Pri projektu sodelujeta Delphi Automotive in WiTricity Corporation, njun cilj pa je skupni razvoj brezžičnega prenosa električne energije. Dogovor obsega tako razvoj same tehnologije, kot tudi postavitev samodejnih, brezkontaktnih polnilnih postaj za vsa hibridna in električna vozila. Tovrstna rešitev bo omogočila vsem ponudnikom hibridnih in elektro vozil, da bodo sestavne dele za brezkontaktno polnjenje akumulatorjev začeli vgrajevati v samo obliko vozil, je ob napovedi skorajšnje prototipne faze preizkušanja dejal Randy Sumner, vodja projekta. Največji izziv, ki ga je potrebno premagati, še vedno obstoji – izdelovalci takšnih vozil morajo za tovrstni prenos energije v svoja vozila najprej vgraditi sistem sprejemnega resonatorja, ki bo zaznaval in sploh omogočal prenos energije.
Vse deluje na principu brezkontaktnega prenosa med oddajnikom in sprejemnikom, brez žic ali vtičnic. Sistem izkorišča principe močnega električnega magnetnega polja med oddajnikom in sprejemnikom. Voznik hibridnega ali električnega vozila mora le parkirati svoje vozilo nad (v tla garaže ali asfaltiranega parkirnega mesta) vgrajeno brezžično oddajno enoto. Napredni, računalniško nadzorovani sistem pa samodejno zazna nad polnilnim mestom parkirano vozilo in začne s polnjenjem akumulatorja. Trenutno sistem za brezžični način energije omogoča prenos preko 3.300 vatov energije, kar pomeni približno enako hitrost polnjenja akumulatorja kot preko običajne vtičnice. Testiranja so pokazala, da čas polnjenja akumulatorjev do 100-odstotne polnosti na takšen način traja med dvema in osmimi urami, odvisen pa je od kapacitete, v vozilo vgrajenega, akumulatorja.
Mnenja uporabnikov
5 komentarjev za "Brezžično polnjenje akumulatorjev kmalu resničnost?"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Saj brezžičen prenos energije ni nič posebnega. Stikalni pretvorniki v vsakem primeru vsebujejo t.i. “Flyback transformator z zračno režo”. Klasični kot jih najdemo na tiskanih vezjih imajo obe navitji vsaki na svoji polovici jedra, vse skupaj pa je fiksno na ploščici. Na FERI-ju naprimer so tako naredili eno polovico jedra fiksno na podstavku, zgornjo polovico pa na rotirajočem telesu. S takim pretvornikom so uspešno napajali 150 W breme.
AMPAK! Zračna reža je v vseh primerih največ milimeter da ni prevelikih izgub. NE PA 20 CM KOT JE TU RAZVIDNO IZ SLIKE!! Jaooo.
jap brezžičen prenos štroma je že Tesla naštudiral 🙂
To bi blo fajn za kosilnco, k ne maram kabla skoz za sabo vlečt:) za bencinsko pa tut nimam:P
Tukaj je govora o močnih magnetnih poljih. Kako bodo na to reagirala ostala elektronika v avtu, razni gsm aparati, slušni aparati, kakšni spodbujevalci srca bodo tudi vprašljivi,… Mislim da smo še kar daleč, da bo to realno (če kdaj sploh bo). Drugače je pa ta ideja o brezžični elektriki stara več kot 100 let!
končno nekaj pametnega pri elektriki …. tukaj pa se lahko začne prihodnost…. po celih cestah take plošče in akumulator se nikoli ne sprazne…