Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
domzikales
Novinec
 
Prispevkov: 413
Pridružen: Sr mar 19, 2008 5:34 pm

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a domzikales To dec 20, 2011 11:19 pm

lancia hf je napisal/-a:
im nobody je napisal/-a:pa dejte no mir...zategnte tak ko treba pa mir...a štoflc na flaši z moment ključi zategujete?zategnete tolk da ne spušča...


Nekateri bi ga najraje, samo za take je k sreči proizvajalec naredil pokrovčke na principu moment ključa, da začne preskakovati, ko je dovolj privit. :roll:


Da ne bo kakšne zmede slučajno. Jaz osebno rad nardim vse picikato če se razumemo. Ne zanima mene nekaj zategvati po občutku in podobno, ker lahko občutek tudi vara. Vem, da ni taka delikatna zadeva za komplicirati ampak jaz nardim rajši tako kot mora biti. Ne me narobe razumet. Brezveze nekaj pisat o tem, kako se štoflci zategujejo z moment ključem in kako preskakuje kadar je zadosti privit ipd. Dejmo se držati tistih stvari, ko sem zaprosil za njih. Razumem, da ste vsi mojstri, eden na tem področju eden na tem itd... Forum je zato, da se pomaga. Ne pa da se pod*ebava ;)

Lp.
 
Uporabniški avatar
crxdelsol
aka Technologic aka dejcc
 
Prispevkov: 2330
Pridružen: Ne okt 17, 2010 10:13 pm

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a crxdelsol To dec 20, 2011 11:38 pm

Če si že taki picajzelj imaš kar nekaj pravopisnih napak.
 
Uporabniški avatar
domzikales
Novinec
 
Prispevkov: 413
Pridružen: Sr mar 19, 2008 5:34 pm

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a domzikales Sr dec 21, 2011 3:20 pm

crxdelsol je napisal/-a:Če si že taki picajzelj imaš kar nekaj pravopisnih napak.


Zarad takih forum propada. Lp.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a abbe Sr dec 21, 2011 3:54 pm

domzikales je napisal/-a:
lancia hf je napisal/-a:
im nobody je napisal/-a:pa dejte no mir...zategnte tak ko treba pa mir...a štoflc na flaši z moment ključi zategujete?zategnete tolk da ne spušča...


Nekateri bi ga najraje, samo za take je k sreči proizvajalec naredil pokrovčke na principu moment ključa, da začne preskakovati, ko je dovolj privit. :roll:


Da ne bo kakšne zmede slučajno. Jaz osebno rad nardim vse picikato če se razumemo. Ne zanima mene nekaj zategvati po občutku in podobno, ker lahko občutek tudi vara. Vem, da ni taka delikatna zadeva za komplicirati ampak jaz nardim rajši tako kot mora biti. Ne me narobe razumet. Brezveze nekaj pisat o tem, kako se štoflci zategujejo z moment ključem in kako preskakuje kadar je zadosti privit ipd. Dejmo se držati tistih stvari, ko sem zaprosil za njih. Razumem, da ste vsi mojstri, eden na tem področju eden na tem itd... Forum je zato, da se pomaga. Ne pa da se pod*ebava ;)

Lp.

po mas pa moment kljuc iz lidla k ze v startu za 20% narobe dela.in kaj si naredu.NIC.
zj bos seveda napisal da bol da je 20% narobe kokr pa da na obcutek.....ja pa ni an.
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
domzikales
Novinec
 
Prispevkov: 413
Pridružen: Sr mar 19, 2008 5:34 pm

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a domzikales Sr dec 21, 2011 4:04 pm

abbe je napisal/-a:
domzikales je napisal/-a:
lancia hf je napisal/-a:
im nobody je napisal/-a:pa dejte no mir...zategnte tak ko treba pa mir...a štoflc na flaši z moment ključi zategujete?zategnete tolk da ne spušča...


Nekateri bi ga najraje, samo za take je k sreči proizvajalec naredil pokrovčke na principu moment ključa, da začne preskakovati, ko je dovolj privit. :roll:


Da ne bo kakšne zmede slučajno. Jaz osebno rad nardim vse picikato če se razumemo. Ne zanima mene nekaj zategvati po občutku in podobno, ker lahko občutek tudi vara. Vem, da ni taka delikatna zadeva za komplicirati ampak jaz nardim rajši tako kot mora biti. Ne me narobe razumet. Brezveze nekaj pisat o tem, kako se štoflci zategujejo z moment ključem in kako preskakuje kadar je zadosti privit ipd. Dejmo se držati tistih stvari, ko sem zaprosil za njih. Razumem, da ste vsi mojstri, eden na tem področju eden na tem itd... Forum je zato, da se pomaga. Ne pa da se pod*ebava ;)

Lp.

po mas pa moment kljuc iz lidla k ze v startu za 20% narobe dela.in kaj si naredu.NIC.
zj bos seveda napisal da bol da je 20% narobe kokr pa da na obcutek.....ja pa ni an.


Moment ključ ni iz Lidla. Najdu sem ga v paki, pa sem si reku, eh sej bo vredu, za drek štukat je vse vredu. Hvala za pomoč. Lp.
 
Uporabniški avatar
Nejko87
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1848
Pridružen: Ne maj 02, 2004 9:42 pm
Kraj: Loka

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a Nejko87 Pe dec 23, 2011 7:37 pm

Zadeva bo tesnila če bo zategnjena med 10nm in 100nm

Tako široko območje pa lahko zadaneš z občutkom... tudi če vara.
Na filtru olja namaži tesnilo nato pa zategni z roko.

LP
s zastopm d štorkla prnese otroka... sam d pajk odnese avto... tega pa nam nkol zastopu....
 
Uporabniški avatar
domzikales
Novinec
 
Prispevkov: 413
Pridružen: Sr mar 19, 2008 5:34 pm

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a domzikales So dec 24, 2011 10:46 am

Nejko87 je napisal/-a:Zadeva bo tesnila če bo zategnjena med 10nm in 100nm

Tako široko območje pa lahko zadaneš z občutkom... tudi če vara.
Na filtru olja namaži tesnilo nato pa zategni z roko.

LP


Zrihtano.Hvala.
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a Mazda2 Sr sep 21, 2016 10:30 am

Stara tema, pa upam, da ne bo kaj preveč narobe. Niso samo bakrene podložke, moj avto ima aluminijasto, ki pa je tudi sicer malo drugačna kot bakrena. Bakrena je votla, zvita vkup, torej na eni strani ima >>zarezo<< naokoli in se obrne tako, da zareza gleda proti vijaku, moja aluminijasta pa je vbočena/izbočena, ni važno, kakor pač gledaš in na izbočeni strani je del zunanjega roba raven, ta del obrneš proti karterju. In ko sem v zadnje sam menjal olje sem zategnil z navadnim šestkotnim gedore ključem, po občutku, toliko, da je podložka >>prijela<<, oz toliko, da je izgubila prvotno obliko in se poravnala/stisnila med karter in vijak in to je to, če se šravfa na roko, brez moment ključa.
 
mardy
Novinec
 
Prispevkov: 437
Pridružen: Če avg 11, 2011 9:38 am

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a mardy Sr sep 21, 2016 11:44 am

Pristavim še jaz piskerček...

Razlika med bakreno in aluminijasto podložko je tudi v tem da lahko bakreno prej zj****, če preveč zategneš. In aluminijaste imajo ponavadi še gumico na notranjem robu, ni pa nujno.

Sicer pa ja, zateg na roko prakticiram že xy let ko menjujem, in nikoli kapljice, niti karter niti filter. Če nimaš občutka, prvo zategni, potem poglej čez čas in vidiš če je premalo. Tolerance so majhne lahko tudi 1/8 navoja.

Sem pa enkrat doživel, da ko je "novi" avto prišel k hiši, je šel na dvigalo (na pooblaščencu!) da se preveri zračnost podvozja, slednje je opravljal en malinovec ob prisotnosti mojstra. In poba vidi, da je pri šraufu karterja mastno, vzame navadno gedoro in razkoračno začne španat kolikor gre, nakar priletim zraven in zgleda še pravi čas ustavim zadevo. :evil:

Posledice: k sreči in mojemu posredovanju navoja ni uničil, sem pa mu J* M* ko sem moral odtegovat šrauf pri menjavi olja.

Zato, če nimaš občutka, in vsaj nekega moment ključa iz pralnega praška, prste bek!
 
shamar
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 33
Pridružen: Sr nov 25, 2015 7:47 pm

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a shamar Sr sep 21, 2016 9:45 pm

Bom še jaz delil svojo izkušnjo z zategovanjem vijaka za odtok olja na menjalniku na svojem MB.

Hotel sem bil ves pameten ko sem kolegu rekel naj mi posodi moment ključ. On ga je sicer kupil v Lidlu, ampak sem rekel do sedaj sem že nekaj stvari naredil z njim in ni bilo nikoli problema. Očetu od punce sploh nisem povedal da ga imam ker mi ga nebi pustil uporabiti ker vedno trdi da kompliciram, ker sem delal v njegovi delavnici.

V glavnem, povil sem nekje tri kroge teflonskega traku okoli vijaka ga nastavil in začel zategovati. Ker sem preveč zaupal ključu, ker kar ni in ni kliknil, sem počil ohišje menjalnika. Zadevo sem potem na srečo rešil z Al21.
Zato ne stoj komplicirat, ker moment ključi so samo za zadeve kjer je material še nov, kjer po možnosti ni olja na navoju. Naprimer za svečke in tako dalje.
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a Mazda2 Sr sep 21, 2016 11:00 pm

mardy je napisal/-a:Sem pa enkrat doživel, da ko je "novi" avto prišel k hiši, je šel na dvigalo (na pooblaščencu!) da se preveri zračnost podvozja, slednje je opravljal en malinovec ob prisotnosti mojstra. In poba vidi, da je pri šraufu karterja mastno, vzame navadno gedoro in razkoračno začne španat kolikor gre, nakar priletim zraven in zgleda še pravi čas ustavim zadevo.

Ni pa pomislil, da je bil tam okoli lahko masten zaradi menjave olja, ko olje izteka, in se ni karter tam obrisal, ko se je olje zamenjalo in je od tega ostalo mastno.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a abbe Če sep 22, 2016 8:13 am

shamar je napisal/-a:Bom še jaz delil svojo izkušnjo z zategovanjem vijaka za odtok olja na menjalniku na svojem MB.

Hotel sem bil ves pameten ko sem kolegu rekel naj mi posodi moment ključ. On ga je sicer kupil v Lidlu, ampak sem rekel do sedaj sem že nekaj stvari naredil z njim in ni bilo nikoli problema. Očetu od punce sploh nisem povedal da ga imam ker mi ga nebi pustil uporabiti ker vedno trdi da kompliciram, ker sem delal v njegovi delavnici.

V glavnem, povil sem nekje tri kroge teflonskega traku okoli vijaka ga nastavil in začel zategovati. Ker sem preveč zaupal ključu, ker kar ni in ni kliknil, sem počil ohišje menjalnika. Zadevo sem potem na srečo rešil z Al21.
Zato ne stoj komplicirat, ker moment ključi so samo za zadeve kjer je material še nov, kjer po možnosti ni olja na navoju. Naprimer za svečke in tako dalje.

zakaj si pa teflon navijal na vijak? a si vodovodar.
Ni vse res kar napišem
 
shamar
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 33
Pridružen: Sr nov 25, 2015 7:47 pm

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a shamar Če sep 22, 2016 11:36 am

Kot alternativo tesnilni pasti. Se tudi to uporablja, poglej malo.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a Fan Če sep 22, 2016 12:44 pm

V koliko se da na čep novo tesnilo, ni potrebe po nobenem teflonu ali tesnilni masi :)
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7523
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a pskoda Če sep 22, 2016 1:20 pm

Taflon :lol: :lol: :roll:

da ne boste še 1x odkril toplo vodo
Lp
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a abbe Če sep 22, 2016 1:48 pm

shamar je napisal/-a:Kot alternativo tesnilni pasti. Se tudi to uporablja, poglej malo.


v avtomehsniki sigurno ne. mi ni treba nikamor pogledat,ker vem da ga nimam v delavnici.
o kakšni tesnilni pasti je govora? silikonu? tut to se ne uporablja na čepih od kateretja.
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7523
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a pskoda Če sep 22, 2016 1:57 pm

Potrebno je še namazat z loctite 243, da se ne boste vijak kje zgubl, da ne bo motor ribnu :D
Lp
 
shamar
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 33
Pridružen: Sr nov 25, 2015 7:47 pm

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a shamar Če sep 22, 2016 8:11 pm

Gledal sem po netu (po raznih ameriških in nemških Mercedes forumih) za menjavo tekočine v ročnem menjalniku, pa sem po večini našel da ljudje uporabijo pasto ali teflon. Jaz sem imel pri roki teflon zato sem ga uporabil. Pa tudi v autodata je pisalo da se pri menjavi tekočine v menjalniku in diferencialu uporabi tesnilno pasto, ker edino kjer se stikata ohišje in vijak je po navoju, vijak nima glave.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a Fan Če sep 22, 2016 9:40 pm

Ja že zastava 101 in fičo niso imeli glave na vijaku, kakor tudi ne marsikateri današnji Fiat ........................ navoj sam tesni ( brez teflona :) )
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
primozek68
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1983
Pridružen: Če dec 18, 2008 8:50 pm

Re: Vijak za izpust olja

Napisal/-a primozek68 Pe sep 23, 2016 12:53 pm

Verjetno si nagonu teflona ene pol centi. Za take primere je dost 2 ovoja-pa ne bi nič počlo. Treba met občutek, ni to vodovod
Sex turns gay people into Mexicans.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 50 gostov