Spojlerji, pragovi, maske, neon, barvanje, nalepke, platišča, temnenje stekel, ...
 
Davezor
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 31
Pridružen: Sr maj 20, 2020 8:05 pm

Nakup dodatnih litih platišč

Napisal/-a Davezor Pe jul 29, 2022 12:20 pm

Pozdravljeni,

ravnokar sem v procesu nakupa Golfa letnik 2017, ki naj bi imel že tovarniško nameščena lita platišča R15 trenutno z zimskimi gumami...
Poleg R15, sta homologirani še dve dimenziji R16, ena naj bi bila za zimske in druga za letne.
Zato razmišljam o nakupu še enih litih platišč za letne pnevmatike, R16.

Verjetno ne bom vzel original VW platišč ampak kaj druga, če je kvaliteta recimo vsaj primerljiva.

Glede znamk... kaj moram gledati? Nekaj je že bilo napisanega ampak so posti iz leta < 2010.

Rial, Dezent, Alutec...? Kaj gledati in čemu se ogniti? :)

Hvala.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Nakup dodatnih litih platišč

Napisal/-a Kohec Pe jul 29, 2022 4:01 pm

Vzemi rabljena originalna. Malo poišči, zagotovo boš našel zelo dobra. Jaz sem lani naredil isto. Zamenjal sem avto. Vedno imam dva kompleta gum.
Zato sem pred zimo kupil rabljena originalna VW alu 16" platišča. Bila so brez prask - kot nova, za komplet sem dal 250 €.
 
Davezor
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 31
Pridružen: Sr maj 20, 2020 8:05 pm

Re: Nakup dodatnih litih platišč

Napisal/-a Davezor Pe jul 29, 2022 4:41 pm

Gledam, originalnih rabljenih 17" platišč je precej.

V homologaciji sicer še nimam 17"-k... zato bi moral homologirati.
Kako poteka homologacija rabljenih original platišč? Ravnokar sem govoril z nekom, ki jih prodaja in pravi,
da za homologacijo originalnih platišč ne potrebuješ TUV certifikata?

2. opcija... na te R15 bi lahko morda dal kar letne gume 195/65... in potem za zimske nabavil jeklena...

Kakšne so sploh slabosti R15 napram R16/17?
 
Uporabniški avatar
whitee
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 793
Pridružen: Pe nov 22, 2013 8:25 pm
Kraj: Kozje

Re: Nakup dodatnih litih platišč

Napisal/-a whitee Pe jul 29, 2022 5:51 pm

Ne rabiš tuv certifikata, moraš pa iti do uradnega prodajalca/uvoznika znamke in zaprosiš, da ti vpišejo dodatno dimenzijo v kartonček. Če so nova platišča bila kot opcija na omenjenem modelu avta, mislim, da ne bi smel biti problem.

Slabosti R15?
Jih ni, oziroma kako gledaš na stvar. 15 col ima višjo gumo, zato je vožnja bolj udobna, ob enem pa avto pelje manj dinamično, ravno zaradi omenjene višine gume, ki se posledično bolj zvija med vožnjo. Ni pa nič narobe to. Čiste preference uporabnika.
Ponavadi so tudi 15 col pnevmatike cenejše.
Tretja stvar je pa izgled. Definitivno 17 col bolje izgleda, kot 15 col, ampak za nekoga, ki na to ne da veliko, je tudi 15 col v redu.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Nakup dodatnih litih platišč

Napisal/-a Kohec Pe jul 29, 2022 5:57 pm

Sedaj imaš 195/65/ 15.
lahko pa imaš še 205/55/16 ali 225/45/17. Pri teh gumah je najmanjše odstopanje v premeru oz. koloteku. Ta ne sme biti večji kor 2,5 %.
16 " gume so dokaj poceni napram 17". Tudi vožnja s 16" je ravno prav udobna. Obdrži 15" za zimo, za poletje pa nabavi 16 ali 17".
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Nakup dodatnih litih platišč

Napisal/-a boštjan_01 Pe jul 29, 2022 6:07 pm

Kakšne so sploh slabosti R15 napram R16/17?

Kako to misliš slabosti? Praktično jih ni, razen da boš v gostilni izpadel manjši šminker. Kolegi te bodo manj objemali okoli rame, babam je pa bolj vseeno.
Pomembna razlika nastane zaradi zaradi širine gum.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2184
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Nakup dodatnih litih platišč

Napisal/-a RedBaron Pe jul 29, 2022 6:49 pm

Slabosti manjših platišč in posledično gum, so predvsem slabši izgled, višja presek gume, ki pomeni slabši občutek na volanu in v ovinku. Po drugi strani pa je tudi kar nekaj prednosti in sicer je vožnja udobnejša, manjše so obremenitve podvozja, ker guma z višjim bokom absorbira več udarcev in vibracij, gume so (ponavadi) precej cenejše kot gume večjih col in pa nenazadnje, v dežju se načeloma boljše obnašajo gume z višjim presekom.
 
Ključ17
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: Po apr 04, 2022 5:55 pm

Re: Nakup dodatnih litih platišč

Napisal/-a Ključ17 Pe jul 29, 2022 10:58 pm

Glede videza je tudi relativno. Meni recimo nizki preseki (45 ali manj) niso všeč.

Poleg tega so nizkopresečne gume tudi manj praktične. Slabše so v dežju, snegu in na blatnih podlagah, neprimerne so za grob makadam, prej se uničijo platišča, bolj trpita podvozje in udobje vožnje, pri vožnji po kolesnicah vlečejo volan.

Za vožnjo po omejitvah in zdravi pameti nimajo praktično nobenih funkcionalnih prednosti. Tako da na koncu gre bolj ali manj samo za videz.

In grem stavit, da bolje drži premium 15'' guma kot budget 17'' guma (ker so premium 17'' pač predrage).
 
Davezor
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 31
Pridružen: Sr maj 20, 2020 8:05 pm

Re: Nakup dodatnih litih platišč

Napisal/-a Davezor So jul 30, 2022 10:18 am

Po razmisleku sem se odločil, da bom za enkrat obdržal kar te 15" in na njih namontiral dobre letne gume. Zimske pa bom dal na nova jeklena platišča pa je...

Pri sami vožnji na 15"-kah nisem opazil bistvenih razlik napram enakemu avtu, ki je bil na 16"-kah... edino v ovinku pod gasom je bil občutek malo drugačen na volanu.. ampak ne toliko, da bi zdaj šel kupovat še platišča in nove gume za 16"-ke.

Hvala vsem za informacije. :)
Vrni se na Styling

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov