Že res, da smo lahko v Zagrebu občudovali kar dva SLR-a, povsem sveži SL, CL 63, S5, lexus IS-F, alfo 8C, kopico predelav mercedesev CL, ampak to so stvari, ki jih na avtosalonih običajno srečujemo. Ampak, tokrat bo govora o drugi eksotiki. Avtomobilih, ki prihajajo iz manj znanih tovarn in eksotičnih dežel kot sta Indija in Iran.
IKCO
Perzijci, ki v sodobnih tovarnah izdelujejo peugeot 206 v klasični in limuzinski različici, 405 in model pars, ki spominja na križanca med 405 in 406, Suzukijevo vitaro, dacio logan in še kakšen starejši avtomobil, so v Zagrebu razstavili dva skoraj povsem njihova avtomobila.
Model Samand in njegovo novejšo različico Soren. V obeh primerih gre za limuzini nižjega srednjega razreda z 1,8-litrskim bencinskim motor s 100 konji, ki smo ga ob koncu preteklega stoletja srečevali v Citroenovih in Peugeotovih vozilih. O porabi verjetno ne velja izgubljati besed. V idealnih razmerah obljubljajo manj kot 7 litrov, v praksi pa več kot 9. Tako samand, kakor tudi soren že na prvi pogled ne skrivata, da gre v osnovi za precej staro zasnovo. Oblikovno in tehnično segata nekje v prvo polovico devetdesetih let 20. stoletja, glede kvalitete izdelave posameznih detajlov pa morda še nekaj dlje nazaj. Čeprav je videti, da se Perzijci zelo trudijo, jih izdajajo podrobnosti. Sedežne prevleke na primer so zašite dobesedno ravno in so zato po napenjanju na zaobljene sedeže precej nagrbančene, pa tudi plastika je precej bližje tisti v ladah in podobnih vozilih.
Kljub vsemu oba ponujata kar nekaj opreme: elektrifikacija stekel, centralno zaklepanje, radijski sprejemnik in opozorilnik nepripetih varnostnih pasov, za doplačilo pa celo ABS, inteligentno alarmno napravo, ki zaznava lastnikov glas ter parkirne senzorje. O zračnih blazinah ni duha ne sluha, obljubljajo pa satelitsko navigacijo. O cenah in resničnih željah prodaje na hrvaškem tržišču nismo dobili podrobnejših informacij, so pa predstavniki podjetja povedali, da lahko njihova vozila kupite celo v članici Evropske unije. Svojo predstavništvo imajo namreč v Sofiji. Drugače pa lahko na to, da boste sorena ali samanda srečali na cesti, računate predvsem na bližnjem vzhodu in v državah bivše Sovjetske zveze.
Mahindra
Indijska Mahindra verjetno marsikomu ni povsem neznana znamka, saj je bilo možno v Jugoslaviji srečati njihove replike legendarnih willysov. Na Hrvaškem trgu trenutno ponujajo model Goa v treh karoserijskih različicah: klasičen potniški terenec in dve različici pick-up. V vseh primerih za pogon skrbi 2,5-litrski "common-rail" turbodizel, ki razvije 78 kW pri 3800 vrtljajih. Indijci obljubljajo robusten in nezahteven avto za sorazmerno nizko ceno (pick-up manj kot 16.000 EUR, potniški okoli 22.000 EUR). O robustnosti in izdelavi verjetno nima smisla izgubljati besed. Sedeži so oblečeni v material, ki mu mirno lahko rečemo plastika, na oddelku montaže notranjosti pa je osnovna enota centimeter – takšne so namreč tolerance pri nekaterih spojih. V osnovi Indijci ponujajo električne šipe, centralno zaklepanje, klimatsko napravo, meglenke, radio z MP3 predvjalanikom in alarmno napravo, proti doplačilo pa si je možno umisliti celo usnjene sedeže, aluminijasta platišča in zaporo zadnjega diferenciala.
Kljub vsemu bo Mahindra na Hrvaškem, predvsem zaradi ugodne cene, najverjetneje našla tudi lepo število kupcev. Zagotovo bodo to predvsem tisti, ki so doslej posegali po ladi nivi, ki si na hrvaškem še zmeraj prodaja.
Santana
Santana je španska znamka, ki izdeluje terenska vozila. Dejansko gre za predelave legendarnega land roverja, ter Suzukijevih modelov Vitara in Jimny. Z osnovnimi modeli se razlikujejo predvsem v dvojnih okroglih žarometih, ki so nekakšen zaščitni znak španske zanmke. Španci so v Zagreb pripeljali model 300 oz. 350, ki je le španska predelava prejšnje generacije vitare. Na Hrvaškem trgu jo ponujajo za enako ceno kot stane nova grand vitara.
Mnenja uporabnikov
Napiši prvo mnenje!
Za komentiranje moraš biti prijavljen