Spojlerji, pragovi, maske, neon, barvanje, nalepke, platišča, temnenje stekel, ...
 
Uporabniški avatar
Karambol
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: To maj 14, 2019 12:04 pm

Homologacija - barvanje sprednjih žarometov

Napisal/-a Karambol Pe sep 06, 2019 10:23 pm

Dober dan!

Nedavno sem dobil nov nov avto (da, nov nov, ne nov rabljen), pa bi žežel, da zgleda malo drugače kot kup ostalih enakih modelov, ki so že na cesti (avtomobil je Suzuki Vitara Premium). Zamislil sem si, da bi opravil preprost poseg v izgled vozila na zunanjosti, kjer bi si dal pobarvati odsevnike zasenčnih žarometov. Preden vsi začnete paničariti, da to ni dovoljeno, vas obveščam, da vozila s podobno pobarvanimi žarometi že obstajajo na cestah. Še več, gre celo za isto znamko in celo model vozila, le en razred višje glede opreme je treba pogledati: Suzuki Vitara Elegance, ki ima delno modro pobarvane zasenčne žaromete (na sliki spodaj).

Slika

Kot vidite, imajo kratke LED luči nek element z lečo, ki je pobarvan svetlo modro in daje avtomobilu unikatni videz. Ta element ne vpliva na barvo svetlobe, saj ne služi kot odbojni oz. odsevni element (razloženo spodaj). Moj avtomobil pa je Vitara Premium, ki pa takšnih žarometov nima in uporablja klasične halogenske žarnice. Avto sem želel predelati tako, da bi dosegel izgled, ki je podoben varianti Vitara Elegance, vendar drugačne barve. Po kratkem pregledu žarometov sem ugotovil, da bo cilj dosegljiv le v primeru barvanja ohišja žarometov, se pravi odsevnega dela.

Slika

Tukaj pa je še ena podrobnost, saj omenjeni odsevni del v bistvu ne služi v ta namen, ker ima žaromet podobne leče, ki svetlobo že usmerjajo naprej. Zato barvanje nebi smelo vplivati na barvo svetlobe žarometa. Bom poskusil razložiti s slikami.

Slika
  • Na sliki A je prikazano delovanje klasičnih žarometov z žarnico. Ko luč prižgemo, bo iz žarnice svetila svetloba bele barve v vse smeri. Nekaj svetlobe bo izšlo iz žarometov naprej, večina pa se bo odbila na odsevnem delu in bo usmerjena naprej v snop.
  • Slika B prikazuje kaj bi se zgodilo, če bi na takšnem žarometu pobarvali odsevni del. Svetloba bi, podobno kot prej, potovala v vse smeri. Nekaj bi jo izšlo iz žarometa naprej, večina pa bi se zopet odbila od pobarvanega odsevnega dela. Vendar pa bi ta svetloba sedaj postala bistveno drugačne barve, zato bi takšen žaromet postal neprimeren oz. prepovedan za na cesto.
  • Zasnova kratkih žarometov v Vitari Premium pa je malo drugačna (Slika C) in sicer se halogenska žarnica nakaja v notranjosti žarometa. Svetloba izhaja skozi posebno lečo na sprednji strani, ki jo usmerja le naprej v snop. Ta svetloba nikoli ne pride v stik z odsevnim delom žarometa.
  • Če bi žaromet tipa C pobarvali na odsevnem delu (Slika D), se barva svetlobe nebi bistveno spremenila, če sploh. Zato takšni žarometi nebi smeli vplivati na kvaliteto svetlobe. Enak princip je že v uporabi v obsroječem sistemu pri Vitari Elegance.

Zanima me kaj menite ostali glede takšnega posega v izgled vozila. Bi se dalo tole legalno izvesti?
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1588
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: Homologacija - barvanje sprednjih žarometov

Napisal/-a srcnik Pe sep 06, 2019 11:13 pm

Težka bo tole, vsaj takole na hitro ko sem pogledal, ker tisti del, ki ga imaš namen pobarvati je iz enega dela, ti bi pa pobarval samo del... Kar pomeni, da bi moral "abdekati", kar pa ne smeš, ker je tista srebrna svetleča stvar naparjen aluminij, ki pa je zelo občutljiv na praske, prstne odtise...

Kar se pa tiče homologacije, pa tudi ni ok, ker gre za predelavo. Čeprav glede na to kaj se vse vozi po cestah, dvomim da bi se ti kak policist v to vpiknil... (razen če bi mu kaj pametoval)

Plus glede na to, da je nov avto, bi na tvojem mestu pustil pri miru luči ;)

PS: glede leč imaš 99% prav, edino nisi upošteval, da se malenkost svetlobe odbije od "plastičnega stekla" nazaj v žaromet
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Homologacija - barvanje sprednjih žarometov

Napisal/-a mrtwelvetrees So sep 07, 2019 10:08 am

Ja, sploh če jih boš odpiral, pa če se ti bodo potem rosile znotraj, ne bos mogel uveljavljati garancije na luči. Jaz nebi.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Homologacija - barvanje sprednjih žarometov

Napisal/-a pskoda So sep 07, 2019 12:10 pm

To ni barvana plastika, ampak so ji pri izdelavi dodali barvo ali pigment.
Moje mnenje pusti kot je ali kupi druge luči.

ps.: ko si kupoval avto bi vzel višjo opremo. Ko sem jaz kupoval sem vzel najvišjo opremo in dodal še skoraj 9k€ dodatne opreme
Lp
 
Uporabniški avatar
Karambol
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: To maj 14, 2019 12:04 pm

Re: Homologacija - barvanje sprednjih žarometov

Napisal/-a Karambol So sep 07, 2019 1:09 pm

Višja oprema nima želene barve.
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Homologacija - barvanje sprednjih žarometov

Napisal/-a tomzzi So sep 07, 2019 2:36 pm

Tako kot so ti že vsi pred mano svetovali ti tudi jaz. Pusti pri miru.
Jaz tega ne bi delal na novem avtomobilu. Če bo karkoli narobe glede luči (rosenje recimo) ti garancije ne bodo priznali.

Jaz bi pustil pri miru. Samo zaradi izgleda se ne bi odpovedal garanciji na luči.
 
Uporabniški avatar
PogachnyK
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 741
Pridružen: Sr maj 27, 2009 6:39 am

Re: Homologacija - barvanje sprednjih žarometov

Napisal/-a PogachnyK So sep 07, 2019 4:15 pm

edit mod
Uporabnik izključen za 6 ur zaradi ponavljanja popolnega OFF.a, katerega edini namen je provokacija drugega uporabnika.
Slika
 
Uporabniški avatar
Karambol
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: To maj 14, 2019 12:04 pm

Re: Homologacija - barvanje sprednjih žarometov

Napisal/-a Karambol Ne sep 08, 2019 7:47 am

Hvala za nasvete. Nekateri se očitno veliko bolj spoznate na avtomobile kot jaz. Ampak glede na to kar je bilo do sedaj napisano, sem nekako uspel razbrati... Ali bi imel prav, če bi predpostavil, da so sprednji žarometi zaradi preprečevanja rosenja neprodušno zaprti?
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Homologacija - barvanje sprednjih žarometov

Napisal/-a mrtwelvetrees Ne sep 08, 2019 8:47 am

Niso čisto zaprti, so narejeni da vlaga lahko gre ven.

Drugače pa, je tudi opcija, da kupiš najceneše kopije luči in se z njimi igraš.... če pa ne bo ok pa stare daš nazaj.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
PogachnyK
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 741
Pridružen: Sr maj 27, 2009 6:39 am

Re: Homologacija - barvanje sprednjih žarometov

Napisal/-a PogachnyK Ne sep 08, 2019 9:21 am

pskoda je napisal/-a:To ni barvana plastika, ampak so ji pri izdelavi dodali barvo ali pigment.
Moje mnenje pusti kot je ali kupi druge luči.

ps.: ko si kupoval avto bi vzel višjo opremo. Ko sem jaz kupoval sem vzel najvišjo opremo in dodal še skoraj 9k€ dodatne opreme



a si se mal pohvalu?


Dacio si vgradil v Golfa?


Modi, ste pa mal fašisti.
Slika
 
Uporabniški avatar
Karambol
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: To maj 14, 2019 12:04 pm

Re: Homologacija - barvanje sprednjih žarometov

Napisal/-a Karambol Ne sep 08, 2019 12:03 pm

mrtwelvetrees je napisal/-a:Niso čisto zaprti, so narejeni da vlaga lahko gre ven.

Oprostite, vendar nisem dobro razumel. Rečeno je bilo, da se po predelavi (odpiranje, barvanje) lahko žarometi znotraj pričnejo rositi. Predpostavil sem, da se to zgodi, ker so zadeve v originalu neprodušno zaprte in bi pri odpiranju tesnilo poškodovali. Ampak če to ne drži, zakaj bi se potem zaradi odpiranja/zapiranja pričele rositi?

lp
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Homologacija - barvanje sprednjih žarometov

Napisal/-a RedBaron Ne sep 08, 2019 12:38 pm

NI rečeno da se bodo začele rosit... ampak ČE bo karkoli narobe, ti garancija ne bo veljala, ker je to poseg v vozilo, s strani nepooblaščene osebe.

Da niti ne omenjam, da so luči lepljene in jih je težko odpreti. Če pa kaj poškoduješ, imaš pa spet (totalno nepotrebne) stroške.

Pusti kot je in denar raje nameni za dobre žarnice, bo več koristi od tega!!
 
Uporabniški avatar
alexwell
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 649
Pridružen: Po dec 05, 2011 10:19 pm

Re: Homologacija - barvanje sprednjih žarometov

Napisal/-a alexwell Ne sep 08, 2019 1:31 pm

škoda, zaradi teh nekaj 100 evrov, ki bi moral doplačat za elegance, se moreš sedaj ubadat z nepomembnimi stvarmi.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Homologacija - barvanje sprednjih žarometov

Napisal/-a esem Ne sep 08, 2019 7:38 pm

PogachnyK je napisal/-a:
pskoda je napisal/-a:To ni barvana plastika, ampak so ji pri izdelavi dodali barvo ali pigment.
Moje mnenje pusti kot je ali kupi druge luči.

ps.: ko si kupoval avto bi vzel višjo opremo. Ko sem jaz kupoval sem vzel najvišjo opremo in dodal še skoraj 9k€ dodatne opreme



a si se mal pohvalu?


Dacio si vgradil v Golfa?


Modi, ste pa mal fašisti.
Uporabnik izključen za 7 dni zaradi neprestanega ponavljanja provokacij (kljub opozorilom), žalitev ostalih uporabnikov in celo modov (morda zaradi popolnega nerazumevanja dela/vloge moderatorjev ali celo pravilnika), stalnega pisanja OFF-ov in še česa; poleg tega se pritožujejo tudi nekateri uporabniki.

Zadnje opozorilo pred stalnim banom!
Vrni se na Styling

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov