Že na letošnjem sejmu zabavne elektronike CES v Las Vegasu so pri podjetju Harman opozarjali na možnosti zlorab avtomobilskih sistemov, ki so povezani v medmrežje. V svojih opozorilih so šli celo tako daleč, da so govorili o potencialno življenjsko nevarnih situacijah, do katerih lahko pride zaradi hekerskih napadov. Moderni avtomobili imajo namreč veliko število elektronskih krmilnih enot (BMW serije 3 na primer okoli 35, serije 7 pa kar okoli 140), ki nadzirajo tako delovanje pogonskih ter varnostnih elementov kot tudi informacijsko zabavnih sistemov. Kdorkoli vdre v sistem, ima dostop do enih ali drugih.
Harman seveda problematike ni izpostavil brez razloga, saj razvijajo programsko pregrado, ki bo del njihove naslednje platforme. Slednja bo nepridipravom onemogočila dostop do vitalnih elektronskih krmilnih enot. Ob morebitnem napadu boste sicer izgubili avdio sistem, navigacijo in povezavo z internetom, ne pa tudi osnovnih voznih in varnostnih sistemov. Na trgu naj bi se znašla leta 2016 ali leto kasneje, saj je povezana s predstavitvijo večjih modelskih sprememb v posameznih avtomobilih.
Da je problem resen, sta pokazala tudi dva španska raziskovalca varnostnih sistemov. Javier Vazquez-Vidal in Alberto Garcia Illera bosta naslednji mesec na varnostni konferenci Black Hat Asia v Singapurju predstavila napravico imenovano CAN Hacking Tool (CHT). CHT je četrtino manjša od iPhonea ter jo je moč sestaviti za manj kot 15 evrov.
Fizični vklop v avtomobilsko interno omrežje, ki ga je moč izvesti v manj kot petih minutah s štirimi žicami na sistem CAN bus, lahko povzroči veliko nepredvidljivih situacij. Naprava se napaja iz električnega omrežja vozila in se brezžično povezuje s hekerjevim računalnikom. Kot je Vazquez-Vidal slikovito opisal: “Lahko počakava minuto ali leto dni od namestitve, preden jo sproživa in izvrši, za kar je bila programirana.”
Raziskovalca pravita, da je obseg njunih posegov v delovanje avtomobila odvisen od posameznega modela. Na štirih različnih vozilih, ki jih nista želela imenovati, jima je uspelo marsikaj – od izklopa luči, vklopa alarma in pomikanja stekel do posega v delovanje ABS in zasilnih sistemov zaviranja. Včasih sta za namestitev morala odpreti pokrov motorja, drugič pa je zadoščalo, da sta se splazila pod vozilo.
Naprava zaenkrat komunicira preko Bluetooth povezave, kar omejuje doseg nesramnih posegov, do predstavitve v Singapurju pa jo nameravata nadgraditi z GSM povezavo. CHT je sestavljena iz delov, ki jih ni mogoče izslediti, torej lastnik avtomobila praktično ne more izvedeti, kdo jo je namestil.
Avtomobilizem.com (Vir: AutoExpress, Forbes. Foto: Specious)
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen