Ko nas je Renault povabil v Francijo, natančneje, v svojo najstarejšo tovarno Flins, ki leži le streljal od Pariza, so nam povedali le to, da bo govora o starodobnikih. Ko smo se posedli v dvorano, je takoj postalo jasno, da gre za veliko stvar. Na odru so nas pričakali sami veljaki Renaulta. Tiskovno konferenco je odprl Jean-Dominique Senard, predsednik uprave. Za njim je na oder stopil Fabrice Cambolive, izvršni predsednik znamke Renault, za konec pa še Arnaud Belloni, šef marketinga pri Renaultu.
O čem so govorili?

Novi muzej bo stal neposredno pred Renaultovo tovarno na obrobju mesta Flins in Elisabethville. Belloni je označil lokacijo kot ključen del za uspeh. Muzej bo povezoval mesti z industrijskim območjem, hkrati bo v neposredni bližini Pariza in je na poti k turistično najbolj obleganim lokacijam v Franciji in sosednjih državah. Muzej je zasnoval francoski arhitekt Jacob Celnikier iz arhitekturnega biroja CGA, načrtovana zgradba pa se harmonično ujema z ortogonalnimi linijami prvotnega obrata, ki ga je zasnoval Bernard Zehrfuss, prejemnik Rimske nagrade leta 1939.
V nasprotju z izrazito horizontalnimi linijami tovarne ima prihajajoči muzej s pripadajočimi zgradbami izrazito vertikalne linije. Zgradba spominja na stopnišče iz šestih medsebojno prepletajočih se pravokotnih kvadrov, ki se postopoma večajo kot ruske babuške. Tako fasada vključuje številne odprtine na vseh ravneh, ki obiskovalcem omogočajo vpogled v obsežno zbirko v ozadju. Ta odprta in vabljiva fasada je v kontrastu z velikimi neprosojnimi volumni tovarne v ozadju.
Gre za živahno prizorišče, posvečeno Renaultovi dediščini. Center bo obsegal 2.800 m² velik prostor za dogodke, obdan z območji za delo, svetovanje in shranjevanje. Najbolj spektakularen del naj bi obsegal zbirko s stotinami vozil (omenjajo številko 500 razstavljenih vozil), nameščenih na regale. Vozila, ki delujejo, kot da sedijo na velikanskih policah, naj bi tvorila steno, ki je vidna ne le iz notranjosti prostora za dogodke, temveč tudi od zunaj, skozi odprtine v fasadi.
Tovarna, ki je bila del vseh razvojnih revolucij Renaulta

Luca de Meo je močno pritiskal na vodilne in iskal povod, da bi Renault le dobil svoje stičišče zgodovine. Na koncu je odločila ravno lokacija. Pri Renaultu so vztrajali, da mora biti ta center v Parizu ali njegovi bližini. Ko je v igro vstopil Flins se je rešitev ponudila na pladnju. Leta 2027, ko je načrtovano slavnostno odprtje, bo tovarna Flins praznovala 75-letnico obstoja. Obenem gre za Unescovo zaščiteno kulturno dediščino, Flins pa ima pomembno arhitekturno vrednost v Franciji in znotraj Renaulta.
Osrednji del kompleksa bo razstavni prostor, kjer bodo različna vozila razporejena v regalih. V vsakem regalu bo po dolžini postavljenih 9 vozil, v višino bo pet nadstropij in skupaj bo 13 vrst regalov. Poleg bodo tam še restavracija, trgovina, prostor za druženje, razstava umetniških del, ki so nastali v povezavi z Renaultom, in še delavnica za restraviranje.
Več kot polovica avtomobilov je voznih

Delavnica za restavriranje bo namenjena izključno obnovi in servisiranju vozil, ki so v lasti Renaulta. V njej že danes skrbijo za bogato zbirko ter imajo znanje za vzdrževanje legendarnih dirkalnikov Formule 1 in reli dirkalnikov. Že zdaj je v celotni Renaultovi zbirki voznih več kot polovica vseh modelov, a jih še skoraj 60 odstotkov čaka na restaviranje. V delavnici je zaposlenih šest ljudi.
Kot zanimivost: 6. in 7. decembra bo v Parizu potekala svetovno znana dražba Artcurial, kjer bo Renault prodajal vse dvojne ali celo trojne modele, ki jih imajo v zbirki. Obenem pa namiguje vsem, ki imajo v lasti redkega ali starega Renaulta in še ni v njihovi zbirki, da jim ga prodajo. Želijo si namreč dopolniti zbirko in vanjo dodati vse manjkajoče modele. S prodajo bodo obenem pridobili nova finančna sredstva za nakup drugih modelov.
V 125 letih imajo marsikaj za pokazati
Ob tem dogodku so pri Renaultu pripravili manjšo razstavo, kjer smo si lahko pogledali le delček tega, kar bodo ponujali na ogled, ko bo muzej odprl svoja vrata. Pokazali so nam nekaj deset različnih modelov in prav z vsakim ima človek neko povezavo. Renault je le že kar nekaj desetletij pomemben igralec tudi v Sloveniji ter tesno povezan z našimi življenji. Za povrh vsega so nas še zapeljali z nekaterimi svojimi najstarejšimi modeli.
Renault je v svojih napovedih večkrat omenil muzeje kot jih imajo Porsche, BMW, Mercedes in Audi. Želijo si ustvariti prostor za druženje, ne le muzej. Njihova ideja je postaviti merila in obljubljajo poceni vstopnino. Želijo si, da bi si razstavo ogleda čim več ljudi, zaslužek z vstopninami bo zato pomaknjen v ozadje.
Besedilo in foto: Gašper Pirman, video: Renault
Mnenja uporabnikov
9 komentarjev za "Renault pogleduje proti Nemčiji: v okolici Pariza bodo zgradili veličasten muzej"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
To je to, cesar kitajci nimajo in jim manjka se priblizno 100 let; tradicija, inovacije, zgodovina, karakter… Bravo francozi! ampak ne, v Sloveniji je to bogokletno govorit, da smo dobri v tem. Sploh da je bil Revoz med top tovarnami v kvaliteti izdelave avtomobilov v druzini Renault. Sploh na karkoli ponosnega iz Slo in Eu.. vsi te napadejo, tako kot tale moj komentar z minusi
Lahko smo ponosni na to kar je bilo, na to kar je sedaj je nemogoče bit ponosen. Ker vse kar naši europski proizvajalci delajo je kopiranje kitajcev in nič drugo. In še v tem so slabi. Tu pa tam kaka svetla izjema, večinoma pa potrošni avto, življenska doba kot pralni stroj. Đabe se zanašat na to kaj je bilo.
👍
Napadajo samo neznalci. Tisti ki vedo to spoštujejo in so ponosni.
Na kaj biti ponosen? Da je Bruselj nabil carine na kitajske avte, ker jim evropski proizvajalci drugače niso konkurenčni, posledično pa moramo mi kupci plačevat več? Razlog pa je, da Kitajska subvencionira svoje proizvajalce? A evropske države pa ne? Že če Slovenijo pogledaš, koliko denarja vsakih par let zmeče za Revoz, VW v Nemčiji je celo delno v lasti države itd itd. Plače na Kitajskem so že na ravni Slovenije, avti so pa 2x cenej, in to tudi avti evropskih proizvajalcev. Nas dobesedno od zadaj nategujejo, tako bruselj kot proizvajalci.
Se popolnoma strinjam z objektivnim pogledom. Me pa zanima, taki kot si ti, koliko vas je slo na volitve lokalne in eu, da bi kaj na boljse obrnili? Mislim da je dovolj opcij za izbrat, da se vsak najde v programu.
Ampak ne. Sedimo na kavcu in pi**imo na vse povprek, ne da bi riti premaknil.
Točno, jack…. Najbolj zabavno (v resnici pa žalostno) je pa to, da točno teli, ki so najbolj glasni o “nategovanju od zadaj” in “krivičnih carinah ker morajo plačat več”, to počnejo izključno dokler se tiče samo njihove denarnice! V momentu ko se pa znotraj njihovega foha ali dejavnosti pojavi nekdo cenejši od njih, bi pa “za istim šankom” razpredali najmanj o zapiranju mej, prepovedih in tradicijah….
Konkurenca je zdrava! Ponuja izbiro, niža cene, sili v napredek…. Nelojalna konkurenca (dumping, državno subvencioniranje ali takšen ali drugačen način pokrivanja izgub iz poslovanja in podobno) pa je škodliva! Zato države uvedejo carine…. ker s tem, da zaščitijo svojo proizvodnjo, državi, družbi in posledično tudi posamezniku, generalno naredijo več koristi, kot s tem, da si (nekateri) posamezniki lahko kupijo cenejši produkt…
Če ste nekateri pripravljeni plačat več (sploh ne vem zakaj), tudi vredu.
Zakaj so avtomobili evropskih proizvajalcev na Kitajskem občutno cenejši kot pri nas?
Verjamem, da je marsikdo bolje situiran, ampak danes moraš dati 30k€ in več za šrot avto, ki je še pred leti prišel občutno pod 20k€. In to pri vseh evropskih znamkah. Kje je tu konkurenca? Razlika gre pa v roke managerjev in lastnikov, ki imajo rekordne dobičke vsako leto. Pa še ena zanimivost, Herbert Diess, je zapustil VW leta 2022, dobi od taistega VW še danes več milijonov na leto odpravnine oz. nagrade kot pa trenutni direktor VW.