Nevarne snovi v motornih vozilih lahko ob nepravilnem ravnanju postanejo hudi onesnaževalci okolja
Po ocenah Ministrstva za okolje, prostor in energijo nastane letno v Sloveniji približno 50.000, v Evropski Uniji pa približno 14,3 milijonov izrabljenih ali uničenih avtomobilov.
Avtomobil je sestavljen iz približno 40 različnih materialov in 10.000 sestavnih delov, med njimi nekaj posebno nevarnih za okolje. V stiku z zemljo ali podtalnico lahko povzročajo resno onesnaženje predvsem svinec, živo srebro, kadmij, šestvalenski krom, olja, tekočine proti zmrzali, zavorne tekočine, gorivo, akumulatorji in druge nevarne snovi motornih vozil.
Ker dosedaj veljavna zakonodaja ni predpisovala razgradnje motornih vozil ali kakega drugega ukrepa za varovanje okolja, so izrabljena motorna vozila lahko končala po gozdovih, na divjih odlagališčih, avtoodpadih ali parkiriščih. Zapuščena izrabljena motorna vozila v večini primerov niso bila obdelana v skladu z okoljskimi standardi in zahtevami.
Nov sistema ravnanja z izrabljenimi motornimi vozili je prijazen do okolja
Z vstopom Slovenije v Evropsko unijo, torej s 1. majem 2004, začne na območju Republike Slovenije veljati nov sistem ravnanja z izrabljenimi motornimi vozili.
Bistvena novost sistema je, da zagotavlja razgradnjo, predelavo in ponovno uporabo vseh izrabljenih motornih vozil v skladu s predpisanimi okoljskimi standardi na območju celotne Slovenije.
V praksi to pomeni, da lastnik izrabljenega motornega vozila pred odjavo iz prometa dostavi vozilo na prevzemno mesto, od koder ga pooblaščeni predelovalec odpelje do centra za obdelavo, kjer poskrbi za njegovo predelavo.
Kdaj je motorno vozilo izrabljeno?
Izrabljeno motorno vozilo je vozilo, ki je namenjeno prevozu potnikov z največ osmimi sedeži ali prevozu blaga z največjo maso do 3,5 tone in se več ne uporablja v cestnem prometu ker je dotrajano in neprimerno za varno vožnjo ali če je poškodovano do te mere, da popravilo in vožnja nista mogoča (npr. v prometni nesreči) ali v primeru če se zadnji lastnik odloči, da je vozilo zanj odpadek.
Obveznosti za lastnika izrabljenega motornega vozila
Zakon o varnosti cestnega prometa nalaga lastniku izrabljenega motornega vozila, da pred odjavo iz prometa dostavi vozilo na prevzemno mesto, kjer z osebnim dokumentom in prometnim dovoljenjem izkaže lastništvo. Lastnik na prevzemnem mestu prejme položnico za plačilo stroškov razgradnje in potrdilo o razgradnji.
S 1. majem 2004 lastniku še ne bo treba plačati stroškov razgradnje izrabljenega vozila. Te stroške bo začasno (predvidoma dva meseca), do polne vzpostavitve sistema, plačevala država.
Stroški razgradnje znašajo 21,1 tolarjev + DDV na kilogram teže avtomobila. Teža avtomobila je navedena v prometnem dovoljenju ali v uradnih evidencah.
Stroške razgradnje bo lastnik motornega vozila plačal za motorna vozila, ki so bila dana na trg pred 1. marcem 2003. Pri motornih vozilih, ki so bila dana na trg po 1. marcu 2003, so stroški razgradnje že vključeni v ceno vozila.
Lastnik ob odjavi izrabljenega motornega vozila iz prometa na prijavno/odjavni službi upravne enote predloži naslednje dokumente: prometno dovoljenje, registrsko tablico, potrdilo o razgradnji, (morebitno) dokazilo o plačilu storitve.
Vlada določila začasne izvajalce javne službe
Za začasno opravljanje gospodarske javne službe ravnanja z izrabljenimi motornimi vozili je Vlada RS določila štiri izvajalce, ki bodo storitve upravljali na dodeljenih območjih upravnih enot.
Imena izvajalcev, seznam prevzemnih mest in ostale informacije glede novega sistema so na voljo na http://www.gov.si/mop.
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Razgradnja starih vozil"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
sepravi morm kupt avto za 2 mesca potem pa časti država 🙂
prve tri mesece časti država!?