Začnimo z dobro novico – za vse starostne razrede vse do 12. leta starosti otroka je vsaj en testirani produkt prejel oceno dobro, vendar pa med 22 testiranimi sedeži ni niti enega, ki bi prejel najboljšo oceno – zelo dobro. Sedeže so ocenjevali po kvaliteti v štirih različnih kategorijah – varnosti, upravljanju, rokovanju, udobju sedeža ter po kategoriji izdelava/vzdrževanje/čiščenje.
Med 22 sedeži za različne starostne skupine (od novorojenčka do otroka starosti 12 let) je 14 sedežev prejelo oceno »dobro«, pet oceno »zadovoljivo« in trije oceno »še sprejemljivo«. Najboljši med vsemi v razredu sedežev do 13 kilogramov teže otroka je bil sedež Maxi Cosi Pebble+Family Fix, ki je prejel najboljšo skupno oceno 1,6, in sedež Kiddy Energy Pro v razredu med 9 in 18 kilogrami. Oba se lahko pohvalita tudi z lahko montažo; v kategoriji »rokovanje« s sedežem sta prejela celo najvišjo oceno »zelo dobro«. Trije najslabši sedeži, ocenjeni zgolj z oceno »še sprejemljivo«, so bili Casualplay PrimaFix (kategorija do 10 kilogramov), Safety 1st Tri Safe+ (kategorija med 9 in 36 kilogrami) in Chicco Key 2-3 Ultrafix (kategorija od 15 do 36 kilogramov).
Med testiranjem varnosti, ki naj bi jo sedež zagotavljal malčku, so posebno pozornost namenili zaščiti otrok pri čelnem ter bočnem trku. Prav zaradi velikih obremenitev pri slednjem je sedež Casualplay PrimaFix prejel le povprečno oceno, enako povprečno se je odrezal tudi Chicco Key 2-3, saj v teh primerih pri obeh sedež glave lutke ni zadržal na mestu, temveč je ta nevarno udarila po stranskih vratih. Poleg varnosti sedežev je bila v prvi vrsti tudi preverba ergonomije, pritrditve in rokovanja s sedežem pri nameščanju v vozilo. Kljub dobremu skupnemu rezultatu je sedež moč, kljub natančnim navodilom, vseeno še vedno tudi napačno namestiti. Sedež namreč omogoča varno sedenje otrokom različnih velikosti in teže le ob pogoju, da je naklon naslonjala sedeža naravnan natančno na položaj, kot ga zahteva višina in teža otroka (različne starosti). Tovrstno podrobnost pa lahko tako preizkuševalci kot starši tudi spregledajo. Obenem je že večkrat omenjeni sedež težje pravilno namestiti tudi zaradi potrebe po dodatnem nameščanju pasu za varovanje predela glave otroka. Pri ADAC namreč poudarjajo, da še tako varen sedež ne zagotavlja zadostne stopnje varnosti, če ne omogoča kar najbolj preproste namestitve in onemogoča napačno montažo. Tudi zato sta kriterija varnost in rokovanje/montaža sedeža v skupnem seštevku enako pomembna.
Oceno »še sprejemljivo« je prejel sedež Safety 1st Tri Safe+ za otroke starosti med enim in dvanajst leti, saj je, kljub dolgemu razponu starosti otroka, v kateri je moč sedež uporabljati, vsaj za večje otroke predel okoli ramen preozek za udobno sedenje. V primeru pa, da odstranimo zaščito za ta predel, sedež ne ponuja več praktično nobene zaščite, predvsem pri bočnem trku ne.
Sklenimo – najdražji sedež, med testiranimi je bil to Pearl + FamilyFix (Isofix) (MAXI COSI ) v vrednosti 400 evrov (cena velja za nakup v Nemčiji), ni niti približno najboljši. Zmagovalec je namreč kar 231 evrov cenejši, ki stane le 169 evrov, ali več kot še enkrat manj kot prej omenjeni sedež, ki je zasedel 10 mesto.
Mimogrede, cene avtomobilskih otroških sedežev so očitno v Nemčiji precej nižje kot pri nas. Zmagovalec namreč namesto 169 evrov v Nemčiji pri nas stane kar 310 evrov, pa tudi drugouvrščeni je z 210 evri, kolikor je pri nas najugodnejša cena, vseeno še vedno dražji kot v Nemčiji.
Fotografije: www.adac.de
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Test otroških avtomobilskih sedežev"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Žalostno, ja…
Saj je popolnoma razumljivo, da so sedeži v Nemčiji kar 54% cenejši kot pri nas, saj ima Nemčija veliko slabši standard, nižje plače kot v SLO in kupna moč Nemca je veliko manjša kot Slovenca. Kaj čmo, živimo pač v bogati državi in zato so temu primerne tudi cene…… :))