Če so s predhodnico, modelom E65 in E66 (podaljšana različica), naredili ogromen odmik od vseh dotedanjih serij 7, so vse »napake« pri novem modelu, s pomočjo izboljšav ali preprosto vrnitvijo nazaj na poznane poti, odpravili.
Bolj všečen
Tako recimo oblikovno manj polarizira in je v splošnem avto večji populaciji že tudi na prvi pogled všeč. Deloma ima za to zasluge njena splošna podoba, ki je bolj elegantna in športna ter manj napihnjena, deloma pa tudi dejstvo, da smo se ljudje BMW-jevih oblikovnih »eksperimentov« zadnjih nekaj let že navadili in nas le še malo stvari zares pretrese.
iDrive: svež in izboljšan
Tu je tudi popolnoma prenovljen sistem upravljanja iDrive, ki je še v predhodnici oral ledino, se zagovarjal pred neštetimi kritiki, a obenem predstavljal tudi izhodišče, na katerem so številni, pri tem imamo v mislih predvsem Audija in Mercedes-Benza) razvili svoj sistem upravljanja vedno številčnejših elementov avta s pomočjo kar najmanjšega števila gumbov in stikal. No, če je predhodnik imel sprva le en vrtiljvo-potisni gumb, pa je ta zdaj v modelih F01 in F02 (za 140 mm podaljšana različica) dobil nekaj sosedov v podobi stikal, s katerimi voznik neposredno dostopa do nekaterih glavnih področij. Četudi prvi iDrive številni neuporabniki še danes kritizirajo in zaničujejo dejstvo, da je pri BMW-jevih uporabnikih požel že številne pohvale lastnikov. Ne glede na to je BMW z zadnjo generacijo vmesnik iDrivea ponovno predelal in ga naredil še bolj preglednega ter za uporabnika logičnega, tako da prehod iz (zdaj že) stare sedmice ne bi smel biti preveč boleč oziroma učeč.
Sprva trije motorji
Novi so tudi vsi motorji. Sprva dva turbobencinarja in en turbodizel. Najšibkejši, a nič kaj pretirano podhranjen, je turbodizel v modelu 730d, ki razvije 180 kW (245 KM) in kar 540 Nm navora v območju od 1750 do 3000 vrt/min. Motor je popolnoma nov, odlikuje ga še posebej čist izpuh, že danes izpolnjuje zahtevam eura 5, in gospodarnost, saj naj bi se zadovoljil v evropskem povprečju z le 7,2 litri plinskega olja na sto kilometrov.
Drugi najmočnejši je 740i/Li, ki ga poganja šestvaljni vrstni turbobencinar, ki ga poznamo že iz modelov, kot so 135i in 335i. Slednji iz treh litrov prostornine in s pomočjo dveh manjših turbin iztisne kar 240 kW (306 KM) in 450 Nm. Najmočnejši je osemvaljni 4,4-litrski twinturbo (beri: biturbo) bencinar, ki mu do največ 300 kW (407 KM) in 600 Nm pomagata dve v sredino motornega V-ja vgrajeni turbopuhali. Po zmogljivostih se model 750i tako postavlja ob bok upokojenemu modelu 760i, ki ga je poganjal dvanajstvaljnik, po porabi pa ravno tako upokojenima osemvaljnima različicama 740i in 750i predhodnika.
Oprema? Predvsem napredna
O serijski opremi ne sprašujte, saj lahko za naštevanje slednje spišemo še najmanj enkrat toliko kot smo že doslej spisali o novinki. Iz tega razloga se bomo raje malo dlje ustavili pri spisku doplačljive opreme, ki je, kakšno presenečenje, kljub odlični serijski založenosti z vso nujno in manj nujno opremo še vedno nadvse obširen. Tako si lahko petični kupci v njem zamislijo sisteme, kot so aktivni tempomat, sistem projiciranja podatkov na prednjo šipo (Head-Up zaslon), napravo za prepoznavnje in opozarjanje na nenamerno zapustitev voznega pasu, sistem za prepoznavanje hitrostnih omejitev ter obveščanje voznika o le-teh, sistem štirikolesnega volana Integral Active Steering, ki deluje v povezavi z že poznanim aktivnim volanom, ki zna v odvisnosti od hitrosti vožnje spreminjati prestavno razmerje zobate letve volana, pa pomočnik za vklapljanje in izklapljanje dolgega snopa žarometov ter sistem Night Vision, ki po novem zna prepoznati ljudi in voznika na njih s posebej poudarjeno silhueto posameznika na sredinskem zaslonu opazneje označi. Ob tako dolgem nosu avta si je marsikdo pri vključevanju v promet iz kakšne stranke in nepregleden ulice gotovo že želel luči za okrog ovinka. No, zdaj so vaše želje izpolnjene v podobi sistema Side View, ki s pomočjo v prednji odbijač vgrajenih kamer in prikaza slike na sredinskem zaslonu prikaže stanje levo in desno od avta. Tu je še kamera za pomoč pri vzvratni vožnji, ki, poleg tlorisnega izrisa avta in označenih ovir v njegovi okolici, zdaj tudi bolj »plastično« prikaže stanje za avtom. Najbrž smo še kaj pozabili, a obljubimo, da se bomo vsakemu od teh sistemov podrobneje posvetili v ločenem tehničnem članku.
In še cene
Zdaj pa še kruta resničnost … cene! Pravljica se začne pri najcenejšem modelu 730d, ki si ga srečneži lahko privoščijo za »skromnih 79.200 evrov, sledi mu 740i za najmanj 85.300 evrov ter zaenkrat najdražji 750i, ki ga cenijo na 97.000 evrov. Podaljšani različici sta od osnovnih dražji za 3.250 oziroma 3.350 evrov, a verjamemo, da prav nobena sedmica ne bo zapeljala v garažo zgolj s serijskim naborom opreme.
Foto: Borut Fakin
Mnenja uporabnikov
9 komentarjev za "Peta generacija BMW-ja serije 7 je prispela"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Ja sej za tak denar že pa res mora bit 1A…Drugače meni je zelo lep, ampak cena..uhhh 😀
oblikovnega*
Notranjost mene iz oblkinega vidika zelo razočara, vsaj po slikah sodeč. Zunanjost pa vsekakor boljša od trenutnega modela, sploh od tiste nič kaj lepe oblike pred face liftom.
To morate videti v živo. Slike mu delajo krivico (saj ne da je na slikah grd ampak v živo je še 10x bolj slasten). V živo je nenormalno lep. Notranjost pa tudi noro seka. Sam sem že sedel in se malce zapeljal z njim. Avto je 1A!
Men je pa lep, tako uzuni kot noter