Predstavite svojega konjička... komentarji Salona na portalu!
 
Uporabniški avatar
Pravi_Diablo
Uporabnik
 
Prispevkov: 981
Pridružen: Po feb 12, 2007 7:12 pm

Napisal/-a Pravi_Diablo Če sep 03, 2009 10:54 am

kompozicijski obup si naredil Mactron,

lepe avtoslike so pretežno na Siolu, zakaj? ker res ogromno časa prbijejo na terenu da naredijo dobre slike. Tako da tisto si vzamite za neko referenco...

Tudi med testi se najde dosti dobrih slik, tam še poglejte.

v temi pa povečini limate "prežgane" in stresene, preosvetljene slike...to ni zanikamor, razen domač računalnik in facebook :)

ja, sori , kritičen sem :D
Prvi slovenski Mercedes-Benz portal http://www.mb-slovenija.com
 
Uporabniški avatar
dejcc
Uporabnik
 
Prispevkov: 1116
Pridružen: Sr okt 07, 2009 8:19 pm

Napisal/-a dejcc Po dec 14, 2009 11:10 pm

Slika
Slika

Večja resolucija taprve:
http://img410.imageshack.us/img410/1293/dsc0216.gif

Prosim za graje, pripombe, kritiko ter kak nasvet. Imam nikon d5000 in sem milorečeno bolj nov v dslr. Slike ne delam za prodajo avtomobila, ampak tako za osebno zbirko. V bistvu me zanima bolj prva kot druga
Relax take it easY
Slika
 
Uporabniški avatar
MacTron
Administrator a.com
 
Prispevkov: 8348
Pridružen: To sep 10, 2002 9:55 pm
Kraj: Dezela Kranjska

Napisal/-a MacTron Po dec 14, 2009 11:22 pm

Pravi_Diablo:
off: Cesa vse clovek ne najde, ko se po parih mesecih odpre nadaljevanje...
Uredu, si kriticen toda ali si vse prebral? ...zal nisi, ker drugace bi videl, da ni profi
in poleg tega 2 leti nazaj... toda ze v startu zgresil poanto - nisi prebral.
  • Vorsprung durch Technik | Progress through Technology
 
yyyeb
Novinec
 
Prispevkov: 178
Pridružen: So nov 08, 2008 8:35 pm

Napisal/-a yyyeb Po dec 28, 2009 6:09 pm

Dariooo je napisal/-a:jah ce pa ne poznas nastavitev digitalca pa si vzemi navodila za uporabo in beri..tko sm js en mesec samo navodila studiral, pol sm si knjigo kupil...se njo bral en mesec, umes sm se itaq igral in sprobaval ;)
evo se nekaj nasvetov kako se ne fotografira ;)
to sm kopiral iz salomon.si

Optimalno
Dovolj velik, z dovolj roba, prava perspektiva, višina, ostra vsebina, umirjeno ozadje, nič motečih senc ali odbojev.
Slika


Preveč »Porezan«
Bi radi prodali cel avto? Potem ga morate celega tudi fotografirati, brez da mu odrežete prednji ali zadnji del. Raje pustite več roba, saj lahko višek še vedno lahko odrežemo, če pa manjka, pa je za vedno izgubljeno.
Slika

Preveč »ploščat«
Čelni posnetki, ki jih prikazuje slika, niso najbolj informativni. Preveč maske in luči, razsežnosti in tip avtomobila so skriti. Najboljši kot je spredaj, nekoliko višje in od strani, leva ali desna ni pomembna.
Slika

Premajhen
Četudi imate zmogljiv digitalni fotoaparat, je fotografiranje avtomobila s prevelike razdalje včasih moteče, saj izostren napačen del slike, pa tudi velikost avtomobila je, še posebej če niste vešči obdelovanja slik z računalnikom in izrezovanja, premajhna.
Slika

Preveč kockast
Tudi fotografija iz mobilnika je digitalna, vendar ločljivost (število pik) včasih ne zadostuje. Za internet morda še, vendar za tisk potrebujete kaj bolj zmogljivega. Podobno zrnato (kockasto) sliko dobite tudi z uporabo digitalnega zuma, ki ni nič kaj drugega, kot fotoaparatovo izmišljevanje pik.

Zato raje stopite korak bližje k objektu, kot pa da uporabljate zum iz sosednje vasi.
Slika

Premalo oster
Za fotografiranje si vzemite čas in pustite fotoaparatu, da izostri sliko, še posebej digitalnemu. Avtomatsko ostrenje bo poskrbelo, da bo avto, če je seveda center slike, ustrezno oster, hitri premiki, slaba svetloba in napačni koti pa bodo dali kaj klavrne rezultate.
Slika

Pretemen
Svetloba je OK, sence že manj, ker avto ni več dovolj prepoznaven, zato je vedno priporočljivo, da slikate s soncem iz hrbta in brez objektov, kot so drevesa ali hiše, ki bi na avto metali senco.
Slika

Preveč skrit
Kateri avto prodajamo? Ulice ali polna parkirišča niso najbolj posrečena mesta za fotografiranje, ker je naš avto zakrit, pa tudi ostali avtomobili motijo bistvo fotografije. Najbolje je, da poiščete prazno mesto.
Slika

Presvetel
Nasprotno od premalo je preveč, enako velja za svetlobo. Preveč neposredno sonce ali sonce od spredaj skupaj z reflektivnimi površinami avtomobilskega laka naredijo avto preveč »bel«, deli avtomobila pa so spet preveč zabrisani.
Slika

Seveda je smiselno avto fotografirati še z drugimi detajli: z zadka, s strani, pa prtljažnik, platišča ali izpušne cevi.



evo to so bolj pravila kako slikati avto za oglas, ampak tudi to pride prav, ker videvam oglase s katastrofalnimi slikami ;)
LP


pri prvi sliki kjer si rekel, da je optimalno v resnici ni, ker sonce mora sijat na avto in ne proti fotoaparatu. cela leva stran avta(rdeči bok) je zasenčen. ostalo je dobro
 
Uporabniški avatar
H2
Uporabnik
 
Prispevkov: 1189
Pridružen: Sr jun 15, 2005 8:23 pm
Kraj: ljubljana

Napisal/-a H2 Po dec 28, 2009 7:50 pm

Na prvi sliki svetloba oz. sonce ne sije proti objektivu, ker drugače avto nebi bil osvetljen niti po haubi. Svetloba prihaja od strani!
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Napisal/-a esem Pe jan 01, 2010 4:40 am

100 najboljših (Autoblogovih?) fotk v 2009 po izboru Autobloga
http://www.autoblog.com/2009/12/31/auto ... s-of-2009/

Slika
 
Uporabniški avatar
MyWay!
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 687
Pridružen: Sr okt 29, 2008 10:30 pm
Kraj: Novo mesto

Napisal/-a MyWay! Pe mar 05, 2010 9:04 am

Tisti, ki malo več fotografirate, prosim povejte ali fotografirate v RAW ali JPG formatu? Če bi naprimer na avto salonu slikal z RAW formatom (veliko slik) je to sploh vredno svojega časa za obdelavo?

*Upoštevajte, da nisem pro in ne potrebujem vrhunskih fotografij, vendar bi rad, da izpade čim boljše.
 
Uporabniški avatar
dejcc
Uporabnik
 
Prispevkov: 1116
Pridružen: Sr okt 07, 2009 8:19 pm

Napisal/-a dejcc Pe mar 05, 2010 11:41 am

Zato raje stopite korak bližje k objektu, kot pa da uporabljate zum iz sosednje vasi.


Tole me zanima zakaj je važno? pri dslr mislim
Relax take it easY
Slika
 
Uporabniški avatar
_furby_
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4178
Pridružen: Sr mar 21, 2007 12:39 am
Kraj: Ankaran

Napisal/-a _furby_ Pe mar 05, 2010 12:07 pm

jaz pri mojem moram malo zooma uporabit...malo presirok kot mi vjame in se mi zdi boljse z zoomom. drugace pa manj kot je zooma, manj se poznajo razni tresljaji itd. pac pride bolj cista slika
 
Uporabniški avatar
dejcc
Uporabnik
 
Prispevkov: 1116
Pridružen: Sr okt 07, 2009 8:19 pm

Napisal/-a dejcc Pe mar 05, 2010 12:10 pm

Sem mislil da se pri DSLR ne izgubi kvaliteta z zoomiranjem, zgleda sem se motil.
Relax take it easY
Slika
 
Uporabniški avatar
croma_man
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4288
Pridružen: So nov 02, 2002 10:42 pm
Kraj: Celje

Napisal/-a croma_man Pe mar 05, 2010 12:14 pm

omfg...daj prosim te, uporabljat začni internet in si preberi kakšno knjigo !
the brand with the three stripes :)
 
T2a
Uporabnik
 
Prispevkov: 1466
Pridružen: To jun 08, 2004 7:43 am

Napisal/-a T2a Če maj 13, 2010 7:09 pm

Slika

za takšno ozadje je potreben fotošop ali obstaja kakšna finta pri slikanju?
kako do takega efekta?
 
Uporabniški avatar
FireSTORM
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2098
Pridružen: Sr jun 09, 2004 7:06 pm
Kraj: Murska Sobota

Napisal/-a FireSTORM Če maj 13, 2010 7:52 pm

MyWay! je napisal/-a:Tisti, ki malo več fotografirate, prosim povejte ali fotografirate v RAW ali JPG formatu? Če bi naprimer na avto salonu slikal z RAW formatom (veliko slik) je to sploh vredno svojega časa za obdelavo?

*Upoštevajte, da nisem pro in ne potrebujem vrhunskih fotografij, vendar bi rad, da izpade čim boljše.


Jaz RAW ponavadi izberem ko hočem res maksimalen efekt.
Ko grem v kak avtoshow, živalski vrt, kajkoli kjer pač lahko naredim več slik, delam vse v JPG, ker itak vse te slike bodo osale samo v domačem albumu, na računalniku in kaka se morda kdaj znajde kje na internetu.

Pri DSLR se kvaliteta slike ne izgubi z zoomom. Se pa poveča DOF efekt, zato je ponavadi boljše zaslonko nekoliko bolj pripret z večjim zoomom.
Sam tu je potem catch. Bolj kot je zaslonka priprta manj svetlobe pade na senzor, zato je potreben daljši čas ekspozicije. Če se pa slika brez stojala(ali z kakim cheap-crap stojalom) pa čas odprtja zaslonke naj ne bi bil daljši kot 1/(zoom).
Torej če maš 300mm zooma in nimaš stativa, je veliko boljše če časa ne nastaviš na dlje kot 1/300s.
Recimo, tole sem slikal ko sem sprobaval nov objektiv:
Slika
Sicer je slikana z flashom, zaslonka je nastavljena na F5.6, čas pa na 1/60s(zaradi flasha je manjši), zoom 300mm in se lepo vidi da je zadek rdečega avtomobilčka dobro izostren, njegov bok je že meglen, sivi avtomobilček pa je že samo meglica. Res da je blo slikano precej od blizu, sploh za tak zoom. Ampak če dam gor svoj manjši objektiv, zoom spustim na 18mm in zaslonko še bolj odprem(F3.5) in se lahko približam motivu ravno toliko da še se lahko izostri ni nikoli tako močnega DOF efekta.

Sicer pa, če lahko stopiš bližje k avtomobilu, zakaj bi ga slikal iz druge vasi?
 
Uporabniški avatar
NejcZ
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1506
Pridružen: Po dec 24, 2007 7:35 pm
Kraj: Mozirje

Napisal/-a NejcZ Če maj 13, 2010 7:55 pm

MyWay! je napisal/-a:Tisti, ki malo več fotografirate, prosim povejte ali fotografirate v RAW ali JPG formatu? Če bi naprimer na avto salonu slikal z RAW formatom (veliko slik) je to sploh vredno svojega časa za obdelavo?

*Upoštevajte, da nisem pro in ne potrebujem vrhunskih fotografij, vendar bi rad, da izpade čim boljše.


JPG.
 
Uporabniški avatar
Thor
Novinec
 
Prispevkov: 215
Pridružen: Če sep 09, 2004 4:49 pm
Kraj: Nova Gorica

Napisal/-a Thor Če maj 13, 2010 8:46 pm

NejcZ je napisal/-a:
MyWay! je napisal/-a:Tisti, ki malo več fotografirate, prosim povejte ali fotografirate v RAW ali JPG formatu? Če bi naprimer na avto salonu slikal z RAW formatom (veliko slik) je to sploh vredno svojega časa za obdelavo?

*Upoštevajte, da nisem pro in ne potrebujem vrhunskih fotografij, vendar bi rad, da izpade čim boljše.


JPG.


RAW, če želiš in znaš obdelovat. Jpg lahko še zmeraj narediš, obratno pa ne. Odvisno je tudi od tega, koliko fotografij po navadi narediš ko fotografiraš.

Lp
 
Uporabniški avatar
zyg
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 73
Pridružen: Pe feb 27, 2004 7:36 am
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a zyg Če maj 13, 2010 9:06 pm

Thor je napisal/-a:
NejcZ je napisal/-a:
MyWay! je napisal/-a:Tisti, ki malo več fotografirate, prosim povejte ali fotografirate v RAW ali JPG formatu? Če bi naprimer na avto salonu slikal z RAW formatom (veliko slik) je to sploh vredno svojega časa za obdelavo?

*Upoštevajte, da nisem pro in ne potrebujem vrhunskih fotografij, vendar bi rad, da izpade čim boljše.


JPG.


RAW, če želiš in znaš obdelovat. Jpg lahko še zmeraj narediš, obratno pa ne. Odvisno je tudi od tega, koliko fotografij po navadi narediš ko fotografiraš.

Lp


Slikaj v RAW. Če ugotoviš, da so vse kul, vse shraniš v JPG. Če pa hočeš kako obdelat, jo pa obdelaš v RAW in shraniš v JPG. Na ta način maš vedno opcijo popravlat fotke v RAW formatu, če ugotoviš, da je to potrebno...
Dying 2 Live
 
Uporabniški avatar
ANJCI
TÜV ekspertinja
 
Prispevkov: 1376
Pridružen: So jun 18, 2005 5:45 pm

Napisal/-a ANJCI Če maj 20, 2010 8:42 am

TommyGun je napisal/-a:Slika

za takšno ozadje je potreben fotošop ali obstaja kakšna finta pri slikanju?
kako do takega efekta?


Temu se reče Panning ;)
Več o tem pa si lahko prebereš tukaj http://www.slo-foto.net/ftopict-15344.html

Lp, A
 
Uporabniški avatar
mistervegas
Uporabnik
 
Prispevkov: 863
Pridružen: Sr sep 15, 2004 12:45 am
Kraj: Ptuj, okolica

Napisal/-a mistervegas Sr jun 02, 2010 6:48 pm

dejcc je napisal/-a:Sem mislil da se pri DSLR ne izgubi kvaliteta z zoomiranjem, zgleda sem se motil.


Saj se tudi nene.


Jaz zmeram samo JPG slikam. Tu nekaj malega iz mojega panning arhiva, razdalja je ca. 200M.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika


Za avto pa morš met pravo lokacijo, v bistvo pa bo težko se špilat z kompaktom.
Te kao panning slike testiram ob času toraj redko iz dvorišča na cesto
 
Uporabniški avatar
matej1357
Novinec
 
Prispevkov: 255
Pridružen: To sep 09, 2008 2:15 pm

Re: pravilno fotografiranje avtomobila

Napisal/-a matej1357 Ne maj 22, 2011 9:15 pm

bom kar prekopiral slike iz moje teme...

no dajte malo pokomentirat slike kaj je vredu in kaj ne. se pa še malo učim in sprobavam.

Slika

Slika

Slika

Slika

fotoaparat pa je Canon S2-is
 
Uporabniški avatar
Brain Damage
Novinec
 
Prispevkov: 210
Pridružen: To apr 29, 2008 6:29 pm

Re: pravilno fotografiranje avtomobila

Napisal/-a Brain Damage To jun 21, 2011 6:04 pm

Začneš z prvim pravilom:

1) Vzemi si čas. Ne sme se ti mudit, moraš najprej pogledat kako izgleda lokacija brez avta, znaki, kandelabri, razni kabli, smetnjaki, ne smejo bit na fotki. Oz. kabli, znaki lahko če želiš z njimi kaj povedat. Lokacija mora sama po sebi bit lepa, nekaj govorit in lokacijo prilagajaj ''značaju'' avta.

2) Gibanje; seveda je najlažje stat na mestu in prtisnt na gumb. Ampak za dobre fotke je treba iskat zanimive kote in zato se je treba sklanjat, ležat, čepet, plezat.

3) Oprema: Če nimaš dobrega ohišja bo vsak trud zaman. Tudi stojalo(in ne tisto za digitalce) je priporočljivo. Kakšen fleš na stojalu, odbojnik, ipd so dobrodošli vendar ne nujni. Seveda mimo objektiva ne moremo it-tudi ta mora bit kvalitetn in primern slikanju avtomobila (torej, tele objektiv odpade, makro tudi,..)

4) Obdelava: slikaj v RAW formatu in ne JPG-ju. JPG je kompresija in se ti kvaliteta slik izgubi. RAW pa ti omogoča popolno kvaliteto slike in je tudi v PS-ju bolj enostavno in boljše obdelovat v RAW kot JPG. Ko shraniš pa fotko shraniš kot JPG.

5) Vajaaaa: Fotkat, spreminjat nastavitve, lokacijo, kot, svetlobo dneva,....

P.s. Sam se nima za nekega fotografa ampak že pri sebi opažam da več kot ''fotkaš'' bolj boš domač z funkcijami kot so ISO, zaslonka, odpiralni čas - trije parametri, ki jih spreminjaš glede na to, kaj in kako želiš, da nekaj izpade.

En primer odlične fotografije avomobila poglej na spodnji strani.

http://www.stanceworks.com/forums/showt ... hp?t=18262
Vrni se na Galerija

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov