Modifikacije motorja, izpuha, podvozje, turbine, N2O vbrizgovanje, menjalniki, itd...
 
rokyo87
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 35
Pridružen: Pe mar 04, 2011 8:18 pm

Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a rokyo87 Če mar 17, 2022 2:47 pm

Pozdravljeni,

na enem izmed slovenskih forumov (ni direktno v zvezi z avtomobilizmom) sem se spustil v debato z enim izmed članov, ki me je ozmerjal kot kriminalca, ker vozim avto na katerem je bil opravljen chip tuning oz. remap. Z avtom sem seveda zadovoljen, ker dosti lepše pospešuje in vse, kar je povezano oz. je rezultat chip tuninga. To je ena stvar.

Druga stvar pa je to, da ima ta tip dejansko prav, v prometu sem z nelegalnim vozilom, na katerem je bil opravljen nepooblaščen poseg v ECU avtomobila, ki je povečal konje in navor vozila. S tem je kršen državni zakon (ni možna homologacija, kar pa pomeni, da se to ne sme delati), kakor tudi pogodba z zavarovalnico, kjer imam sklenjeno avtomobilsko zavarovanje. Poklical sem svojega zavarovalniškega agenta, ki pravi, da s chip tuningom ni nič narobe, ker tega nihče ne preverja, avto je zavarovan po uradnih podatkih in to je to. OK, to še nekako prebavim in razumem, vendar me bolj skrbi naslednje:

Kaj, če pride do hude prometne nesreče in mi dejansko preverijo ECU v avtomobilu in ugotovijo, da je modificiran? Posledično tudi zavarovalnica dvigne roke in sem na cesti brez avtomobilskega zavarovanja. Kar pa pomeni, da grem lahko tudi v zapor in sem brez zavarovalniškega kritja (vse nastale stroške krijem sam). Seveda pa to pomeni še, da sem avtomatsko tudi kriv za nesrečo, ker je moje vozilo v prometu nelegalno oz. tam sploh nebi smelo biti, kakor mi je dejal tip na forumu in me primerjal s pijanimi vozniki. Ima prav ali nima?

Zanimalo bi me tudi, če so kakšne izkušnje ali znanja, če zavarovalnice dejansko dajo preveriti ECU v primeru prometnih hudih nesreč? Je imel kdo že kakšno izkušnjo? Kakšne so možnosti za to? Se to v praksi sploh dela? Pomoje da, ker glede na to, da ti neki kitajski OBD-II vmesnik lahko prebere vse podatke na ECU, ne vem zakaj si raziskovalci nesreč in zavarovalnice nebi mogle privoščiti kaj takega.

Resno razmišljam o tem, da bi avto "odčipal" na tovarniške nastavitve, ker ne vem, če je vse skupaj vredno tveganja.

Kakšno je vaše mnenje o tem?

Hvala za vaše odgovore že vnaprej.

Lep pozdrav
 
Uporabniški avatar
215709
Novinec
 
Prispevkov: 154
Pridružen: Ne avg 08, 2010 4:44 pm

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a 215709 Če mar 17, 2022 5:58 pm

Dvomim da preverjajo ecu , prej s kaksnimi analognimi stvarmi ala recimo ce nimas ustreznih gum ipd

Nism pameten naj se kdo pove ce kdo kaj vec ve ;)

Ps kako je glede porabe?
Slika
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a mrtwelvetrees Če mar 17, 2022 6:56 pm

Mogoče če bi bil ti kriv, pa bi zelo prehitro vozil in povzročil nesrečo, in če bi tista oseba utrpela poškodbe, bi mogoče tožilec zahteval da se avto preveri do milimetra natančno.... AMPAK kaj bi s tem dosegel ? Še višjo kazen ? Mogoče bi šla zavarovalnica v tak poseg ?

Dvomim.

Po drugi strani pa če bi bilo kaj takega na sodišču, bi se omenjalo tudi podjetja ki opravljajo chiptuning in tega ni.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1594
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a srcnik Če mar 17, 2022 9:31 pm

Počasi bomo že imeli debate, če moraš za vožnjo v avtu homologirati sončna očala...

Tule se obremenjujete s tem kako mora bit vse po zadnji črki predpisa, medtem pa po avtocesti mimo vas šibajo romuni z gumami brez profila, čez vse meje naloženimi kombiji, z vgrajenimi kitajskimi xenon kiti v navadne luči...
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a boštjan_01 Pe mar 18, 2022 8:08 am

Za tebe so romuni merilo???
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a DePalmo Pe mar 18, 2022 8:24 am

Kako je z legalnostjo si že sam odgovoril, tukaj ti lahko tolmačimo po svoje kaj se nam zdi da je prav in kaj ni. Romuni in ostali ki imajo neizpravne avte so drugi problem in to ni izgovor da si lahko tudi sam eden izmed njih. Upam da bo avtocestna policija kaj naredila na tem, ne da bo preganjala samo nas državljane ker nas je le lažje izterjat za kazen ki jo napišejo.

Sicer pa, če se hočeš držati črke zakona, (kolikor vem, ne bom pa trdil 100%) mislim da bi moral homologirati tudi dišečo smrekico ki jo obesiš za vzvratno ogledalo. Ali pa nosilec za telefon. Pač vse spremembe. Najbolj butasta se mi je zdela par let nazaj pri menjavi zadnjega lonca. Če sem dal gor plehnatega tipskega homologacija ni bila potrebna. Ker pa sem imel avto rad sem hotel gor obesiti inox oz. rostfrej (pač da ne bo rjavelo), bi pa potreboval homologacijo. Za isto stvar in iste oblike, samo drug material.

Iz prakse ti pa težko govorim, lahko ti pa samo povem da sem pred leti imel nesrečo kjer me je nekdo izsilil. Škode za cca. 5000e ker sem imel totalko, nihče pa ni šel gledat mojih gum ker sem imel gor drugo dimenzijo od predpisane. Razloga z moje strani sta bila zelo preprosta: 20-30e cenejše gume, po eni gumi in mlad mulc ki pač ni imel viška denarja. Torej komplet cca. 80 - 120 eur! Razlika v dimenziji? Namesto 195/55 R15 sem imel 195/50 R15. Še vedno sklepam da nihče ni šel v kontrolo ker sem imel OEM feltne, če bi imel aftermarket sem prepričan da se bi kdo spotaknil ob to.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1293
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a J.McLane Pe mar 18, 2022 9:24 am

Drugače pa za tiste bolj priznane (beri: nemške) Tuning boxe dobiš TUV, ampak vprašanje, če to pri nas kdo zna ali dovoli vpisat v homologacijo. Za Steinbauer vem da obstaja.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
nasamorpheus
Novinec
 
Prispevkov: 274
Pridružen: Sr nov 04, 2020 2:36 pm

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a nasamorpheus Pe mar 18, 2022 10:20 am

Slo je čunga lunga, noben tega na gleda. Je pa tako, če bi se midva znašla pri sodniku zaradi hujše nesreče, bi moj odvetnik povprašal tudi za chiptuning, gume, homologacijo .. In ko bi ugotovili, da imaš nezakonito predelavo, se bi tehtnica močno prevesila na mojo stran. So pa to zelo redki primeri pri nas, mogoče en ali dva. Še en zanimiv primer: Imam znanca, ki ima bosansko vozniško dovoljenje, vozi pa avto od punce slovenke, registriran pri nas. Ker Bosna ni v EU on lahko vozi pri nas samo avto z bosanskimi tablicami, drugače mora opraviti praktični del izpita. Policaji mu zadevo vedno spregledajo, če pa se fant zaleti pa kasko ne bo veljal, so jasni pri zavarovalnicah. Ker pač nima dovoljenja za vožnjo.
 
HitriZajcek
Novinec
 
Prispevkov: 156
Pridružen: Ne dec 12, 2021 9:34 pm

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a HitriZajcek So mar 19, 2022 12:03 pm

srcnik je napisal/-a:Tule se obremenjujete s tem kako mora bit vse po zadnji črki predpisa, medtem pa po avtocesti mimo vas šibajo romuni z gumami brez profila, čez vse meje naloženimi kombiji, z vgrajenimi kitajskimi xenon kiti v navadne luči...

Aha, če pa Romuni to počnejo, potem je pa menda že prav da tudi ostali ne upoštevamo predpisov?
 
rokyo87
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 35
Pridružen: Pe mar 04, 2011 8:18 pm

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a rokyo87 So mar 19, 2022 8:17 pm

OK, sem vedel, da bo prišlo do moraliziranja eden drugemu...

Še vedno pa ne vem, koliko je verjetnosti, da v realnem življenju lahko najebem zaradi chip tuninga... Teoretično očitno lahko, to je vsem jasno. Jasno je tudi, da kršim zakon, koliko pa se ta zakon izvaja, pa je drugo vprašanje, ki ostaja neodgovorjeno.

Še dodatno vprašanje... Je možno na izrednem tehničnem dokazati, da je avto tunan? Nekje sem slišal, da se priklopijo na OBD, avto poganjajo na določenih obratih in nato po grafih ugotovijo odstopanja. Koliko je to res, pa ne vem. Ve mogoče kdo od vas?
 
mevden
Uporabnik
 
Prispevkov: 1272
Pridružen: So okt 18, 2003 6:19 pm
Kraj: Ljubljana-Fužine

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a mevden So mar 19, 2022 8:24 pm

V leru dvomim da lahko izmeriš moč mototja. Brez valjev ne bo nič. To pa nikjer ne delajo. Tudi tovarniški lahko odstopajo tudi 10-15 konjev, glede na uradne podatke. Tist ki ga bolj gazi na avtocesti, bo imel verjetno malo višjo moč kot tisti ki se cijazi skoz na nizkih obratih in zaduši motor. Tko da, tukaj lahko kar fajn varira glede na zdravje motorja
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1594
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a srcnik So mar 19, 2022 9:13 pm

boštjan_01 je napisal/-a:Za tebe so romuni merilo???


HitriZajcek je napisal/-a:
srcnik je napisal/-a:Tule se obremenjujete s tem kako mora bit vse po zadnji črki predpisa, medtem pa po avtocesti mimo vas šibajo romuni z gumami brez profila, čez vse meje naloženimi kombiji, z vgrajenimi kitajskimi xenon kiti v navadne luči...

Aha, če pa Romuni to počnejo, potem je pa menda že prav da tudi ostali ne upoštevamo predpisov?


Vidim da nista najbolj dojemljiva...

Povejta, a ko žarnice menja serviser, zahtevata originalno žarnico od npr. renaulta oz. kar koli vozita, ali vama vgradi npr. philipsovo ali pa od osrama pa gresta to potem homologirat?
 
rokyo87
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 35
Pridružen: Pe mar 04, 2011 8:18 pm

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a rokyo87 So mar 19, 2022 9:31 pm

Ena stvar mi ni jasna... Zakaj bi za dokazovanje dejanskih kW/KM morali imeti valje, če pa se lahko samo z računalnikom povežejo preko OBD vmesnika in preverijo, če je ECU remapiran. Ni tako?
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a boštjan_01 So mar 19, 2022 9:39 pm

Dobro, pač nisem dovolj dojemljiv. Ko te ustavi policaj se izgovarjaš, da si romun in ti nič ne more? :D
Tebi serviser na skrivaj šari po avtu, brez tvoje vednosti? Meni popravlja tisto kar mu naročim. Če še kaj dodatno najde, me pokliče in svetuje/predlaga.
Lastnik odgovarja za svoj avto.
 
rokyo87
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 35
Pridružen: Pe mar 04, 2011 8:18 pm

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a rokyo87 So mar 19, 2022 9:41 pm

HitriZajcek je napisal/-a:
srcnik je napisal/-a:Tule se obremenjujete s tem kako mora bit vse po zadnji črki predpisa, medtem pa po avtocesti mimo vas šibajo romuni z gumami brez profila, čez vse meje naloženimi kombiji, z vgrajenimi kitajskimi xenon kiti v navadne luči...

Aha, če pa Romuni to počnejo, potem je pa menda že prav da tudi ostali ne upoštevamo predpisov?


A ti HitriZajcek pa v prometu nikoli ne narediš nič nelegalnega? Vse po ceglcih 100%?
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a boštjan_01 So mar 19, 2022 9:45 pm

rokyo87 je napisal/-a:Ena stvar mi ni jasna... Zakaj bi za dokazovanje dejanskih kW/KM morali imeti valje, če pa se lahko samo z računalnikom povežejo preko OBD vmesnika in preverijo, če je ECU remapiran. Ni tako?

Kar je nelegalno, je pač nelegalno.
Mogoče boš ravno ti prvi takšen primer. In ti statistika verjetnosti popolnoma nič ne pomaga.
Možno je preverit tudi, če je totalka. Ne obremenjuj se z podrobnostmi.
 
rokyo87
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 35
Pridružen: Pe mar 04, 2011 8:18 pm

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a rokyo87 So mar 19, 2022 9:51 pm

A ti boštjan_01 v prometu narediš popolnoma vse legalno? Ne rečem, sem naredil nelegalno stvar...
 
rokyo87
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 35
Pridružen: Pe mar 04, 2011 8:18 pm

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a rokyo87 So mar 19, 2022 10:14 pm

In statistika verjetnosti je v znanosti precej pomembna stvar. Na tem bazira tveganje. Zato zelo redko igram Loto. In zato ne kadim cigaret. In pijem alkohola, ko vozim. Zakaj veliko ljudi kupi nov avto namesto rabljenega? Ker je veliko večja verjetnost, da bo pri rabljenem šlo kaj narobe, kot pri novem. Lahko pa se zgodi, da bo ravno novi nonstop v okvari in bi bili na boljšem, če bi kupili rabljenega. Možnost ni enako verjetnost. Seveda pa imaš tudi ti prav, obstaja možnost in verjetnost, da bom prvi primer, seveda obstaja. Realnost je redko črno bela ali 50/50. Cigareti in slanina so po karcinogenosti v isti skupini. Kaj misliš, da me bo prej ubilo oz. mi povzročilo raka?
Zadnjič spremenil rokyo87, dne So mar 19, 2022 10:46 pm, skupaj popravljeno 5 krat.
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1594
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a srcnik So mar 19, 2022 10:23 pm

boštjan_01 je napisal/-a:Dobro, pač nisem dovolj dojemljiv. Ko te ustavi policaj se izgovarjaš, da si romun in ti nič ne more? :D
Tebi serviser na skrivaj šari po avtu, brez tvoje vednosti? Meni popravlja tisto kar mu naročim. Če še kaj dodatno najde, me pokliče in svetuje/predlaga.
Lastnik odgovarja za svoj avto.


Potrjuješ da res nisi, če te vprašam če žarnico zahtevaš original ali če ti vgradi od npr. osrama, če jo greš potem homologirat?

Ti pa kar nekaj nabijaš, da serviser na skrivaj šari po avtu...

No, še eno vprašanje, če ti bo pri tem šlo: ko kupiš npr. rabljen avto, greš vse serijske številke vsake komponente pregledat, če vse na avtu v original stanju? Greš npr. platišča demontirat, pa preverjat na servis, če je oem ali ponaredek, pa če ima pravi et, širino...?
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Temačna stran chip tuninga?

Napisal/-a boštjan_01 Ne mar 20, 2022 7:57 am

Še 1x bom poudaril, da lastnik/voznik odgovarja za avto.
Ko me bo ustavil policist ali bom imel prometno, mi je popolnoma vseeno kaj si mislite ostali in kaj vozijo romuni.
Seveda se tudi sam gibljem v sivih conah (ali že preko) Ampak to je moja stvar in se zavedam možnih posledic. Ne mislim se izgovarjat na druge in spraševat koliko imam možnosti.

lp
Vrni se na Tuning

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov