Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Kontrolna lučka izpušnih plinov sveti ali utripa

Napisal/-a bluedot Ne avg 11, 2013 8:11 am

Pozdravljeni,

včeraj se je med vožnjo prižgala kontrolna lučka za izpušne pline, ki konstantno sveti oz. če bolj stisnem po gasu, utripa. Avto je Opel Astra GTC, 1.6 bencinar, letnik 2007.

V navodilih piše: "Če kontrolna lučka sveti med obratovanjem motorja, je to znamenje motenj v sistemu za emisije. Nemudoma poiščite servis. Utripanje kontrolne lučke med obratovanjem motorja je znamenje motnje, ki utegne povzročiti resne poškodbe katalizatorja. Zmanjšajte hitrost, da lučka preneha utripati in prične konstantno svetiti. Nemudoma poiščite servis."

Razen tega motor v prostem teku dela zelo neenakomerno (obrtljaji skačejo med 800 in 1000) in izpušni lonec se močno trese (ni luknjast in vse je dobro pritrjeno).

Kolikor sem prebral in razumel po forumih je možno, da je kriva lambda sonda, EGR ventil ali vžigalna tuljava. Glede na simptome, kaj menite, kaj bi lahko bil vzrok?

Hec pa je tudi, da sem trenutno na morju (otok Rab, Hravška), imam pa osnovno Avto asistenco AS (AdriaticSlovenica) - Coris, ki krije prevoz avtomobila samo 100 km. Najbližji servis je v Rijeki, ki je od tukaj oddaljena 105 km. Je boljše, da odpeljejo avto na servis v Rijeko ali pa ga naj cuknejo raje v Postojno (v tem primeru bi moral doplačati kilometre)? Mogoče ve kdo, kje bi bil servis cenejši?

Hvala!
 
matayus
Novinec
 
Prispevkov: 404
Pridružen: Ne sep 20, 2009 6:32 pm

Re: Kontrolna lučka izpušnih plinov sveti ali utripa

Napisal/-a matayus Ne avg 11, 2013 10:49 am

Preveri kakšne napake ti izpiše
http://www.youtube.com/watch?v=x8RQnzQm9RI

gas+bremza+kontakt
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kontrolna lučka izpušnih plinov sveti ali utripa

Napisal/-a bluedot Ne avg 11, 2013 1:48 pm

matayus, hvala. Koda, ki se izpiše je: 30200 (na spletu sem našel to razlago: which may be p0302 - Cylinder 2 Misfire Detected B-025). Po tej kodi izpiše tudi 000000, vendar ne vem, če je to "error code" ali ne. Ne najdem nič v zvezi s tem.
 
Uporabniški avatar
IgorMM
Novinec
 
Prispevkov: 301
Pridružen: To nov 09, 2004 3:21 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Kontrolna lučka izpušnih plinov sveti ali utripa

Napisal/-a IgorMM Ne avg 11, 2013 7:29 pm

svecke zamenat pa bo zadeva zrihtana.
 
Scorp84
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 788
Pridružen: Ne nov 26, 2006 1:25 am

Re: Kontrolna lučka izpušnih plinov sveti ali utripa

Napisal/-a Scorp84 Ne avg 11, 2013 8:11 pm

Prej bi rekel, da je špula šla in ti dela na 3 cilindrih. Podobna zadeva pri meni, ko je lonec treslo, da sem že sumil da je razpadel katalizator in dušilo. Pa isto je kazalo, da je napaka v cilindru in da je nekaj z katalizatorjem. Če greš kakšnemu mehaniku tam, ti bo z lahkoto ugotovil, če je špula. Iztakneš ven kable, usaj dve svečki ven (eno problematično in eno za katero veš da dela), in v temi (najboljše ponoči :D ) zaverglaš, pa vidiš če daje iskro. Nato če kakšna svečka ne dela, zamenjaš z delojočo in če spet ni iskre, je špula. Če si kaj malo mehanik, lahko tudi sam zamenjaš. Jaz sem na svojem peugeot 307 menjal, pa bolj šraufam računalnike in prenosnike, pa mi to ni predstavljalo neki problem.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kontrolna lučka izpušnih plinov sveti ali utripa

Napisal/-a bluedot Ne avg 11, 2013 8:27 pm

IgorMM in Scorp84: Ej, hvala vama. :) Grem jutri potem k lokalnemu mehaniku tukaj na otoku in mogoče uspe kaj zrihatat. Drugače moram z avto vleko v Rijeko - ampak zdaj vsaj vem, da napako lahko precej hitro odpravijo in ne bom moral še prevoza iz Rijeke v SLO iskati.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kontrolna lučka izpušnih plinov sveti ali utripa

Napisal/-a bluedot Po avg 12, 2013 10:47 am

OK, šel sem na servis, avtomehanik je prižgal motor, malo poslušal in rekel, da je 99,9 % sigurno, da je je vžigalna komora (vžigalna tuljava ali cin špula) hin. Naročil je novo, stane sicer 200 EUR, ampak jutri bo tukaj in jo zamenjajo.

Mimogrede, rekel je tudi, da se naj s to okvaro ne vozim dosti okoli - po nepotrebnem se sicer nisem vozil, vendar vse skupaj bo zneslo ene 25 km. Je to problem za motor? Rekel je, da neizgorel bencin teče v olje, ni pa povedal, kaj to lahko povzroči (ful imajo gužvo, zato ga nisem moril še s tem).

Hvala!
 
Scorp84
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 788
Pridružen: Ne nov 26, 2006 1:25 am

Re: Kontrolna lučka izpušnih plinov sveti ali utripa

Napisal/-a Scorp84 Po avg 12, 2013 12:02 pm

Bencinarja ni pametno voziti, ker bencin nima kam iti in se cilinder polni. Nekaj ga gre skozi ventile ampak to vse ni ok. Pri dizlu je drugace, ko odpove soba, dizel ne pritaka v cilinder. Ce si naredil tok km, ne bo nic narobe. Pri meni je bilo 40 km prevozenih(glih na avtocesti bil, ko je odpovedala spula), pa ni pustilo posledic.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kontrolna lučka izpušnih plinov sveti ali utripa

Napisal/-a bluedot Po avg 12, 2013 5:05 pm

Potem pa v redu, hvala za info. Mimogrede, še v SLO sem na uradnem servisu preveril, koliko ta zadeva stane - 343 EUR + delo. Tukaj je 200 EUR + 12 EUR za delo.
 
s line
Novinec
 
Prispevkov: 188
Pridružen: Ne nov 13, 2016 5:16 pm

Re: Kontrolna lučka izpušnih plinov sveti ali utripa

Napisal/-a s line Če nov 04, 2021 6:29 pm

Lp
A kdo ve zakaj se občasno prižiga rumena lučka za izpušne pline, nekaj casa gori tudi vedno med vožnjo čez nekaj časa pa potem tudi ugasne, in se mogoče čez kaki mesec spet prižge itd.
Tankam mešano včasih mogoče tudi 100oktan
V porabi se mi zdi ni razlike.
Avto je bencinski motor.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Kontrolna lučka izpušnih plinov sveti ali utripa

Napisal/-a nejc1 Če nov 04, 2021 7:18 pm

Vsak dober servis bo to točno vedel (po priklopu na tester in ugotavljanju napake seveda).
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Fan in 38 gostov