal pod avto, ter hkrati tudi preveril nivo olja.

Hvala za vašo pomoč.


Mar je bilo olje takšno, kot je na spodnjih slikah? Desno je vzorec novega olja, levo je vzorec starega olja. Levi vzorec je naredil 80.000km v Ford MTX-75 menjalniku. Oba vzorca sta od istega proizvajalca. Pri obeh vzorcih gre za original Ford olje za Ford MTX-75 menjalnike, katero ustreza specifikaciji Ford WSD-M2C200-C, gradacije 75W-90.
Priponke
DSC00870.JPG
DSC00872.JPG
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
kotk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 44
Pridružen: To avg 30, 2011 1:02 pm

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a kotk So avg 11, 2012 9:22 am

TrijoAdijo je napisal/-a:Mar je bilo olje takšno, kot je na spodnjih slikah?

Staro olje je bilo približno take barve kot olje na levi, mogoče malenkostno svetlejše. Ampak res malo, če sploh.

Se opravičujem za pozen odgovor, očitno sem temo spregledal.
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a maniaxxx So avg 11, 2012 9:36 am

Ford focus 1.8 tdci. letnik 2008, prevoženih 108kkm, kdaj bi bilo pametno zamenjati olje, in koliko ga gre v menjalnik?
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
nevermind
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2836
Pridružen: To jun 16, 2009 2:49 pm
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a TrijoAdijo To avg 14, 2012 10:39 pm

@maniaxxx:
Tako na uč bi ga lahko že zamenjal... :D
Za tvoj MTX-75 nič več kot 2 litra....75w-90....seveda le original :D

Aja...btw: in pri 200kkm se menja OBA zobata jermena (ja, prav si prebral....nažalost).
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a maniaxxx Sr avg 15, 2012 8:32 am

TrijoAdijo je napisal/-a:@maniaxxx:
Tako na uč bi ga lahko že zamenjal... :D
Za tvoj MTX-75 nič več kot 2 litra....75w-90....seveda le original :D

Aja...btw: in pri 200kkm se menja OBA zobata jermena (ja, prav si prebral....nažalost).



Pol se bova zmenla ko pride majster z dopusta pa da se zamenja tud to. 8)

Do 200kkm je še kar nekaj časa, čeprav bom ( če bom avto imel ) najbrž delal velik servis naslednje leto takle čas pri cca 150kkm ( raje prej kot pozneje )
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a TrijoAdijo Če avg 16, 2012 1:47 pm

Huh....raje prodaj prej....ker enega zobatega ni za dobit v štacunah.....obstaja samo original...cena pa je temu primerna...:S In kulk mi je znano, ni tega jermena še noben na nobenem 1,8 tdci 2007 :arrow: s siemens vbrizgom menjal (ker so vsi prepričani, da ima motor še vedno verigo...ampak je žal nima več...)
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
kixs
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 760
Pridružen: Sr feb 09, 2005 5:06 pm

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a kixs Ne okt 07, 2012 5:04 am

Na svoji Opel Astri 2005 1.7 CDTI sem opazil dve reci. Prva, da rocica menjalnika postala trda in se ob prestavljanju ne vraca sama v nevtralno pozicijo. Druga rec, je to, da je pri cca 1800 obratih zvok motorja (ali menjalnika) podoben tuljenju - precej podoben tistemu, ki ga dela slab kolesni lezaj. Ta zvok se opazi najbolj, ko spustim gas in obrati padajo. V obmocju 1800-1700 se slisi to tuljenje. Je pa tak zvok ne glede na prestavo ali hitrost. Prejle pa sem opazil na asfaltu, da je kar velik flek - nima barve niti nekega vonja - kaze na olje menjalnika, ce se ne motim.

So opisane tezave lahko povezane s premalo olja v menjalniku ali je kaj drugega? Sicer se avto pelje normalno.

lp
Slika
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1068
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a D12J12 Po apr 08, 2013 2:48 pm

Pozdravljeni!
Odločil sem se, da na svojem cliotu 1.2 16v ( 75km) 2002 zamenjam olje v menjalniku, ker ko avto še ni ogret je prestavlanje v 2 in 1 prestavo malo oteženo. Zanima me ali je dovolj, če se zamenja samo olje ali je dobro zamenjati še kaj? Gledal sem v knjigo in nisem razbral katero olje je priporočljivo in kolikšna količina, bi bil zelo vesel kašnega nasveta katero olje :D . Zanima me pa tudi koliko tako opravilo vzame časa, da vem ali bi mi to uspelo storiti že danes ( ne bom delal jaz ). Hvala za vse odgovore :D .
LP D12J12
 
Uporabniški avatar
ESX
Uporabnik
 
Prispevkov: 834
Pridružen: To mar 08, 2011 11:40 am

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a ESX To apr 09, 2013 5:57 am

Menjaš olje v menjalniku. ELF TRANSELF NFJ 75W-80 bo OK
 
kixs
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 760
Pridružen: Sr feb 09, 2005 5:06 pm

Re: Olje v menjalniku

Napisal/-a kixs To jul 11, 2017 11:00 pm

kixs je napisal/-a:Na svoji Opel Astri 2005 1.7 CDTI sem opazil dve reci. Prva, da rocica menjalnika postala trda in se ob prestavljanju ne vraca sama v nevtralno pozicijo. Druga rec, je to, da je pri cca 1800 obratih zvok motorja (ali menjalnika) podoben tuljenju - precej podoben tistemu, ki ga dela slab kolesni lezaj. Ta zvok se opazi najbolj, ko spustim gas in obrati padajo. V obmocju 1800-1700 se slisi to tuljenje. Je pa tak zvok ne glede na prestavo ali hitrost. Prejle pa sem opazil na asfaltu, da je kar velik flek - nima barve niti nekega vonja - kaze na olje menjalnika, ce se ne motim.

So opisane tezave lahko povezane s premalo olja v menjalniku ali je kaj drugega? Sicer se avto pelje normalno.

lp


Gledam malo tole temo in vidim svoje vprasanje... seveda nobenega odgovora, js pa sem tudi cisto pozabil.

Da naredim epilog... tekocina pod avtom je bil antifriz. Puscala je ena cevka - kar je ocitno bolj kot ne kar standardna okvara pri Oplih. Tudi notranjost motornega prostora je bila pospricana z antifrizom. Ko so tole postimal, je tudi vse ostalo bilo OK.

Avtej mi se vedno dobro sluzi... (tok, tok) :lol:
Slika
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot] in 59 gostov