Težavo pri resnejši uvrstitvi dizlov v ZDA predstavljajo izredno stroge emisijske zahteve, ki veljajo na drugi stani Atlantika in ki so še posebej zahtevne na področju emisij dušikovih oksidov in saj. Nobena skrivnost ni, da ravno ti dve emisiji predstavljata največji trn v peti pri dizelskih motorjih, tudi pri najsodobnejših.
Audi ni prvi je pa med prvimi
Iz tega razloga se na trgu že pojavljajo sistemi, ki zmanjšujejo ti dve emisiji na ustrezno nizko raven. Mercedes je svoj sistem poimenoval Bluetec, Audi pa zanj (še) ni pripravil posebnega imena, a dejstvo je, da gre za podoben pristop, ki zmanjšuje emisije v največji meri v izpušnem sistemu (filter za saje in posebni katalitični pretvorniki za reduciranje dušikovih oksidov).
Pogoj: gorivo brez žvepla
Predpogoj za vpeljavo tako učinkovitega sistema naknadne obdelave izpušnih plinov v serijska vozila je dizelsko gorivo z izredno nizko vsebnostjo žvepla. Slednje je namreč eden največjih sovražnikov katalizatorjev (pospeševalcev kemičnih reakcij), s katerimi so prevlečena satovja katalitičnih pretvornikov. V Ameriki je dizelsko gorivo z izredno nizko vsebnostjo žvepla v uporabi leto dni, kar je po Audijevih ocenah dovolj časa, da je številčnost in dostopnost bencinskih črpalk s »čistim« dizelskim gorivom zadostna za brezskrbno vožnjo »najbolj čistih« TDI-jev na ameriškem tržišču.
Začnejo 2008
Audi je napovedal svoj pohod varčnih in čistih TDI-jev na ameriški trg za leto 2008, ko bo začel ofenzivo najprej z modelom Q7 3.0 TDI, ki bo obenem zapeljal v prodajne salone tudi na stari celini. S časom bodo na tržišče poslali tudi novega A4 3.0 TDI opremljenega z enakim »čistilnim« sistemom, s časom pa se jima bodo pridružili še drugi modeli.
1,4 milijona sodčkov surove nafte manj
Glede na izračune Agencije za zaščito okolja EPA (Environmental Protection Agency) bi lahko ZDA vsak dan porabile kar 1,4 milijona sodčkov surove nafte manj, če bi bila samo ena tretjina njihovih osebnih vozil in dostavnikov opremljena s sodobnimi turbodizelskimi motorji. Trik se skriva v pregovorno majhni porabi dizlov, saj naj bi ti porabili tudi do 35 odstotkov manj plinskega olja kot povprečen ameriški bencinsko gnan avtomobil.
Z današnjih 4 na 12 do 15 leta 2015
J. D. Power napoveduje, da naj bi do leta 2015 dizli v Severni Ameriki držali v lasti 12 do 15 odstotkov tržnega deleža, kar je veliko povečanje v primerjavi z njihovim trenutnim tržnim deležem, ki znaša le štiri odstotke.
Mnenja uporabnikov
5 komentarjev za "Audi začenja ofenzivo TDI v ZDA"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
To glede dizlov v ZDA ni tako neumna reč, saj so dušikovi oksidi in saje pri dizlih res velik problem – morda večji kot CO2. Šele najsodobnejši dizli te težave uspešno (v smislu ekologije) odpravljajo. Povezovanje Kyota in "ZDA" dizlov tu nima mesta – dokaz je tudi to, da imajo dizli tudi na Japonskem težave zaradi teh emisij. Japonska je pa znano rahločutna do eko-problemov.
Je pa res, da bodo uveljavljanje dizlov v ZDA verjetno bolj olajšale višje cene goriv (in pa manjša odvisnost od uvoza), kot pa sam napredek v emisijah – govorim o političnem ozadju, seveda.
Američani pa ekologija – KJOTSKI SPORAZUM, HALLLLOOOO???
Bencinci so manj problematični za NOx-e in saje, imajo pa zato (predvsem njihovi zastareli bencinci) neprimerno več CO-ja in seveda CO2-ja, ki je vezan neposredno na porabo goriva. Butli imajo pa pač ravno dve emisiji, ki sta problematični pri dizlih ful omejeni.
Bojijo se lastne sence in predvsem konkurence.
To o strogih emisijah pri Američanih so pravljice – kje pa imajo oni ekološke motorje?