Predstavitve

Slovenska predstavitev: Volkswagen Golf

Začelo se je leta 1974, ko je na trg prišel prvi golf, avtomobil, ki je kot utemeljitelj kompaktnega razreda skozi generacije postal stalnica v avtomobilskem svetu. Zasnovan na platformi pete generacije, novi, že šesti golf, namesto revolucije prinaša evolucijo predhodnika s poudarkom na varnosti, udobju in novih tehnoloških rešitvah.

Zaradi golfove pregovorne tradicionalnosti so oblikovalci ustvarili avtomobil, ki je na prvi pogled zelo podoben svojemu predhodniku. Kljub silhueti, ki zelo spominja na peto generacijo, je novi golf le bolj dinamičen. O tem pričajo njegove zunanje mere, ki povedo, da je šest milimetrov krajši, kar 34 milimetrov nižji in 27 milimetrov širši od predhodnika. Sprednji del se s temno masko oblikovno naslanja na prvo generacijo, v izrazitosti bočne linije lahko najdemo podobnost s tretjo generacijo, podolgovate zadnje luči pa spominjajo na impozantnega touarega.

Nekaj več svežine so snovalci namenili notranjosti, kjer odkrijemo novo armaturno ploščo in bolj kakovostne materiale. Ergonomija, ki smo jo hvalili že pri prejšnjem modelu, ostaja praktično nespremenjena. Z izjemo stikal za pomik stranskih stekel, ki so sedaj postavljena višje na vratih in so tako še bolj na dosegu roke, so ostali gumbi in stikala tam, kjer so bili, vse skupaj pa je odeto v na pogled in na otip kakovostnejšo preobleko. Eno od ključnih vlog ima ravno boljša kakovost materialov, ki je ob prehodu s četrte na peto generacijo marsikoga razočarala. Novi golf je tudi najtišji do sedaj oziroma vožnja v njem je najbolj tiha in udobna, za kar se gre zahvaliti novemu vpetju motorja, boljši izolaciji motornega in potniškega prostora, posebni foliji v vetrobranskem steklu, izpopolnjeni zatesnitvi vrat ter novim vodilom stranskih stekel. Njegov prtljažni prostor je enak kot pri predhodniku in meri v osnovni postavitvi 350, ob zloženih zadnjih sedežih pa 1.305 litrov.

V skladu s svetovnimi trendi pridobivajo v motorni paleti vse večjo veljavo sodobni bencinski stroji. Vstop v golfovo družino omogoča 1,6-litrski agregat s 75 kilovati (102 KM), za bolj dinamične pa je tu še 1,4-litrski tlačno polnjeni TSI z 90 kilovati (122 KM) ter njegova močnejša različica, ki razvije 118 kilovatov (160 KM). Tehnični napredek se kaže tudi na dizelskem področju z vgradnjo sodobnih TDI-jev z vbrizgom goriva preko skupnega voda. Ob lansiranju sta  na voljo dvolitrska turbodizla z 81 in 103 kilovati (110 in 140 KM), marca 2009 pa se jima bo pridružil še varčni 1,6-litrski agregat s 66 kilovati (90 KM). Motorno paleto bosta predvidoma aprila 2009 dopolnila še različici GTI namenjeni dvolitrski TFSI s 155 kilovati (210 KM) ter dvolitrski turbodizel s 125 kilovati (170 KM), s katerim bodo ponovno obudili kratico GTD. Šibkejši bencinar ter šibkejša dizla so serijsko opremljeni s petstopenjskim ročnim menjalnikom, močnejši motorji pa imajo serijsko vgrajen prav tako ročni šeststopenjski menjalnik. Pri vseh bencinskih motorjih bo od januarja proti doplačilu na voljo sedemstopenjski samodejni menjalnik z dvema sklopkama DSG, kupci dizelskih različic pa se bodo morali zadovoljiti s šeststopenjskim DSG-jem.

Na slovenskem trgu je novi golf na voljo z osnovnim paketom opreme Trendline, ki vključuje zavorni sistem ABS, elektronski sistem za nadzor stabilnosti ESP in sedem varnostnih blazin. Poleg tega v njem najdemo klimatsko napravo, avtoradio s CD predvajalnikom, ki podpira tudi datoteke v zapisu mp3, centralno zaklepanje z daljinskim upravljanjem, potovalni računalnik, dekorativne elemente in dnevne luči. Za bolj zahtevne pa sta tu še bogatejša paketa  Comfortline in Highline.  Novost pri golfu in prava redkost v tem razredu je doplačljivi sistem za aktivno uravnavanje podvozja DCC, ki s preprostim pritiskom na gumb omogoča izbiro med načini vožnje normal, sport in comfort. Na spisku dodatne opreme najdemo tudi, iz drugih aktualnih modelov znana, aktivni tempomat ACC ter sistem za pomoč pri bočnem parkiranju parking pilot ter vrhunski avdio sistem Dynaudio Excite.

 
Cene za Volkswagnovega novinca se gibljejo od 15.954 evrov, kolikor je potrebno odšteti za model z 1,6-litrskim bencinskim motorjem in opremo Trendline, pa do 24.142 evrov, kolikor zahtevajo za golfa z dvolitrskim turbodizlom s samodejnim menjalnikom in opremo Highline. Navedene cene se nanašajo na trivratno različico, v kolikor bi želeli še dvoje vrat pa se cena zviša za slabih 700 evrov.

Kljub gospodarski krizi, ki bo na avtomobilskem trgu prišla močneje do izraza šele v naslednjem letu, ostajajo pri podjetju Porsche Slovenija optimistični in napovedujejo prodajo približno 2.500 novih golfov.

Mnenja uporabnikov

21 komentarjev za "Slovenska predstavitev: Volkswagen Golf"


Enzo83
16 leta 5 meseci nazaj

Ko oblikovalcem zmanjka idej….

r3vo
16 leta 5 meseci nazaj

Res dosti spominja na Golf V ampak vseeno veliko lepši. Golf V je bil popolnoma zgrešen napram Golfu IV.

alen89
16 leta 5 meseci nazaj

Dans sm prvič vidu ta avto v živo pa se mi ful dopade, sploh če ga primerjam z njegovim predhodnikom-5ko! Avto sem tudi vozil kot testni avto in sem bil zelo presenečen glede udobja, lahkotnosti upravljanja itd. Res super avto, nimam pripomb. Čez čas se bodo po vsej verjetnosti pokazale kakšne manjše napake kot pri vsakem, vendar zaenkrat lahko samo rečem 1A. Slike ne morejo pokazat realnosti;)

bass
16 leta 5 meseci nazaj

Vsaj pri notranjosti so napredovali, če že z zunanjostjo nazadujejo…

Fingi
16 leta 5 meseci nazaj

men je lep, že sam zato kr je golf 😉

 
Slovenska predstavitev: Zapora diferenciala in štirikolesni pogon za Peugeotova vozila
Slovenska predstavitev: Volvo XC60