Poleg varnostnih blazin iz volanskih obročev so tako tudi katalitični pretvorniki postali vroča roba med avtomobilskimi roparji oziroma tatovi. O velikem porastu kraj le-teh namreč poročajo iz Velike Britanije, a tudi drugod po Evropi je zaslediti povečano »zanimanje« zanje.
Odgovor, kaj tatovi vidijo v njih, se skriva v njihovi notranjosti, kjer so na satovju nanešeni zelo dragi materiali, kot so platina, rodij in paladij. Zaradi njih se gibljejo cene za katalitične pretvornike na črnem trgu med 130 in 200 evrov po kosu, kar je v bistvu kar dosti denarja za »pet minut strahu«.
No, Ford je s podjetjem Retaingroup združil moči in v Veliki Britaniji otežil delo tatovom. Skupaj sta namreč začela ponujati kupcem možnost doplačila za posebno označevanje katalitičnih pretvornikov njihovih vozil s posebno etiketo, na kateri sta zavedeni 24-urna telefonska številka in 7-številčna koda s katero postanejo katalitični pretvorniki sledljivi. Žal ne poroča o načinu ali trajnosti pritrditve teh etiket, s čimer še vedno ostaja, to je, če jih je možno enostavno in brez sledi odstraniti, kanček dvoma o njihovi smiselnosti.
Ford zahteva za označitev enega avta oziroma njegovega katalitičnega pretvornika 11,87 funtov (preračunano 15 evrov), za podjetja z večjimi voznimi parki pa ponujajo tudi pakete 30 etiket, ki jih prodajajo po ceni 136,85 funtov oziroma dobrih 173 evrov.
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Ford označuje katalitične pretvornike"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Nalepka za 500+ °C tudi ni mali hec. A nebi raje odtisnili številke v pločevino?
splosno uporabljena beseda za to napravo je katalizator – uporabljaja se tudi v besedilih zakonov in je v zapisana sskj. lep dan
Majandu: Katalizator je snov, ki pospešuje kemično reakcijo, brez, da bi se pri njej sama porabljala … katalitični pretvornik pa je naprava, ki "izkorišča" to lastnost vanjo vgrajenih katalizatorjev.
prevajalcu na avtomobilizem.com – catalytic converter v slovenščini pomeni katalizator