Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a yashica So avg 10, 2013 4:05 pm

Pozdravljeni,
Že nekaj časa se mi pojavlja pritajeno ropotanje ob prižgani klimi, ki postaja na momente zelo glasno in moteče. Opazil sem, da se ob dodajanju plina na mestu, ta ropot stopnjuje in tudi pri vožnji, ob dodajanju plina je moteč. Ob izklopu klime ropot v celoti izgine. Kaj za vraga bi to lahko bilo?
Zgornja cev klime v motornem prostoru je hladna in mokra od kondenza, izvor zvoka se zaradi delovanja motorja ne da locirat :huh:

Med brskanjem po netu sem naletel na ta posnetek. Zvok je identičen, razlika je le v tem, da je pri meni klima 2-conska. Ve kdo kaj bi to lahko bilo ali je imel sam tak primer?

http://www.youtube.com/watch?v=EeOZygQkB5Y

Hvala za odgovore!

Lp
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
peroRS
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5601
Pridružen: To apr 21, 2009 3:28 pm

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a peroRS So avg 10, 2013 4:11 pm

Ležaj kompresorja klime?
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a yashica So avg 10, 2013 4:17 pm

Ne vem, ne morem določit :huh: Je pa zvok znotraj precej bolj slišen kot zunaj, ob zaprtem pokrovu motorja ga ni slišati oziroma komaj.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
kesneberg
Novinec
 
Prispevkov: 129
Pridružen: Pe mar 02, 2012 9:41 pm
Kraj: Do Grosuplja

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a kesneberg So avg 10, 2013 9:11 pm

Verjetno je ležaj jermenice in posledično plošča sklopke. Ko vklopiš klimo tuljava potegne ploščo na jermenico in ustvari prenos na kompresor. Če je ležaj slab začne najprej stvar opletati in dobiš avionski zvok. Končni rezultat slabega ležaja je pregretje tuljave, ki začne prebijat in posledično dobiš efekt vklapljanja in isklapljanja klime in na koncu klima ne dela več, poleg tega zaradi prebijanja tuljave, začne neenakomerno požirat tudi ploščo, ter zaradi opletanja požre še zobe (spoj plošče in kompresorja) na osi kompresorja. Na uradnih servisih ponavadi na testerju dobijo signal da kompresor ne vklaplja, tako da priporočaj menjavo kompletnega kompresorja. najbolje je da se zapelješ h klima servisu ali pa h komu ki se ukvarja z elektro komponentami. Ja jaz sem s to klimo doktoriral, no ko sem pa vse naštudiral in začel iskati dele, sem pa ugotovil da se vsak dan peljem mimo Avto elektrike ki se dnevno ukvarja s takimi problemi, tako da nimam več problemov.
 
Clancy
Novinec
 
Prispevkov: 277
Pridružen: Pe nov 27, 2009 11:17 pm

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a Clancy So avg 10, 2013 9:44 pm

Kdaj si pa opazil ta zvok? Morda po menjavi verige? Podoben zvok opažam tudi jaz, vendar še ni tako izrazit. Pojavlja se tudi, ko klima ni prižgana. Sem pa ta zvok opazil takoj po menjavi verige, zato sumim, da so na servisu morda preveč našpanali jermen.

Ampak se mi zaradi slabih izkušenj ne da več ukvarjati z obstoječim pooblaščencem. Čez kakšen mesec grem direktno k drugemu.
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a yashica Ne avg 11, 2013 7:16 am

Kompresor nima sklopke, ima elektromagnetni ventil. Zdaj, če bi bil ležaj bi se moral slišati ves čas, ne :?:

Preguglal vse kar se je dalo in ugotovil, da so kar nekaj kompresorjev pomenjali v garanciji ali izven nje, šlo je pa predvsem za proizvajalca DENSO s kat. številko 1K0 820 859 T. Ta je bil menjan s kompresorji SANDEN ŠT. 5KO 820 803 C.
Naključje, da se menja za drugega dobavitelja ali gre za slabo robo?


Ker mi ni dalo miru sem z boroskopom poiskal na kompresorju številko dela in poslikal tole :huh: :
Slika

Ta tip kompresorja je serijski pri motorjih:
1.2TSI CBZA 63kW
1.2TSI CBZB 77kW
1.4TSI CAXA 90kW v mojem primeru!
1.4TSI CAVD 118kW
Pri vseh je bil ob menjavi zamenjan za SANDEN :!:


Preden grem na servis bom poiskal nekoga, ki se ukvarja s popravilom avtoklim in ga prosil za mnenje. Moram bit pripravljen, ker teh buč, ki jih prodajajo imam počasi dovolj.

Pozna kdo zanesljivega in z znanjem podkovanega serviserja avtomobilskih klim na območju Ljubljane :?:


@Clancy, če me spomin ne vara je tvoj 1.2 :?: Pri meni veriga ni bila menjana, češ ni v servisnih navodilih :evil:, bil je menjan napenjalec verige, variator faze, oljna črpalka... no po 24.000 prevoženih je variator pred nekaj dnevi (pri mrzlem prvem vžigu) spet začel ropotati. Zagotov je ta znamka in model najslabše kar sem imel v 18 letih v lasti. Z vsemi skupaj nisem imel toliko težav kot s tem v slabih treh letih in rekordnimi 28500 km... na tem avtu sem praktično diplomiral :roll:

Mi zaupaš na kateri servis voziš... lahko na zs ;)
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a yashica Ne avg 11, 2013 8:34 am

Ne vem, če je kakšna povezava... ob kontroli nivoja olja sem ob hladnem motorju začel z roko vrteti ventilatorja. Medtem, ko večji ni dal nobene štime je ležaj na malem cvilil, ko sem ga zavrtel proti cevi klime in bil povsem tiho, ko sem ga zavrtel proti večjemu ventilatorju... Se lahko ta hudič tako sliši v notranjost, ko je klima prižgana :?:
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a Ivan36 Ne avg 11, 2013 8:59 am

Jeah, daj zamenjat ta shroth za Korejski shroth, boš vsaj imel cele žifce :lol:
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a yashica Ne avg 11, 2013 9:06 am

Ivan36 je napisal/-a:Jeah, daj zamenjat ta shroth za Korejski shroth, boš vsaj imel cele žifce :lol:

Tvoj post je v veliko pomoč, s tem bo težava 100% odpravljena :shock: :roll: :evil:
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
IcEm4n
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6395
Pridružen: Če jun 22, 2006 11:17 am

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a IcEm4n Ne avg 11, 2013 12:01 pm

A se pri sami vožnji (pri nižjih obvratih) tud kej pozna, da slabše pospešuje?
Slika
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1372
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a thunderbolt Ne avg 11, 2013 12:34 pm

Na golfu V je bil tudi podoben primer - klima je bila še posebej glasna prvih par minut po vklopu. Sem se še hecal, da tole ne bo dolgo ružilo in tudi dejansko ni. Popravilo - nadvse znosnih 250€. Je majstr rekel, da mora bit mir 3 leta, potem pa obvezno filat, ker ti kompresorji grejo kot za stavo.

yashica - če še nimaš majstra, lahko probam izbrskat cifro od tega, je pa iz Pšate.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a Ivan36 Ne avg 11, 2013 12:49 pm

yashica je napisal/-a:
Ivan36 je napisal/-a:Jeah, daj zamenjat ta shroth za Korejski shroth, boš vsaj imel cele žifce :lol:

Tvoj post je v veliko pomoč, s tem bo težava 100% odpravljena :shock: :roll: :evil:

Lej lahko me imaš za budalo a NE moreš popraviti NEPOPRAVLJIVO !!! Edini avto v 18 letih je ravno VW KRAP 01, ki ima dodatno škatlo orodja not :lol: :mrgreen:
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a yashica Ne avg 11, 2013 1:54 pm

@IcEm4n, razen ropota ni avto nič manj odziven, pelje se normalno.

@thunderbolt, v mojem primeru ropot ni vedno glasen samo ob prižigu. Zaznaven je takoj in med samo vožnjo, ko dodajaš plin v nižjih prestavah ali v prostem teku, ko na momente drgne podobno kot zariban ležaj. Prisoten je več ali manj skozi, neglede koliko časa in km se vozim... enkrat je ropot zmeren, drugič zelo moteč, včasih za trenutek izgine. Zvok je povsem enak kot na posnetku!
Rabim samo mnenje nekoga, ki se na delovanje tega tipa klime zares spozna, da mi pove v kateri smeri iskati. Zaradi tega sem že bil na servisu vendar mi je bilo rečeno, da so določeni zvoki sprejemljivi in ne vplivajo na življensko dobo same klime in podobne neumnosti, ki naj bi bile napisane v servisnih navodilih. Mehanski del klime mi še vedno pokriva podaljšana garancija tako, da najdražji deli so pokriti, samo tem kretenom dopovedat, da to ropotanje ni normalno je pa svojevrsten iziv. Če dobim dobrega serviserja in mi svojo ugotovitev napiše na papir, tega na servisu ne morejo kar spregledat.
Za začetek imam namen raskirat 50€ in na novo dat zvakumirat, napolnit sistem v upanju, da je vzrok v tem.


Ivan36 je napisal/-a:Lej lahko me imaš za budalo a NE moreš popraviti NEPOPRAVLJIVO !!! Edini avto v 18 letih je ravno VW KRAP 01, ki ima dodatno škatlo orodja not :lol: :mrgreen:


Ti pa res ne moreš iz svoje kože, kaj. Le kdo sem jaz, da sodim ljudi tvoje vrste, katerim ni pomoči.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
Raiden
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 64
Pridružen: Če sep 24, 2009 11:17 am

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a Raiden Ne avg 11, 2013 6:15 pm

Ali je zvok močnejši, ko dela klima z vso močjo?
 
Uporabniški avatar
radar
Uporabnik
 
Prispevkov: 916
Pridružen: Po maj 09, 2005 9:44 am

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a radar Ne avg 11, 2013 7:12 pm

Pozna kdo zanesljivega in z znanjem podkovanega serviserja avtomobilskih klim na območju Ljubljane :?:


pokliči 041 750 855 Vili, Grosuplje

eden najboljših avtoelektričarjev, ki ima ogromno znanja, je pošten, kar pri meni odtehta ogromno - meni je nazadnje rihtal kompresor pri polotu... drugače pa vozijo k njemu vse živo...

pokliči pa vprašaj, če ti bo znal pomagati... ne bo pa te poskušal "nategniti", ker ni eden tistih, ki so na pooblaščenih servisih in mislijo da držijo boga za j***a...

lp
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a yashica Po avg 12, 2013 11:24 am

Ropota neodvisno od obremenitve, edino pri nekoliko višjih hitrostih ropota ni slišati.

@radar, hvala za številko ;) Ga pokličem, izgubiti itak nimam kaj.

Klimo sem dal danes zvakumirat, na novo nafilat in je po postopku aparat pokazal, da je bilo namesto predvidenih 525g v sistemu 420g plina. Teh manjkajočih 105g bi lahko bilo dovolj, da povzroča ropot pa žal temu ni tako. Očitno bo nekaj na sami klimi :evil: Je pa ta avtoelektričar baje pomenjal že kar nekaj kompresorjev na šesticah.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a yashica Če avg 15, 2013 5:53 am

Ugotovljeno je bilo, da se ob prižgani klimi na ceveh pojavljajo vibracije, ki se prenašajo v notranjost. Kaj točno bi to lahko bilo ostaja neznanka. Občutek je kot, da ventil spusti večjo količino plina kar povzroča na cevi vibracije oziroma se čuti neko ruženje, ko primeš cev klime... Sum je na kompresorju.

Sem 100%, da na tehnični službi vw vedo za ta problem zato ne bom izgubljal časa in živcev na servisih, kjer imajo za vsako stvar izgovore. Poslal sem jim posnetek in zdaj čakam kaj bodo načačkali na list papirja, ki naj bi ga dobil po pošti.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a yashica Pe sep 20, 2013 5:13 am

Epilog po dobrem mesecu dni... Od ponedeljka je avto na rednem in obenem še izrednem servisu. Odobrena je menjava kompresorja in kondenzatorja klime tako, da gre pod garancijo. O znesku v primeru plačila raje ne govorim :DDD Ravno tako so na servisu potrdili, da se menjalnik občasno zatika in ni vse OK, zato bodo predlagali še menjavo menjalnika. Kako se bo to izteklo ne vem, niti si ne upam napovedat, vem pa, da bo v primeru zavrnitve ropotalo po Porscheju... drugega kot vztrajat na menjavi pod garancijo mi ne preostane pa makar, če grem tolčt Winterkornu po vratih :mrgreen:
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a Ivan36 Pe sep 20, 2013 9:35 am

Jebga si pač kupil UNIKAT od ljudskega vagna 8) Sej bo, če ne prej pa, ko ga boš PRODAL :lol:
 
Uporabniški avatar
.com
Uporabnik
 
Prispevkov: 993
Pridružen: Če avg 18, 2011 4:09 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Golf 6 ropot ob prižgani klimi

Napisal/-a .com Pe sep 20, 2013 10:07 am

a imaš avto še vedno v garanciji?
| GOLF 6 in 7 | TSI power |
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 61 gostov