Reportaže

Američan VS Nemec

Primerjave so lahko zelo nehvaležne, a ponavadi zanimive. Tokrat bomo izpostavili vstopni limuzinski segment vozil prestižnejših znamk. Če se osredotočimo na nemške znamke, si je trojica Audi, BMW in Mercedes razdelila svoje kupce. Vsak od kupcev ve, kaj lahko pričakuje od posamezne znamke in to tudi dobi. Za koliko se pomešajo karte, če se zraven vrine še Američan? Vzporedno smo vozili cadillaca BLS in novega mercedesa C ter ugotavljali, v čem sta si podobna in kje so razlike.


Podobnosti
Ponavadi primerjamo avtomobile po velikosti, po »imidžu« in motoriziranosti ter nazadnje po ceni. Tako sta po teh kriterijih oba primerka povsem primerljiva. Dimenzijsko sta skoraj identična, oba pa je poganjal sodoben dizelski motor, ki pa je v cadillacu nekoliko močnejši. Obe znamki sta v deželah, od koder prihajata, sorazmerno precej cenjeni. No, mercedes je za razliko od cadillaca zelo zaželen tudi na drugi strani Atlantika, medtem ko znamko Cadillac v zadnjih letih v Evropi še najbolj poznamo po gromozanskem escaladu.

Če zapišemo, da želi biti cadillac prvi med Američani verjetno ne bomo prav veliko zgrešili. In enako velja tudi za znamko Mercedes. Oba torej prodajata dražje avtomobile.
Velika podobnost med obema je tudi na zunanjem izgledu. Pa ne toliko po obliki kot po vpadljivosti. Cadillac je moderen, futuristično oblikovan, mercedes pa eleganten z retro detajli. Mimoidoči se bodo obračali za obema, čeprav je BLS predvsem na račun svoje redkosti nekoliko večji magnet za oči.
Razlike
Pod drobnogledom opazimo več razlik. Prva razlika, in najpomembnejša za kupce takšnih avtomobilov, je tradicija. V mercedesu jo najdete na vsakem koraku. V novem razredu C se prepleta zgodovina od modela 190 dalje. Občutek za detajle, ki puščajo nezmotljiv pečat, da sedite v pravem mercedesu, je viden vsepovsod. Cadillac je na tradicijo pozabil, oziroma mu očitno ni bila pomembna. BLS je evropski model, ki ga v ZDA sploh ne poznajo. In za nameček je v bistvu kopija saaba 93, ki je dejansko nekakšna nadgradnja Oplove vectre. V osnovi nimamo nič proti kopijami oz. skupnim projektom, ampak z vstopom v prestižnejši razred na zahtevnem trgu, kot je Evropa, s takšnim konceptom Američani ne prepričajo najbolj. Notranjost je tako po vzoru saaba, ki ni ravno vzor modernega oblikovanja.  Vseeno se odkupi z bogato opremo (usnje, navigacija z zaslonom občutljivim na dotik …).

Če se vrnemo k mercedesu, ugotovimo da je v notranjosti sicer sodoben in samosvoj, a v osnovnih različicah precej siromašno opremljen. Za kakovostno dodatno opremo je potrebno zelo globoko seči v žep in hitro se zgodi, da lahko doplačamo vsaj polovico ali več osnovne cene vozila.

Glavna tehnična razlika je tudi v pogonu. Amerikanec ima pogon spredaj in šeststopenjski ročni menjalnik. Motor je primarno iz italijanskih delavnic (JTD) in povsem zadostujejo avtomobilu. Ta je živahen, a »ameriško« mehak – verjetno zaradi čudaških dimenzij pnevmatik. Po drugi strani je mercedes suveren na cesti s klasičnim zadnjim pogonom in odličnim vzmetenjem. CDI je nekoliko podhranjen za takšno maso vozila, k dodatnemu občutku podhranjenosti pa prispeva  tudi petstopenjski samodejni menjalnik z dolgimi prestavami.

In zmagovalec?
Če bi avtomobila stala popolnoma enako, bi zmagal Nemec. Vseeno bo za mercedesa s primerljivo opremo potrebno odšteti nekoliko več in za njega se bodo odločili bolj tradicionalni kupci. Avanturisti z nekoliko drznejšim okusom, ki se požvižgajo na tradicijo, bi se pa prav lahko odločili za evropskega Američana.

Za koga bi se pa odločili vi?
 
Oba testa si lahko preberete na spodnjih povezavah:
Mercedes razreda C
Cadillac BLS
 

Mnenja uporabnikov

7 komentarjev za "Američan VS Nemec"


17 leta 12 dni nazaj

Ta model kadilaka sem si v živo ogledal na nekem sejmu v avstriji. Če avto nebi imel tipične kadilakove maske in znaka bi mislil, da je to kak citroen ali pa kaj takega. Nevem sicer kje so ga narisali ampak dizajn je čisto NEameriški. Ne razumem te GM strategije. Verjetno mislijo v evropi prodajat ameriški avto, ki zgleda bolj evropski in z evropsko tehniko, ki je bljižja evropskim kupcem in jih s tem navaditi na znamko (cadillac) ,da bi se potem povečala prodaja tudi "tapravih" kadilakov.
Sem preveč zakompliciral?
Vem, slišati je kot zarota. Ampak pri velikih poslih je vse mogoče.

17 leta 12 dni nazaj

dizajn je ameriški (zunanji)

17 leta 12 dni nazaj

Moram še jaz zatežit!! Ta kadilak NI američan! (to je seveda razvidno tudi iz članka) In v bistvu sploh ni kadilak ampak navadno sranje. To je tako kot če bi rekel, da je chevrolet matiz ameriški avto!

17 leta 13 dni nazaj

Popravljeno, hvala za opombo. Slikano pa je v Sl. Konjicah pri Zlatem Griču. Primerjava je bolj kot zanimivost, kar je napisano tudi v uvodu.

uros_p
17 leta 13 dni nazaj

Kakšna je to primerjava med Nemcem in Američanom, če pa slednjega v Ameriki sploh ne poznajo? Poleg tega je delan na švedskem?
Potem naj vzamejo tudi Nemca, ki ga v Nemčiji ne pozanjo, delan pa naj bo recimo v Moskvi.

 
V Nemčiji konec dirkanja po avtocestah?
Test varčnih pnevmatik