Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
lotko
Novinec
 
Prispevkov: 120
Pridružen: So jun 09, 2012 11:38 am

Re: kolesni ležaj

Napisal/-a lotko Po maj 04, 2015 9:34 pm

Pred kratkim sem menjal zadnji ležaj na golfu 5, stari je imel precej zračnosti, če si kolo prijel in pomigal se je precej čutilo. Danes pa grem kar tako malo za hec spet pomigat isto kolo in glej, spet ima zračnost, sicer ne tako veliko, ima pa. Zanima me kaj bi to bilo lahko narobe? Ležaj je skf, zategnil sem ga do konca... Kaj naj storim?
 
Uporabniški avatar
lisko
Moderator / upravnik foruma
 
Prispevkov: 8469
Pridružen: So mar 15, 2003 4:13 am

Re: kolesni ležaj

Napisal/-a lisko Po maj 04, 2015 11:58 pm

Si ziher prav zmontiral? In si ziher da ima zračnost ležaj? Je stari ležaj zaribal in "pobrusil "pesto/os?
Slika
(Sine! Kaj naj nardim da pridem prek pločnika?......... Jeep-a si kup pa ne jamri :P ) :)
 
lotko
Novinec
 
Prispevkov: 120
Pridružen: So jun 09, 2012 11:38 am

Re: kolesni ležaj

Napisal/-a lotko To maj 05, 2015 4:58 am

Zmontiral sem prav, malce dvomim, ce sem res dovolj zategnil. Ceprav sedaj nisem vec preprican, ce je lezaj. Os ni bila videti poskodovana. stari lezaj se ni zaribal, je pa bil glasen in imel je precej zracnosti, zato sem sklepal, da je zanic in sem ga menjal. A ima lahk kolo ob premikanju zracnost se zaradi cesa drugega in kaj bi lahko bilo?
 
Uporabniški avatar
zlica22
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1676
Pridružen: To nov 30, 2010 10:02 pm
Kraj: Šk. L.

Re: kolesni ležaj

Napisal/-a zlica22 To maj 05, 2015 10:23 am

Ja, zračnost lahko izvira iz uničenih zglobov rok, samih rok, volanskih končnikov itd... Bo treba pod avto in pogledat
 
Uporabniški avatar
zlica22
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1676
Pridružen: To nov 30, 2010 10:02 pm
Kraj: Šk. L.

Re: kolesni ležaj

Napisal/-a zlica22 To maj 05, 2015 10:33 am

Se opravičujem za površno branje. Če je to zadaj, potem volanski končnik nima kakšne veze :lol: Predvidevam, da je ležaj v komletu skupaj s pesto? Koliko približno je zategnjen?
 
lotko
Novinec
 
Prispevkov: 120
Pridružen: So jun 09, 2012 11:38 am

Re: kolesni ležaj

Napisal/-a lotko To maj 05, 2015 11:00 am

Da, lezaj je v kompletu s pestom. Po obcutku, oz. malenkost bolj, ko sem zategoval Se nisem ravno naslanjal na kljuc, ceprav zategnjeno je bilo pa kar precej
 
Uporabniški avatar
zlica22
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1676
Pridružen: To nov 30, 2010 10:02 pm
Kraj: Šk. L.

Re: kolesni ležaj

Napisal/-a zlica22 To maj 05, 2015 5:12 pm

Hm... Poizkusi dotegniti. Kar brez skrbi, lahko tudi stopiš na ključ, nič se ne bo odtrgalo;) Te zadeve so kar precej zategnjene.
 
lotko
Novinec
 
Prispevkov: 120
Pridružen: So jun 09, 2012 11:38 am

Re: kolesni ležaj

Napisal/-a lotko To maj 05, 2015 7:09 pm

Ja prav to sem storil, kar konkretno se enkrat pritegnil, tak da se je slisalo. Sedaj pa zaenkrat nima nic zracnosti, tko da vrjwtno prvic nisem dovolj zategnil. skrbelo me je, da nebi prevec, ampak spet, ce pogledam kako tezko sem starega odtegnil, potem sem novega res premalo zategnil

Hvala, za nasvet ;)
 
s line
Novinec
 
Prispevkov: 188
Pridružen: Ne nov 13, 2016 5:16 pm

Re: kolesni ležaj

Napisal/-a s line So sep 15, 2018 9:33 pm

Živjo
jaz imam pa sledeči problem, pa ne vem ali so to ležaji ali kaj drugega.
ko z avtom grem rikverc počasi in obračam volan se sliši tk tk tk, ko se pa vozim se pa to sliši še hitrejše in mogoče tudi malo cvili.
V kabino se pa prenaša tak zvok kot, da vibrira vse skupaj, recimo, če se peljem s četrto prestavo se sliši res glasen v podvozju in se zvok prenaša vibrajoč še v kabino, ali so to kolesni ležaji že tako na koncu ali kaj, mogoče se tudi na ovinku občasno sliši da tko malo cvili ampak čisto malo jaz pač ne slišim tega tktktkt ampak mi je povedal kolega ko sem šel od njega da je začelo pri obračanju volana in ko sem šel poćasi rikverc delati tk tk tk tk tk in potem po ravnem malo cviliti kot od vrat pant ko ni podmazan.
avto je bencinar audi a3 2007
hvala za odgovore.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: kolesni ležaj

Napisal/-a esem So sep 15, 2018 10:36 pm

Tk tk dela verjetno iztrošen homokinetični zglob, (slab) ležaj pa cvili (ali morda zavore) - torej morda oboje. Treba je dat pogledat mehaniku
 
s line
Novinec
 
Prispevkov: 188
Pridružen: Ne nov 13, 2016 5:16 pm

Re: kolesni ležaj

Napisal/-a s line So sep 15, 2018 11:17 pm

ja samo ne vem zakaj je potem avto tako glasen ko se pelješ recimo v četrti prestavi 60km/h tako bobni vibrira, ali so ležaji lahko tudi problem za ta vzrok..
 
renault_dti
Novinec
 
Prispevkov: 162
Pridružen: To maj 10, 2011 5:28 pm

Re: kolesni ležaj

Napisal/-a renault_dti Po sep 17, 2018 2:40 am

Skoraj gotovo homokinetični zglob. Dotrajan zglob lahko povzroči vibracije kot jih opisuješ.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 53 gostov