Tako kot limuzinsko različico M5 tudi karavana – touring poganja petlitrski desetvaljnik v obliki črke "V" s 373 kilovati ali nekaj več kot 500 konjiči. Avtomobil je zasnovan tako, da lahko voznik pri vsakdanji udobni vožnji uporablja le del njegovih zmogljivosti. Taki vožnji je namenjen program P400, ki se samodejno vključi ob vsakem zagonu motorja in omeji razpoložljivo moč na 294 kilovatov ali okroglih 400 konjskih moči. Vsakič, ko si voznik zaželi bolj športne vožnje pa se z enostavnim pritiskom na tipko "power" sprosti še dodatnih 107 konjičev.
V osnovnem načinu P400 se M5 obnaša presenetljivo mirno in uglajeno. Zavoljo udobja za volanom ni čutiti sunkovitega pospeševanja, temu primerno se obnaša tudi sedemstopenjski sekvenčni menjalnik SMG. S pritiskom na tipko "power" pa se značaj M5-ke popolnoma spremeni. To se opazi že s prvim bolj odločnim pritiskom na stopalko za plin, ko menjalnik prej prestavi v nižjo prestavo, vrtljaji se bolj sunkovito dvignejo in zabava je zagotovljena. Edino kar pri celotni zadevi manjka, je rohnenje desetvaljnika, ki ga ob zaprtih steklih v potniški prostor skorajda ni slišati. No, za tiste, ki niso občutljivi na prepih, je ta problem rešljiv z enostavnim pritiskom na gumb.
Za pravo športno vožnjo je tu še M-dinamični način, ki ga vklopimo s tipko MDrive na večfunkcijskem volanu. V tem načinu ima voznik veliko več svobode. Prestavljanje je ročno (preko obvolanskih ročic), sistem dinamičnega nadzora stabilnosti DSC pa deluje z vnaprej določenim odzivnim pragom. Sistem tako dovoljuje vozniku, da sam nadzoruje zdrsavanje vozila v zavoju in poseže v dogajanje šele, ko vozilo doseže fizične omejitve vožnje. S pritiskom na tipko MDrive ali s tipko ob izbirni ročici SMG lahko voznik izbira tudi med udobno, dinamično in športno trdo nastavitvijo podvozja. Za zanesljiv oprijem na vseh podlagah pa je vgrajena še spremenljiva M-zapora diferenciala, ki aktivira tudi 100-odstotno zaporo, ko je to nujno.
V notranjosti BMW-ja M5 nič ni prepuščeno naključju. Voznikov prostor je skoraj malce utesnjen, vse tipke in stikala pa so razporejena z nemško logiko in racionalnostjo. Materiali in izdelava so na tako visoki ravni, da voznika izolirajo od dogajanja izven avtomobila in kar malce preveč zabrišejo vznemirjenje ob jezdenju neverjetnih 507 konjičev. Ob vseh športnih značilnostih pa ne smemo pozabit na značilno karavansko uporabnost. M5 touring ima namreč tudi prtljažnik s prostornino od 500 do 1.650 litrov, samodejno odpiranje vrat prtljažnika, ločeno odpiranje stekla na vratih prtljažnika, preklopljivo naslonjalo zadnjih sedežev, pritrdišča ISOFIX in še kaj bi se našlo.
Od zunaj se M5 touring od navadnih karavanskih petic loči po značilnih petkrakih platiščih, bolj zaokroženih ogledalih ter po spremenjenih odbijačih. Piko na "i" pa dodajo štiri kromirane izpušne cevi ter "M" oznake na režah na sprednjih blatnikih.
Pa še nekaj številk. M5 touring pospeši od 0 do 100 kilometrov na uro v 4,8 sekunde in doseže elektronsko omejeno hitrost 250 kilometrov na uro. Njegov desetvaljnik se zavrti največ do 8.250 vrtljajev na minuto, razvije 373 kilovatov (507 KM), največji navor pa znaša 520 Nm. Po ceniku je za serijsko opremljeni avtomobil treba odšteti 100.900 evrov, z dodatno opremo pa se njegova cena z lahkoto dvigne še za nekaj deset tisoč evrov.
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Vozili smo BMW M5 touring"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
če imaš denar za bencin in voljo da se na vsakem drugem benciskem servisu ustaviš seveda pa tudi denar za sam avto…
kr škoda ga je da bo končal na uničenju
kr neki