Tako želi komisija uvesti zahtevo o obvezni serijski vgrajenosti stabilizacijskih sistemov v vseh osebnih vozilih do leta 2011, podobno razmišljajo tudi o serijsko vgrajenem sistemu za klic v sili, na seznam obvezne opreme vseh v Evropski uniji prodanih vozil pa bi znali uvrstiti tudi sistema za pomoč pri zaviranju v sili in celo opozorilnik na varnostno razdaljo do spredaj vozečega avta.
Komisija se seveda pri tem razmišljanju ne obremenjuje s stroški, ki jih bodo na koncu nosili kupci vozil, temveč poudarjajo samo prednost v varnosti na cesti, saj statistike kažejo, da bi recimo samo v vseh vozilih vgrajen stabilizacijski sistem ESP na evropskih cestah na letni ravni preprečil 100.000 prometnih nesreč in pri tem rešil kar 4.000 življenj.
Podobno navajajo komisarji v zagovor svojih predlogov tudi statistične podatke, da bi tipala oziroma sistemi, ki bi voznika opozorili na možnost naleta samo pol sekunde prej, zmanjšale število nesreč z naletom kar za 60 odstotkov.
– 50 odstotkov do 2010…
Pod črto želi Evropska unija 50.000 cestnih smrti iz leta 2001 do konca desetletja prepoloviti, k čemur računajo tudi na prispevek sodobne tehnike.
… na račun kupcev
Seveda pa vsa ta tehnika stane. Danes recimo v vozilih, kjer ESP še ni serijsko vgrajen, a ga proizvajalec ponuja proti doplačilu, zahtevajo zanj okoli 500 do 600 evrov. Sistem z radarskim tempomatom, ki ima vedno pogosteje vključeno tudi funkcijo na opozarjanje pred naletom in ki je resnici na ljubo za enkrat rezerviran le za premium avte, si lahko privoščijo petičneži za okoli 2.000 evrov. Če dodamo k temu še najbolj osnoven oddajnik GSM, ki bi zmogel ob pomoči enostavne elektronike oddati klic v sili in svojo lokacijo v primeru nezgode ali zastoja in ga ocenimo na tržno ceno recimo 100 evrov, pridemo do skupnega seštevka samo za te pripomočke preko 2.500 evrov. In če predvidimo, da bo z velikoserijsko izdelavo omenjenih pripomočkov (tu imamo v mislih predvsem radarski sistem za opozarjanje na varnostno razdaljo) cena padla za vsaj 50 odstotkov in da bo omejitev funkcij sistema z radarskim tipalom zgolj na funkcijo opozarjanja ne pa tudi razvajanja voznika (tempomat) ravno tako nekaj prispeval k pocenitvi lahko še vedno predvidimo doplačilu okoli 1.000 evrov na avto.
Kaj pravite, kdo bo plačal ta strošek? Proizvajalci, ki skrbijo za našo varnost s snovanjem vedno bolj varnih avtov? Nikakor! Še vedno do sedaj so namreč takšni in drugačni dodatki finančno padli (očitno ali neočitno) na pleča kupca in ta praksa se vsekakor tudi v bodoče ne bo spremenila!
Mnenja uporabnikov
7 komentarjev za "Komisija EU si želi bolj varnih avtomobilov"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Res je. Nimam ESP-ja. ABS pa imam skopljen. ASC, ASR in podobno sem tudi vedno izklopil ce sem vozil tak avto.
krucymucy ti verjetno nimas esp-ja zato pa tako govoris.sj vrjetn niti ne ves kako deluje.
uvedt ga pa hocejo kot obvezno opremo zakaj?vrjetn jim je dougcajt.
Jaz bi na seznam dodal še opozarjanje na pregorele žarnice. Ker sem že imel dva primera, ko sem se ponoči približal nekomu, ki mu zadaj ni delala dobesedno nobena luč.
ESP brezveze? Ja zakaj ga potem sploh vgrajujejo? Ne moreš verjet. Seveda je vsa elektronika brezveze in pomagala. Kaj ti bo to? Najbolje, da se vse potrga ven po mnenju nekaterih "poznavalcev" oziroma "profesionalcev" tukaj. 😉
Ce si lesen ti ne pomaga nobena elektronika.
ESP je brezveze. Pomaga pri malih hitrostih, pri 40km/h se pa se nihce ni ubil.
Sistem za zaviranje v sili je pa vredu, zal cena ni.