Reportaže

Devet tehnoloških prednosti za novi Mercedes-Benzov razred E

Pisalo se je leto 1983 in v Španiji je potekala predstavitev povsem novega predhodnika razreda E. Avtocestni prestižni potovalnik je svoje prve uradne kilometre naredil na povsem novem odseku španske avtoceste, kjer je na kratkem delu udeležencem prikazal, kaj pomeni udobje. Pred več kot tridesetimi leti me oče in mati še nista niti načrtovala, a sem se tokrat, leta 2015, v rojstnem kraju Mercedes-Benza udeleželil delavnice TecTalk, kjer so inženirji pokazali devet tehnoloških novosti. Tako kot novinarji v osemdesetih, bom novi razred E opisal z eno besedo – revolucija!

Tehnologija za prihodnost

Novi razred E bo na ceste zapeljal prihodnje leto, pod hladno kovino pa bo nabit s številnimi inovacijami in novimi tehnologijami. Slednje bodo povod za prihodnje generacije vozil, razred E bo zopet pionir in vsaj v tem trenutku je to vozilo, v katerem sem do sedaj videl največji približek avtonomni vožnji. Poleg spodaj razčlenjenih novosti je za Mercedes-Benz bistvenega pomena tudi posodobljena varnostna tehnologija Pre-Safe, ki v novi razred E prinaša napihljive zadnje varnostne pasove in zadnja sedeža, ki v primeru čelnega trka s pomočjo napihljive blazine v bočnem delu hrbtišča premaknejo potnika za nekaj centimetrov izven smeri udarca in s tem preprečijo najhujše. V sklopu varnostnega sistema Pre-Safe je tudi novi Pre-Safe Sound, inovacija, ki zaradi intenzitete glasnosti pri trku ščiti naš bobnič pred prevelikim hrupom.

Ključnih devet tehnologij

1. Samodejno parkiranje preko pametnega mobilnika

Inteligentno samodejno parkiranje nas obkroža že več kot desetletje, vendar bo novi razred E lahko parkiral kar sam. Celoten proces poteka preko pametnega mobilnika, aplikacija pa s preprostimi koraki vodi uporabnika do parkiranja vozila.

Za aktiviranje bočnega ali pravokotnega parkiranja je potrebno le zapeljati mimo dovolj velikega praznega parkirnega prostora, izstopiti iz vozila in preko aplikacije na mobilnem telefonu upravljati z vozilom. Voznik ne upravlja s smerjo manevriranja, temveč le z napredkom parkiranja preko namenske aplikacije. Poleg parkiranja je sistem zmožen iz parkirnega prostora samodejno odstraniti vozilo.

2. Smrt avtomobilskega ključa

Mercedes je prvi prinesel v svet avtomobilizma pametne kartice in ključe, ki so zamenjali tipično oblikovane avtomobilske ključe. No, tokrat so se znebili tudi novih pametnih ključev in skupaj z novim razredom E prehajajo na digitalen ključ, ki je varnostno shranjen na vašem pametnem mobilniku.

Prenesemo ga lahko na druge mobilnike in s tem omogočimo vožnjo prijateljem, družinskemu članu ali komurkoli drugemu po našem izboru, seveda pa so Nemci, tako kot vedno, mislili na vse – ključ deluje tudi, če je baterija mobilnika popolnoma prazna. Kaj pa slaba novica? Mobilnik se mora fizično dotakniti kljuke in sistem se ne razume z mobilniki iPhone – deluje samo z mobilniki z nameščenim sistemom Android.

3. Pametni LED žarometi so boljši kot primerljivi laserski žarometi

V lanskem letu so v model CLS namestili LED žaromete s 24 LED žarnicami, novi razred E pa jih ima kar trikrat več – 84. Več LED luči pomeni bolj natančno merjenje svetlosti, torej bolj natančno določanje sektorjev, ki osvetljujejo dele ceste. Avto bo celo sam spremenil snop luči v deževnem vremenu in s tem preprečil bleščanje ter posledično ne bo motil nasproti vozečih voznikov. Prilagodljivi so tudi zadnji LED žarometi, ki se bodo ponoči zatemnili ob zadaj vozečemu vozilu in s tem vozniku prihranili marsikateri glavobol.

Mercedesovi inženirji trdijo, da je laserska tehnologija, ki jo reklamirajo pri konkurenci, slabša in napihnjena. Laserski žarek morajo namreč pred ”izhodom” pretvoriti v običajno svetlobo, prednost laserskega žarometa pa je s tem omejena le na ravno cesto, kjer ima doseg do 450 metrov. Njihova LED tehnologija je neprimerno bolj uporabna do 450 metrov in naj bi po njihovih besedah v vseh razmerah ponuja optimalno svetilnost.

4. Komunikacija z vozili sporoča, kaj se dogaja ” za vogalom”

Komunikacija med vozili je tehnologija prihodnosti, ki bo revolucionirala vožnjo v prihodnjih letih, hkrati pa bo z njo preskok na avtonomna vozila bistveno lažji. Mercedes, tako kot ostali proizvajalci, želi čimhitreje razviti takšno tehnologijo, zato pri razvoju slednje sodeluje s še enim nemškim proizvajalcem, Audijem.

A namesto te tehologije, ki trenutno še ni dovolj razvita, razred E uporablja Car-to-X, radijski sistem, ki iz oblaka prejema informacije o nesrečah, ki so se zgodile na naši poti. Če naletimo na nesrečo ali pa smo v njej udeleženi sami, radijski sistem uporabniku ponudi možnost, da jo prijavi v sistem. Ker sistem ne potrebuje nikakršne dodatne strojne opreme, bo serijsko nameščen v vsa vozila, prva tri leta pa bo storitev brezplačna. V teoriji bi lahko sistem posvojili tudi ostali proizvajalci vozil, vendar je to resnici na ljubo skoraj nemogoče, zato bodo v sistem vključene informacije iz Mercedesovih vozil – kar je odlično za vse prebivalce Stuttgarta.

Voznika lahko sistem na nesrečo ali nevarnost na cesti opozori okoli 9 kilometrov pred lokacijo nesreče, deluje pa preko vgrajene SIM kartice in mobilnega omrežja.

5. Sistem za preprečitev trka odslej sodeluje z volansko asistenco

Skoraj vsi proizvajalci danes že ponujajo sistem za preprečitev naleta in pri večini je sistem zasnovan tako, da zavira v zadnjem trenutku. Pri Mercedes-Benzovem novincu bodo stvari drugačne, saj bo poleg funkcije zaviranja sistem samodejno spremenil smer in se izognil morebitni nesreči – seveda mora uporabnik nakazati smer s premikom volana, pametni računalnik pa bo preučil, ali je voznik dovolj zavrtel volan za preprečitev trka. Če spozna, da bo do trka vseeno prišlo, pomaga z dodatnim premikom volana.

Številni ste se zagotovo vprašali, zakaj sistem ni popolnoma samodejen? Inženirji so postregli s preprosto razlago – računalnik ni zmožen vedeti ali je na kateri izmed strani prosta pot, zato počaka uporabnika in se s tem prepriča, da tja lahko pomaga zavijati.

6. Zaznavanje pešcev in bočnih vozil v mestu

Mercedes-Benz je razširil sistem za preprečitev naleta, zato bo novi razred E odslej prepoznal tudi pešce, ki so nepričakovano stopili na cesto, ali pa vozilo, ki je prevozilo rdečo luč. V primeru, da voznik, kljub zvočnemu opozorilu, ne bo zaviral , bo sistem samodejno zaviral in omilil ali preprečil nesrečo.

7. Samodejno zaviranje pri vzvratni vožnji

Vsi smo se že srečali z situacijo, ko smo zapuščali parkirni prostor in zaradi sosednjega vozila nismo videli na cesto. V novem razredu E lahko seveda vozilo odparkiramo kar preko telefona, za ljubitelje klasike, ki bi radi vozilo lastnoročno spravili iz parkiranega prostora, pa skrbi laserski sistem. Slednji zazna vozila, ki prihajajo z boka – če voznik vozila ne vidi, samodejno stopi na zavoro in prepreči nalet.

8. Intiligentni pogon prinaša avtonomno vožnjo bližje realnosti

Razred S je že zmožen, z minimalnim vmešavanjem voznika, samodejno prilagajati srednje veliko hitrost in vozilo držati znotraj belih smernih črt. Zdaj sistem deluje do veliko večje hitrosti 200 km/h, do hitrosti 130 km/ pa za avtonomno vožnjo niti ne potrebuje belih smernih črt. V razredu S je bila ta hitrost omejena na 130 km/h s smernimi črtami in do 80 km/h brez smernih črt – gre torej za velik pomik. Avtonomna vožnja ni bila še nikoli tako blizu.

9. Samodejno zaznavanje in upoštevanje omejitev hitrosti

Čeprav sistem za prepoznavno prometnih znakov ni nov, pa je povsem novo, da vozilo samodejno upošteva hitrostne omejitve. S pomočjo prepoznave prometnih znakov ali omejitev, določenih v navigacijski napravi, lahko razred E samodejno zmanjša hitrost v urbanem območju in jo samodejno poveča ob koncu zmanjšane omejitve. Seveda je sistem trenutno le opcijski, vendar je le vprašanje časa, kdaj bo serijsko nameščen v novi razred E.

Besedilo: Gašper Pirman, Fotografije in video: Gašper Pirman, Mercedes-Benz.

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Lahko bogati posamezniki dvignejo pomen Formule E?
S tisočakom po novo preobleko – preprosto, hitro in prilagodljivo