arhiv 2002-2006

Okolju prijazno razgrajena vozila

Od 1. maja letos, ko je začel operativno delovati nov sistem ravnanja z izrabljenimi motornimi vozili, je bilo na območju Slovenije prevzetih v razgradnjo 1314 izrabljenih avtomobilov. Večina težav, ki so se pojavile ob uvajanju, je že odpravljenih. Bistvena prednost novega sistema je varovanje naravnega okolja, še posebej podtalnih voda, pred nevarnimi snovmi, ki jih vsebujejo motorna vozila. Stroške razgradnje bo predvidoma vsaj še do konca julija 2004 plačevala država.

V dveh mesecih prevzetih v razgradnjo 1314 avtomobilov
Nov sistem ravnanja z izrabljenimi motornimi vozili velja od vstopa Slovenije v EU. Od zadnjega lastnika vozila zahteva, da pred odjavo tega iz prometa poskrbi za njegovo razgradnjo. To pomeni, da mora zadnji lastnik izrabljeno vozilo dostaviti na eno izmed 35 prevzemnih mest po Sloveniji. Ob dostavi prejme potrdilo o razgradnji, s katerim lahko vozilo odjavi iz prometa.
»Na zbirno mesto me je napotil prijatelj, ki me je tudi seznanil, da se z 1. majem začne recikliranje izrabljenih motornih vozil in da je zaenkrat še brezplačno. Za oddajo vozila sem se odločil zaradi tehnične neprimernosti vozila in starosti – avto je star že skoraj 15 let. Je pa pravilno, da se vozilo pripelje na za to določeno mesto, da ne obtiči kje v naravi«, je povedal Cvetko Uršič iz Straž, eden prvih občanov, ki je po vzpostavitvi sistema pripeljal svoje vozilo na prevzemno mesto Dinos Skladišče v Novem Mestu.
Znano je, da je država po neuspelem javnem razpisu aprila 2004 določila štiri začasne izvajalce javne službe ravnanja z izrabljenimi motornimi vozili: podjetje Get Inženiring, Avtotransporti Kastelec, konzorcij podjetij Wolf in Letnik– Saubermacher ter Konzorcij Karbon. Ti so vzpostavili mrežo 35 prevzemnih mest po celi Sloveniji, na katere lahko občani dostavijo svoja odslužena motorna vozila. Zaenkrat potekata zbiranje vozil in razgradnja za lastnike brezplačno, stroške krije država.
V prvih dveh mesecih je bilo na območju Slovenije prevzetih v razgradnjo 1314 izrabljenih vozil, največ – to je 514 izrabljenih vozil – na prevzemnih mestih podjetja Get Inženiring, d.o.o., ki geografsko pokriva naslednje upravne enote Ljubljana, Kranj, Škofja Loka, Radovljica, Jesenice, Litija, Zagorje ob Savi, Trbovlje in Tržič.
357 izrabljenih motornih vozil je bilo prevzetih na območjih upravnih enot Nova Gorica, Koper, Ajdovščina, Grosuplje, Sežana, Postojna, Vrhnika, Tolmin, Trebnje, Črnomelj, Idrija, Piran, Ilirska Bistrica, Cerknica, Kočevje, Izola, Ribnica, Logatec in Metlika, kjer je izvajalec te javne službe podjetje Avtotransporti Kastelec Lado, s.p..
Na območjih Celja, Novega Mesta, Domžal, Žalca, Šmarjij pri Jelšah, Velenja, Kamnika, Krškega, Brežic, Slov. Konjic, Šentjurja pri Celju, Raven na Koroškem, Sevnice, Laškega, Slovenj Gradca, Mozirje, Ruš, Radelj ob Dravi, Hrastnika in Dravograda pa je bilo na prevzemnih mestih konzorcija Karbon prevzetih 300 izrabljenih vozil.
Najmanj, 143 izrabljenih motornih vozil je bilo zbranih na prevzemnih mestih konzorcija Wolf Skakovci in Letnik Saubermacher, ki geografsko pokriva naslednje upravne enote Maribor, Ptuj, Murska Sobota, Slovenska Bistrica, Lendava, Gornja Radgona, Lenart, Ljutomer, Pesnica, Ormož.

Sistem deluje tekoče
Ministrstvo za okolje, prostor in energijo ocenjuje, da po dveh mesecih sistem deluje tekoče ter da se dnevne količine razgrajenih avtomobilov približujejo pričakovanim.
Po besedah Sergeja Laurenčiča, svetovalca na Ministrstvu za okolje, prostor in energijo, so se v maju ob pričetku delovanja sistema sicer pojavljale nekatere manjše težave, ki so bile sproti odpravljene.

»Dva meseca po uvedbi sistem deluje nemoteno, pri zadnjem pregledu naših prevzemnih mest nismo ugotovili nobenih pomanjkljivosti. Vsa prevzemna mesta ustrezajo veljavnim tehničnim in pravnim predpisom. Nekaj manjših težav, povezanih z vzpostavitvijo sistema, smo imeli v mesecu maju, vendar te niso vplivale na sam sprejem in razgradnjo izrabljenih vozil. Največ težav je bilo v zvezi z dokumenti, ki so pomemben del postopka razgradnje izrabljenih vozil. Na prevzemnih mestih v Novi Gorici in Postojni je inšpekcija ugotovila manjše pomanjkljivosti predvsem v zvezi z označevalnimi tablami. Podizvajalci so navodila inšpekcije upoštevali in v primernem času pomanjkljivosti odpravili«, je povedal Lado Kastelec iz podjetja Avtotransporti Kastelec. Podobno ocenjujejo ustreznost prevzemnih zmogljivosti in delovanja sistema tudi ostali začasni izvajalci javne službe ravnanja z izrabljenimi motornimi vozili.
Trenutno na ministrstvu največ pozornosti namenjamo razširitvi obstoječega informacijskega sistema, ki bo povezan z Registrom vozil in prometnih listin (informacijski sistem MNZ) in bo po preglednosti in obvladljivosti podatkov eden najsodobnejših v EU. Z vzpostavitvijo tega bodo izpolnjeni optimalni pogoji za nemoteno izvajanje sistema kot tudi za popoln nadzor nad lastniki, izvajalci ter samo razgradnjo, kar bo omogočalo dosledno spremljanje količin ponovne uporabe, obnovitve in recikliranja razgrajenih motornih vozil oz. njihovih delov.

Razgradnja brezplačna tudi v juliju
Razgradnja izrabljenih motornih vozil je zaenkrat za lastnike še vedno brezplačna oz. se financira iz državnega proračuna. S pričetkom delovanja že omenjenega informacijskega sistema, ki ga uvajamo na Ministrstvu za okolje, prostor in energijo in ki bo poleg ostalega omogočal tudi nadzor nad ravnanjem s sredstvi, pa bo obveznost plačila stroškov razgradnje prešla na lastnike izrabljenih motornih vozil.
Po vsej Sloveniji poteka tudi odstranjevanje starih bremen (vozil, ki se že nahajajo zapuščena v naravi). Pri izvajanju tega projekta imajo pomembno vlogo občine, ki poleg države prispevajo del sredstev za zbiranje teh vozil.

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Street race v Sl. Gradcu
Renault s četrtino